Skręt kiszek - objawy, przyczyny i sposób postępowania

Skręt kiszek to potoczna nazwa niedrożności mechanicznej jelit albo zadzierzgnięcia jelit. To ostra choroba jamy brzusznej wymagająca pilnej interwencji chirurgicznej.
Kiszki u człowieka
Źródło: 123RF

Spis treści

Niedrożność jelit ze skręcenia (po łacinie ileus) polega na skręceniu się jelita dookoła osi długiej. Powoduje zatkanie światła przewodu pokarmowego. Niedrożne jelito zatrzymuje perystaltykę, czyli ruch robaczkowy pomagający przesuwać treść pokarmową w kierunku odbytu. Pojawia się także ucisk naczyń krwionośnych jelita, co prowadzi do niedokrwienia i martwicy.

Skręt kiszek - przyczyny

Powodów skrętu kiszek jest wiele. Może to być przepuklina, czyli uwięźnięcie jelita w różnych otworach ciała, zrosty otrzewnowe powstałe w wyniku operacji chirurgicznych, albo stany zapalne w jamie brzusznej. Przyczyną może być nowotwór jelita grubego. Niedrożność może wynikać także z zatkania jelita przez ciało obce np. przypadkowo połknięty przedmiot, kamień żółciowy, czy kamień kałowy.

Czytaj też: Niedrożność jelit - objawy, leczenie, dieta i przyczyny

Skręt kiszek u dziecka

U dzieci, oprócz tych przyczyn, które występują u dorosłych, może dojść do wgłobienia jelita, które powoduje niedrożność. Polega to na tym, że dalsza część jelita „wchodzi” w bliższą. Część wgłobiona może ulec martwicy. Taka niedrożność u dziecka może być leczona zachowawczo poprzez podanie lewatywy.

Ponadto u dzieci często występuje niedrożność z powodu przepukliny. Dzieci mają słabiej wykształcone powięzi, mięśnie i tkankę łączną, czyli potencjalne wrota przepukliny są łatwiejszą drogą do powstania przepukliny i uwięźnięcia. By nie dopuścić do przepukliny dzieci nie powinny podnosić ciężkich przedmiotów. 

Przeczytaj, co to jest i jak działa: Trzustka

Skręt kiszek - objawy

Objawy skrętu kiszek są nagłe, silne i niepokojące. Pojawia się ból brzucha przebiegający falami, zatrzymanie perystaltyki jelit, a więc gazów i stolca, przelewanie się w brzuchu, wzdęcia. Chory może wymiotować, nawet treścią kałową. Jeśli przyczyną jest przepuklina, wtedy powstaje w miejscu przepukliny bolesny guz.

Skręt kiszek - sposób postępowania

Objawy skrętu kiszek są tak niepokojące, że chory sam szuka pomocy lekarza. Po zgłoszeniu się do szpitala i stwierdzeniu, że jelito jest niedrożne, a chory ma „ostry brzuch” i wysokie OB, chirurg podejmuje decyzje o szybkiej operacji w celu usunięcia przyczyny niedrożności. 

Czytaj też: Glistnica (glista ludzka) - przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

Skręt kiszek - leczenie

Jeśli chory nie skorzysta szybko z pomocy lekarza, ryzykuje bardzo poważnymi konsekwencjami: może dojść do martwicy ściany jelita, uszkodzenia ściany jelita i przedostania się treści jelitowej do jamy otrzewnej. To wywołuje zapalenie otrzewnej.

Wtedy operacja jest bardzo skomplikowana, konieczne jest wycięcie fragmentów jelita dotkniętego martwicą, a rekonwalescencja chorego wydłuża się. Dlatego lepiej nie zwlekać i podejrzewając u siebie skręt kiszek, należy natychmiast pojechać do szpitala.

Zobacz też: Gdy pojawia się niestrawność

Skręt kiszek - powikłania

Jeśli niedrożność spowodował nowotwór jelita grubego, chirurg wycina guz. Jeśli nie ma możliwości zespolenia odcinków jelita, może być konieczne wyłonienie sztucznego odbytu przez powłoki brzuszne, czyli stomii.

Chory nie musi być skazany na stomię do końca życia, choć czasem bywa to nieuniknione. Po wyleczeniu zapalenia otrzewnej, co zwykle trwa ok. pół roku, chirurg przeprowadza kolejną operację, zespala odcinki jelita i zaszywa stomię. 

Oceń artykuł

(liczba ocen 31)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!