Dla Ciebie, na zdrowie!

Kolposkopia – cena i wyniki badania. Jak się przygotować?

Kolposkopia to szybkie, nieinwazyjne badanie wykonywane na fotelu ginekologicznym, dzięki któremu lekarz może m.in. ocenić czy doszło do powstania zmian przednowotworowych lub nowotworowych w dolnej części dróg rodnych kobiety i zaordynować właściwe leczenie. Jak się przygotować do tego badania, jak szybko znane są wyniki i ile kosztuje taka analiza?
Ginekolog wykonuje kolposkopię
źrodło:123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest kolposkopia?

Kolposkopia to rodzaj badania ginekologicznego, podczas którego dokonuje się oceny tzw. treści pochwy (czyli m.in. koloru, przejrzystości oraz układu nalotów), a także analizuje się barwę oraz strukturę powierzchni nabłonka łożyska naczyniowego pochwy. Podczas badania kolposkopowego udaje się wstępnie rozpoznać zmiany przedrakowe raka szyjki macicy we wczesnym stadium oraz potwierdza się lub wyklucza zmiany nowotworowe już wcześniej zauważone przez lekarza. Ten typ badania przeprowadza się również kontrolnie po leczeniu nowotworowym.

Na ogólne pytanie: „Co to jest kolposkopia?” należałoby odpowiedzieć, że jest to wnikliwe obserwowanie dolnej części układu rozrodczego kobiety, a ściślej szyjki macicy, sromu oraz pochwy.

Badanie kolposkopowe trwa kilkanaście minut i jest bezbolesne oraz nieinwazyjne, trudno je jednak określić jako przyjemne. Najlepiej wykonać je między 10 a 20 dniem cyklu, można je robić w czasie ciąży oraz karmienia piersią. Pacjentka od razu otrzymuje opis badania, inaczej niż w przypadku cytologii, na której wyniki trzeba poczekać około trzech tygodni.

Reklama

Jak przebiega kolposkopia?

Kolposkopia szyjki macicy lub/i innych narządów tzw. dolnego układu rozrodczego przebiega na fotelu ginekologicznym. Pacjentka układa się na nim tak jak podczas rutynowego badania ginekologicznego, stara się rozluźnić, a lekarz zakłada wziernik, by rozszerzyć wargi sromowe ułatwiając sobie wizualny dostęp do badanego miejsca, następnie przykłada do niego kolposkop, czyli urządzenie optyczne, które dokonuje powiększenia od 5 do nawet 50 razy i analizuje obraz. Pierwszy raz medyk dokonuje takiej obserwacji przed usunięciem wydzieliny okrywającej szyjkę macicy. Druga analiza obrazowa następuje już po usunięciu tej wydzieliny. Zmywanie wydzieliny odbywa się przy użyciu trzyprocentowego roztworu wodnego kwasu octowego (niekiedy wykorzystuje się pięcioprocentowy roztwór kwasu mlekowego). Jeśli zachodzi podejrzenie wystąpienia zmian nowotworowych lub przednowotworowych, ma miejsce koloposkopia z weryfikacją histopatologiczną. Oznacza to, że podczas kolposkopii ginekolog pobiera wycinek i/lub wyskrobiny z kanału szyjki macicy i przesyła je do dokładnej analizy. 

Na koniec badania najczęściej wykonuje się próbę jodową, która polega na przemyciu badanego obszaru roztworem wodnym jodu. Ma to na celu weryfikację wcześniejszych ustaleń lekarskich.

Reklama

Przygotowanie do kolposkopii

Wiadomo już jak wygląda kolposkopia, jak się przygotować do tego badania – to kolejna ważna kwestia, ponieważ trzeba w tym przypadku pamiętać o kilku przeciwwskazaniach do wykonania tej analizy. Do kolposkopii nie mogą przystępować kobiety miesiączkujące, najbardziej optymalny termin, podczas którego należy się badać kolposkopowo to czas między 10 a 20 dniem cyklu. Natomiast kolposkopia w ciąży jest jak najbardziej dopuszczalna, karmienie piersią także nie stanowi wykluczenia do przeprowadzenia tego badania. Kolposkopii nie wykonuje się u osób uczulonych na kwas octowy oraz na jodynę. 

Należy pamiętać, aby nie podejmować współżycia seksualnego na siedem dni przed planowanym badaniem. Nie należy też irygować pochwy, podmywać się używając preparatów chemicznych do mycia okolic intymnych oraz poddawać się innym badaniom ginekologicznym w przeciągu dwóch dni poprzedzających kolposkopię. Na kilka dni przed koloposkopią powinno się odstawić leki, płyny i inne środki dopochwowe. Chodzi o to, by na naruszyć obrazu kolposkopowego. 

Reklama

Wyniki kolposkopii

Wyniki kolposkopii są znane od razu, nie trzeba na nie czekać. Bezpośrednio po badaniu specjalista tłumaczy pacjentce co zaobserwował podczas badania. Kobieta z reguły dostaje też opis badania do ręki. Jak odczytuje się rezultaty badania określanego jako kolposkopia? Wyniki prezentują się w czterech grupach:

  • 1 – oznacza prawidłowy obraz kolposkopowy;
  • 2 – to nieprawidłowy obraz kolposkopowy;
  •  3 – określa się jako niejasny obraz kolposkopowy;
  • 4 – jest nazywany innym obrazem kolposkopowym.

Na wyniki histopatologiczne należy poczekać zazwyczaj około kilku tygodni. Po pobraniu wycinka do analizy powinno się powstrzymać od stosunków płciowych na co najmniej tydzień. 
Bardzo często przed przystąpieniem do kolposkopii wykonuje się cytologię (na wyniki tego badania oczekuje się około 3 tygodni). Na kolposkopię należy się stawić z wynikami także innych analiz, a mianowicie HIV, HCV, Hbs i INR/APTT. 

Reklama

Ile kosztuje badanie kolposkopowe?

Na ile wycenia się badanie o nazwie kolposkopia? Cena tej analizy nie jest niska, jednak warto je wykonać, jeśli są do tego wskazania. Średni koszt tego badania określa się na około 280 zł, jednak można już wykonać to badanie za niewiele ponad 100 zł. Badanie kolposkopowe może jednak kosztować nawet 600 zł. Stawka uzależniona jest m.in. od danej placówki, która wykonuje badanie, czy doświadczenia i rangi lekarza, który przeprowadza kolposkopię.

Wskazania do wykonania badania kolposkopowegoto m.in.:

  • nieprawidłowy wynik cytologiczny, 
  • wykrycie obecności wirusa HPV
  • nadżerka
  • polip lub przerost szyjki macicy. 

Ponadto kolposkopię zleca się by porównać jej wynik z poprzednim wynikiem tego badania. Co więcej wykonuje się je, by móc pobrać wycinek z szyjki macicy do oceny histopatologicznej. Poza tym dzięki badaniu kolposkopowemu można ocenić czy istnieją zmiany przednowotworowe lub nowotworowe. Wykrycie raka szyjki macicy na takim etapie choroby daje niemal stuprocentowe szanse na jej wyleczenie. 

Czytaj również

Bibliografia

  • Malarewicz Andrzej, Florczak Konrad, Kolposkopia patologia szyjki macicy, Warszawa, 2014, 1, ISBN 978-83-62342-06-8.
  • Głąb Grzegorz, Atlas kolposkopowy, 2019, ISBN 978-83-955026-0-6.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Badania obrazowe
RTG płuc - chorych i zdrowych. Jak się przygotować?
Lekarza oglądają zdjęcie z RTG płuc
Jak wygląda i na czym polega rezonans magnetyczny (MRI)?
Jak wygląda i na czym polega rezonans magnetyczny (MRI)?
Czy bronchoskopia płuc jest badaniem inwazyjnym? Jak się przygotować?
Pacjent podczas bronchoskopii płuc
Podobne artykuły
Rezonans magnetyczny kręgosłupa – co wykrywa i ile trwa?
Na czym polega rezonans magnetyczny kręgosłupa? Sprawdź, ile trwa i jak się przygotować
Trzustka człowieka
Badanie trzustki - jakie i kiedy najlepiej wykonać?
Napis scyntygrafia tarczycy
Scyntygrafia tarczycy - co oznaczają kolory i ile trwa badanie? Wyniki i cena
Kobieta przygotowuje sie do mammografii
Mammografia - co to jest, ile trwa i kiedy robić? Przeciwwskazania
Zdjęcie pantomograficzne zębów
RTG zębów - zdjęcie pantomograficzne i punktowe - co to jest?

Reklama


Czy gluten naprawdę szkodzi? 😯
Poznaj mity!