Nieżyt żołądka - objawy. Leczenie domowe i dieta

Nieżyt żołądka to inne określenie na zapalenie błony śluzowej żołądka. Choroba ta powstaje najczęściej na skutek nadużywania alkoholu lub długotrwałego przyjmowania leków. Niekiedy przebiega bezobjawowo, ale w większości przypadków daje nieżyt żołądka objawy takie jak: ból w nadbrzuszu, wymioty, biegunka, wzdęcia. Tych objawów nie należy bagatelizować - im szybciej wdroży się leczenie i przejdzie na specjalistyczną dietę przy nieżycie żołądka, tym większe prawdopodobieństwo uchronienia się przed groźnymi dla zdrowia powikłaniami.
Osoba trzymająca się za brzuch
Źródło: 123RF

Spis treści

Co to jest nieżyt żołądka?

Nieżyt żołądka to nic innego jak zapalenie błony śluzowej żołądka. Nieżyt żołądka występuje pod kilkoma postaciami. Wyróżnia się ostry nieżyt żołądka, przewlekły nieżyt żołądka, ale także zanikowy nieżyt żołądka i nieżyt jelitowo-żołądkowy. Stan zapalny błony śluzowej żołądka wywołuje wiele czynników etiologicznych. Ze względu na mnogość czynników oraz rodzajów nieżytu żołądka, w 1990 roku podczas Światowego Kongresu Gastroenterologicznego w Sydney wprowadzono specjalną klasyfikację zapaleń żołądka.

Nieżyt żołądka – klasyfikacja z Sydney

Ostry nieżyt żołądka:

 • krwotoczny
 • wywołany przez helicobacter pylori/li>
 • ropny

Przewlekły nieżyt żołądka:

 • niezanikowy wywołany przez Helicobacter pylori
 • autoimmunologiczne zanikowy nieżyt żołądka
 • zanikowy nieżyt żołądka o innej niż autonomiczna etiologii

Inne rodzaje nieżytu żołądka:

 • chemiczne
 • eozynofiliowe
 • limfocytowe - występujące u chorych na celiakię lub nadużywających leki
 • ziarniniakowe - występujące u pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna, sarkoidozą, ziarniniakiem Wegenera
 • infekcyjne – występujące przy infekcjach bakteryjnych, wirusowych, grzybiczych, pasożytniczych i kile
 • spowodowane napromieniowaniem

Zobacz też: Kolka wątrobowa - objawy, dieta, leczenie. Kolka w ciąży 

Nieżyt żołądka – przyczyny

Do najczęstszych przyczyn wywołujących ostry nieżyt żołądka zalicza się: stres, oparzenie, operacja,  infekcje, nadużywanie alkoholu, długotrwałe przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (na przykład aspiryny, gdyż nadmiar kwasu acetylosalicylowego może uszkodzić błonę śluzową żołądka). 

Nieżyt żołądka w stopniu ostrym może być także wywołany zarzucaniem żółci z dwunastnicy do żołądka. Wnikanie kwasu solnego i kwasów żółciowych przez uszkodzoną błonę śluzową m.in. uszkadza naczynia krwionośne. Przyczyną ostrego nieżytu żołądka może być też infekcja wywołana przez Helicobacter pylori, ale po upływie dwóch tygodni nieżyt żołądka może przejść w stan przewlekły.

Jeżeli chodzi o przewlekły nieżyt żołądka, to szacuje się, że w 80 procentach jest on spowodowany przez Helicobacter pylori. Pośród innych przyczyn przewlekłego nieżytu żołądka można wymienić: choroby autoimmunologiczne takie jak reumatoidalne zapalenie stawów i zapalenie tarczycy, niedokrwistość złośliwa, chorobę Sjögrena, chorobę Leśniowskiego-Crohna, cukrzycę, gruźlicę czy histoplazmozę i sarkoidozę.

Nieżyt żołądka – objawy

Ostry nieżyt żołądka pojawia się najczęściej nagle. Daje takie objawy kliniczne jak: uczucie pełności w nadbrzuszu, nudności i wymioty oraz utratę łaknienia i szybkie nasycenie po zjedzeniu posiłku. 

Przewlekły nieżyt żołądka to jedna z najczęstszych chorób tego narządu. W wielu przypadkach ten typ nieżytu żołądka przebiega bezobjawowo, ale pacjenci, u których stwierdzono przewlekły nieżyt żołądka, skarżą się na uczucie pełności w nadbrzuszu, wzdęcia, ból brzucha. W przypadku krwotocznego nieżytu żołądka, dochodzi do tzw. mikropęknięć w błonie śluzowej żołądka i krwawienia. Objawem tego typu nieżytu żołądka może być zatem niedokrwistość, którą można rozpoznać po senności, męczliwości, bladej cerze. 

Nieżyt żołądka – leczenie

Jak leczyć nieżyt żołądka? Przede wszystkim przyczynowo. Ważna jest właściwa diagnostyka. Lekarz jest w stanie rozpoznać nieżyt żołądka na podstawie opisywanych przez pacjenta objawów. W poszukiwaniu przyczyn nieżytu żołądka ma do dyspozycji kilka badań: badanie krwi i kału na zawartość Helicobacter pylori, gastroskopię, RTG przewodu pokarmowego, a także badanie soku żołądkowego.

Jeśli lekarz podejrzewa przewlekły nieżyt żołądka, z pewnością zleci wykonanie badań na obecność Helicobacter pylori. Jeśli badanie da wynik pozytywny, konieczna będzie antybiotykoterapia. Jeśli okaże się, że przyczyną nieżytu żołądka jest nadmierne przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, konieczne będzie ich odstawienie. Lekarz może także przepisać leki hamujące wydzielanie kwasu solnego w żołądku.

Jeśli okaże się, że nieżyt żołądka jest spowodowany zarzucaniem żółci z dwunastnicy do żołądka, lekarz zaordynuje leczenie oparte na przyjmowaniu leków z kwasem alginowym. Jeśli za nieżyt żołądka odpowiadają choroby o podłożu autoimmunologicznym, konieczne będzie przyjmowanie witaminy B12. W przypadku krwotocznego nieżytu żołądka, konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna. Duży wpływ na leczenie nieżytu żołądka ma właściwa dieta.

Czytaj też: Ból brzucha po jedzeniu – u dzieci i dorosłych. Przyczyny

Nieżyt żołądka – dieta

Dieta przy nieżycie żołądka powinna być przede wszystkim oparta na produktach gotowanych, a nie smażonych. Należy unikać potraw tłustych, ciężkostrawnych, ostrych i zbyt gorących oraz napojów gazowanych. Powinno się spożywać pięć lekkich posiłków co 2-3 godziny i pić dużą ilość wody. Przynajmniej na czas leczenia, a najlepiej całkowicie, powinno się wyeliminować używki – alkohol, kawę i papierosy.

W przypadku ostrego nieżytu żołądka, lekarze przez pierwsze dni zalecają głodówkę, a następnie spożywanie sucharków, mięsa cielęcego i drobiowego (gotowanego), kasz, gotowanego jabłka i marchewki. Można stosować też zioła na nieżyt żołądka, należą do nich rumianek, nagietek, mięta,  siemię lniane i babka zwyczajna.

Oceń artykuł

(liczba ocen 102)

17905
Pytanie: Kiedy najczęściej sięgasz po suplementy wzmacniające organizm?

  W okresie wzmożonych zachorowań

  Po chorobie

  Suplementuję profilaktycznie cały rok

  Nie stosuję suplementów

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij