Badanie OCT oka - wskazania, przebieg i interpretacja wyników

Badanie OCT jest jedną z najnowocześniejszych i najbardziej precyzyjnych metod diagnostycznych w okulistyce. Jakie są wskazania do przeprowadzenia OCT oka i jak wygląda przebieg tego badania?
Optyczna koherentna tomografia dna oka
Źródło: 123RF

Spis treści

OCT, czyli optyczna koherentna tomografia dna oka jest badaniem niezbędnym w diagnostyce chorób siatkówki, zwłaszcza zaś części dna oka i jego tak zwanej plamki. Metoda ta wykorzystuje koherentną wiązkę światła, która sprawia, że rozdzielczość uzyskiwanego obrazu jest bardzo wysoka. Choć badanie OCT oka jest całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne, lekarze porównują jego precyzyjność do mikroskopowej analizy pobranego operacyjnie wycinka tkanki. OCT oczu może zastąpić także angiografię, która wymaga dożylnego podania kontrastu.

Zobacz też: Skierowanie do okulisty - czy jest potrzebne? Ile ważne?

OCT badanie

Dzięki badaniu OCT można dokonać analizy współczynnika odbicia światła od poszczególnych warstw siatkówki. Umożliwia to bardzo wczesne wykrycie zmian w przedniej i tylnej części gałki ocznej, w tym rogówki, kąta przesączania, plamki, nerwu wzrokowego i siatkówki. Dzięki badaniu OCT możliwe jest m.in.

  • monitorowanie zmian jaskrowych,
  • wykrycie zmian grubości siatkówki,
  • przeanalizowanie kondycji tarczy nerwu wzrokowego.      

Wskazania do badania oczu OCT

  • Na badanie wzroku OCT kierowani są głównie pacjenci ze zwyrodnieniem plamki żółtej (w skrócie AMD), otworami w plamce bądź jej obrzękiem, nowotworami oraz zmianami cukrzycowymi na dnie oka.
  • OCT oka jest również bardzo użyteczne w rozpoznaniu oraz monitorowaniu przebiegu jaskry, ponieważ badanie to można wielokrotnie powtarzać. Dzięki temu pozwala ono ocenić skuteczność stosowanej terapii i przez to zapanować nad chorobą. Należy pamiętać, że jaskra jest bardzo poważnym schorzeniem – nieleczona lub źle zdiagnozowana może doprowadzić do ślepoty.

Badanie OCT oka – interpretacja wyników

Badanie OCT powinno być wykonane przez doświadczonego okulistę i opisane przez diagnostę. Samodzielna interpretacja wyników nie jest wskazana i zawsze należy pozostawić ją lekarzowi kierującego nas na badanie.

Badanie OCT - cena

Koszt badania OCT oka waha się w od 70 aż do 200 zł, w zależności od miejsca wykonania badania, precyzyjności opisu i tego czy badane jest jedno oko, czy para oczu.

Jak wygląda badanie OCT oczu?

Jeśli źrenica pacjenta nie jest dostatecznie szeroka, przed badaniem stosuje się specjalne krople rozszerzające źrenicę. Po ich podaniu należy poczekać od 15 do 30 minut. Warto pamiętać, że efekty uboczne, takie jak pogorszenie widzenia i światłowstręt mogą utrzymywać się do czterech godzin po zakropleniu, dlatego na OCT oka lepiej nie przyjeżdżać samochodem. Gotowy pacjent siada przed aparaturą i opiera głowę na specjalnej podpórce. Następnie lekarz obserwuje na ekranie obraz dna oka i rejestruje przekrój jego wybranych elementów. Zwykle badanie OCT trwa od kilku do kilkunastu minut.

Badanie OCT w ciąży

OCT oka jest badaniem bezbolesnym, bezkontaktowym i, przede wszystkim, w pełni bezpiecznym. To sprawia, że nie istnieją przeciwwskazania do jego przeprowadzenia u ciężarnych kobiet.

Zobacz też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 51)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij