ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Polisorbat 80 - co to jest i gdzie się znajduje? Zastosowanie

Polisorbat 80 jest substancją pomocniczą m.in. w szczepionce przeciw grypie. Zobacz, czym charakteryzuje się ten składnik i dlaczego wzbudza kontrowersje.
Wzór na polisorbat 80
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Polisorbat 80 to substancja pomocnicza występująca w przemyśle spożywczym, lekach, kosmetykach, a także szczepionkach.
  • Inną nazwą polisorbatu 80 jest monooleinian polioksyetylenosorbitolu.
  • Stosuje się go jako emulgator, nośnik zapachów i wartościowych składników.
Spis treści

Reklama

Co to jest polisorbat 80? Właściwości

Polisorbat 80 jest znanym emulgatorem. Określa się go również jako monooleinian polioksyetylenosorbitolu.

To żółtawy płyn, o lepkiej konsystencji. Jest łatwo rozpuszczalny w wodzie. Wyróżnia się hydrofilowością.

Jeżeli chodzi o cechy charakterystyczne dla polisorbatu 80 w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na to, że jest to emulgator, który zapobiega odbiałczaniu się kropelek tłuszczu w mleku do tworzenia lodów. Tym samym stabilizuje ich emulsję. To również nośnik zapachów czy innych składników.

Symbol tej substnacji - E433 można znaleźć m.in na opakowaniach lodów, kosmetyków czy mleka.

Choć, jak widać, cieszy się więc szerokim spektrum zastosowań, to mimo tego wzbudza szereg kontrowersji.

Substancja jest wchłaniana przez organizm w niewielkim stopniu, co może prowadzić do biegunek. Zazwyczaj wydala się ją wraz z kałem.

Na polisorbat 80 powinny uważać osoby wykazujące nietolerancję na glikol propylenowy.

Reklama

Polisorbat 80 w szczepionkach

Polisorbat 80 stanowi także jedną z substancji pomocniczych w niektórych szczepionkach. Okazuje się, że dodaje się go do szczepionek przeciwgrypowych w celu zachowania ich odpowiedniej struktury przestrzennej.

Substancję tę zawiera także szczepionka Astra Zeneca na COVID-19.

Niektórzy obawiają się tej substancji. Dlaczego? Otóż, przeciwnicy polisorbatu 80 wskazują na jego rzekomy szkodliwy wpływ na organizm.

Zwykle jednak odwołują się do badań na szczurach, którym podano bardzo dużą dawkę tej substancji, a następnie zaobserwowano zmniejszenie ich płodności. Warto jednak zauważyć, że ilość monooleinianu polioksyetylenosorbitolu w szczepionkach w zasadniczy sposób odbiega od zawartości tej substancji podanej szczurom.

Co więcej, w przemyśle spożywczym stosuje się znacznie wyższe dawki tego składnika niż w szczepionkach przeciw grypie, co nie spotyka się ze społecznym sprzeciwem.

Co więcej, Gadzinowski przeprowadził badania, które wykazały, że polisorbat 80 podawany w szczepionkach nie wywołuje działań niepożądanych.

Reklama

Polisorbat 80 w kosmetykach

Monooleinian polioksyetylenosorbitolu zalicza się do substancji pomocniczych w kosmetykach. Składnik można znaleźć np. w środkach do pielęgnacji włosów, w różnego rodzaju maściach, np. tych zawierających olej parafinowy i olej z konopi.

Polisorbat 80 to również substancja, którą dodaje się do kosmetyków do pielęgnacji skóry atopowej. To też składnik regenerujących kremów, ujędrniających balsamów, maseł czy żeli pod prysznic.

Zapobiega rozwarstwianiu się poszczególnych składników tych preparatów. Ułatwia także wprowadzenie do roztworów wodnych witamin, np. witaminy A czy E.

Znany jest też jako nośnik i wzmacniacz zapachów w tłuszczach.

Reklama

W jakich lekach znajduje się polisorbat 80?

Polisorbat 80 wymienia się również wśród składników będących emulgatorami w lekarstwach. Taką substancję pomocniczą można znaleźć w lekach, jak: w kroplach do nosa, ale też w tabletkach na menopauzę czy globulkach dopochwowych.

To bardzo popularny składnik suplementów diety, w tym tych zawierających magnez i witaminę B6, które są chętnie przyjmowane w okresie przeziębień i obniżonej odporności.

Taki składnik pomocniczy znaleźć można też w preparatach wspomagających pracę wątroby i lepsze trawienie. Sięgając do domowej apteczki nazwę polisorbat 80, można znaleźć zatem na wielu opakowaniach.

Reklama

Polisorbat 80 w żywności

Składnik ten jest bardzo popularny w jedzeniu. Znajdziemy go m.in. w lodach. Dodaje się go w celu uzyskania i utrzymania odpowiedniej struktur, konsystencji oraz stabilizowania kropelek mleka.

Gumy do żucia, gotowe sosy, wyroby cukiernicze, a także produkty dietetyczne to przykłady produktów, w których można znaleźć tę substancję.

Reklama

Szkodliwość polisorbatu 80

Polisorbat to nietoksyczna, biodegradowalna substancja, która jest łagodna dla skóry. Jej przyjmowanie nie powinno więc wiązać się z żadnymi skutkami ubocznymi.

Jednak zarówno w tym przypadku, jak i każdego innego składnika - jego stosowanie może wiązać się z wystąpieniem alergii czy uczulenia, pomimo, że nie zalicza się go do potencjalnych alergenów. Nie oznacza to jeszcze, że jest szkodliwy.

Żadne badania nie wskazują na to, że polisorbat 80 wywołuje bezpłodność czy negatywnie wpływa na pracę jajników. Co więcej, to często pojawiający się składnik leków czy zwyczajnych kosmetyków, np. żelu pod prysznic.

Obecnie mówi się jednak o jego szkodliwości w kontekście sprzyjania namnażaniu się bakterii E. Coli, co może prowadzić do dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Warto pamiętać, że okres ciąży i karmienia piersią stanowi przeciwwskazanie do użytkowania kosmetyków z tym składnikiem.

Reklama

Cena polisorbatu 80

Obecnie polisorbat 80 jako dodatek do kosmetyków można zakupić np. w Internecie.

W sklepach internetowych cena tej substancji to około 15 zł za 125 ml. Producenci wskazują na różnorodne zastosowania tej substancji, np. stworzenie własnej mgiełki do ciała na bazie wody i olejków zapachowych bądź eterycznych.

Można wykorzystać go również jako składnik do odświeżacza powietrza.

Czytaj również

Bibliografia

  • Polisorbat 80, https://www.wikiwand.com/pl/Polisorbat_80, [dostęp: 30.08.2022].
  • M. Ema, Evaluation of developmental neurotoxicity of polysorbate 80 in rats, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17961976/, [dostęp: 30.08.2022].
  • Polysorbate 80. Safe skincare, Mother Figure, https://motherfigure.com/safe-skincare/polysorbate-80/, [dostęp: 30.08.2022].
Katarzyna Augustyniak-Woźnica
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Leki
Antybiotyk na zatoki - jaki wybrać, kiedy zaczyna działać i ile brać?
Kobieta wydmuchuje nos po zastosowaniu antybiotyku na zatoki
Lek na owsiki - na receptę i bez recepty. Jak długo trwa leczenie?
Syrop na owsiki
Astaksantyna - działanie, właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga i która jest najlepsza?
Czerwone kapsułki z astaksantyną na drewnianej łyżce
Podobne artykuły
Owoc grejpftur oraz tabletki
Grejpfrut a leki - jakie leki wchodzą w interakcję z grejpfrutem?
Czym grozi przedawkowanie leków przeciwbólowych? Po czym je poznać?
Dzbanek do płukania zatok
Sól fizjologiczna do nosa - działanie. Sprawdź, kiedy po nią sięgać i jak ją stosować
Ampułki z lekami mukolitycznymi
Leki mukolityczne - działanie i przykłady. Na co pomagają?
Leki na receptę na tle samolotu
Leki w bagażu podręcznym i rejestrowanym - czy można przewozić? Jak i które?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!