Alkohol a antykoncepcja – na co trzeba uważać?

Tabletki antykoncepcyjne i alkohol to kontrowersyjne połączenie, wokół którego narosło wiele mitów. Choć nikt nie dowiódł naukowo, że alkohol osłabia działanie antykoncepcji hormonalnej, to jednak skutki nadmiernego picia mogą doprowadzić do niechcianej ciąży. Często zdarza się bowiem, że podczas wymiotów wywołanych alkoholem, pigułka nie wchłania się w całości i przestaje być skuteczna.
Picie alkoholu przez kobiety stosujące antykoncepcję
Źródło: 123RF

Spis treści

Według badań statystycznych tabletka antykoncepcyjna jest jednym z trzech najczęściej stosowanych przez Polki środków antykoncepcyjnych, zaraz po używaniu prezerwatywy i stosunku przerywanego. Do stosowania hormonalnej antykoncepcji przyznaje się około 20 procent aktywnych seksualnie kobiet, głównie młodych, intensywnie uczestniczących w życiu towarzyskim. Dlatego tak wiele dziewczyn stale zadaje sobie pytanie: czy tabletki antykoncepcyjne i alkohol to bezpieczne połączenie? Odpowiedź wydaje się prosta, bo wypijany alkohol nie obniża skuteczności doustnej pigułki antykoncepcyjnej.

 Jest jednak kilka rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę, gdy chcemy łączyć tabletki antykoncepcyjne i alkohol. Zwłaszcza jeśli decydujemy się na stosowanie dwuskładnikowych tabletek zawierających progesteron i estrogen. Ten najczęściej wybierany rodzaj hormonalnej antykoncepcji, cechuje się dużą skutecznością, ale w połączeniu z alkoholem negatywnie wpływa m.in. na wątrobę.

Tabletki antykoncepcyjne a alkohol: groźne wymioty

Nadmierne upojenie alkoholem i kac następnego dnia często wiążą się nie tylko z bólem głowy, ale także z wymiotami i biegunką. Kobieta stosująca pigułki antykoncepcyjne musi pamiętać, że działanie leku zostanie zaburzone, jeśli dolegliwości żołądkowe wystąpią w ciągu trzech - czterech godzin od zażycia tabletki. Istniej wtedy duże ryzyko, że tabletka wchłonęła się jedynie częściowo i jej działanie antykoncepcyjne jest osłabione, albo została wydalona z organizmu w całości. Zawsze w takich przypadkach konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie w trakcie stosunku. Powinno się je stosować do końca danego cyklu.

Można skorzystać też z konsultacji w przychodni oniline jaką jest Dimedic. Umożliwia ona przeprowadzenie konsultacji lekarskiej bez wychodzenia z domu. Specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem i indywidualnie dopasowuje sposób leczenia do jego potrzeb. Internetowa przychodnia umożliwia przedłużenie recepty w leczeniu przewlekłym np. antykoncepcji. Pomaga również w leczeniu m.in. menopauzy, chorób wenerycznych, zaburzeń potencji czy przedwczesnego wytrysku. W wygodny i dyskretny sposób dostarcza do domu lek lub receptę do samodzielnej realizacji

Antykoncepcja i alkohol: groźne zapominalstwo

Alkohol powoduje także, że tracimy kontrolę nad tym co robimy i łatwiej w takim stanie pominąć dawkę antykoncepcji przewidzianą na dany dzień. W takiej sytuacji należy na ulotce przeczytać zasady postępowania. Czasem następnego dnia należy przyjąć podwójna dawkę leku, czasem ją pominąć. Bezwzględnie potrzebne będzie dodatkowe zabezpieczenie przed ciążą.

Antykoncepcja i alkohol: uwaga na wątrobę

Połączenie tabletek antykoncepcyjnych i alkoholu negatywnie wpływa na stan wątroby. Największe ryzyko jest przy tabletkach dwuskładnikowych, bo zawarte w nich estrogeny    metabolizowane są przez układy enzymatyczne wątroby. Konsekwencją takiego połączenia może być większe ryzyko wystąpienia chorób wątroby. U pijących kobiet istnieje także zwiększone ryzyko miażdżycy i zawału serca, bo już sam alkohol powoduje wzrostu poziom trójglicerydów we krwi, a połączony z antykoncepcją hormonalną może zwiększyć ten efekt.

Antykoncepcja i alkohol: groźne promile

Okazuje się jednocześnie, że estrogeny zwalniają metabolizm alkoholu. Dlatego u kobiet przyjmujących dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, efekt upojenia alkoholowego utrzymuje się dłużej, niż u pań zabezpieczających się w inny sposób przed ciążą. Może się okazać, że następnego dnia po imprezie, alkohol, który jest wolniej rozkładany, zostanie wykryty np. u kobiety kierującej autem podczas rutynowej kontroli drogowej. 

Oceń artykuł

(liczba ocen 18)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!