Reklama
Skład i właściwości
Sok z brzozy zawiera duże ilości witaminy C i witamin z grupy B. Znajdziemy w nim także wiele wapnia, fosforu, magnezu, potasu, żelaza i miedzi. Można go pić, ale także stosować zewnętrznie na skórę oraz włosy. Stosowany wewnętrznie reguluje przemianę materii i działa wzmacniająco w przypadku osób schorowanych oraz osłabionych, którym dodaje sił i energii. „Sok z brzozy świetnie oczyszcza płyny komórkowe z toksyn i pomaga nerkom w tej filtracji.
Jeśli nerki są przyblokowane, przeciążone to sok zadziała diuretycznie. Nie tak jak kawa czy nadmiar wody, które spowodują, że oddajemy więcej moczu i tylko nerki filtrujemy. Sok z brzozy posiada sole mineralne i witaminy, które nie tylko filtrują nerki, ale działają na nie dobroczynnie nie wyjaławiając tego, co jest dobre. Ważne, aby kurację sokiem z brzozy stosować szczególnie wiosną, gdy mamy w organizmie mnóstwo toksyn” – mówi dietetyczka Aleksandra Osłów.
Sok z brzozy na kamienie nerkowe
Pączki oraz liście brzozy szczególnie korzystnie wpływają na zdrowie osób ze skłonnościami do kamieni nerkowych. Sok oczyszcza z toksyn, zapobiega powstawaniu piasku i kamieni w moczowodach i pęcherzu moczowym.
Wystarczy 1-2 łyżki stołowe suszonych liści lub pączków zaparzyć w pół litrze wrzątku. Gotować 3 minuty, a następnie popijać.
Reklama
Kuracja sokiem z brzozy
Pełną kurację przeprowadzamy pijąc sok z brzozy przez dwa tygodnie codziennie. Najlepiej trzy razy dziennie po około szklance. Ze względu na bogactwo mineralne i witaminowe soku nie należy łączyć go z niektórymi substancjami, m.in. herbatą, kawą i alkoholem. „Po takiej dwutygodniowej kuracji picia soku efekt detoksykacji będzie na pewno widoczny. Skóra stanie się jaśniejsza, bardziej świetlista, znikną worki pod oczami i opuchlizny. Brzoza ma doskonałe działanie, gdy mamy problem z zatrzymaniem wody w organizmie. Sok z brzozy to taki drenaż” – dodaje Aleksandra Osłów.
Działanie upiększające
Sok z brzozy ma doskonałe działanie dla cery i włosów. Na wzmocnienie i puszystość włosów dobrze jest stosować płukankę z liści brzozy. Szklankę ususzonych liści brzozowych zalewamy szklanką spirytusu i szklanką wody.
Macerat trzymamy w ciemnym pomieszczeniu około 10 dni. Po tym czasie specyfik przecedzamy i przelewamy do naczynia z ciemnego szkła. Płyn należy wcierać w skórę głowy. Dzięki tym zabiegom dodamy włosom energii, blasku i objętości.