Dla Ciebie, na zdrowie!

Co wiemy na temat orgazmu przez sen?

Orgazm przez sen przestaje być tematem tabu. Nocne szczytowanie jest możliwe, zarówno u mężczyzn, o czym wiadomo od dawna, jak też u kobiet. Zobacz, w jaki sposób dochodzi do spełnienia. Dowiedz się, czy orgazm ma coś wspólnego z treścią snów.
Orgazm przez sen
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Orgazm przez sen przeżywany jest nieświadomie i mimowolnie przez wiele osób – mężczyzn i kobiet.
 • Nocne orgazmy najczęściej pojawiają się w fazie snu REM. Nie jest jednak pewne, czy mają związek z treścią marzeń sennych.
 • Wiadomo natomiast, że w fazie REM występuje przyspieszona akcja serca i wzrasta ukrwienie męskich oraz żeńskich narządów płciowych.
SPRAWDŹ TEŻ: Sny erotyczne - skąd się biorą i co znaczą?
Spis treści
 

Reklama

Czy orgazm przez sen jest możliwy?

Orgazm przez sen nie jest mitem. Doświadczają go zarówno mężczyźni, jak też kobiety, najczęściej w okresie dojrzewania i w pierwszych latach dorosłego życia.

Dotyczy to w szczególności osób:

 • wysokim libido,
 • nie znajdujących zaspokojenia w czasie aktywności seksualnej,
 • niestabilnych endokrynologicznie (duże wahania poziomu hormonów, np. w czasie pokwitania, w ciąży, czy w związku z fazami cyklu miesięcznego).

Do szczytowania zazwyczaj dochodzi w sposób całkowicie nieświadomy bądź też na granicy jawy lub snu. Po przebudzeniu mogą się nie zachować żadne wspomnienia, często jednak pamiątką po nocnym orgazmie jest dobry nastrój, utrzymujący się przez wiele godzin (efekt uwolnienia większych ilości hormonu zwanego oksytocyną).

U mężczyzn orgazm we śnie związany jest też z wytryskiem nasienia, co siłą rzeczy pozostawia namacalny ślad na bieliźnie lub pościeli.

Skąd się bierze orgazm podczas snu?

Orgazm podczas snu jest rezultatem licznych procesów biochemicznych zachodzących w organizmie. Naukowcy przez lata dociekali tego, co jest przyczyną nocnych szczytowań i jaki jest ich bezpośredni mechanizm. Wciąż nie wszystko jest jasne, wiadomo jednak, że ma to związek ze zwiększonym przepływem krwi przez naczynia pochwy oraz prącia.

Dochodzi do tego w fazie snu znanej jako REM. Charakterystyczne dla niej są:

 • wysoka aktywność mózgu,
 • intensywne, realistyczne marzenia senne,
 • zwiększona częstotliwość skurczów serca,
 • przyspieszenie i nieregularność oddechu.

Wszystko to sprawia, że wzrasta poziom seksualnego pobudzenia, co u niektórych osób może prowadzić do orgazmu.

Reklama

Orgazm przez sen u mężczyzn

Orgazm przez sen u mężczyzn jest zjawiskiem lepiej znanym. Szczytowanie związane z niekontrolowanym, nieświadomym wyrzutem nasienia określane jest mianem polucji lub zmaz nocnych.

W dawnych czasach uważano, że jest to przejaw choroby, zaburzeń psychicznych, dewiacji seksualnych, rozpatrywano ten problem w kategoriach grzechu, nieczystości, wstydu. Współcześnie jednak wiadomo, że polucje są pożądanym zjawiskiem fizjologicznym, świadczącym o tym, że organizm pracuje prawidłowo.

W ten właśnie sposób usuwany jest nadmiar plemników, które nie powinny zalegać w jądrach, jest to więc forma samoregulacji ustroju. Zmazy często występują u młodych chłopców, którzy osiągnąwszy dojrzałość płciową, nie rozpoczęli jeszcze jakiejkolwiek aktywności seksualnej.

Uwaga – polucji nie należy mylić z innymi zjawiskiem, jakim są nocne erekcje (bez wytrysku). Te drugie prawdopodobnie mają związek ze spadkiem stężenia noradrenaliny, do czego również dochodzi w fazie REM (hormon ten działa hamująco na tzw. ośrodek erekcji). Co warto podkreślić, do polucji może dojść, nawet jeśli członek nie będzie wzwiedziony.

Orgazm kobiecy podczas snu

Orgazm kobiecy podczas snu jest zjawiskiem mniej namacalnym i jak dotąd stosunkowo słabo poznanym. Dopiero w ostatnich latach temat ten został poważnie zgłębiony i powoli przestaje też być tabu.

Prawdopodobnie w ten właśnie sposób organizm kobiecy radzi sobie z nadmiarem napięcia seksualnego. Dlatego nocny orgazm jest zjawiskiem częstszym u pań mających większe libido, nie utrzymujących regularnych stosunków, nie masturbujących się.

Nie ma pewności, czy szczytowanie tego typu ma związek z treścią snów. Badania wykazały natomiast zwiększony przepływ krwi w naczyniach zapewniających ukrwienie okolic intymnych (źródło: Gene G. Abel i inni). Istnieje też związek ze zwiększonym poziomem hormonów płciowych, na przykład w fazie jajeczkowania, występującej mniej więcej w połowie cyklu miesięcznego.

Podobnie, jak w przypadku męskich polucji, niegdyś uważano, że nocne szczytowanie u kobiet może świadczyć o różnego typu zaburzeniach. Dziś jasnym jest, że zjawisko to ma charakter całkowicie neutralny, niemal fizjologiczny.

Zobacz nasz redakcyjny test feromonów:

Reklama

W jakiej pozycji najłatwiej o orgazm przez sen u kobiety?

Orgazm przez sen u kobiety może nastąpić niemal samoistnie, jeśli poziom pobudzenia jest maksymalnie wysoki. Często jednak szczytowanie poprzedza mimowolna stymulacja. Mogą to być delikatne ruchy dłonią, wykonywane bezwiednie, przez sen.

Podniecenie potęguje też pocieranie czy uciskanie okolic intymnych przez pościel lub materac. Zauważono, że większe prawdopodobieństwo nocnego szczytowania występuje w sytuacji, gdy kobieta śpi na brzuchu lub też oplatając udami partnera, lub fragment kołdry czy poduszki. Jest to naturalne, w ten bowiem sposób może dochodzić do pobudzenia łechtaczki, znajdującej się w przedniej części sromu. 

 

Czytaj również

Bibliografia

 • Gene G. Abel,William D. Murphy,Judith V. Becker, Adib Bitar, Women's vaginal responses during REM sleep, Journal of Sex & Marital Therapy, 5:1
Piotr Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Seks
Przeczytaj artykuł
Zbyt długi sen – spanie w dzień, po jedzeniu. Ile spać?
Technika spania - sen polifazowy
Przeczytaj artykuł
Ile można nie spać? Ile człowiek może wytrzymać bez snu?
Sen
Przeczytaj artykuł
Wstawanie z łóżka wcześnie rano - jak wstać rano?
Mężczyzna, który wstał wcześnie rano
Podobne artykuły
Kobieta śpiąca w pracy
Power nap - czym jest i ile trwa drzemka mocy?
Osoba relaksująca się nad wodą
Techniki relaksacyjne - na stres i przed snem
Kobieta cierpiąca na hipersomnie
Hipersomnia - co to jest i jak się objawia?
Hipnotyzowanie osoby z problemem bezsenności
Hipnoza na sen - czy pomaga w walce z bezsennością?
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Reklama


Jaki aparat słuchowy wybrać?
Kliknij tutaj!