Najzdrowsze miejsce w internecie

Skurcze żołądka – jakie są tego przyczyny i objawy?

Skurcze żołądka są naturalnym procesem fizjologicznym. Współpraca układu pokarmowego i nerwowego powoduje, że skonsumowany posiłek przesuwa się wzdłuż kolejnych narządów bez świadomości czy woli człowieka. Kiedy pojawia się ból żołądka czy dyskomfort, warto się temu przyjrzeć. Dowiedz się, jakie mogą być tego przyczyny i sprawdź, co może pomóc.
Pacjent cierpiący z powodu dolegliwości żołądkowych
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Skurcze żołądka są bardzo trudne do zdiagnozowania, dlatego najlepiej od razu skonsultować posiadane objawy ze specjalistą: internistą lub gastrologiem. Odczuwany dyskomfort może mieć przyczyny zarówno w ramach układu pokarmowego, ale także z powodu menstruacji, ciąży, stresu, zawału serca. Dzieje się tak ze względu na bliskie umiejscowienie zakończeń nerwów i narządów układu pokarmowego.
  • Kobiety w ciąży również mogą odczuwać bolesne skurcze żołądka. Głównym powodem jest prawidłowy i naturalny rozwój płodu. Wraz ze zwiększaniem jego długości i masy, żołądek może być coraz bardziej uciskany. W tym przypadku pomagają ćwiczenia rozluźniające, w tym praktyka jogi.
  • Leczenie skurczów żołądka musi być dopasowane do przyczyn tak, aby zastosować odpowiednie medykamenty. Na jednorazowe bóle mogą pomóc krople rozgrzewające, a na bardziej permanentny dyskomfort na przykład antybiotykoterapia. Dobrą metodą jest również profilaktyka, czyli codzienna dieta i zasady spożywania posiłku odpowiednie dla żołądka.
SPRAWDŹ TEŻ: Ból żołądka po jedzeniu - przyczyny. Jak się go pozbyć?
Spis treści

Czym są skurcze żołądka?

Skurcze żołądka są fizjologicznym procesem, który jest naturalny i niewyczuwalny na co dzień. Przy prawidłowej pracy układu pokarmowego posiłek przesuwany jest wzdłuż kolejnych narządów za pomocą skurczy. Zachodzi wtedy trawienie oraz wchłanianie składników odżywczych.

Ruch perystaltyczny, czyli inaczej nazwany skurcz, jest niezależny od woli, więc tym samym się go nie wyczuwa. Bolesne skurcze żołądka są kwestią, którą bardzo ciężko zdiagnozować, więc warto niezwłocznie wybrać się do specjalisty.

Skurcze żołądka mogą występować co kilka minut i dyskomfort może być odczuwany razem z mdłościami, wymiotami, rozwolnieniem, dreszczami, zatwardzeniem czy dodatkowymi bólami, np.: pleców. Skurcze żołądka i biegunka często występują w parze w przypadku zatrucia pokarmowego.

Przyczyny skurczów żołądka

Wyczuwalny skurcz żołądka, czyli dyskomfort umiejscowiony poniżej mostka, może być objawem stresu, stanów zapalnych, chorób nowotworowych czy innych chorób. Zapalenia błony śluzowej żołądka mogą być wywołane bakterią Helicobacter pylori i  się mogą bólem w połączeniu z wymiotami.

Inne odczucia dyskomfortu mogą występować jako pieczenie, ucisk, kłucie. Częściej jest to ból ostry, jednorazowy niż mający charakter przewlekły. Aczkolwiek w każdym przypadku jest to kwestia indywidualna, którą warto skonsultować ze specjalistą.

Skurcze żołądka po jedzeniu mogą wystąpić, kiedy skonsumowany posiłek był ciężkostrawny, tłusty. Oznacza to zaburzenia prawidłowego procesu trawienia, czyli tzw. niestrawność, która może być odczuwalna jako pieczenie, zgaga, uczucie sytości czy pełności po posiłku.

Podobne objawy można doświadczyć, gdy wystąpi nietolerancja laktozy, gdzie dodatkowo pojawić się może ból głowy, biegunka, kolka, czy gazy.

Skurcze żołądka mogą być także niezwiązane bezpośrednio z przyczyną znajdującą się w przewodzie pokarmowym, tj.: występujące w czasie trwania menstruacji, przy zapaleniu narządów rodnych, ciąży, a także stresu czy zawału mięśnia sercowego.

Dzieje się tak z powodu umiejscowienia zakończeń nerwowych w pobliżu narządów układu pokarmowego.

Co pomaga na skurcze żołądka?

Silne skurcze żołądka są na tyle nieprzyjemne, że naturalnym jest poszukiwanie sposobów zminimalizowania danego bolesnego odczucia. Przede wszystkim warto skonsultować objawy ze specjalistą, który doradzi skuteczne metody leczenia lub też wystawi skierowanie na dalsze badania.

Jedną z najlepszych opcji na skurcze w żołądku jest profilaktyka, czyli ograniczenie ciężkostrawnych potraw, stosowanie różnorodnej, zielonej diety, jedzenie częstsze, ale w mniejszych porcjach oraz stałe pory spożywania posiłków.

W przypadku zapaleń czy chorób bakteryjnych specjalista prawdopodobnie zaleci antybiotykoterapię. Na stres oprócz technik relaksacyjnych stosować można leki rozkurczające tak, jak w sytuacji bolesnej miesiączki.

A co na skurcze żołądka można jeszcze polecić przy menstruacji i stresie? Warto wypróbować ćwiczenia rozluźniające czy praktykę jogi.

Skurcze żołądka w ciąży

Kobiety oczekujące dziecka odczuwają wiele dyskomfortu również tego związanego z układem pokarmowym. Skurcze żołądka w ciąży mogą być powiązane z przyczynami podanymi powyżej lub też z naturalnego ucisku, jaki wywołuje rozwijający się płód.

Powiększanie się macicy oraz wzrost dziecka mogą być odczuwalne także tuż pod mostkiem. Z czasem, gdy płód zacznie się poruszać, skurcze żołądka mogą się nasilić, więc warto wypróbować ćwiczenia, które rozluźniają ciało i pozwolą zminimalizować ból.

Regularna praktyka jogi, medytacja czy relaksacja są wartymi polecenia metodami radzenia sobie z dyskomfortem tego typu.

Jak leczyć skurcze żołądka?

Przy bolesnych, powtarzających się skurczach żołądka zdecydowanie warto udać się do lekarza internisty lub gastrologa. Po dokładnym wywiadzie specjalista skieruje na dalsze badania według potrzeby lub też zlecić konkretną metodę leczenia.

W aptece można zakupić leki na receptę wystawioną przez lekarza lub te bez recepty, jak krople rozgrzewające. Jednakże za każdym razem taki zakup warto skonsultować tak, aby dostosować lek na skurcze żołądka do indywidualnego przypadku.

Specjalista może zalecić antybiotykoterapię, leki hamujące wydzielanie się soku żołądkowego czy leki rozkurczające mięśnie narządów trawiennych.

W niektórych sytuacjach istotnym będzie wezwanie pogotowia ratunkowego, gdy przy ostrym bólu żołądka wystąpi zatrzymanie stolca i wymioty, przypominające fusy. Są to objawy alarmowe, których nie można lekceważyć, ponieważ mogą świadczyć o niedrożności czy krwawieniu przewodu pokarmowego.

Są również domowe sposoby na skurcze żołądka, które można zastosować, gdy ból i dyskomfort są sporadyczne i nie powodują dysfunkcjonalności pacjenta. Jednym z nim są napary z rumianku lekarskiego, który można stosować na wzdęcia, biegunki, zaparcia, czy niestrawność.

Czytaj również

Bibliografia

  • Zielińska-Pisklak M., Szeleszczuk Ł. (2013). Rumianek lekarski – dlaczego warto mieć go w domowej apteczce. Lek w Polsce, vol 23, nr 9(13)
  • Strelau J. (red.). Psychologia. Podręcznik akademicki, Tom 3. Gdańskie wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2007, s. 470-476
  • Sawala W. (2018). Nietolerancja laktozy. Nietolerancja laktozy a stosowanie leków z laktozą. Poznań
  • Dulęba W. (2019). Czym mogą być spowodowane skurcze żołądka? Jak sobie z nimi radzić i czy wymagają zdiagnozowania u lekarza? Hellozdrowie.pl, https://www.hellozdrowie.pl/czym-moga-byc-spowodowane-skurcze-zoladka-jak-sobie-z-nimi-radzic-i-czy-wymagaja-zdiagnozowania-u-lekarza/, (dostęp dnia: 31.07.2021)
  • Jarosz A. Skurcze żołądka – przyczyny. Poradnik zdrowie, https://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/objawy/skurcze-zoladka-przyczyny-aa-WVBY-FgZi-5Pgi.html, (dostęp dnia: 31.07.2021)
  • Rozmus M. (2018). Skurcze żołądka – o czym mogą świadczyć? Zdrowie TVN, https://zdrowie.tvn.pl/a/skurcze-zoladka-o-czym-moga-swiadczyc, (dostęp dnia: 31.07.2021)
  • Styń Z. Joga w ciąży – poznaj korzyści płynące z regularnej praktyki. Portalyogi, https://www.portalyogi.pl/blog/joga-w-ciazy-poznaj-korzysci-plynace-z-regularnej-praktyki/, (dostęp dnia: 31.07.2021)
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Ból brzucha – co na ból brzucha? Rodzaje dolegliwości
Co na ból brzucha
Przeczytaj artykuł
Bóle brzucha – rodzaje bólu brzucha. Po jedzeniu
Pacjent z bólem brzucha
Przeczytaj artykuł
Jelitówka - jakie są objawy, jak leczyć i co jeść?
Podobne artykuły
Helicobater pylori - objawy. Jak wygląda diagnostyka i leczenie?
Ból brzucha po jedzeniu – skąd się bierze i jak go leczyć?
Ból brzucha po alkoholu - tuż po i na kacu. Jak leczyć?
Wymioty - przyczyny i rodzaje. Jak je zatrzymać i co brać?
Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Ból gardła u dziecka? 🤒
Sprawdź, co pomaga!