Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗

Jakie są rodzaje rozstępów na pośladkach i jak się ich pozbyć?

Rozstępy na pośladkach to problem natury estetycznej. Borykają się z nim nie tylko kobiety w ciąży i osoby z nadmiarem kilogramów. Te nieestetyczne pasma na skórze bywają także pamiątką po okresie dojrzewania. Sprawdź, jakie są rodzaje rozstępów na pośladkach oraz jak można się ich pozbyć.
Kobieta z rozstępami na pośladkach
źródło:123RF
W skrócie
 • Rozstępy są wrzecionowatymi pasmami ścieńczałej, pomarszczonej skóry, które tworzą się najczęściej na brzuchu, piersiach, udach, ramionach, ale także pośladkach. Powstają na skutek rozciągania się skóry. Zanim ostatecznie się uformują przechodzą przez dwie fazy rozwoju, w czasie których zmieniają kolor i kształt.
 • Rozstępy na pośladkach dotyczą nie tylko kobiet w ciąży czy osób, które zmagały się z nadmiarem kilogramów. Występują również u młodzieży.
 • Z rozstępami na pośladkach można walczyć, jednakże dobór odpowiedniej metody powinien być uzależniony od fazy, w której się znajdują
SPRAWDŹ TEŻ: Rozstępy - czym są? Jak się pozbyć?
Spis treści

Reklama

Rodzaje rozstępów na pośladkach

Rozstępy to wrzecionowate pasma ścieńczałej, pomarszczonej skóry, wyglądem przypominające blizny. Powstają one najczęściej na brzuchu, piersiach, udach, ramionach i pośladkach.

Rozstępy na pośladkach przebiegają równolegle względem siebie, w przeciwieństwie do tych na brzuchu, które układają się promieniście na skórze. Wrzecionowate blizny początkowo mają kolor czerwony, następnie stają się fioletowe, by na końcowym etapie formowania przybrać barwę perłowo-białą. 

Czerwone rozstępy na pośladkach sygnalizują początek tzw. fazy zapalnej. W tej fazie dopiero zaczynają się one formować. Bywają obrzęknięte i mogą wystawać ponad powierzchnię skóry. To odpowiedni moment, by zacząć działać, gdyż w pełni ukształtowane będą oporne na wszelkie zabiegi pielęgnacyjne. 

Fioletowe rozstępy na pośladkach oznaczają zwieńczenie fazy zapalnej. Od tej pory wrzecionowate pasma będą stopniowo blednąć, co oznacza wejście w tzw. fazę zanikową. W tej fazie staną się atroficzne, zapadnięte, a skóra wokół będzie się marszczyć. 

Białe rozstępy na pośladkach oznaczają, że proces ich formowania się zakończył. Usunięcie ich w fazie bliznowacenia z pomocą kosmetyków będzie niemożliwe. Jedynym sposobem na całkowite pozbycie się w pełni uformowanych rozstępów będzie zabieg chirurgiczny – inwazyjny i pozostawiający po sobie bliznę. Pomocne będą także zabiegi oferowane przez gabinety medycyny estetycznej– zmniejszą one widoczność rozstępów, jednakże nie usuną ich całkowicie. 

Reklama

Przyczyny rozstępów na pośladkach

Wiele osób zastanawia się, od czego są rozstępy na pośladkach. Co bardzo istotne, niezależnie od miejsca na ciele, przyczyna ich pojawienia się jest zawsze taka sama. Rozstępy powstają na skutek nadmiernego rozciągania skóry. Jeśli skóra ulegnie nadmiernemu naciągnięciu, zaczną pękać znajdujące się w jej wnętrzu włókna kolagenowe i elastynowe, które odpowiadają z jej sprężystość i elastyczność. 

Podsumowując, przyczyną rozstępów na pośladkach jest uszkodzenie włókien białkowych w skórze, do którego dochodzi w trakcie rozciągania skóry. 

Do grupy osób najbardziej narażonych na tworzenie się rozstępów należą kobiety w ciąży, młodzież w okresie dojrzewania, kulturyści w czasie budowania masy mięśniowej oraz osoby, które zmagały się z nadmiarem tkanki tłuszczowej. 

Reklama

Rozstępy na pośladkach w wieku 15 lat

W grupie dużego ryzyka znajduje się między innymi młodzież w okresie dojrzewania. Rozstępy w młodym wiekutworzą się najczęściej w okresie tzw. skoku pokwitaniowego, który zwiastuje rozpoczęcie długiego procesu dojrzewania. 

U dziewczynek pojawia się on między 8. a 13. rokiem życia, zaś u chłopców między 10. a 15. Skok pokwitaniowy, jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się widoczną zmianą wzrostu, sylwetki i wagi. Dziewczynkom zaokrąglają się biodra, a piersi zaczynają rosnąć i zmieniać swój kształt. U chłopców obserwuje się wyraźną zmianę wzrostu, przyrost masy mięśniowej i zwiększenie siły. 

Częstym skutkiem ubocznym skoku pokwitaniowego są właśnie rozstępy na pośladkach, ale także na ramionach i udach.

Reklama

Jak się pozbyć rozstępów na pośladkach?

Wiele osób, którym doskwiera ten problem natury estetycznej, poszukuje informacji, jak pozbyć się rozstępów na pośladkach. Dobór metody usuwania tych nieestetycznych blizn, powinien być uzależniony od fazy ich formowania się. 

Świeże rozstępy, to znaczy będące w fazie zapalnej, można usunąć odpowiednią i systematyczną pielęgnacją skóry. W kwestii rozstępów panuje zasada, że prewencja jest najważniejsza. Dermatolodzy oraz kosmetolodzy są zgodni co do tego, że lepiej im przeciwdziałać niż je leczyć, dlatego pielęgnację skóry narażonej na pojawienie się wrzecionowatych pasm, najlepiej rozpocząć jeszcze zanim zaczną być widoczne. 

Fazę zapalną najczęściej poprzedza swędzenie skóry. To właśnie wtedy powinno się zacząć działać. W jaki sposób? Systematycznie wcierając w skórę kosmetyk przeciwdziałający rozstępom. Jaki wybrać? Za najskuteczniejsze uchodzą preparaty bogate w naturalne masła, oleje lub woski. 

Do najczęściej wybieranych przez producentów kosmetyków należą:

 • masło shea,
 • masło kakaowe,
 • olej kokosowy,
 • wosk pszczeli,
 • olejek rycynowy,
 • olejek arganowy,
 • olej jojoba,
 • olej ze słodkich migdałów,
 • olejek z kiełków pszenicy,
 • olej sezamowy,
 • olejek z opuncji figowej.

Wymienione składniki nawilżą i odżywią skórę, a ponadto będą stymulować do regeneracji oraz przebudowy włókien białkowych. 

Kolejny cennym składnikiem w kosmetykach jest kolagen, czyli białko, które naturalnie występuje w skórze i odpowiada za jej elastyczność. Warto także poszukać balsamu lub kremu, które będzie posiadał w składzie hydroksyprolinę, czyli aminokwas, który naturalnie występuje w kolagenie i elastynie. 

Co ciekawe, walkę z nieestetycznymi pasmami na skórze można prowadzić dwutorowo. Nie tylko wcierać w skórę specyfiki, ale dodatkowo stosując suplementy diety lub nutraceutyki (żywność medyczną). W aptekach można kupić między innymi kolagen w tabletkach, proszku oraz w postaci hydrolizatów do picia. 

Warto podkreślić, że w wymienionych preparatach można znaleźć różne rodzaje kolagenu. Substancję można wyprodukować w laboratorium lub pozyskać z tkanek ludzkich lub zwierzęcych. Kolagen pozyskiwany z tkanek człowieka jest stosowany w medycynie estetycznej jako wypełniacz. Nie znajdziemy go w kosmetykach, suplementach diety czy nutraceutykach.

W tych produktach występuje kolagen syntetyczny lub odzwierzęcy, a konkretnie pozyskiwany z tkanek bydlęcych, cielęcych lub rybich. Z badań wynika, że najlepsze właściwości posiada kolagen rybi, gdyż cechuje się najlepszą rozpuszczalnością oraz jest najbardziej zbliżony biochemicznie do ludzkiego, dlatego warto poszukiwać w składzie kosmetyków właśnie tego rodzaju [Gauza, Kubisz, Przybylski]. 

Jeśli rozstępy wejdą w fazę zanikową, pielęgnacja skóry nie wystarczy. Wówczas jedynym sposobem na rozstępy na pośladkach będzie zabieg chirurgiczny. Taki zabieg pozwoli całkowicie się ich pozbyć się, jednakże pozostawi po sobie bliznę. 

Pomocne będą także zabiegi wykonywane w gabinetach medycyny estetycznej:

 • laseroterapia
 • mezoterapia,
 • karboksyterapia,
 • radiofrekwencja mikroigłowa,
 • mikrodermabrazja, 
 • peelingi chemiczne.

Należy jednak zaznaczyć, że nie doprowadzą one do całkowitego zniknięcia rozstępów. Najskuteczniejszą pośród wymienionych wyżej metod będzie laser. Gabinety medycyny estetycznej oferują zabiegi z wykorzystaniem różnych rodzajów laserów.

Dużą skutecznością cieszy się laser frakcyjny. Technika działania lasera frakcyjnego polega na odparowywaniu wody z tkanek, co prowadzi do przebudowy włókien kolagenowych. Koszt jednego zabiegu, w zależności od miasta, waha się w granicach 700-1000 złotych. Zwykle koniecznie jest wykonanie serii od 3 do 6 zabiegów laserowych. 

Za skuteczną uchodzi także radiofrekwencja mikroigłowa – najmłodsza metoda walki z rozstępami. Zabieg polega na nakłuwaniu i jednoczesnym podgrzewaniu uszkodzonych włókien białkowych w skórze za pomocą fal radiowych. 

Warto przyjrzeć się także mezoterapii. Zabieg polega na wykonaniu serii podskórnych lub śródskórnych iniekcji substancji aktywnych, których zadaniem jest stymulacja skóry do odbudowy włókien kolagenowych i elastynowych. 

Na podobnej zasadzie działa karboksyterapia – wykonuje się iniekcje niewielkich dawek medycznego dwutlenku węgla. Z kolei mikrodermabrazja polega na mechanicznym złuszczaniu naskórka, zaś peelingi chemiczne złuszczają warstwę rogową naskórka za pomocą kwasów. Oba zabiegi regenerują skórę i stymulują do wytwarzania nowych włókien białkowych.  

Reklama

Domowe sposoby na rozstępy na pośladkach

W walce z rozstępami nie należy także zapominać o domowych sposobach. Po pierwsze w domowym zaciszu można samodzielnie wyprodukować balsam czy krem na rozstępy na pośladkach. W Internecie można znaleźć mnóstwo przepisów na domowe kosmetyki. 

Skuteczny w walce z wrzecionowatymi pasmami na pośladkach będzie także własnoręcznie zrobiony peeling. Do jego wykonania będzie potrzebny jeden z wymienionych wyżej olejów, przykładowo olej kokosowy, który silnie odżywia i nawilża skórę. Następnie można dodać fusy zmielonej kawy, cukier oraz cynamon. Składniki należy wymieszać w takich proporcjach by uzyskać konsystencję peelingu. 

Co bardzo ważne, peeling należy wykonywać regularnie, masując przy tym pośladki okrężnymi ruchami. Masaż można wykonać dłońmi lub zaopatrzyć się w specjalną szczotkę czy rękawicę. Będąc w grupie wysokiego ryzyka powstania rozstępów, a więc w okresie dojrzewania czy w czasie ciąży, peeling warto wykonywać co najmniej raz dziennie.  

Innym domowym sposobem na rozstępy na pośladkach są ćwiczenia. Sam trening oczywiście nie sprawi, że rozstępy znikną, ale z pewnością poprawi krążenie, co wpłynie pozytywnie na dotlenienie skóry i produkcję kolagenu. Ponadto ćwiczenia fizycznie ujędrnią i uelastycznią skórę, co także sprawi, że pręgi na skórze będą mniej widoczne. 

Jakie ćwiczenia wykonywać? Przede wszystkim takie, które ujędrnią pośladki, a zatem przysiady i wykroki. 

Ważne jest także właściwe odżywiania, a przede wszystkim o odpowiednie nawadnianie organizmu. Panie zmagające się z pasmami na skórze pośladków, powinny pić dziennie dwa litry niegazowanej wody mineralnej. Jeżeli chodzi o dietę, to warto wyeliminować z codziennego jadłospisu dania typu fast-food, napoje gazowane oraz słodycze. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Piotrowski K., Ziółkowska B., Wojciechowska J., Rozwój nastolatka. Wczesna faza dorastania, Warszawa 2014
 • Błaszczyk-Kostanecka M., Wolska H., Dermatologia w praktyce, Warszawa 2005, s. 318-323.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Rozstępy i blizny
Jak można usunąć czerwone rozstępy?
Czerwone rozstępy na brzuchu
Jak wygląda blizna po usunięciu pieprzyka? Co pomaga, by była niewidoczna?
Usuwanie pieprzyków w dermatologa
Jakie są rodzaje rozstępów na pośladkach i jak się ich pozbyć?
Kobieta z rozstępami na pośladkach
Podobne artykuły
Kobieta z blizną na plecach
Jak pielęgnować i czym smarować blizny po operacji?
Dziewczyna z bliznami po ospie
Blizny po ospie – jak zapobiegać i jak leczyć?
Kobieta z blizną po oparzeniu na ręce
Blizna po oparzeniu – zapobieganie i usuwanie. Czym smarować?
Kobieta z bliznami po trądziku
Blizny po trądziku - co pomaga i jak usunąć? Maść, laser i domowe sposoby
Dziewczyna z tatuażem w miejscu blizny
Tatuaż na bliźnie - czy i kiedy można go zrobić?

Reklama


Które nietolerancje pokarmowe są dziedziczne?
Sprawdź!