Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Jakie są przyczyny rozstępów na udach i jak się ich pozbyć?

Rozstępy na udach to problem natury estetycznej, który dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Sprawdź, jakie są ich przyczyny. Czym różnią się w zależności od płci? Dowiedz się także, jak można z nimi skutecznie walczyć.
Kobieta z rozstępami na udach
źródło:123RF
W skrócie
 • Rozstępy na udach to wrzecionowate, blade pasma na skórze. Powstają one na skutek nadmiernego rozciągania się skóry.
 • W grupie najwyższego ryzyka są kobiety w ciąży, osoby zmagające się z dodatkowymi kilogramami, kulturyści w czasie budowania masy mięśniowej, a także młodzież w okresie dojrzewania.
 • Rozstępów na udach można się pozbyć, ale należy zacząć z nimi walczyć z pomocą kosmetyków jeszcze zanim się uformują. Jeśli proces ich tworzenia się zakończy, wówczas będzie można je usunąć jedynie chirurgicznie.
SPRAWDŹ TEŻ: Rozstępy - czym są? Jak się pozbyć?
Spis treści

Reklama

Przyczyny rozstępów na udach

Rozstępy na udach potrafią być źródłem kompleksów zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Wrzecionowate pasma ścieńczałej skóry, nazywane rozstępami, częściej dotykają kobiet, jednakże nie oznacza to, że nie występują u mężczyzn. 

Od czego robią się rozstępy? Niezależnie od płci, przyczyny rozstępów na udach są takie same. Powstają na skutek nadmiernego rozciągania skóry. Wówczas znajdujące się w skórze włókna kolagenowe i elastynowe, które odpowiadają za jej gładkość i elastyczność, ulegają zerwaniu. W efekcie dochodzi do przebudowy włókien białkowych, której oznaką są wrzecionowate pasma na skórze.

Rozstępy na udach u mężczyzn zazwyczaj są pamiątką po okresie dojrzewania. U chłopców między 10. a 15. rokiem życia dochodzi do tzw. skoku pokwitaniowego, który rozpoczyna proces dojrzewania. W czasie skoku pokwitaniowego obserwuje się u chłopców nagły wzrost ciała i przyrost masy mięśniowej oraz siły. Efektem ubocznym tego procesu są rozstępy na udach, a także ramionach i pośladkach. Z bliznami na udach borykają się także panowie, którzy uprawiają kulturystykę. W trakcie budowania masy mięśniowej skóra ulega rozciąganiu, a w efekcie na jej powierzchni mogą pojawić się wrzecionowate pręgi. 

Natomiast rozstępy na udach u kobiet najczęściej są pamiątką po ciąży, w trakcie której dochodzi do licznych zmian w sylwetce. Poza udami powstają one także na brzuchu, piersiach, pośladkach i ramionach. Nie tylko ciąża sprzyja tworzeniu się rozstępów. Wrzecionowate blizny u kobiet również powstają w okresie dojrzewania. Ponadto dotykają pań, które cierpią na zaburzenia hormonalne oraz zmagają się z wahania wagi. 

Reklama

Jak pozbyć się rozstępów na udach?

Z rozstępami na udach można skutecznie walczyć. Trzeba jednak działać szybko. Im później rozpocznie się walkę z nimi, tym gorsze rokowania. 

Proces formowania rozstępów dzieli się na dwie fazy:

 • zapalną
 • zanikową. 

Czerwone rozstępy na udach są sygnałem, że rozpoczęła się faza zapalna. W trakcie jej trwania pręgi będą się formować i zmieniać kolor. Na początku staną się czerwone i obrzęknięte, a skóra wokół będzie swędzieć. 

Fioletowe rozstępy na udach zwiastują koniec fazy zapalnej. To ostatni moment żeby zredukować je metodami bezinwazyjnymi – kremami, balsamami, olejkami. Następnie pręgi będą stopniowo blednąć i zabliźniać się. Białe rozstępy na udach oznaczają, że proces ich kształtowania się zakończył. Wówczas jedynym sposobem, by całkowicie się ich pozbyć będzie zabieg chirurgiczny, jednakże należy pamiętać, że pozostawi on po sobie bliznę.

Laserowe usuwanie rozstępów na udach

Istnieją także inne zabiegi usuwania rozstępów, które można znaleźć w ofercie gabinetów medycyny estetycznej. 

Do najpopularniejszych należą:

 • usuwanie laserem;
 • mezoterapia (podskórne lub śródskórne iniekcje substancji aktywnych, które stymulują skórę do regeneracji i przebudowy włókien kolagenu i elastyny);
 • karboksyterapia (iniekcje niewielkich dawek medycznego dwutlenku węgla);
 • radiofrekwencja mikroigłowa (nakłuwanie i jednoczesne podgrzewanie uszkodzonych włókien białkowych w skórze za pomocą fal radiowych);
 • mikrodermabrazja (mechaniczne złuszczanie naskórka);
 • peeling chemiczny (chemiczne złuszczanie warstwy rogowej skóry). 

Co istotne, wymienione metody nie gwarantują 100-procentowej skuteczności. Po ich zastosowaniu wrzecionowate pasma na skórze staną się mniej widoczne, ale nie znikną całkowicie. Którą metodę wybrać? 

Dużą popularnością wśród klientów cieszy się laser na rozstępy. W medycynie estetycznej stosuje się różne rodzaje laserów. Za najskuteczniejszy uchodzi laser frakcyjny CO2, który odparowuje wodę z tkanek przez co powoduje odnowienie naskórka oraz regenerację i przebudowę włókien kolagenowych. Koszt wykonania jednego zabiegu, w zależności od miasta, waha się w granicach 700-1000 złotych. Zwykle konieczne jest wykonanie od 3 do 6 zabiegów. 

Reklama

Domowe sposoby na rozstępy na udach

Zanim jednak rozstępy wejdą w fazę zanikową, można walczyć z nimi z użyciem mniej inwazyjnych metod niż laser czy skalpel. Jakich? Warto spróbować domowych sposobów na rozstępy

Skuteczne będą kosmetyki bogate w składniki odżywcze, nawilżające i stymulujące skórę do regeneracji, które można kupić w drogeriach lub przyrządzić samodzielnie w domu. Żeby kosmetyk (balsam, krem, maść) był skuteczny, powinien mieć w składzie naturalne oleje, masła lub woski. 

Do najczęściej stosowanych przez producentów preparatów kosmetycznych zaliczają się:

 • masło shea,
 • olej kokosowy,
 • masło kakaowe,
 • wosk pszczeli,
 • olejek rycynowy,
 • olejek arganowy,
 • olej ze słodkich migdałów,
 • olej jojoba,
 • olejek z kiełków pszenicy,
 • olej sezamowy,
 • olejek z opuncji figowej.

Jak pozbyć się rozstępów domowymi sposobami? Bardzo ważna jest systematyczność. Kosmetyk, zawierający wyżej wymienione składniki, należy wcierać w skórę regularnie, najlepiej dwa razy dziennie, wykonując przy tym masaż. 

Reklama

Ćwiczenia na rozstępy na udach

Poza masażami, warto wykonywać także ćwiczenia na rozstępy na udach. Trening przyczyni się bowiem do poprawy krążenia, a lepsze natlenienie będzie stymulowało skórę do regeneracji. Wiele osób ma jednak wątpliwości co do tego, czy ćwiczenia pomagają na rozstępy.

Co więcej, można spotkać się z opinią, że rozstępy powstają od ćwiczeń. Powszechnie wiadomo, że ćwiczenia fizyczne poprawiają jędrność i elastyczność skóry. Wyjątek od tej reguły stanowią kulturyści, którzy dążą do uzyskania bardzo dużej masy mięśniowej w dodatku w krótkim czasie, wspomagając się przy tym różnymi odżywkami. W ich przypadku faktycznie ćwiczenia siłowe mogą przyczynić się do powstawania rozstępów. 

Czytaj również

Bibliografia

 • D. Burdzy, D. Ozga, J. Kosydar-Bochenek, K. Burdzy, B. Lewandowski, Zastosowanie laserów w terapii wybranych problemów skórnych. Przegląd metod, Kosmetologia Estetyczna 6/2017/vol.6.
 • Błaszczyk-Kostanecka M., Wolska H., Dermatologia w praktyce, Warszawa 2005, s. 318-323.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Rozstępy i blizny
Blizny po trądziku - co pomaga i jak usunąć? Maść, laser i domowe sposoby
Kobieta z bliznami po trądziku
Tatuaż na bliźnie - czy i kiedy można go zrobić?
Dziewczyna z tatuażem w miejscu blizny
Jak wygląda blizna przerostowa i jak ją usunąć?
Blizna przerostowa na ręce
Podobne artykuły
Kobieta z blizną na plecach
Jak pielęgnować i czym smarować blizny po operacji?
Czerwone rozstępy na brzuchu
Jak można usunąć czerwone rozstępy?
Kobieta z blizną po oparzeniu na ręce
Blizna po oparzeniu – zapobieganie i usuwanie. Czym smarować?
Kobieta z bliznami na twarzy
Jak się pozbyć blizn na twarzy?
Dziewczyna z bliznami po ospie
Blizny po ospie – jak zapobiegać i jak leczyć?

Reklama


Czy ubytek słuchu można wyleczyć? 👂
Sprawdź!