Najzdrowsze miejsce w internecie

Kobiecy wytrysk - jak osiągnąć orgazm z wytryskiem?

Kobiety wytrysk – czy jest faktem naukowym czy tylko teorią wymagającą potwierdzenia? Na czym polega ejakulacja u kobiet? Czy zawsze wiąże się z orgazmem? Odpowiedzi na te i inne pytanie znajdziesz w artykule.
Kobieta odczuwa przyjemność i ściska mężczyznę za rękę
Źródło: 123RF
Spis treści

Kobiecy wytrysk

Kobiecy wytrysk wciąż pozostaje tematem tabu, mimo, że pierwsze wzmianki na jego temat można znaleźć w Starożytności. O kobiecej ejakulacji pisał już grecki filozof Arystoteles ok. 300 r. p.n.e. oraz rzymski lekarz Galen w II wieku. Jednakże dopiero w XX wieku wytrysk kobiecy stał się przedmiotem dociekań naukowych między innymi za sprawą niemieckiego seksuologa Ernsta Gräfenberga, który zajął się badaniem punktu G.

Dzisiaj naukowcy nie mają wątpliwości co do tego, że ejakulacja u kobiet istnieje, jednak wciąż nie udało się jednoznacznie określić mechanizmów za nią stojących. Sprawy nie ułatwia fakt, że na temat damskich wytrysków krąży wiele mitów, a same kobiety, które doświadczyły ejakulacji niechętnie dzielą się swoimi doświadczeniami, gdyż traktują je jako coś wstydliwego.

Damski wytrysk a orgazm

Prym wiedzie przekonanie, że kobiecy wytrysk wiąże się ze stymulacją punktu G, czyli niezwykle wrażliwej na dotyk strefy, która znajduje się na przednio-górnej ścianie pochwy, niedaleko cewki moczowej.

Seksuolodzy opisują go jako niewielkie wybrzuszenie, umiejscowione na wysokości około 3-4 centymetrów od wejścia do pochwy, które uwydatnia się pod wpływem stymulacji. Uważa się, że do kobiecego wytrysku dochodzi najczęściej w trakcie orgazmu pochwowego wynikającego z pobudzania punktu G.

Istnieje jednak teoria, która zakłada możliwość kobiecego wytrysku bez orgazmu, jednak także wynikającego ze stymulacji tej wrażliwej na dotyk strefy umiejscowionej na przedniej ścianie pochwy. Taki pogląd głosi Deborah Sundahl, autorka książki Kobieca ejakulacja i punkt G. Sundahl w swojej książce podpowiada kobietom jak uwrażliwić strefę G, by wywołać damski wytrysk nie tylko w trakcie orgazmu.

Zobacz nasz redakcyjny test feromonów:

Na czym polega wytrysk u kobiety?

Mechanizm damskiego wytrysku zwykle opisywany jest następująco. W strefie G znajdują się tzw. gruczoły przedsionkowe Skenego, które powstały z tych samych tkanek zarodkowych co męska prostata. Pod wpływem podniecenia seksualnego wspomniane gruczoły wypełniają się płynem o odczynie zasadowym, czyli kobiecym ejakulatem. Następnie skurcze mięśni dna miednicy w czasie orgazmu powodują wyrzucenie płynu na zewnątrz.

Kobiecy orgazm z wytryskiem bywa jednak podważany przez naukowców. Istnieją teorie, wedle których wytrysk u kobiety jest wiązany z tzw. squirtingiem, czyli opróżnianiem pęcherza moczowego w trakcie podniecenia seksualnego.

Kwestię sporną chciał rozstrzygnąć Dr Samuel Salama, francuski ginekolog ze szpitala Parly II w Le Chesnay, który przeprowadził badania na grupie 7 kobiet. Analiza pobranego od kobiet ejakulatu wykazała, że w pięciu próbkach znajdowały się substancje obecne w męskim ejakulacie, takie jak antygen PSA (glikoproteina), a także glukoza i fruktoza.

W pozostałych dwóch próbkach ich nie odnaleziono. Podobne badania prowadziła dr Beverley Whipple, seksuolog z Rutgers Univeristy w New Jersey, która ostatecznie zaproponowała, by nie mylić kobiecej ejakulacji ze squirtingiem, a o wytrysku damskim mówić jedynie wtedy, gdy podczas orgazmu produkowana jest niewielka ilość mleczno-białej substancji. Niewątpliwie nadal potrzebne są badania w tym zakresie.

Jak osiągnąć kobiecy wytrysk?

O tym, jak osiągnąć kobiecy wytrysk, opowiada Ewa Cetera w rozmowie z Agatą Kozak z pisma Wysokie Obcasy. Edukatorka seksualna zachęca kobiety, by same spróbowały uwrażliwić swoją strefę G poprzez odpowiednie ćwiczenia. W tym celu warto wyposażyć się w lustro, ręcznik i środek nawilżający, a także gadżet erotyczny.

Cetera zachęca, by usiąść naprzeciwko lustra i dobrze przyjrzeć się swojej pochwie. Następnie napiąć mięśnie dna miednicy, by wejście do pochwy się otworzyło, a jej ścianki uwypukliły. Kolejny krok to zlokalizowanie punktu G z pomocą palca, najlepiej nawilżonego lubrykantem, a następnie jego stymulacja.

Drogą do kobiecego orgazmu z wytryskiem nie musi być oczywiście autostymulacja. Można go osiągnąć razem z partnerem, wybierając pozycje seksualne, które będą pobudzać punkt G.

Czy każda kobieta ma wytrysk?

Edukatorka seksualna zaznacza, że kobiety nie powinny się zniechęcać, jeśli ich poszukiwania nie zaowocowały znalezieniem punktu G. Warto próbować do skutku, gdyż każda kobieta ma gruczoły przedsionkowe Skenego, a więc jest potencjalnie zdolna do wytwarzania ejakulatu.

Milan Zaviacić, słowacki naukowiec, udowodnił, że jedynie 8 proc. kobiet może mieć problem ze znalezieniem punktu G, gdyż posiada tylko szczątkową formę prostaty. Nie oznacza to jednak, że nie mogą one mieć orgazmu z wytryskiem. Kluczem do jego osiągnięcia jest akceptacja własnego ciała oraz otwarcie się na poszukiwania punktu G i jego stymulację.

Czytaj również

Bibliografia

  • https://www.wysokieobcasy.pl/Instytut/7,163393,25284878,punkt-g-latwo-znalezc-a-to-on-pomoze-nam-odkryc-tajemnice-kobiecego.html [dostęp 11.02.2021 r.]
  • Rozmysłowicz M., Rozgrzejmy zmysły, Agencja Wydawnicza PAJ-Press 2019.
  • Stusiński J, Błażejewska A., Lew-Starowicz Z., Zjawisko kobiecego orgazmu – przegląd najnowszych doniesień naukowych, 2013, Przegląd Seksuologiczny.
  • Addiego F., Belzer EG., Comolli J., Moger W., Perry JD., Whipple B., Female ejaculation: a case study, Journal of Sex Research. 17 (1): 13–21.
  • Zaviacic M., Zajickova M., Blazekova J., Donarova L., Stvrtina S., Mikulecky M. i in. Waga, rozmiar, makroanatomia i histologia normalnej prostaty u dorosłej ludzkiej kobiety, J Histotechnol 2000; 23: 61-9.
  • Salama S., Boitrelle F., Gauquelin A., Malagrida L., Thiounn N., Desvaux P., Natura i pochodzenie. „Squirting” w kobiecej seksualności, J Sex Med. 2014.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Seks
Przeczytaj artykuł
Ćwiczenia na przedwczesny wytrysk (opóźnienie ejakulacji)
Wytrysk
Przeczytaj artykuł
Ciąża bez wytrysku - czy zapłodnienie w ten sposób jest możliwe?
Ciąża bez wytrysku
Przeczytaj artykuł
Jak doprowadzić się do orgazmu - czy to możliwe bez dotykania?
masturbacja
Podobne artykuły
Masturbacja męska - sposoby. Jak wpływa na organizm?
Libido u kobiet - co to jest? Jak podnieść niskie?
Męski orgazm - rodzaje. Ile trwa i jak go wzmocnić?
Ile żyją plemniki w pochwie i na zewnątrz?
Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Czym jest long covid? 😷
Trwa nawet do 12 tygodni 🤧