Dla Ciebie, na zdrowie!

Sauna na włosy - na czym polega? Jakie są efekty?

Sauna na włosy to zabieg, który ma wielką moc nawilżania i regenerowania kosmyków. Można wykonać ją zarówno w domowym zaciszu, jak i salonie fryzjerskim. Jakie są efekty korzystania z niej?
Kobieta w trakcie zabiegu sauny na włosy
Źródło:123RF
Spis treści

Kto powinien skorzystać z sauny na włosy?

Sauna na włosypozwala składnikom odżywczym znajdującym się w kosmetykach lepiej wniknąć we włosy. To zabieg, na który powinny się zdecydować przede wszystkim kobiety z kosmykami zniszczonymi koloryzacją czy zabiegami fryzjerskimi przeprowadzanymi z użyciem wysokiej temperatury. 

Sauna do włosów będzie również dobrym rozwiązaniem po lecie lub urlopie w ciepłym miejscu - promieniowanie słoneczne czy słona woda również przyczyniają się do pogorszenia kondycji fryzury. Matowe, łamliwe i rozdwajające się kosmyki czasem ciężko jest uratować kupowanymi w drogerii kosmetykami, ponieważ zniszczone włosy są szczególnie podatne na działanie:

  • mrozu, 
  • wysokich temperatur, 
  • sztucznego ogrzewania,
  • zanieczyszczeń. 

Aby wyjść z tego błędnego koła, warto skorzystać z sauny do włosów.

Na czym polega sauna na włosy?

Sauna do włosów to zabieg wykonywany z użyciem specjalnego urządzenia w kształcie kopuły, które przypomina tradycyjną fryzjerską suszarkę - jest od niej jednak nieco większe. Przed rozpoczęciem zabiegu, włosy są dwukrotnie myte szamponem, po czym nakłada się na nie specjalną maskę przeznaczoną do sauny na włosy. 

Dobry fryzjer będzie posiadał co najmniej kilka tego rodzaju produktów o różnym składzie i dobierze ten najbardziej odpowiedni dla naszych potrzeb. Po nałożeniu kosmetyku włosy są upinane, a my siadamy pod aparaturą. W tylnej części urządzenia znajduje się pojemnik, w którym nagrzewa się woda destylowana. Po osiągnięciu określonej temperatury pod kopułą zaczyna wydostawać się para wodna. Zabieg trwa około 20 minut - po tym czasie maska jest spłukiwana z włosów, a następnie są one suszone i układane.

Efekty korzystania z sauny na włosy

Ciepła para wodna wydobywająca się z urządzenia znacznie potęguje efekty, które uzyskujemy poprzez wcześniejsze nałożenie maski. Cząsteczki składników takich, jak keratyna czy panthenol, pod wpływem ciepła i wilgoci wnikają w głąb włosów, wzmacniając je. Dzięki temu włosy po zabiegu wyglądają niczym z reklamy szamponu. Kosmyki są lśniące, sprężyste, gładkie i łatwe do rozczesania. 

Efekty sauny na włosy utrzymują się przez 7-10 dni, jednak ze względu na wypłukiwanie cząsteczek preparatu, z każdym myciem stają się one coraz słabsze. W przypadku silnego zniszczenia włosów zabieg najlepiej będzie powtórzyć 4 lub 5 razy w odstępach około tygodnia - wówczas efekty będą bardziej trwałe.

Sauna na włosy w domu

Jeśli chcesz, zabieg sauny na włosy możesz przeprowadzić w domu. Nim przygotujesz domową saunę na włosy umyj je najpierw dwukrotnie szamponem. Wybierz do tego delikatnie czyszczący kosmetyk - bez SLS i SLES w składzie. To detergenty, które mogą przesuszać zarówno włosy, jak i skórę głowy. Po spłukaniu szamponu osusz włosy ręcznikiem i nałóż na nie ulubioną maskę. Po aplikacji rozczesz włosy grzebieniem z szerokim rozstawem zębów, następnie załóż jednorazowy czepek foliowy. Do miski nalej gorącej (nie wrzącej!) wody i trzymaj nad nią głowę przez kwadrans. Po tym czasie spłucz maskę z włosów - najpierw ciepłą, a potem chłodną wodą. Niska temperatura spowoduje domknięcie łusek włosów, dzięki czemu będą one gładkie i błyszczące. Jeśli sposób z miską będzie niewygodny, alternatywą może być nałożenie na czepek ręcznika i podgrzanie całej konstrukcji suszarką do włosów. W tej wersji maska na włosach powinna pozostać przez 30-40 minut.

Sauna do włosów z ozonem

Niektóre salony fryzjerskie w swojej ofercie posiadają saunę do włosów z ozonem. W trakcie zabiegu na włosy działa wówczas nie tylko para wodna, ale także ten gaz. Wykazuje on działanie bakteriobójcze, dzięki czemu zapobiega powstawaniu łupieżu. Odświeża także włosy, niwelując ich nadmierne przetłuszczanie.

Ile kosztuje sauna na włosy?

Cena zabiegu jakim jest sauna na włosy to średnio 50 złotych. Koszt ten jest uzależniony od renomy salonu i jego lokalizacji, oraz użytych kosmetyków. Co ciekawe, fryzjerskie urządzenie do sauny można zakupić w hurtowni lub sklepie internetowym - ceny najbardziej podstawowych aparatów zaczynają się już od 250-300 zł. Zabieg można zatem przeprowadzać z użyciem profesjonalnego sprzętu w domowym zaciszu. Urządzenie zajmuje jednak sporo miejsca, dlatego znacznie tańsze i bardziej wygodne będzie skorzystanie z domowych sposobów.

Sauna na włosy po farbowaniu

Koloryzacja kosmyków nie jest przeciwwskazaniem do korzystania z sauny na włosy. Wręcz przeciwnie - regularnie farbowane włosy powinny być poddawane licznym zabiegom pielęgnacyjnym. Na zadbanych, odpowiednio nawilżonych włosach, kolor będzie wyglądał jeszcze lepiej.

Zobacz także:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Uroda i sport
Przeczytaj artykuł
Domowe sposoby na łupież. Jak skutecznie pozbyć się łupieżu?
Włosy z białym łupieżem
Przeczytaj artykuł
Keratyna do włosów: co to jest, jak stosować i gdzie kupić?
Włosy przed i po keratynowym prostowaniu
Przeczytaj artykuł
Kozieradka na włosy – jakie daje efekty? Jak stosować?
Nasiona kozieradki
Podobne artykuły
Kobieta robi sobie maseczkę z jajka na włosy
Maseczka z jajka na włosy - jak często używać? Efekty
Butelka z olejem makadamia
Olej makadamia - właściwości. Jak stosować kosmetyki?
Woda z brzozy
Woda brzozowa – działanie, zastosowanie, właściwości
Kobieta o wysokoporowatych włosach
Włosy wysokoporowate – czym olejować? Jak pielęgnować?
Może to Cię zainteresuje
Kobieta odmawia jedzenia słodyczy z powodu hiperinsulinemii
Hiperinsulinemia - przyczyny, objawy i leczenie. Jaka dieta?
Język z czerwonymi plamami
Język geograficzny - przyczyny i objawy. Jakie leczenie?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Model mózgu z dłoni
Torbiel szyszynki - objawy i leczenie. Czy może pęknąć?

Odczuwasz niedobór magnezu?
Kliknij tutaj!