Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Kolor spermy - od czego zależy i jaki jest prawidłowy?

Kolor spermy nie zawsze jest perłowo biały. Niekiedy ejakulat przybiera barwę żółtą, zieloną, czerwoną a nawet brązową. Dlaczego tak się dzieje? O czym to świadczy? Kiedy należy się martwić?
Badanie spermy
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Jaki jest kolor spermy?

Sperma, czyli męski nasienie, najczęściej opisywana jest jako gęsta, zmętniała wydzielina o lekko zasadowym odczynie, charakterystycznej woni oraz barwie przypominającej kolor krowiego mleka. Jest to jednak daleko idące uproszczenie.

W rzeczywistości kolor spermy może przybierać bardzo różne odcienie, od białego, przez żółtawy, zielonkawy, różowy, czerwony, aż do brunatnego. Często też ejakulat jest niemal przeźroczysty, bezbarwny. Czy kolor spermy ma znaczenie? Tak.

Parametr ten wart jest szczególnej uwagi, jest bowiem dobrym markerem ewentualnych problemów zdrowotnych. Od czego zależy kolor spermy? Co jest stanem normalnym i fizjologicznym, a co powinno stanowić powód do zaniepokojenia i konsultacji lekarskiej?

Reklama

Prawidłowy kolor spermy

Prawidłowy kolor spermy określany jest najczęściej jako biały, ewentualnie lekko żółtawy bądź perłowoszary. Jej barwa zależy od wielu czynników, takich jak gęstość i ilość zawartych plemników, skład chemiczny, a także między innymi sposób odżywiania się mężczyzny oraz stan jego zdrowia. Sperma jest mieszaniną:

 • płynów produkowanych w pęcherzykach nasiennych, gruczołach opuszkowo-cewkowch i gruczole krokowym (prostacie),
 • plemników, nieustannie wytwarzanych w jądrach, a następnie zawieszonych w płynach nasiennych.

Nasienie ma kolor zbliżony do białego głównie za sprawą wydzieliny z prostaty, a kolor ten podkreśla dodatkowo obecność plemników, które powodują zmętnienie spermy.

Dlatego też bywa ona lekko przeźroczysta u mężczyzn, którzy są bardzo aktywni seksualnie -  w sytuacji gdy do wytrysku dochodzi kilka razy dziennie, jądra nie są w stanie nadążyć z produkcją plemników, a mniejsza ich ilość przekłada się na swego rodzaju „rozwodnienie” nasienia. Na rynku dostępne są również preparaty poprawiające parametry spermy. Można je znaleźć w specjalistycznych sklepach z akcesoriami erotycznymi.

Ale uwaga – jeśli przeźroczysta barwa występuje w sposób stały i niezależny od ilości wytrysków, warto wykonać badanie nasienia pod kątem ewentualnej bezpłodności.

Żółty kolor spermy

Czy żółty kolor spermy także jest stanem fizjologicznym? To zależy. Lekko żółtawa barwa nie powinna stanowić powodu do niepokoju. Bardzo często jest to efektem specyficznej diety. Na zażółcenie ejakulatu wpływają między innymi:

 • warzywa i owoce w dużych ilościach,
 • produkty zawierające naturalne barwniki, takie jak kurkuma,
 • produkty zawierające siarkę, w tym cebula, czosnek, szparagi.

Oprócz tego częstą przyczyną jest podbarwienie uryną, a konkretnie zawartym w niej barwnikiem – urobilinogenem. Jest to powodowane specyfiką męskiej anatomii.

Należy pamiętać, że w czasie wytrysku sperma wydostaje się na zewnątrz tym samym kanałem, którym odprowadzany jest mocz. Połączenie nasieniowodu z cewką sprawia, że w szczególności u mężczyzn długo powstrzymujących się od aktywności seksualnej, ejakulat może mieć wyraźnie żółte zabarwienie.

Reklama

Kiedy żółta barwa spermy może oznaczać chorobę?

Są jednak sytuacje, w których żółta barwa spermy może zwiastować problemy zdrowotne. Zazwyczaj podłoże chorobowe podejrzewa się, gdy kolor jest wyraźny, ciemny, nie budzący wątpliwości interpretacyjnych.

Przyczyną może być stan zapalny i związana z nim znaczna ilość leukocytów w nasieniu. Problem ten występuje przy zapaleniach między innymi jąder i prostaty. Podobnie objawiają się niektóre choroby weneryczne, jak na przykład rzeżączka czy chlamydia.

Innym potencjalnym powodem silnego zażółcenia spermy bywa żółtaczka, zazwyczaj związana z zakażeniem bądź nieprawidłowym działaniem wątroby. W tym przypadku czynnikiem odpowiadającym za zmianę koloru jest barwnik zwany bilirubiną.

Reklama

Zielony kolor nasienia

Gdy kolor nasienia jest zielony, także można podejrzewać którąś z chorób zapalnych. W ten sposób objawiają się m.in. problemy z prostatą. Zapalenie gruczołu krokowego można rozpoznać po innych objawach, które razem tworzą charakterystyczny obraz.

Należą do nich:

 • bolesny wytrysk,
 • pieczenie w cewce moczowej,
 • bóle w okolicy lędźwiowo-krzyżowej.

Wskazany jest w takiej sytuacji kontakt z lekarzem, najlepiej urologiem i wdrożenie leczenia polegającego na przyjmowaniu antybiotyków. Uwaga: o chorobie prostaty świadczyć także może obecność niewielkich ilości krwi w moczu oraz nasieniu. W takiej sytuacji pojawia się wyraźnie ciemny kolor spermy.

Reklama

Brązowy kolor spermy

Różowy, czerwony, a niekiedy wręcz brązowy kolor spermy oznacza, że układzie moczowo-płciowym pojawiła się krew. Jeśli wydzielina jest stosunkowo jasna, różowawa, a problem ten nie występuje zbyt długo, powodem prawdopodobnie jest przejściowy stan zapalny lub incydentalne pęknięcie naczynia krwionośnego.

Gorzej, gdy czerwony kolor spermy utrzymuje się permanentnie, albo gdy jej barwa zbliżona jest do brązowej.

Źródłem problemu może być zapalenie prostaty, ale też rozwijający się w jej obrębie nowotwór, dlatego obserwując tego typu objaw, bezzwłocznie należy się udać do lekarza. Co więcej, należy przeprowadzić w takiej sytuacji diagnostykę różnicującą, równie dobrze bowiem krew może się dobywać z innego miejsca.

Oprócz gruczołu krokowego potencjalnie są to:

 • gruczoły opuszkowo-cewkowe,
 • pęcherzyki nasienne,
 • jądra, najądrza,
 • nasieniowody,
 • cewka moczowa.

Czytaj również

Bibliografia

 • Przyczyny zmiany koloru spermy, https://eurologia.pl/a/11105,przyczyny-zmiany-koloru-spermy, data dostępu: 23 06 2021
 • Krzysztof Szkarłat, Prostatitis - zapalenie gruczołu krokowego, Przegląd Urologiczny 2007/5 (45)
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Mężczyzna zastanawia się
Jak zwiększyć ilość spermy? Sposoby domowe i lecznicze
Próba spermy
Sperma - czym jest i jak powstaje? Skład i jakość
Mężczyzna z problemem krwi w spermie
Krew w spermie - co oznacza? Przyczyny hematospermii
Specjalistka z poradni genetycznej trzyma dłoń młodej pacjentki
Twoja partnerka nie może zajść w ciążę? Badanie nasienia ujawni przyczynę!

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!