Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Trądzik niemowlęcy - co pomaga i czym smarować skórę?

Trądzik niemowlęcy, zwany inaczej acne neonatorum, to zmiany skórne, które występują u małych dzieci. W przybliżeniu określa się, że na dolegliwość cierpi około 20% niemowlaków. Trądzik noworodkowy pojawia się już 3-4 tygodnie po porodzie, niemowlęcy od 3 do nawet 16 miesiąca życia. Jak rozpoznać, leczyć i odróżnić od alergii trądzik niemowlęcy?
Spis treści

Zmiany skórne w postaci wykwitów oraz krostek w większości przypadków dotyczą chłopców i przypominają trądzik młodzieńczy lub wypryski pojawiające się na skórze osób dorosłych. Na ogół dolegliwości mają łagodny przebieg i ustępują samoistnie, jednak nieodpowiednia higiena skóry dziecka może spowodować podrażnienia, infekcje, a nawet blizny.

Do kiedy trwa trądzik niemowlęcy? Dolegliwość może pojawić się u maleństwa, albo już w początkowych miesiącach życia, albo od 3. do 16. miesiąca. Czasem możemy zaobserwować pierwsze wypryski tuż po urodzeniu. W pierwszym przypadku mówi się o trądziku noworodkowym, w drugim o niemowlęcym.

Reklama

Przyczyny powstawania trądziku niemowlęcego

Eksperci nie są zgodni w kwestii przyczyn zmian skórnych u niemowląt, jednak uważa się, że winę za wszelkiego rodzaju wykwity ponoszą hormony matki. Chodzi o większe stężenie androgenów, które są odpowiedzialne sa rozwój męskich cech np. owłosienia.

Choć poziom tych hormonów płciowych w organizmie kobiety jest niski, znacznie wzrasta podczas ciąży. Inkrety dostają się do organizmu dziecka i powodują wzmożoną produkcję łoju już po porodzie.

Łój szybko zatyka pory maluszka, co powoduje powstawanie krostek i zmian skórnych. Androgeny mogą być przekazywane także po porodzie razem z mlekiem matki, jeśli ich stężenie w organizmie kobiety nadal jest podwyższone.

Inne przyczyny trądziku to:

 • wpływ niektórych kosmetyków do pielęgnacji dziecka
 • reakcję alergiczną na obecność drożdży na skórze dziecka
 • dużą ilość fluoru w spożywanym przez maleństwo pokarmie
 • przegrzanie dziecka - nie należy ustawiać kołyski ani łóżeczka dziecka przy grezjniku lub kominku. Nie wolno też przegrzewać dziecka na spacerach, ponieważ przy podwyższonej temperaturze wzrasta produkcja sebum, które przyczynia się do powstania trądziku na skórze.
 • silne detergenty w proszkach do prania dziecięcych ubranek
 • nadużywanie oleistych środków do pielęgnacji skóry noworodka

Reklama

Trądzik noworodkowy i niemowlęcy - objawy

Zmiany skórne u niemowląt zwykle pojawiają się w drugim tygodniu życia dziecka i mogą zaniknąć dopiero po kilku miesiącach. Przeważnie ustępują jednak po kilkunastu tygodniach. Trądzik pojawia się na czole, nosku oraz policzkach dziecka, zwykle przybierając formę:

 • Zaskórników, zarówno otwartych jak i zamkniętych. Częściej wystapuję zaskórniki o charakterze zamkniętym. Charakteryzują się białym kolorem, są drobne,
 • Różnego rodzaju wykwitów,
 • Czerwonych i okrągłych grudek,
 • Zmian ropnych w postaci krostek,
 • Torbieli, czyli większych krost wypełnionych ropą, po których mogą zostać blizny

Leczenie trądziku niemowlęcego. Co na trądzik niemowlęcy?

W większości przypadków trądzik niemowlęcy nie powinien spędzać rodzicom snu z powiek. Dolegliwość zwykle ustępuje samoistnie – wystarczy staranna pielęgnacja buzi maleństwa oraz odrobina cierpliwości.

W okresie występowania krostek należy szczególnie dbać o higienę skóry. Warto pamiętać też o dodatkowych czynnościach pielęgnacyjnych, które przyśpieszą proces gojenia.

Przeczytaj jak pielęgnować skórę noworodka lub niem owlaka u którego wystapi trądzik:

 • Stosuj delikatne środki myjące (lepiej wystrzegać się w tym czasie oliwki, mleczka oraz kilku różnych kosmetyków, gdyż mogą pogorszyć stan skóry).
 • Podczas kąpieli najlepiej używać tylko emolientów lub łagodnego mydła odpowiedniego dla skóry niemowląt.
 • Twarz malucha należy delikatnie osuszyć miękkim ręcznikiem po umyciu oraz dbać o to, by zawsze była czysta i sucha (szczególnie po karmieniu).
 • Bardzo ważne jest również regularne nawilżanie buzi za pomocą kremu dla niemowlaków.m. Kiedy skóra jest przesuszona, dziecko drapie się po twarzy i powoduje jeszcze większe podrażnienie. Staraj się jednak wystrzegać preparatów o tłustej konsystencji.
 • W poczatkowej fazie niepotrzebne są specjalne preparaty stosowane przy trądziku
 • Do prania dziecięcych ubranek oraz ubrań reszty domowników stosuj delikatny proszek.
 • Nie używaj ubranek ze sztucznych tkanin.
 • Dopilnuj, by okolice ust dziecka były czyste i suche.
 • Nie przegrzewaj maleństwa, ponieważ nasili to objawy trądziku (wzmożona produkcja łoju skórnego przyczynia się do powstawania krostek).
 • Do pielęgnacji buzi stosuj jeden wybrany preparat.
 • Nie wyciskaj wyprysków, gdyż może to doprowadzić do zakażenia bakteryjnego.
 • W żadnym wypadku nie powinno się wyciskać ani zdrapywać wyprysków, gdyż prowadzi to do podrażnień oraz infekcji i w konsekwencji do zaostrzenia trądziku, po którym mogą zostać nieestetyczne blizny.
 • Koniecznie zasięgnij porady lekarza, jeśli trądzik nie ustąpi po upływie 6 miesięcy.

Reklama

Leki na trądzik u niemowlaka. Czym smarować?

Jeśli zmiany trądzikowe u maleństwa utrzymują się dłużej niż 6 miesięcy lub gdy dolegliwość ma wyjątkowo dotkliwy przebieg, należy niezwłocznie udać się do lekarza. W razie szczególnie dokuczliwych zmian skórnych dermatolog lub pediatra przepisuje lekarstwo w postaci maści.

W niektórych przypadkach konieczne jest zażywanie antybiotyku. Jeśli na buzi pojawiają się krostki i grudki, zwykle doustnie stosuje się erytromycynę. W razie torbieli ropnych najczęściej podaje się izotretinoinę, która działa przeciwłojotokowo lub kortykosteroidy o właściwościach przeciwzapalnych.

Zobacz wideo: Jak kąpać, przewijać i szczepić niemowlaka?

Lekarz pomoże wykluczyć też inne schorzenia m.in. alergie skórne, które często łączone są z trądzikiem noworodkowym i niemowlęcym.

Najczęściej z trądzikiem mylone są potówki na twarzy niemowlaka, prosaki u noworodka, a nawet rumień niemowlęcy. Nie wszystkie krostki i wypryski na czole lub policzkach niemowlaka muszą oznaczać pojawienie się trądziku. Czasem to krótka reakcja alergiczna na nowy proszek lub kosmetyk.

W wyjątkowytch sytuacjach konieczna może być wizyta u endorynologa. Trądzik może być bowiem spowodowany zaburzeniami hormonalnymi u malucha. Podczas wizyty lekarz przeprowadzi wywiad nie tylko na temat stanu zdrowia dziecka, ale także historii rodziców: czy w rodzinie genetycznie występują skłonności do trądziku. Mama karmiąca nie powinna przyjmować też żadnych leków, które mogą zaburzać jej gospodarkę hormonalną.

Ile trwa trądzik niemowlęcy? Trądzik nie występuje u dzieci powyżej 2 lat. W przypadku pojawienia się u nich krostek  wyprysków, torbieli czy zaskórników należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Czytaj też: 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Noworodek i niemowlę
Kiedy dziecko trzyma główkę?
Dziecko trzymające główkę
Przeziębienie u niemowlaka - skutek braku odporności. Kiedy pójść do lekarza?
Niemowlak z gorączką
Krochmal do kąpieli. Co daje? Jak często go stosować? Jak zrobić krochmal do kąpieli?
Dziecko po kąpieli
Podobne artykuły
Noworodek bawiący się na podłodze
Skok rozwojowy - kiedy jest pierwszy i jak rozpoznać kolejny?
Wcześniak w inkubatorze
Wcześniak w 28, 30 i 34 tygodniu ciąży - cechy i opieka medyczna
Opakowanie czopków glicerynowych
Czopki glicerynowe dla niemowląt - ile czekać? Działanie
Płaczące dziecko z powodu dyschezji niemowlęcej
Dyschezja niemowlęca - objawy, sposoby i leczenie. Ile trwa i jak pomóc dziecku?
Kobieta karmiąca dziecko
Ulewanie u noworodka – kiedy powinno zaniepokoić?

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!