Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Scyntygrafia tarczycy - co oznaczają kolory i ile trwa badanie? Wyniki i cena

​Scyntygrafia tarczycy, zwana inaczej badaniem izotopowym tarczycy, pozwala ocenić morfologię tego gruczołu i stopień zróżnicowania tkanki w znajdujących się w nim guzkach. Na czym polega badanie scyntygraficzne tarczycy?
Napis scyntygrafia tarczycy
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Scyntografia jest badaniem obrazowym, które może być przeprowadzone na całym w ciele.
  • Przed samym badaniem podane są radioznaczniki, dlatego istnieją pewne przeciwwskazania do jego przeprowadzenia.
  • Scyntografia tarczycy może zotać przeprowadzona zarówno prywatnie, jak i na NFZ.
SPRAWDŹ TEŻ: Badania tarczycy - kiedy wykonać i jak się do nich przygotować?
Spis treści

Reklama

Co to jest scyntygrafia tarczycy?

Celem scyntygrafii tarczycy jest uzyskanie obrazu tarczycy i możliwych znajdujących się w niej przerzutów nowotworowych. Badanie pozwala także ocenić wielkość gruczołu i stopień ewentualnego rozwijającego się wola zamostkowego.

Scyntygrafię wykonuje się również przy podejrzeniu odszczepów pozagruczołowych oraz po operacji usunięcia tarczycy.

Scyntygrafia jest jedną z nieinwazyjnych metod diagnostycznych. Polega na tworzeniu obrazów zmian fizjologicznych oraz patologicznych zachodzących w ciele człowieka za pomocą izotopów promieniotwórczych. Objawiają się one na obrazie jako plamy kolorów.

Reklama

Na czym polega scyntygrafia tarczycy?

Scyntygrafia tarczycy polega na doustnym lub dożylnym podaniu izotopu promieniotwórczego. Zazwyczaj jest to technet-99m. Roztwór ten wypełnia miejsca w miąższu tarczycy i znajdujących się w niej guzkach.

Nieco rzadziej wykonuje się scyntygrafię jodową. Kapsułkę jodu-131 zażywa się na 24 godziny przed scyntygrafią tarczycy, podczas gdy technet-99m wystarczy przyjąć na kwadrans przez badaniem.

Wskazaniem do wykonania scyntygrafii jest podejrzenie nowotworu lub wystąpienia przerzutów, kiedy już nowotwór został wcześniej zdiagnozowany.

Przygotowanie do scyntygrafii tarczycy

Scyntygrafia tarczycy nie wymaga specjalnego przygotowania. Warto natomiast zabrać ze sobą wyniki USG tarczycy, ponieważ mogą one być w przydatne w późniejszej interpretacji wykonanego badania.

Przed scyntygrafią tarczycy trzeba poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych aktualnie lekach. Miesiąc wcześniej wskazane jest odstawienie m.in. tyroksyny, kortykoidów, amiodaronu, butazolidyny, bromków, pochodnych rtęci i azotanów.

Szczególną uwagę należy zwrócić na hormony tarczycy i preparaty z jodem, ponieważ mogą one hamować wychwyt radioznacznika przez gruczoł nawet po kilku miesiącach od odstawienia.

Blokować odczyt mogą także przebyte w ciągu ostatniego pół roku badania z użyciem kontrastu oraz spożywanie dużej ilości ryb.

Scyntygrafia tarczycy nie wywołuje żadnych powikłań. Po zakończonym badaniu warto wypić około 1 litra płynów - wody, herbaty lub soku. To sprawi, że tarczyca zostanie oczyszczona z izotopów.

Reklama

Jak wygląda badanie scyntygrafii tarczycy?

Samo badanie polega na stworzeniu obrazu rozkładu podanego środka. Po podaniu radioznacznika pacjent przechodzi do pomieszczenia, w którym będzie wykonywane badanie i kładzie się na łóżku. Technik układa badanego w odpowiedniej pozycji tak jak to dzieje się w przypadku badania RTG, umieszcza przyrząd w odpowiednim miejscu i opuszcza pokój.

Technik ze sterowni wykonuje zdjęcia dzięki sygnałom świetlnym, które zostają zmienione na sygnały elektryczne. Przetworzyć je można wtedy na obraz cyfrowy. Długość przebiegu badania zależy od wielkości badanego obszaru.

Zazwyczaj scyntygrafia trwa od 15 do 60 minut, a osoba badania powinna pozostać przez ten czas nieruchoma.

Po badaniu przez 48h trzeba ograniczyć kontakt z małymi dziećmi i kobietami w ciąży.

Scyntygrafia nie ma potwierdzonych żadnych skutków ubocznych.

Reklama

Jak odczytać wyniki scyntygrafii tarczycy?

Wyniki scyntygrafii tarczycy otrzymuje się w formie opisu z wydrukami zwanymi scyntygramami. Należy skonsultować je z lekarzem prowadzącym. W przypadku istnienia guzków, badanie pokazuje ich rodzaj.

Wyróżniamy: guzki ciepłe i gorące, które wychwytują jod bardziej niż otaczająca je tkanka, guzki zimne, które nie wychwytują jodu i guzki obojętne, które wychwytują jod tak, jak otaczająca je tkanka.

W obrazie scyntygraficznym jako guzki zimne zazwyczaj ujawniają się nowotwory złośliwe i torbiele.

Co natomiast oznaczają kolory? Obraz scyntygraficzny różni się od rentgenowskiego czy tomografu. Zarys narządu tworzą ciemniejsze i jaśniejsze plamy, które odpowiadają ilości kwantów promieniowania.

Przedstawienie obrazu scyntygraficznego pomaga w rozpoznaniu punktów gorących i zimnych.

Badanie wykrywa plamy intensywniejsze - bordowe i czerwone, a także słabsze - żółte i niebieskie. Odpowiadają one guzkom gorącym i zimnym.

Reklama

Scyntygrafia tarczycy a ciąża

Scyntygrafia tarczycy nie powinna być wykonywana u kobiet w ciąży i w okresie laktacji, dlatego będąc w takim stanie koniecznie trzeba poinformować o tym lekarza.

Należy unikać także przeprowadzania badania u kobiet, u których zaistniała możliwość zapłodnienia.

Innymi przeciwwskazaniami są: uczulenie na znacznik, ciężka oftalmopatia tarczycowa i znaczna otyłość.

Reklama

Ile kosztuje scyntygrafia tarczycy?

Jeżeli zdecydujemy się na wykonanie scyntygrafii tarczycy prywatnie, powinniśmy się liczyć z kosztami w wysokości 300-400 zł.

Cena zależy od placówki, w której wykonywane jest badanie.

Badanie to można wykonać także na NFZ. Jest ono refundowane, jeśli lekarz wystawi skierowanie.

Bibliografia

  • Jastrzębska H. Badania izotopowe tarczycy. W: Gietka-Czernel M., Jastrzęb- ska H. (red.). Rozpoznawanie i leczenie chorób tarczycy. Ośrodek Informacji Naukowej „Polfa”, Warszawa 2002
  • Białek E.J., Jakubowski W. Diagnostyka ultrasonograficzna tarczycy, przytarczyc i węzłów chłonnych. Wydawnictwo Medyczne MAKmed, Gdańsk 2001
  • Hussain H.K., Britton K.E., Grossman A.B., Reznek R.H. Thyroid cancer. W: Husband J.E., Reznek R.H. (red.). Imaging in oncology. Taylor and Francis, London 2004.
Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Badania endokrynologiczne
Badanie TSH - czy na czczo? Przygotowanie, normy i cena
Napis TSH test na probówce
Badanie poziomu aldosteronu - jaka jest norma?
Produkcja aldosteronu
Podobne artykuły
Próbka krwi do badania anty TPO
Anty TPO: norma, cena badania. Jak interpretować wyniki?
Badanie FT3 w diagnostyce tarczycy
FT3 - co oznacza i jaka jest norma? Interpretacja wyników
Stężenie kalcytoniny
Badanie kalcytoniny - norma i działanie hormonu. Jaka jest cena badania?
Osoba u lekarza podczas prześwietlenia tarczycy
USG tarczycy – jak wygląda badanie? Kiedy zrobić?
Kobieta łapie się za szyję
Tyreotropina (TSH): co to i za co odpowiada? Norma i badanie

Reklama


Czy ubytek słuchu można wyleczyć? 👂
Sprawdź!