Najzdrowsze miejsce w internecie

Alkohol a antykoncepcja – na co trzeba uważać?

Tabletki antykoncepcyjne i alkohol to kontrowersyjne połączenie, wokół którego narosło wiele mitów. Choć nikt nie dowiódł naukowo, że alkohol osłabia działanie antykoncepcji hormonalnej, to jednak skutki nadmiernego picia mogą doprowadzić do niechcianej ciąży. Często zdarza się bowiem, że podczas wymiotów wywołanych alkoholem, pigułka nie wchłania się w całości i przestaje być skuteczna.
Picie alkoholu przez kobiety stosujące antykoncepcję
Źródło: 123RF
Spis treści

Według badań statystycznych tabletka antykoncepcyjna jest jednym z trzech najczęściej stosowanych przez Polki środków antykoncepcyjnych, zaraz po używaniu prezerwatywy i stosunku przerywanego. Do stosowania hormonalnej antykoncepcji przyznaje się około 20 procent aktywnych seksualnie kobiet, głównie młodych, intensywnie uczestniczących w życiu towarzyskim. Dlatego tak wiele dziewczyn stale zadaje sobie pytanie: czy tabletki antykoncepcyjne i alkohol to bezpieczne połączenie? Odpowiedź wydaje się prosta, bo wypijany alkohol nie obniża skuteczności doustnej pigułki antykoncepcyjnej.

 Jest jednak kilka rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę, gdy chcemy łączyć tabletki antykoncepcyjne i alkohol. Zwłaszcza jeśli decydujemy się na stosowanie dwuskładnikowych tabletek zawierających progesteron i estrogen. Ten najczęściej wybierany rodzaj hormonalnej antykoncepcji, cechuje się dużą skutecznością, ale w połączeniu z alkoholem negatywnie wpływa m.in. na wątrobę.

Tabletki antykoncepcyjne a alkohol: groźne wymioty

Nadmierne upojenie alkoholem i kac następnego dnia często wiążą się nie tylko z bólem głowy, ale także z wymiotami i biegunką. Kobieta stosująca pigułki antykoncepcyjne musi pamiętać, że działanie leku zostanie zaburzone, jeśli dolegliwości żołądkowe wystąpią w ciągu trzech - czterech godzin od zażycia tabletki. Istniej wtedy duże ryzyko, że tabletka wchłonęła się jedynie częściowo i jej działanie antykoncepcyjne jest osłabione, albo została wydalona z organizmu w całości. Zawsze w takich przypadkach konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie w trakcie stosunku. Powinno się je stosować do końca danego cyklu.

Antykoncepcja i alkohol: groźne zapominalstwo

Alkohol powoduje także, że tracimy kontrolę nad tym co robimy i łatwiej w takim stanie pominąć dawkę antykoncepcji przewidzianą na dany dzień. W takiej sytuacji należy na ulotce przeczytać zasady postępowania. Czasem następnego dnia należy przyjąć podwójna dawkę leku, czasem ją pominąć. Bezwzględnie potrzebne będzie dodatkowe zabezpieczenie przed ciążą.

Antykoncepcja i alkohol: uwaga na wątrobę

Połączenie tabletek antykoncepcyjnych i alkoholu negatywnie wpływa na stan wątroby. Największe ryzyko jest przy tabletkach dwuskładnikowych, bo zawarte w nich estrogeny    metabolizowane są przez układy enzymatyczne wątroby. Konsekwencją takiego połączenia może być większe ryzyko wystąpienia chorób wątroby. U pijących kobiet istnieje także zwiększone ryzyko miażdżycy i zawału serca, bo już sam alkohol powoduje wzrostu poziom trójglicerydów we krwi, a połączony z antykoncepcją hormonalną może zwiększyć ten efekt.

Antykoncepcja i alkohol: groźne promile

Okazuje się jednocześnie, że estrogeny zwalniają metabolizm alkoholu. Dlatego u kobiet przyjmujących dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, efekt upojenia alkoholowego utrzymuje się dłużej, niż u pań zabezpieczających się w inny sposób przed ciążą. Może się okazać, że następnego dnia po imprezie, alkohol, który jest wolniej rozkładany, zostanie wykryty np. u kobiety kierującej autem podczas rutynowej kontroli drogowej. 

Czytaj również
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Psychologia
Przeczytaj artykuł
Grzaniec - jak go zrobić i czy pomaga na przeziębienie?
Grzaniec alkoholowy
Przeczytaj artykuł
Próby kontrolowania picia alkoholu - co zrobić?
Osoby spożywające alkohol
Przeczytaj artykuł
Antybiotyki a alkohol - dlaczego nie można ich łączyć? Skutki
Alkohol i leki
Podobne artykuły
Kobieta przechodzi zatrucie alkoholowe
Zatrucie alkoholowe - objawy. Ile trwa i jak sobie pomóc?
Mężczyzna rozpuszczający w szklance tabletki na kaca
Tabletki na kaca - jakie najlepsze i kiedy stosować?
Osoba z zespołem abstynencyjnym
Zespół abstynencyjny - objawy i leczenie. Jak długo trwa?
Kobieta ma kaca moralnego
Kac moralny - co to jest? Ile trwa i jak się go pozbyć?
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?

Walcz z napięciem nerwowym! 🤬
Kliknij tutaj