Scyntygrafia tarczycy - na czym polega badanie? Wyniki i diagnoza

​Scyntygrafia tarczycy, zwana inaczej badaniem izotopowym tarczycy, pozwala ocenić morfologię tego gruczołu i stopień zróżnicowania tkanki w znajdujących się w nim guzkach. Na czym polega badanie scyntygraficzne tarczycy?
Badanie scyntygrafii tarczycy u człowieka
Źródło: 123RF
Spis treści

Celem scyntygrafii tarczycy jest uzyskanie obrazu tarczycy i możliwych znajdujących się w niej przerzutów nowotworowych. Badanie pozwala także ocenić wielkość gruczołu i stopień ewentualnego rozwijającego się wola zamostkowego. Scyntygrafię wykonuje się również przy podejrzeniu odszczepów pozagruczołowych oraz po operacji usunięcia tarczycy.

Scyntygrafia tarczycy – na czym polega?

 • Scyntygrafia tarczycy polega na doustnym lub dożylnym podaniu izotopu promieniotwórczego. Zazwyczaj jest to technet-99m. Roztwór ten wypełnia miejsca w miąższu tarczycy i znajdujących się
  w niej guzkach.
 • Nieco rzadziej wykonuje się scyntygrafię jodową. Kapsułkę jodu-131 zażywa się na 24 godziny przed scyntygrafią tarczycy, podczas gdy technet-99m wystarczy przyjąć na kwadrans przez badaniem.
 • Sam odczyt scyntygraficzny trwa około pięciu minut. Należy wówczas leżeć nieruchomo.

Scyntygrafia tarczycy - przygotowanie

Scyntygrafia tarczycy nie wymaga specjalnego przygotowania.

 • Warto natomiast zabrać ze sobą wyniki USG tarczycy, ponieważ mogą one być w przydatne w późniejszej interpretacji wykonanego badania.
 • Przed scyntygrafią tarczycy trzeba poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych aktualnie lekach.
 • Miesiąc wcześniej wskazane jest odstawienie m.in. tyroksyny, kortykoidów, amiodaronu, butazolidyny, bromków, pochodnych rtęci i azotanów.
 • Szczególną uwagę należy zwrócić na hormony tarczycy i preparaty z jodem, ponieważ mogą one hamować wychwyt radioznacznika przez gruczoł nawet po kilku miesiącach od odstawienia.
 • Blokować odczyt mogą także przebyte w ciągu ostatniego pół roku badania z użyciem kontrastu oraz spożywanie dużej ilości ryb.
 • Scyntygrafia tarczycy nie wywołuje żadnych powikłań.
 • Po zakończonym badaniu warto wypić około 1 litra płynów – wody, herbaty lub soku. To sprawi, że tarczyca zostanie oczyszczona z izotopów.

Scyntygrafia tarczycy a ciąża

Scyntygrafia tarczycy nie powinna być wykonywana u kobiet w ciąży i w okresie laktacji, dlatego będąc w takim stanie koniecznie trzeba poinformować o tym lekarza. Należy unikać także przeprowadzania badania u kobiet, u których zaistniała możliwość zapłodnienia.

Czytaj też: Choroba Gravesa-Basedowa

Scyntygrafia tarczycy - wyniki

Wyniki scyntygrafii tarczycy otrzymuje się w formie opisu z wydrukami zwanymi scyntygramami. Należy skonsultować je z lekarzem prowadzącym. W przypadku istnienia guzków, badanie pokazuje ich rodzaj. Wyróżniamy: guzki ciepłe i gorące, które wychwytują jod bardziej niż otaczająca je tkanka, guzki zimne, które nie wychwytują jodu, i guzki obojętne, które wychwytują jod tak, jak otaczająca je tkanka. W obrazie scyntygraficznym jako guzki zimne zazwyczaj ujawniają się nowotwory złośliwe
i torbiele.

Scyntygrafia tarczycy prywatnie

Jeżeli zdecydujemy się na wykonanie scyntygrafii tarczycy prywatnie, powinniśmy się liczyć z kosztami w wysokości 300-400 zł. Cena zależy od placówki, w której wykonywane jest badanie.

Zobacz też:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Koronarografia serca – na czym polega? Przygotowanie, powikłania
Przeczytaj artykuł
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Podobne artykuły
Koronarografia serca – na czym polega? Przygotowanie, powikłania
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Badanie PSA - co to jest i jak się przygotować? Normy
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
WBC morfologia - norma, wyniki i ich interpretacja

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Gorączka u niemowlaka - jak ją zbić, kiedy pójść do lekarza?
Dreszcze – co to są? Przyczyny i objawy
Choroba Creutzfeldta-Jakoba - na czym polega? Objawy
Rumień wielopostaciowy – leczenie. Czy jest zaraźliwy?
Nadmiar testosteronu u kobiet - co oznacza?

Reklama