Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗

Gra wstępna - co to jest? Pomysły i najlepsza długość

Na czym polega gra wstępna i ile powinna trwać? Czy istnieje jeden uniwersalny przepis? Jak erotyczne gadżety mogą podnieść temperaturę w sypialni?
Para rozpoczynająca grę wstępną
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Gra wstępna poprzedza stosunek seksualny. Mogą się na nią składać pieszczoty, wspólna kąpiel, czy zabawa z użyciem erotycznych gadżetów.
 • Uniwersalny przepis na idealną grę wstępną nie istnieje. Wszystko zależy od temperamentu, inwencji i chęci obojga partnerów.
 • Warto zadbać o to, by gra wstępna była nie tylko zbliżająca i podniecająca, ale też ciekawa. To najlepsze remedium na nudę, która niespostrzeżenie może zawitać do sypialni.
SPRAWDŹ TEŻ: Podniecenie - na czym polega? Jak je wywołać?
Spis treści

Reklama

Czym jest gra wstępna?

Gra wstępna to wszystkie czynności, które poprzedzają stosunek i służą zwiększeniu pobudzenia seksualnego partnerów. Pod pojęciem tym kryją się działania czysto fizyczne, ale też wzajemne oddziaływanie na sferę psychiki.

Grą wstępną są więc wszystkie postaci pettingu – dotykanie się w miejsca intymne, seks oralny, wzajemna masturbacja, zabawa z użyciem gadżetów erotycznych i temu podobne. Ale to także atmosfera, którą tworzyć mogą czułe i namiętne słowa, spojrzenia, intymne oświetlenie, muzyka, zapach – żeby wymienić te najbardziej stereotypowe.

Dla wielu osób gra wstępna stanowi nieodłączny, wręcz niezbędny element aktu seksualnego, dla innych jest zbędna – wszystko zależy od indywidualnych preferencji, niekiedy też okoliczności, kontekstu. Nie ma przepisu na idealną grę wstępną.

Nie ma żadnych reguł, których należy się trzymać, poza jedną – wszystko co dzieje się w sypialni, powinno mieć miejsce za obopólną akceptacją obojga partnerów.

Reklama

Najlepsza długość gry wstępnej

Z licznych dostępnych badań, prowadzonych na całym świecie, wynika że całkowita przeciętna długość aktu seksualnego wynosi około 25-30 minut. Z tego mniej więcej połowę kochankowie poświęcają grze wstępnej. To jednak tylko statystyki.

Poza tym, jak podkreślają autorzy tych opracowań, wartości te trudno jest rzetelnie zweryfikować, są one bowiem podawane jedynie na podstawie deklaracji ankietowanych. Tym bardziej nie sposób autorytatywnie powiedzieć, ile powinna trwać gra wstępna.

Najlepsza długość bowiem to taka, która odpowiada obojgu partnerom, i która jest adekwatna do ich potrzeb. Czynności podejmowane przed odbyciem stosunku mogą bowiem służyć wyłącznie osiągnięciu gotowości do penetracji, ale dla wielu osób stanowią one równie atrakcyjny element miłosnego zespolenia.

Czynnikami wpływającymi na czas tego typu aktywności są między innymi:

 • poziom libido (popędu seksualnego),
 • sprawność seksualna,
 • doświadczenie,
 • inwencja, kreatywność,
 • nawyki, przyzwyczajenia,
 • stan uczuć między partnerami,
 • okoliczności (miejsce, moment etc.).

Reklama

Pomysły na grę wstępną

Ograniczanie się w łóżku do jednego lub kilku utartych schematów grozi popadnięciem rutynę. Dlatego warto być otwartym na nowe doświadczenia. Pomysły na grę wstępną są wręcz niezliczone, trudno byłoby je zebrać i opisać w jednym miejscu.

Do często praktykowanych aktywności należą:

 • długie, namiętne całowanie, w usta i po całym ciele;
 • seks oralny – pieszczenie ustami członka, jąder, łechtaczki, pochwy, warg sromowych czy okolic odbytu;
 • erotyczny masaż, stymulacja poprzez dotyk – twarzy, włosów, rąk, nóg, piersi, pośladków, miejsc intymnych, głaskanie, klepanie, ugniatanie, drapanie;
 • wspólna kąpiel;
 • rozbudzanie zmysłów za pomocą seksownych ubrań i bielizny;
 • czułe spojrzenia, gesty, rozmowy nasycone erotyczną treścią;
 • używanie różnego typu gadżetów erotycznych;
 • zabawy erotyczne, np. przebieranie, odgrywanie scen.

Gra wstępna może być romantyczna, delikatna, niespieszna, długa, czuła, pełna miłości i bliskości, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by była ostra, szybka, namiętna, wręcz perwersyjna, jeśli tylko oboje partnerzy tego chcą.

Zobacz nasz redakcyjny test feromonów:

Reklama

Gra wstępna dla mężczyzny i kobiety

Choć nie ma w tej materii żadnych sztywnych reguł, gra wstępna dla kobiety może być czymś zupełnie innym, niż dla mężczyzny. Seksuologowie podkreślają, że w pierwszym przypadku często niezwykle istotne jest poczucie bezpieczeństwa oraz powiazanie seksu ze stanem uczuć, dlatego przed zbliżeniem warto skupić się na takich elementach, jak atmosfera, czułe słowa, pocałunki, delikatny dotyk.

W przypadku drugim w większym stopniu może chodzić o czysto fizyczną gotowość do odbycia stosunku, do czego wystarczyć może widok partnerki oraz/lub stymulacja stref erogennych.

Z drugiej strony warto zwrócić uwagę na fakt, iż w świetle badań, żeńskie i męskie fantazje erotyczne wcale tak bardzo się między sobą nie różnią, nawet jeśli nieco odmiennie rozłożone są akcenty.

U kobiet na pierwszym miejscu jest namiętne całowanie, podniecenie wzbudzają też myśli o seksie w miejscu innym, niż sypialnia, seks oralny, rozbieranie się przed kimś, bycie związaną, czy używanie akcesoriów erotycznych.

U mężczyzn jest podobnie, przy czym na pierwszym miejscu jest rozbieranie kogoś, stosunkowo wysoko na liście znajdują się też marzenia dotyczące ubioru partnerki (dane: M. Liberacka-Dwojak).

Reklama

Gra wstępna z gadżetami

Dobra gra wstępna powinna być nie tylko namiętna, ale też ciekawa. Doskonałym urozmaiceniem jest wprowadzenie do sypialni gadżetów erotycznych, takich jak np.:

 • wibratory i nakładki wibrujące;
 • korki, kulki analne;
 • żele nawilżające i stymulujące;
 • akcesoria służące do krępowania (np. kajdanki);
 • seksowna bielizna.

Tego typu zabawki urozmaicają życie seksualne, zapewniają dreszczyk emocji, otwierają na nowe doznania. Dzięki nim możliwa jest stymulacja nieznanych dotąd obszarów, ale też przekraczanie granic mentalnych. To wszystko może się okazać niezwykle podniecające, inspirujące i odświeżające.

Czytaj również

Bibliografia

 • Zdrowie, relacje w związkach i życie seksualne Polaków, Uniwersytet Warszawski, https://www.uw.edu.pl/zdrowie-relacje-w-zwiazkach-i-zycie-seksualne-polakow/, data dostępu 18 06 2021
 • Magdalena Liberacka-Dwojak, Tematyka fantazji seksualnych wśród młodych dorosłych, Seksuologia Polska 17, wrzesień 2019
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Doznania seksualne
Jak najlepiej dogodzić kobiecie? Sprawdzone techniki i porady
Zbliżenie kobiety i mężczyzny
Czy pierwszy raz boli? Jakie odczucia mu towarzyszą?
Bolesny pierwszy raz
Sex tantryczny – na czym polega i jak go uprawiać?
Tantra
Podobne artykuły
Masturbacja u kobiet
Masturbacja kobiet - na czym polega Sposoby na żeńską masturbację
Sposoby na zrobienie malinki
Jak się robi malinkę i w jaki sposób jej się pozbyć? Techniki i wskazówki
Kobieta i mężczyzna w łóżku
Jak podniecić mężczyznę słowami, dotykiem i na odległość. Co działa najbardziej?
Orgazm przez sen
Co wiemy na temat orgazmu przez sen?
Kobieta w łóżku
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? Porady i techniki

Reklama


Czy masz skończone 18 lat?

Treści przedstawione na tej stronie są dostępne wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Które nietolerancje pokarmowe są dziedziczne?
Sprawdź!