Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Wędrówki owsików, czyli jak można się nimi zarazić?

Owsiki są pasożytami, które wędrują bardzo chętnie. Wędrują nie tylko wzdłuż przewodu pokarmowego człowieka, ale też szybko przeskakują z jednego organizmu na drugi. Jak wyglądają wędrówki owsików? W jaki sposób można się nimi zarazić, a jak uniknąć rozprzestrzenienia pasożytów?
Ilustracja owsików w układzie pokarmowym
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Przyczyny owsików – skąd biorą się „robaki w pupie”?

„Umyj ręce!”, „Nie ssij brudnych palców!”, „Nie wkładaj zabawek do buzi!” – tego rodzaju ostrzeżenia małe dzieci na co dzień słyszą od swoich rodziców i opiekunów. Nie zawsze jednak chętnie się do nich stosują, ponieważ nie zdają sobie sprawy z konsekwencji swoich praktyk.

Tymczasem wpajanie zasad przestrzegania higieny osobistej to nie tylko zwykłe marudzenie, ale przede wszystkim uzasadniona troska.

Na brudnych dłoniach i przedmiotach czają się bowiem przeróżne drobnoustroje, wśród których znajdują się również te groźne dla zdrowia. Bakterie, wirusy, grzyby i… pasożyty. Wśród tych ostatnich czyhają m. in. owsiki. Są to niewielkie robaki bytujące w przewodzie pokarmowym człowieka (wyłącznie człowieka), a konkretnie - w jego jelicie grubym.

Należą one do rodziny nicieni, czyli robaków obłych, a długość ich ciała dochodzi do 1 cm, kiedy osiągają dorosłą postać.

Od czego można dostać owsików? Najczęstszymi przyczynami są właśnie: brak odpowiedniej higieny i spożywanie zanieczyszczonego jedzenia.

Przewód pokarmowy jest narażony na stały kontakt ze światem zewnętrznym, ponieważ to właśnie do niego trafia pokarm. W dodatku dzieci mają tendencję wkładania do ust również tego, co nie nadaje się do jedzenia - rąk, zabawek i innych przedmiotów. W konsekwencji do ich jamy ustnej wielu intruzów, wywołujących rozmaite dolegliwości.

Owsica bierze się więc najczęściej z niewystarczającej dbałości o czystość i to właśnie dlatego jej ofiarami najczęściej padają dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Przebywanie w dużych grupach rówieśniczych zwiększa ryzyko zachorowania.

Reklama

Od człowieka do człowieka

Jak to się dzieje, że owsiki tak szybko się rozprzestrzeniają? Pasożyty można „złapać” poprzez bezpośredni kontakt z osobą będącą już ich nosicielem lub poprzez kontakt z zanieczyszczonymi przedmiotami.

Owsiki składają w okolicach odbytu tysiące jajeczek, otoczonych lepką wydzieliną i wywołują uporczywe i nieprzyjemne swędzenie.

Kilkuletnie dzieci – kierując się naturalnymi odruchami – drapią się bez zahamowania, przez co dochodzi często do zanieczyszczenia ich rąk. Wystarczy, że dziecko brudną rączką dotknie rączki kolegi lub zabawkę, którą kolega później będzie się bawił i... zakażenie gotowe.

Kiedy jajeczka owsików dostaną się do jamy ustnej, nie ma właściwie szans, by choroba się nie rozwinęła. Należy jednak pamiętać, że problem ten nie dotyczy tylko dzieci. Dorośli również chorują na owsicę. Wystarczy, że maluch „przyniesie” pasożyty z przedszkola, a już cała rodzina narażona jest na zakażenie.

To dlatego leczenie obejmuje nie tylko osobę ze zdiagnozowaną chorobą, ale też jej najbliższych. Rozpoczęcie terapii wszystkich osób z gospodarstwa domowego pozwala zatrzymać migracje owsików.

W przeciwnym razie z łatwością zaatakują one wszystkich domowników, przenosząc się przez wspólną toaletę, wspólny ręcznik do rąk, kontakt z zabrudzoną bielizną, odzieżą, pościelą itd.

Wszędobylskie jaja owsików

Czy łatwo jest połknąć jaja owsików? Jak one wyglądają? Niestety są one tak maleńkie, że pojedynczych jajeczek nie widać gołym okiem. To właśnie sprawia, że tak łatwo przenieść je na dłoni, np. po kontakcie z zanieczyszczoną odzieżą osoby zakażonej.

Dotknięcie ust ręką, na której znajdują się jaja wystarczy, by pasożyty zagnieździły się w przewodzie pokarmowym. Mało tego – jaja owsików, na których wydzielina uległa wyschnięciu, mogą unosić się wraz z kurzem w powietrzu i być wdychane ustami lub nosem. 

Poza ludzkim organizmem jajeczka mogą przeżyć nawet 20 dni, w ciągu których wykazują zdolność do zakażania. Wszystkie te właściwości sprawiają, że niezwykle trudno ustrzec się przed kontaktem z jajami tych niewielkich robaków. To dlatego, kiedy wśród domowników jedna osoba zachoruje na owsicę, leczenie muszą rozpocząć wszyscy mieszkający z nią pod jednym dachem.

Tylko w ten sposób można zapobiec rozwojowi pasożytniczej choroby, która nieleczona prowadzi czasem do poważnych powikłań.

Reklama

Wędrówki owsików przez przewód pokarmowy

Skąd biorą się owsiki w jelicie grubym, skoro jaja dostają się do jamy ustnej? Przewód pokarmowy dorosłego człowieka ma około 8 metrów długości, więc to naprawdę długi dystans dla małych nicieni. Z ich jajeczek wykluwają się larwy i to właśnie one pokonują długą drogę w kierunku jelita grubego.

W jelicie tym owsiki dojrzewają, osiągając swą dorosłą postać w czasie 2-4 tygodni (samice żyją około 4 tygodni, a samce giną tuż po zaplemnieniu). Po tym okresie dorosłe, zapłodnione samice przemieszczają się w okolice odbytu, gdzie składają nowe jajeczka - tysiące jajeczek, z których następnie wykluwają się nowe larwy.

Wykluwające się, ruchliwe owsiki powodują nieprzyjemny świąd, a nieleczone mogą przenosić się na sąsiadujące z odbytem narządy, w tym – narządy płciowe, co może być groźne dla zdrowia.

Rozmnażanie owsików można ułatwić nieodpowiednią dietą. Owsiki lubią słodycze i w węglowodanowym środowisku czują się znakomicie. Chcąc przyspieszyć i wspomóc leczenie, warto więc unikać słodkości tworzących raj dla chorobotwórczych pasożytów.

Czytaj również

Bibliografia

  • E. Duszczyk, Zarażenie pasożytami (robaczyce), źródło: Medycyna Praktyczna dla Pacjentów https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/chorobyzakazne/74664,zarazenia-pasozytami-robaczyce [12.10.2022]
  • M. Siekierska, K. Kot, N. Łanocha-Arendarczyk, D. Kosik-Bogacka, Częstość występowania owsika ludzkiego (Enterobius vermicularis) u dzieci z wybranych przedszkoli województwa wielkopolskiego, w: Journal of Laboratory Diagnostics, 2018; 54(1): 5-10
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby odzwierzęce
Giardioza (lamblioza) - poznaj objawy skórne i neurologiczne u człowieka
Dziecko bawiące się z psem
Tularemia - jak się objawia i czy występuje w Polsce? Leczenie
Napis tularemia na tablecie w otoczeniu leków
Chroń siebie i bliskich. Kluczowe informacje o kleszczowym zapaleniu mózgu
Kleszcz na ręce powodujący kleszczowe zapalenie mózgu
Podobne artykuły
Tak wygląda wesz odzieżowa
Wesz odzieżowa - jak zwalczać tego pasożyta?
Kobieta spryskująca dziecko sprayem przeciwko kleszczom
Kleszcze u dziecka – co robić? Kiedy antybiotyk?
Kot drapiący skórę może przenosić bakterie bartonella
Bartonella, czyli bakteria wywołująca chorobę bartonellozę. Jakie daje objawy?
Ciężarna kobieta z chorobą odzwierzęcą
Toksoplazmoza - objawy, leczenie, wyniki, badanie
Leżący rudy kot, który po podrapaniu człowieka, może spowodować u niego chorobę kociego pazura
Choroba kociego pazura - objawy i leczenie. Czy jest zaraźliwa?

Reklama


Czy ubytek słuchu można wyleczyć? 👂
Sprawdź!