Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗

Jak pozbyć się rozstępów na brzuchu w ciąży, po porodzie oraz po przytyciu?

Rozstępy na brzuchu to problem natury estetycznej dotykający wielu osób. Na tworzenie się wrzecionowatych pasm na brzuchu narażone są nie tylko kobiety w ciąży, ale także osoby zmagające się z dodatkowymi kilogramami, kulturyści w czasie budowania masy mięśniowej, a także młodzież w okresie dojrzewania. Sprawdź, jakie są przyczyny rozstępów na brzuchu oraz dowiedz się, jak się ich pozbyć.
Kobieta wciera krem na rozstępy na brzuchu
źródło:123RF
W skrócie
 • Rozstępy na brzuchu powstają na skutek nadmiernego rozciągania skóry, w czasie którego dochodzi do zerwania włókien kolagenowych i elastynowych w skórze.
 • Na pojawienie się rozstępów najbardziej narażone są kobietyw ciąży, osoby zmagające się z dodatkowymi kilogramami, kulturyści w czasie budowania masy mięśniowej, a także młodzież w okresie dojrzewania.
 • Walkę z rozstępami należy rozpocząć jak najwcześniej. Najlepiej w fazie ich formowania. W pełni ukształtowanie blizny będzie można usunąć jedynie chirurgicznie lub laserowo.
SPRAWDŹ TEŻ: Rozstępy - czym są? Jak się pozbyć?
Spis treści

Reklama

Rozstępy na brzuchu w ciąży

Rozstępy na brzuchu w ciąży są zmorą wielu kobiet. Wizja pojawienia się nieestetycznych wrzecionowatych pasm, wyglądem przypominającym blizny, potrafi odebrać radość z oczekiwania na dziecko. Jakie są przyczyny rozstępów na brzuchu w ciąży?

Mechanizm ich powstawania jest dość prosty. Powstają na skutek nadmiernego rozciągania się skóry. Kiedy skóra ulega rozciągnięciu, znajdujące się w jej wnętrzu włókna kolagenowe i elastynowe pękają. W efekcie na powierzchni skóry pojawiają się wrzecionowate pasma, nazywane rozstępami. 

Kobiety w ciąży są najbardziej narażone na bolące rozstępy na brzuchu, gdyż skóra w tym miejscu rozciąga się niezwykle szybko. Co więcej, brzuch ciążowy potrafi osiągnąć naprawdę duży rozmiar, zwłaszcza jeśli kobieta jest w ciąży mnogiej. 

Warto wiedzieć, że w czasie ciąży rozstępy dopiero zaczynają się formować, a swój ostateczny kształt osiągną po porodzie. Jak wyglądają rozstępy na brzuchu w ciąży? Zazwyczaj około piątego miesiąca, kiedy przyrost wagi u ciężarnej jest największy, na powierzchni skóry zaczynają powstawać pasma w kolorze czerwonym. 

Zwykle ich pojawienie się zwiastuje charakterystyczne swędzenie brzucha w ciążyCzerwone rozstępy na brzuchu oznaczają rozpoczęcie tzw. fazy zapalnej, która trwa zazwyczaj trzy miesiące. W czasie jej trwania pręgi zmieniają kolor z czerwonego na fioletowy. 

Reklama

Rozstępy na brzuchu po ciąży

Rozstępy na brzuchu po porodzie zwykle osiągają swój ostateczny kształt. Po fazie zapalnej rozpoczyna się tzw. faza zanikowa, którą można rozpoznać po tym, że rozstępy zaczynają blednąć, a skóra wokół nich zaczyna się marszczyć. Faza zanikowa u niektórych kobiet rozpoczyna się jeszcze w ostatnim trymestrze ciąży, a innych zaś dopiero w czasie połogu. 

Faza zanikowa, niezależnie od tego, kiedy się rozpocznie, charakteryzuje się tym, że wrzecionowate pasma zmieniają kolor z fioletowego na zbliżony do koloru skóry. Innymi słowy zaczynają przypominać blizny powstałe na skutek skaleczenia czy oparzenia.

W pełni uformowane rozstępy na brzuchu po ciąży są niezwykle trudne do usunięcia. Aby się ich pozbyć, konieczna może być operacja. W przypadku rozstępów obowiązuje zasada – lepiej zapobiegać niż leczyć. Odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne w fazie zapalnej są w stanie zapobiec powstaniu rozstępów lub przynajmniej znacząco zmniejszyć ich widoczność. Natomiast rozpoczęcie pielęgnacji w fazie zanikowej nie przyniesie zadowalających efektów estetycznych. 

Reklama

Rozstępy na brzuchu po przytyciu

Nie tylko kobiety w ciąży są narażone na nieestetyczne blizny na brzuchu. Do grupy najwyższego ryzyka zalicza się też młodzież w okresie pokwitania, osoby otyłe oraz kulturyści. Rozstępy na brzuchu po przytyciu pojawiają się z tego samego powodu, co po ciąży – na skutek nadmiernego rozciągania się skóry. Oczywiście im większy przyrost wagi, tym ryzyko powstania rozstępów będzie większe. 

Rozstępy powstałe po przytyciu także da się zniwelować, jednakże podobnie jak w przypadku ciąży, ważny jest moment rozpoczęcia walki z nimi. „Świeże rozstępy” można usunąć, jeśli odpowiednio wcześnie zacznie się pielęgnować skórę. 

Reklama

Jak pozbyć się rozstępów na brzuchu?

Wiele osób poszukuje informacji na temat tego, jak pozbyć się rozstępów na brzuchu. Metody usuwania  są przede wszystkim uzależnione od fazy ich wzrostu. Rozstępy w fazie zapalnej z powodzeniem można usunąć z pomocą kosmetyków (maści, kremów, balsamów, olejków) oraz nutraceutyków (produkty zaliczane do tzw. żywności prozdrowotnej).

Co na rozstępy na brzuchu warto wybrać? Jeżeli chodzi o kosmetyki, to niezależnie od tego, czy wybór padnie na balsam na rozstępy, maść czy krem, najważniejszy jest skład. Kosmetyki powinny mieć w składzie oleje, masła lub woski. 

Do najczęściej stosowanych przez producentów preparatów kosmetycznych zaliczają się:

 • masło shea,
 • olej kokosowy,
 • masło kakaowe,
 • wosk pszczeli,
 • olejek rycynowy,
 • olejek arganowy,
 • olej ze słodkich migdałów,
 • olej jojoba,
 • olejek z kiełków pszenicy,
 • olej sezamowy,
 • olejek z opuncji figowej.

Wymienione składniki nie tylko nawilżą i odżywią skórę, ale także przyczynią się do odbudowy zerwanych włókien kolagenowych i elastynowych. 

Co bardzo ważne, kobiety w ciąży powinny wybierać produkty specjalnie dla nich przeznaczone, bowiem nie każdy olejek będzie dla nich bezpieczny. Przykładowo, ciężarne nie powinny stosować olejku z bergamotki, gdyż może doprowadzić do powstania plam pigmentacyjnych, zaś olejek z jałowca może skutkować skurczami macicy. 

W przypadku nieestetycznych blizn pooparzeniowych, powypadkowych czy pooperacyjnych warto sięgnąć po lek w formie żelu dostępny w aptekach. Preparat, zawiera substancje czynne, takie jak heparyna, allantoina i wyciąg z cebuli. Współdziałanie tych składników w szczególności reguluje syntezę kolagenu, będącego głównym białkiem tkanki łącznej, co pozytywnie wpływa na wygląd i sposób gojenia uszkodzonej skóry. Jeśli chcesz pozbyć się blizny kliknij tutaj.

Jak usunąć rozstępy na brzuchu za pomocą kosmetyków? Ważna jest systematyczność i cierpliwość. Balsam, krem lub maść należy zacząć wcierać w brzuch tuż po rozpoczęciu fazy zapalnej, a zatem wtedy, gdy pasma na brzuchu mają kolor czerwony. Generalnie im wcześniej, tym lepiej, dlatego kobietom w ciąży zaleca się, by używały preparatów na rozstępy już w pierwszym trymestrze. 

Na początku ciąży balsam czy inny specyfik można wcierać w skórę brzucha dwa razy dziennie, natomiast w drugim i trzecim trymestrze najlepiej robić to kilka razy dziennie. Pielęgnację skóry należy kontynuować także po porodzie. W taki sam sposób powinny dbać o skórę osoby, które przybrały na wadze, kulturyści w trakcie budowania masy mięśniowej, a także młodzież w okresie dojrzewania, szczególnie w czasie tzw. skoku pokwitaniowego. 

Jeżeli chodzi o nutraceutyki, to dużą popularnością cieszą się produkty zawierające w składzie kolagen, czyli białko naturalnie występujące w skórze, które odpowiada za jej sprężystość i elastyczność. Na rynku aptecznym można znaleźć suplementy diety w tabletkach lub proszkach oraz hydrolizaty do picia z kolagenem. 

Warto jednak wiedzieć, że mogą one zawierać kolagen naturalny lub syntetyczny. Pierwszy jest pozyskiwany z tkanek ludzkich lub zwierzęcych, drugi wytwarzany w laboratorium. Warto wybierać produkty zawierające kolagen naturalny. W nutraceutykach najczęściej znajduje się kolagen cielęcy, bydlęcy lub rybi. 

Z badań prowadzonych w ostatnich latach wynika, że kolagen pochodzący z tkanek rybich cechuje się największą rozpuszczalnością i ma najlepsze właściwości, gdyż do jego wyprodukowania nie potrzebna jest intensywna obróbka chemiczna lub enzymatyczna [Gauza, Kubisz, Przybylski]. Ponadto jest najbardziej zbliżony do kolagenu ludzkiego. 

Wiele osób poszukuje informacji o tym, jak się pozbyć rozstępów domowymi sposobami. Istnieje wiele metod. Jedną z nich jest przygotowanie domowej maski lub peelingu z wykorzystaniem jednego z wymienionych wyżej olejków. Przykładowo, do przyrządzenia takiego domowego peelingu przeciw rozstępom potrzebna będzie mielona kawa, olej kokosowy, cukier oraz cynamon. Składniki należy zmieszać w takich proporcjach, by uzyskać konsystencję peelingu. Dla lepszego efektu, warto wykonać masaż z wykorzystaniem takiego domowego kosmetyku. 

Reklama

Zabiegi na rozstępy na brzuchu

Jeśli walka z rozstępami nie została rozpoczęta w fazie zapalnej, lecz później – w fazie zanikowej, wówczas pielęgnacja skóry nie wystarczy. Wrzecionowate blizny z brzucha będzie można usunąć chirurgiczne lub laserowo. Ponadto istnieją także inne zabiegi na rozstępy na brzuchu, które oferują gabinety medycyny estetycznej, jednakże nie usuną one całkowicie blizn, lecz jedynie zmniejszą ich widoczność. 

Do takich zabiegów zaliczają się:

 • mezoterapia – zabieg polega na wykonywaniu serii wstrzyknięć w skórę substancji aktywnych, które będą stymulować skórę do regeneracji oraz przebudowy włókien białkowych;
 • karboksyterapia – zabieg zbliżony do mezoterapii, jednakże polega na śródskórnych lub podskórnych iniekcjach niewielkich dawek medycznego dwutlenku węgla;
 • radiofrekwencja mikroigłowa – zabieg polega na nakłuwaniu i jednoczesnym podgrzewaniu uszkodzonych włókien w skórze za pomocą fal radiowych; 
 • mikrodermabrazja – mechaniczne złuszczanie warstwy rogowej naskórka, którego celem jest poprawa kondycji skóry oraz stymulacja przebudowy włókien kolagenowych i elastynowych w skórze;
 • peelingi chemiczne z użyciem kwasów, które także mają pobudzić naskórek do regeneracji oraz stymulować zewnętrzną warstwę skóry właściwej do wytwarzania nowych włókien białkowych.  

Za jedną z najskuteczniejszych, a przy tym najmniej inwazyjną formę walki z ukształtowanymi już rozstępami uchodzi laser frakcyjny CO2. Jak działa? Wiązka lasera usuwa zerwane włókna kolagenowa i elastynowe w skórze, które doprowadziły do pojawienia się blizn na brzuchu. Ponadto laser na rozstępy sprawia, że komórki skóry zostają pobudzone do produkcji nowych włókien kolagenowych. 

W ten sposób rozstępy znikają, a skóra staje się gładsza i bardziej sprężysta. Koszt takiego zabiegu, w zależności od miasta, waha się w granicach 700 – 1000 złotych, przy czym należy pamiętać, że zwykle trzeba wykonać od 3 do 6 sesji. 

Duża skutecznością może też pochwalić się radiofrekwencja mikroigłowa, która jest jedną z najnowszych metod walki z rozstępami. Cena za jeden zabieg wynosi 700-1000 złotych. Podobnie jak w przypadku lasera, do osiągnięcia pożądanego efektu niezbędne jest wykonanie kilku zabiegów. 

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Warto podkreślić, że zabieg skuteczny u jednej osoby, nie musi przynieść takiego samego efektu u drugiej. Niekiedy trzeba wypróbować kilku metod, by znaleźć najskuteczniejszą. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Żelaszczyk D., Waszkielewicz A., Marona H., Kolagen - struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej, Estetologia medyczna i kosmetologia 2012.
 • Gauza M., Kubisz L., Przybylski J., Właściwości preparatów kolagenowych ze skór ryb pozyskiwanych metodą kwaśnej hydratacji, Nowiny Lekarskie 2010, 79, 3, 157–162.
 • Czubak K.A., Żbikowska H.M., Struktura, funkcja i znaczenie biomedyczne kolagenów, Ann. Acad. Med. Siles. 2014, 68, 4, 245–254.
 • Morąg M., Burza A., Budowa, właściwości i funkcje kolagenu oraz elastyny w skórze, Journal of Health Study and Medicine, 2017, nr 2, s. 77-100.
 • Błaszczyk-Kostanecka M., Wolska H., Dermatologia w praktyce, Warszawa 2005, s. 318-323.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Rozstępy i blizny
Blizny po ospie – jak zapobiegać i jak leczyć?
Dziewczyna z bliznami po ospie
Jak wygląda blizna po usunięciu pieprzyka? Co pomaga, by była niewidoczna?
Usuwanie pieprzyków w dermatologa
Jakie są rodzaje rozstępów na pośladkach i jak się ich pozbyć?
Kobieta z rozstępami na pośladkach
Podobne artykuły
Kobieta z blizną na plecach
Jak pielęgnować i czym smarować blizny po operacji?
Kobieta z blizną po oparzeniu na ręce
Blizna po oparzeniu – zapobieganie i usuwanie. Czym smarować?
Kobieta z bliznami na twarzy
Jak się pozbyć blizn na twarzy?
Kobieta z bliznami po trądziku
Blizny po trądziku - co pomaga i jak usunąć? Maść, laser i domowe sposoby
Dziewczyna z tatuażem w miejscu blizny
Tatuaż na bliźnie - czy i kiedy można go zrobić?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
W jakim kierunku chcesz wykonać test DNA?
DNA ERA