Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Nieżyt żołądka - przyczyny. Jakie są sposoby leczenia i dieta?

Nieżyt żołądka to inne określenie na zapalenie błony śluzowej żołądka. Choroba ta powstaje najczęściej na skutek nadużywania alkoholu lub długotrwałego przyjmowania leków. Niekiedy przebiega bezobjawowo, ale w większości przypadków daje nieżyt żołądka objawy takie jak: ból w nadbrzuszu, wymioty, biegunka, wzdęcia. Tych objawów nie należy bagatelizować - im szybciej wdroży się leczenie i przejdzie na specjalistyczną dietę przy nieżycie żołądka, tym większe prawdopodobieństwo uchronienia się przed groźnymi dla zdrowia powikłaniami.
Osoba trzymająca się za brzuch
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Nieżyt żołądka - czyli inaczej zapalenie błony śluzowej żołądka - występuje pod kilkoma postaciami. Wyróżniamy ostry nieżyt żołądka, przewlekły nieżyt żołądka, a także zanikowy nieżyt żołądka i nieżyt jelitowo-żołądkowy.
 • Wśród najczęstszych przyczyn ostrego nieżytu żołądka wyróżniamy: stres, oparzenie, operację, infekcję, nadużywanie alkoholu. Przyczyną może być również długotrwałe przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
 • Wystąpienie ostrego nieżytu żołądka jest najczęściej nagłe. Występujące wówczas objawy to: uczucie pełności w nadbrzuszu, nudności i wymioty, a także utrata łaknienia i szybkie nasycenie po zjedzeniu posiłku.
SPRAWDŹ TEŻ: Jakie są przyczyny bólu brzucha po jedzeniu?
Spis treści

Reklama

Co to jest nieżyt żołądka?

Nieżyt żołądka to nic innego jak zapalenie błony śluzowej żołądka. Nieżyt żołądka występuje pod kilkoma postaciami. Wyróżnia się ostry nieżyt żołądka, przewlekły nieżyt żołądka, ale także zanikowy nieżyt żołądka i nieżyt jelitowo-żołądkowy. Stan zapalny błony śluzowej żołądka wywołuje wiele czynników etiologicznych.

Ze względu na mnogość czynników oraz rodzajów nieżytu żołądka, w 1990 roku podczas Światowego Kongresu Gastroenterologicznego w Sydney wprowadzono specjalną klasyfikację zapaleń żołądka.

Reklama

Rodzaje nieżytu żołądka

Klasyfikacja z Sydney wyróżnia trzy rodzaje ostrego nieżytu żołądka:

 • krwotoczny
 • wywołany przez helicobacter pylorili
 • ropny

Istnieją trzy postaci przewlekłego nieżytu żołądka:

 • niezanikowy wywołany przez Helicobacter pylori
 • autoimmunologiczne zanikowy nieżyt żołądka
 • zanikowy nieżyt żołądka o innej niż autonomiczna etiologii

Wyróżniamy ponadto następujące rodzaje nieżytu żołądka:

 • chemiczne
 • eozynofiliowe
 • limfocytowe - występujące u chorych na celiakię lub nadużywających leki
 • ziarniniakowe - występujące u pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna, sarkoidozą, ziarniniakiem Wegenera
 • infekcyjne – występujące przy infekcjach bakteryjnych, wirusowych, grzybiczych, pasożytniczych i kile
 • spowodowane napromieniowaniem

Przyczyny nieżytu żołądka

Do najczęstszych przyczyn wywołujących ostry nieżyt żołądka zalicza się: stres, oparzenie, operacja, infekcje, nadużywanie alkoholu, długotrwałe przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (na przykład aspiryny, gdyż nadmiar kwasu acetylosalicylowego może uszkodzić błonę śluzową żołądka). 

Nieżyt żołądka w stopniu ostrym może być także wywołany zarzucaniem żółci z dwunastnicy do żołądka. Wnikanie kwasu solnego i kwasów żółciowych przez uszkodzoną błonę śluzową m.in. uszkadza naczynia krwionośne. Przyczyną ostrego nieżytu żołądka może być też infekcja wywołana przez Helicobacter pylori, ale po upływie dwóch tygodni nieżyt żołądka może przejść w stan przewlekły.

Reklama

Co powoduje przewlekły nieżyt żołądka?

Jeżeli chodzi o przewlekły nieżyt żołądka, to szacuje się, że w 80 procentach jest on spowodowany przez Helicobacter pylori.

Pośród innych przyczyn przewlekłego nieżytu żołądka można wymienić: choroby autoimmunologiczne takie jak reumatoidalne zapalenie stawów i zapalenie tarczycy, niedokrwistość złośliwa, chorobę Sjögrena, chorobę Leśniowskiego-Crohna, cukrzycę, gruźlicę czy histoplazmozę i sarkoidozę.

Reklama

Objawy nieżytu żołądka

Ostry nieżyt żołądka pojawia się najczęściej nagle. Daje takie objawy kliniczne jak: uczucie pełności w nadbrzuszu, nudności i wymioty oraz utratę łaknienia i szybkie nasycenie po zjedzeniu posiłku. 

Przewlekły nieżyt żołądka to jedna z najczęstszych chorób tego narządu. W wielu przypadkach ten typ nieżytu żołądka przebiega bezobjawowo, ale pacjenci, u których stwierdzono przewlekły nieżyt żołądka, skarżą się na uczucie pełności w nadbrzuszu, wzdęcia, ból brzucha.

W przypadku krwotocznego nieżytu żołądka, dochodzi do tzw. mikropęknięć w błonie śluzowej żołądka i krwawienia. Objawem tego typu nieżytu żołądka może być zatem niedokrwistość, którą można rozpoznać po senności, męczliwości, bladej cerze. 

Reklama

Leczenie nieżytu żołądka

Jak leczyć nieżyt żołądka? Przede wszystkim przyczynowo. Ważna jest właściwa diagnostyka. Lekarz jest w stanie rozpoznać nieżyt żołądka na podstawie opisywanych przez pacjenta objawów.

W poszukiwaniu przyczyn nieżytu żołądka ma do dyspozycji kilka badań: badanie krwi i kału na zawartość Helicobacter pylori, gastroskopię, RTG przewodu pokarmowego, a także badanie soku żołądkowego.

Jeśli lekarz podejrzewa przewlekły nieżyt żołądka, z pewnością zleci wykonanie badań na obecność Helicobacter pylori. Jeśli badanie da wynik pozytywny, konieczna będzie antybiotykoterapia. Jeśli okaże się, że przyczyną nieżytu żołądka jest nadmierne przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, konieczne będzie ich odstawienie.

Lekarz może także przepisać leki hamujące wydzielanie kwasu solnego w żołądku.

Reklama

Kwas alginowy na nieżyt żołądka

Jeśli okaże się, że nieżyt żołądka jest spowodowany zarzucaniem żółci z dwunastnicy do żołądka, lekarz zaordynuje leczenie oparte na przyjmowaniu leków z kwasem alginowym. Jeśli za nieżyt żołądka odpowiadają choroby o podłożu autoimmunologicznym, konieczne będzie przyjmowanie witaminy B12.

W przypadku krwotocznego nieżytu żołądka, konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna. Duży wpływ na leczenie nieżytu żołądka ma właściwa dieta.

Dieta przy nieżycie żołądka

Dieta przy nieżycie żołądka powinna być przede wszystkim oparta na produktach gotowanych, a nie smażonych. Należy unikać potraw tłustych, ciężkostrawnych, ostrych i zbyt gorących oraz napojów gazowanych. Powinno się spożywać pięć lekkich posiłków co 2-3 godziny i pić dużą ilość wody.

Przynajmniej na czas leczenia, a najlepiej całkowicie, powinno się wyeliminować używki – alkohol, kawę i papierosy.

W przypadku ostrego nieżytu żołądka, lekarze przez pierwsze dni zalecają głodówkę, a następnie spożywanie sucharków, mięsa cielęcego i drobiowego (gotowanego), kasz, gotowanego jabłka i marchewki.

Można stosować też zioła na nieżyt żołądka, należą do nich rumianek, nagietek, mięta,  siemię lniane i babka zwyczajna.

Czytaj również

Bibliografia

 • B. Nowak, Naturalna terapia nieżytu żołądka, Zdrowa Żywność - Zdrowy Styl Życia, rok 2009, nr 3.
 • B. Nowak, Serwatka skuteczna na przewlekły nieżyt żołądka, Zdrowa Żywność - Zdrowy Styl Życia, rok 2001, nr 2.
 • J. Bertrandt, A. Kłos, K. Sawicki, Palenie tytoniu i spożywanie alkoholu jako jeden z czynników rozwoju ostrych i przewlekłych chorób żołądka i dwunastnicy u żołnierzy zawodowych, Żywienie Człowieka i Metabolizm, rok 2003, vol. 30, nr 3-4.
 • H. Milczarek-Szalkowska, Miód i zioła w leczeniu schorzeń układu pokarmowego, Pszczelarz Polski, rok 2001, nr 4.
 • P. Zaborowski, Choroby układu pokarmowego. Cz.I, Wiadomości Zielarskie, rok 1998, vol. 40, nr 06.
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Gastrologia
Uchyłki esicy - czym są? Objawy, leczenie, dieta
Wizualizacja uchyłków esicy
Ból żołądka po alkoholu - jak z nim walczyć i dlaczego występuje?
Kobietę boli żołądek po alkoholu
Luźny stolec to skutek nieprawidłowego formowania kału. Sprawdź, jak go zatrzymać
Młoda kobieta ma biegunkę
Podobne artykuły
Kobieta wymiotuje po alkoholu
Wymioty po alkoholu - co pomaga i jak je powstrzymać?
Robaki w układzie pokarmowym
Odrobaczanie ludzi - czy, kiedy i jak to robić? Preparaty oraz domowe sposoby
Choroba żołądka i dwunastnicy
Zapalenie dwunastnicy - dieta i leczenie
Kobieta z objawami gastropatii rumieniowej
Gastropatia rumieniowa - co to jest i jak ją leczyć? Przyczyny i objawy
Mężczyzna odczuwający ciągły głód
Ciągłe uczucie głodu - jakie są przyczyny nadmiernego apetytu?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie są Twoje sposoby na szybkie zaśnięcie?
Trisen-sonda