Najzdrowsze miejsce w internecie

Tabletki antykoncepcyjne a waga. Czy po hormonach się tyje?

Tabletki hormonalne są wygodnym i łatwo dostępnym środkiem antykoncepcyjnym. Prawidłowo stosowane mają również wysoki poziom skuteczności, sięgający 100%. Jednoskładnikowe zawierają progestagen, natomiast dwuskładnikowe w swoim składzie mają progestagen i estrogeny. Jak każde farmaceutyki różnie wpływają na organizm. Niektóre kobiety nie odczuwają żadnych skutków ubocznych, inne skarżą się na spadek libido, trądzik, a czasem nawet na wzrost wagi. Czy od tabletek antykoncepcyjnych się tyje i czy hormony są odpowiedzialne za tycie? Sprawdźmy to.
Kobieta z tabletką w dłoni trzymająca się za brzuch
Źródło: 123RF
Spis treści

Tabletki antykoncepcyjne produkowane dziś różnią się od tych z ubiegłego wieku. Przede wszystkim zawierają mniej hormonów, więc ich oddziaływanie nie jest aż tak silne jak kiedyś, za to na pewno skuteczne. Starsze tabletki powodowały wzrost poziomu leptyny, hormonu który mógł doprowadzić do tycia.

Nowoczesne tabletki dwuskładnikowe zawierają ilość estrogenu zbliżoną do tej, która w organizmie występuje naturalnie.

Ponadto tabletki mogą zawierać składniki, które będą wzmagać apetyt, ale nie aż tak, żeby bez opamiętania pogrążać się w jedzeniu. Zawartość substancji zwiększających apetyt w tabletkach jest niewielka. Na początku terapii hormonalnej mogą pojawić się również zachcianki, zbliżone do tych pojawiających się podczas ciąży.

Hormony nie wpływają na naszą silną wolę. Kobiety decydujące się na tę metodę antykoncepcji powinny pamiętać o spożywaniu płynów, zdrowym odżywianiu, ograniczeniu soli w posiłkach (powoduje ona obrzęki i wzmaga zatrzymanie wody w organizmie), a także codziennej porcji ruchu.

I to nie tylko ze względu na przyjmowane hormony, ale również dla ogólnej kondycji organizmu i lepszego samopoczucia.

Progesteron a tycie

Czy progesteron powoduje tycie? Jest on hormonem, który bezpośrednio nie wpływa na wzrost wagi. Za to może oddziaływać na samopoczucie: osłabiać nastrój i działać lekko nasennie.

Niektóre kobiety na złą kondycję psychiczną i fizyczną reagują podjadaniem, tutaj może pojawić się problem z kontrolowaniem wagi.

Estrogeny a tycie

Faktycznie estrogen jest hormonem, który może wpływać na wagę. Spowalnia proces spalania tłuszczów w organizmie, a także sprawia, że odkłada się on w organizmie znacznie łatwiej.

Zatem kobiety, które przyjmują dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne zawierające estrogen powinny w szczególności racjonalnie się odżywiać, a także pamiętać o codziennym ruchu. To powinno załatwić sprawę.

Jeśli jednak wzrost wagi jest znaczący należy udać się do lekarza i rozważyć zmianę tabletek na jednoskładnikowe.

Antykoncepcja a nadwaga

Jeśli na antykoncepcję hormonalną decyduje się kobieta z nadwagą lub otyłością powinna pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim skuteczność działania tabletki może być mniejsza niż w przypadku kobiet szczupłych. Wpływa na to kilka czynników:

  • Przez zmiany zachodzące w metabolizmie hormony mogą szybciej kończyć swoje działanie.
  • Hormony mogą odkładać się w tkance tłuszczowej, a nie trafiać do krwioobiegu (gdzie powinny się znaleźć). Im wyższa nadwaga czy większa otyłość tym ryzyko jest większe.
  • Jeśli podwyższone są enzymy wątrobowe to hormony szybciej usuwane są z krwi.
seks
Pierwszy wibrator w życiu - jak wybrać?
Podpowiadamy, jak wybrać swój pierwszy wibrator, by wzbogacić życie seksualne i nie zniechęcić się do dalszych eksperymentów.
Przeczytaj artykuł

Jak wybrać tabletki antykoncepcyjne?

Każdy organizm jest inny i inaczej będzie reagował na przyjmowane tabletki. Jeśli decydujemy się na metodę antykoncepcji hormonalnej należy udać się do lekarza i dokładnie opisać mu swój aktualny stan zdrowia, zwłaszcza wszystkie schorzenia.

Szczególnym przeciwwskazaniem są choroby serca, choroby układu krążenia, problemy z tarczycą, a także nowotwory.

Jeśli kobieta ma rodzinne (genetyczne) skłonności do tycia, to prawdopodobnie bez kontroli tego co je, a także bez codziennego ruchu i tak nastąpi przyrost wagi, bez względu na to czy przyjmuje hormony czy nie.

Tabletki antykoncepcyjne – skutki uboczne

Zwłaszcza na początku terapii hormonalnej, już w trakcie brania tabletek z pierwszego blistra, może dojść do zatrzymania wody i sodu w organizmie kobiety. Powoduje to opuchnięcia, wzrost masy ciała i obrzęki.

Warto poczekać około trzech cyklów miesiączkowych (tyle czasu organizm potrzebuje, żeby przyzwyczaić się do tabletek), po tym okresie objawy powinny zelżeć lub ustąpić. Jeśli jednak dolegliwości są wyjątkowo dokuczliwe, warto udać się po konsultację lekarską.

Podsumowując: tabletki antykoncepcyjne najnowszej generacji nie powinny powodować znacznego wzrostu masy ciała. Jeśli tak się dzieje, to należy pomyśleć nad wypróbowaniem innych tabletek lub nad zmianą trybu życia, sposobu odżywiania się, a także codziennego ruchu.

Bo to właśnie te trzy ostatnie są najbardziej odpowiedzialne za wagę.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Seks
Przeczytaj artykuł
Ciąża bez wytrysku - czy zapłodnienie w ten sposób jest możliwe?
Ciąża bez wytrysku
Przeczytaj artykuł
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Kobieta w łóżku
Przeczytaj artykuł
Jak doprowadzić się do orgazmu - czy to możliwe bez dotykania?
masturbacja
Podobne artykuły
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - skutki dla organizmu
Prezerwatywy smakowe - po co są? Zastosowanie i smaki
Jak zaskoczyć faceta w łóżku? - techniki, porady, wskazówki
Implant antykoncepcyjny - gdzie założyć i jakie mogą wystąpić skutki uboczne?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?
Sonda redakcyjna
Co robisz, aby pozbyć się niechcianej blizny?