Najzdrowsze miejsce w internecie

Objawy i przyczyny skrętu kiszek. Jak postępować w przypadku niedrożności jelit ze skręcenia?

Skręt kiszek to potoczna nazwa niedrożności mechanicznej jelit albo zadzierzgnięcia jelit. To ostra choroba jamy brzusznej wymagająca pilnej interwencji chirurgicznej.
Kiszki u człowieka
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Istnieje wiele przyczyn skrętu kiszek. Należą do nich: przepuklina, stany zapalne w jamie brzusznej, nowotwór jelita grubego lub zatkanie jelita przez ciało obce. U dzieci częstą przyczyną skrętu kiszek może być wgłobienie jelita.
  • Niedrożność jelit ze skręcenia objawia się bardzo silnym i nagłym bólem. Zatrzymanie perystaltyki jelit, wymioty, a w przypadku przepukliny - bolesny guz, wymagają natychmiastowej konsultacji z lekarzem.
  • Jeśli chory nie skorzysta w odpowiednim czasie z pomocy specjalisty, może dojść do zapalenia otrzewnej, co będzie skutkować bardziej skomplikowaną operacją i dłuższym czasem rekonwalescencji pacjenta.
  • Do najpoważniejszych przyczyn skrętu kiszek należy nowotwór jelita grubego. Jeśli po operacji nie ma możliwości zespolenia odcinków jelita, lekarz może zastosować u pacjenta stomię.
SPRAWDŹ TEŻ: Niestrawność – czym się objawia i jak ją zwalczać?
Spis treści

Niedrożność jelit ze skręcenia (po łacinie ileus) polega na skręceniu się jelita dookoła osi długiej. Powoduje zatkanie światła przewodu pokarmowego. Niedrożne jelito zatrzymuje perystaltykę, czyli ruch robaczkowy pomagający przesuwać treść pokarmową w kierunku odbytu.

Pojawia się także ucisk naczyń krwionośnych jelita, co prowadzi do niedokrwienia i martwicy.

Skręt kiszek - przyczyny

Powodów skrętu kiszek jest wiele. Może to być przepuklina, czyli uwięźnięcie jelita w różnych otworach ciała, zrosty otrzewnowe powstałe w wyniku operacji chirurgicznych, albo stany zapalne w jamie brzusznej. Przyczyną może być nowotwór jelita grubego.

Niedrożność może wynikać także z zatkania jelita przez ciało obce np. przypadkowo połknięty przedmiot, kamień żółciowy, czy kamień kałowy.

Skręt kiszek u dziecka

U dzieci, oprócz tych przyczyn, które występują u dorosłych, może dojść do wgłobienia jelita, które powoduje niedrożność. Polega to na tym, że dalsza część jelita „wchodzi” w bliższą. Część wgłobiona może ulec martwicy.

Taka niedrożność u dziecka może być leczona zachowawczo poprzez podanie lewatywy.

Ponadto u dzieci często występuje niedrożność z powodu przepukliny. Dzieci mają słabiej wykształcone powięzi, mięśnie i tkankę łączną, czyli potencjalne wrota przepukliny są łatwiejszą drogą do powstania przepukliny i uwięźnięcia.

By nie dopuścić do przepukliny dzieci nie powinny podnosić ciężkich przedmiotów. 

Skręt kiszek - objawy

Objawy skrętu kiszek są nagłe, silne i niepokojące. Pojawia się ból brzucha przebiegający falami, zatrzymanie perystaltyki jelit, a więc gazów i stolca, przelewanie się w brzuchu, wzdęcia. Chory może wymiotować, nawet treścią kałową. Jeśli przyczyną jest przepuklina, wtedy powstaje w miejscu przepukliny bolesny guz.

Skręt kiszek - sposób postępowania

Objawy skrętu kiszek są tak niepokojące, że chory sam szuka pomocy lekarza. Po zgłoszeniu się do szpitala i stwierdzeniu, że jelito jest niedrożne, a chory ma „ostry brzuch” i wysokie OB, chirurg podejmuje decyzje o szybkiej operacji w celu usunięcia przyczyny niedrożności. 

Skręt kiszek - leczenie

Jeśli chory nie skorzysta szybko z pomocy lekarza, ryzykuje bardzo poważnymi konsekwencjami: może dojść do martwicy ściany jelita, uszkodzenia ściany jelita i przedostania się treści jelitowej do jamy otrzewnej. To wywołuje zapalenie otrzewnej.

Wtedy operacja jest bardzo skomplikowana, konieczne jest wycięcie fragmentów jelita dotkniętego martwicą, a rekonwalescencja chorego wydłuża się. Dlatego lepiej nie zwlekać i podejrzewając u siebie skręt kiszek, należy natychmiast pojechać do szpitala.

Skręt kiszek - powikłania

Jeśli niedrożność spowodował nowotwór jelita grubego, chirurg wycina guz. Jeśli nie ma możliwości zespolenia odcinków jelita, może być konieczne wyłonienie sztucznego odbytu przez powłoki brzuszne, czyli stomii.

Chory nie musi być skazany na stomię do końca życia, choć czasem bywa to nieuniknione. Po wyleczeniu zapalenia otrzewnej, co zwykle trwa ok. pół roku, chirurg przeprowadza kolejną operację, zespala odcinki jelita i zaszywa stomię. 

Czytaj również

Bibliografia

  • Anna Kosim, Małgorzata Kołodziejczak, Skręt esicy z następową martwicą esicy – opis przypadku, Oddział Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Proktologii, Szpital na Solcu, Warszawa
  • Mariusz Wilkos, Krzysztof Grabowski, Adam Biernacki, Epidemiologia i etiopatogeneza ostrych schorzeń jamy brzusznej leczonych na Oddziale Chirurgicznym Szpitala Powiatowego w Świdnicy w latach 1992–2001, 2005
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Bóle brzucha – rodzaje bólu brzucha. Po jedzeniu
Pacjent z bólem brzucha
Przeczytaj artykuł
Jelitówka - jakie są objawy, jak leczyć i co jeść?
Przeczytaj artykuł
Ból brzucha u dzieci – co na ból brzucha u dziecka?
Dziecko z bolącym brzuchem
Podobne artykuły
Kobietę boli brzuch po jedzeniu
Ból brzucha po jedzeniu – skąd się bierze i jak go leczyć?
Ból brzucha po alkoholu
Ból brzucha po alkoholu - tuż po i na kacu. Jak leczyć?
Wizualizacja zespołu Gardnera w jelitach
Zespół Gardnera - objawy i przyczyny. Jakie leczenie?
Kobietę boli brzuch
Choroba SIBO (zespół rozrostu bakteryjnego) – jak leczyć?
Może to Cię zainteresuje
Kobieta odmawia jedzenia słodyczy z powodu hiperinsulinemii
Hiperinsulinemia - przyczyny, objawy i leczenie. Jaka dieta?
Język z czerwonymi plamami
Język geograficzny - przyczyny i objawy. Jakie leczenie?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Model mózgu z dłoni
Torbiel szyszynki - objawy i leczenie. Czy może pęknąć?