Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Ile ważne jest skierowanie na badanie krwi? Morfologia i inne

Ile ważne jest skierowanie na badanie krwi w ramach NFZ? To pytanie często zadają sobie pacjenci, którzy muszą wykonać takie badania, a z pewnych przyczyn nie mogą zrobić ich natychmiast. Warto wiedzieć, jak postępować i kiedy zarejestrować to konkretne skierowanie. Analiza medyczna krwi pacjenta wielokrotnie ułatwia ocenę stanu zdrowia i pracy głównych narządów organizmu.
Pielęgniarka pobiera krew pacjentce
źródło:123RF
Spis treści

Lekarze POZ, nazywani lekarzami rodzinnym, bardzo często po wstępnych badaniach widzą potrzebę konsultacji pacjenta ze specjalistą lub konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań. 

Jednym z najpopularniejszych jest badanie krwi. Ten w miarę prosty zabieg pozwala dokładnie ocenić ogólną kondycję zdrowotną, a także parametry medyczne na podstawie których można monitorować procesy chorobowe i wdrażać jak najodpowiedniejsze dla konkretnego pacjenta leczenie. 

Reklama

Ile ważne jest skierowanie na badanie krwi? 

Przepisy określające zasady wystawiania skierowań na badania lekarskie i terminu ich ważności zawarte są w Ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U.2019.1373 z dnia 2019.07.24). 

Badanie krwi to jeden z najważniejszych elementów ogólnie pojętej diagnostyki, mającej na celu potwierdzenie wstępnej diagnozy i ustalenie przyczyn choroby. Skierowanie do pracowni analiz medycznych wystawia lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej, określany jako lekarz rodzinny, w ramach ubezpieczenia zdrowotnego Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Każdy pacjent może także wykonać takie badanie prywatnie, poza NFZ, ale warunkiem niezbędnym jest zlecenie lekarza. Tylko lekarz określa rodzaj badania i jego charakter, potrzebny do dalszej diagnostyki. Bardzo często jest to pierwszy etap leczenia. 

Medycy podkreślają potrzebę systematycznego badania krwi, ale pacjenci często nie wykonują tych badań zaraz po wizycie u lekarza. Wiele osób zastanawia się, ile czasu ważne jest skierowanie na badania krwi? Przepisy prawa nie podają dokładnego terminu i nie określają go konkretną graniczną datą czy czasem obowiązywania. Należy pamiętać, iż każde skierowanie, w tym także na badanie krwi jest ważne tak długo, dopóki istnieją przesłanki do przeprowadzenia tego typu badań. 

Narodowy Fundusz Zdrowia wskazuje na pewną bezterminowość skierowań, ale praktyka medyczna wyraźnie potwierdza termin maksymalnie 30 dni na wykonanie badania krwi. Lekarze podkreślają, iż wszelkie badania krwi powinny być wykonywane jak najszybciej, ponieważ ich zadaniem jest określenie aktualnego stanu zdrowia pacjenta z chwili badania i podejrzenia o konkretne schorzenie. 

Ważność skierowania na badania laboratoryjne jest tak długa, jak długo utrzymuje się problem zdrowotny konkretnego pacjenta, będący podstawą do wydania tego rodzaju skierowania. 

Reklama

Czy skierowanie na badanie krwi ma termin ważności? 

Wielu pacjentów bardzo często pyta lekarzy czy skierowanie na badanie krwi ma termin ważności? Przepisy ustawy czy któregokolwiek z obowiązujących rozporządzeń nie określają tego terminu. Nie są to z pewnością dokumenty bezterminowe. Pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia doradzają, aby w razie wątpliwości kontaktować się z przychodnią lub poradnią, w której funkcjonuje laboratorium analiz medycznych, aby uzyskać informacje, jakie zasady postępowania przyjął ten konkretny podmiot.

Każdy ubezpieczony pacjent ma prawo do świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Osoby zgłaszające swoje skierowanie na badanie krwi muszą być poinformowane o terminie udzielenia świadczenia. W praktyce większość placówek diagnostycznych przyjmuje wszystkich chętnych pacjentów rano, na czczo, aby pobrać krew i wykonać zlecone badania. 

W przypadku ustalenia terminu badań w późniejszym czasie, każdy pacjent musi pamiętać, iż skierowanie w postaci papierowej powinno być dostarczone do danej placówki medycznej najpóźniej w ciągu 14 dni roboczych od dokonania zgłoszenia (art.20 ust.2a ww. ustawy). Podstawowe badanie krwi można wykonać także bez skierowania, prywatnie, ale wtedy pojawia się konieczność uiszczenia wymaganej przez daną placówkę opłaty.

Reklama

Ile ważne jest skierowanie na morfologię?

Najczęściej wykonywanym badaniem krwi jest morfologia, która między innymi określa liczbę płytek krwi czy czerwonych i białych krwinek. Nieprawidłowości w wynikach są zawsze istotną podpowiedzią do poszukiwania przyczyn objawów dokuczających pacjentowi. 

Skierowanie na ten rodzaj badania krwi jest ważne tak długo, jak utrzymuje się przyczyna powodująca konieczność sprawdzenia podstawowych parametrów krwi pacjenta. Nie można jednak zapomnieć o zasadzie, iż w praktyce laboratorium może domagać się uaktualnienia skierowania po upływie 30 dni od daty jego wystawienia. 

Podobne zasady dotyczą innych badań krwi, takich jak:

 • zbadanie poziomu glukozy we krwi (glikemia),
 • próby wątrobowe, które polegają na oznaczeniu enzymów wątrobowych,
 • badanie krzepliwości krwi,
 • badanie poziomu TSH (hormon tarczycy),
 • badania wykrywające infekcje,
 • markery nowotworowe,
 • badania genetyczne.

Lekarz zlecający tego typu badania kieruje się przede wszystkim przeprowadzeniem ogólnej oceny stanu zdrowia pacjenta i zaleceniem dalszej diagnostyki lub specjalistycznego leczenia. Ważność skierowania na badania laboratoryjnenie ma podanego terminu, ale prawidłowa diagnostyka wymaga przeprowadzenia tych badań możliwie najszybciej od dnia wystawienia skierowania na badanie krwi. Wcześniejsze wykrycie choroby zawsze stwarza większe szanse na pełne wyleczenie i wdrożenie odpowiedniej terapii medycznej. 

Każdy ubezpieczony, posiadający wyznaczony termin badania powinien niezwłocznie poinformować placówkę medyczną o rezygnacji z tego terminu. Istnieje możliwość indywidualnego ustalenia daty kolejnej wizyty w laboratorium analiz medycznych i wykonania badania krwi, zgodnie z zaleceniami określonymi w skierowaniu. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Ustawa z dnia 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej (Dz.U.2020.172 z dnia 2020.02.04),
 • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23 września 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej ((Dz.U.2019.736 z 2019.04.19),
 • Ustawa a dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U.2019.1373 z dnia 2019.07.24),
 • www.nfz.gov.pl
 • „Morfologia krwi, OB, badania hematologiczne”, Katedra Analityki Medycznej, Wydział Nauk Medycznych, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Prawa pacjenta
Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe? Ile wynosi za każdy dzień? Przykład i kalkulator
Mężczyzna na zwolnieniu chorobowym
Brak ubezpieczenia dziecka a wystąpienie urazu - konsekwencje
Ubezpieczenie dla dziecka
Skierowanie do okulisty – czy jest potrzebne na NFZ?
Kobieta u okulisty
Podobne artykuły
Mężczyzna na wózku
Grupa inwalidzka: przywileje. Ile wynosi i jak ją otrzymać?
Pacjent prosi lekarza o zwolnienie lekarskie
Zwolnienie lekarskie – ile dni może wypisać lekarz rodzinny?
Lekarz wystawia skierowanie do specjalisty
Ile ważne jest skierowanie do specjalisty? Różne poradnie
Pielęgniarka pobiera krew pacjentce
Ile ważne jest skierowanie na badanie krwi? Morfologia i inne
Kobieta u dermatologa
Skierowanie do dermatologa: czy jest potrzebne? Ile ważne?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie są Twoje sposoby na szybkie zaśnięcie?
Trisen-sonda