Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Kłykciny kończyste - objawy i leczenie. Jak wyglądają i czy są zaraźliwe?

Kłykciny kończyste to specyficzne narośla w postaci grudek i brodawek skórnych, występujące w okolicy odbytu i narządów płciowych. Obecności zmian towarzyszy zazwyczaj uporczywy świąd. Sprawdź, skąd biorą się kłykciny, jak je leczyć i dlaczego warto wybrać się do proktologa.
Kobieta trzymająca dłonie na pośladkach
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Kłykciny kończyste są objawem zarażenia wirusem HPV. Jak do tego może dojść?
 • Kłykciny kończyste wyglądają jak grudki lub brodawki, przybierając kształt wypukłych narośli. Gdzie mogą być zlokalizowane?
 • Kłykciny w przypadku łagodnych zmian mogą zniknąć same po kilku miesiącach, jednak zazwyczaj wymagają one leczenia. Na czym ono polega?
SPRAWDŹ TEŻ: Jakie są choroby weneryczne?
Spis treści

Reklama

Jak wyglądają kłykciny kończyste? Objawy

Kłykciny kończyste, nazywane inaczej brodawkami płciowymi czy wenerycznymi, są wynikiem zakażenia wirusem HPV (wirus brodawczaka ludzkiego).

To zmiany skórne powstające w wyniku przerostu naskórka. Przyjmują formę grudek i brodawek skórnych, tworząc coś na kształt uszypułowanych wyrośli.

W klasyfikacji ICD-10 kłykciny kończyste można znaleźć pod numerem A63.0, w ICD-11 natomiast znajdują się pod kodem 1A95.1.

Ze względu na miejsce występowania można wyróżnić m.in. kłykciny kończyste:

 • odbytu,
 • prącia,
 • sromu,
 • pochwy.

Kłykciny kończyste u mężczyzn najczęściej są zlokalizowane na napletku, żołędziu penisa, na mosznie, u ujścia cewki moczowej lub w okolicy odbytu. Z kolei u kobiet pojawiają się na wargach sromowych, w pochwie, na szyjce macicy oraz wokół odbytu.

W początkowym stadium choroby kłykciny pojawiają się na granicy skóry i śluzówki narządów płciowych. Mogą występować w postaci pojedynczych grudek, bądź bardziej rozległych ognisk.

Ze względu na ich sposób powstawania niezwykle rzadkim jest pojawienie się kłykcin kończystych na twarzy.

Zakażenie może przebiegać na początku także bezobjawowo. Jak szybko zatem rosną kłykciny? Okres wylęgania wirusa trwa minimum kilka tygodni, a wykwity pojawiają się po około trzech miesiącach od zainfekowania, kiedy to kłykciny mogą być płaskie.

Początkowo w obrębie odbytu czy narządów płciowych pojawiają się drobne perliste grudki w kolorze tkanki bądź przyjmujące białe zabarwienie. Później przeistaczają się w coraz bardziej rozległe zmiany o lekko różowej lub cielistej barwie.

Wraz z upływem czasu kłykciny mogą się rozrastać i przyjmować formę dużych kalafiorowatych mas brodawkowych. Charakteryzują się zazwyczaj cielistą lub lekko różową barwą.

U obu płci zmiany chorobowe mogą pojawić się również w jamie ustne, np. na języku czy ustach lub w gardle. Prowadzi do tego najczęściej seks oralny z osobą zakażoną wirusem.

Jest to najczęściej rozpoznawana choroba o charakterze wirusowym przenoszona drogą płciową, dlatego zakażeniu ulegają osoby aktywne seksualnie, zazwyczaj młode.

Zarażenie HPV przebiega w łagodny sposób, ale w niektórych przypadkach, poza widocznymi zmianami, powoduje uporczywy świąd, a nawet krwawienie z odbytu czy innych zainfekowanych części ciała. W efekcie, w obszarze odbytu i narządów płciowych, mogą powstawać bolesne rany.

Reklama

Przyczyny powstawania kłykcin kończystych

Bezpośrednią przyczyną powstawania kłykcin kończystych jest zarażenie wirusem HPV, czyli wirusem brodawczaka ludzkiego. Czy są one zatem zaraźliwe? Kłykciny kończyste są jedynie objawem zarażenia, dlatego nie można ich sobie przekazać. Wirus HPV jest jednak zaraźliwy. Do zakażenia nim dochodzi najczęściej drogą płciową.

Z tego powodu, odpowiedź na pytanie, czy mając kłykciny kończyste można współżyć jest bardzo prosta. Oczywiście nie można tego robić ani po pojawieniu się grudek, ani podczas leczenia. Wszelka aktywność seksualna może prowadzić do urazów zmian skórnych, co skutkuje zarażeniem.

Czy może jednak dojść do powstania kłykcin kończystych bez stosunku? Jest to możliwe jedynie podczas porodu naturalnego. Kłykciny kończyste u dzieci mogą pojawić się w wyniku przekazania przez matkę wirusa HPV przez tzw. drogę wertykalną.

Jak wyleczyć kłykciny kończyste?

Jak już wcześniej wspomniano, kłykciny kończyste są wywołane przez brodawczaka ludzkiego HPV i wymagają specjalistycznego leczenia. Do jakiego lekarza należy się z nimi zgłosić? Zależy to od miejsca występowania zmian. Właściwym  specjalistą może okazać się:

 • proktolog,
 • dermatolog,
 • ginekolog,
 • urolog,
 • chirurg,
 • laryngolog.

Lekarz jest zazwyczaj w stanie postawić diagnozę na podstawie objawów. Jeśli jednak jest to trudne, zleci badanie histopatologiczne, gdyż badania krwi nie wykryją wirusa HPV. Najlepsze jednak jest genotypowanie.

Wyrośla o charakterze polipowatym przy odbycie zawsze wymagają diagnostyki i leczenia. Jeśli są to pojedyncze zmiany, zapewne mamy do czynienia z polipami lub naddatkami skóry okolicy odbytu.

Jeśli są to drobne bardzo liczne grudkowe zmiany zlewające się w miękkie czerwono-różowe konglomeraty, mamy do czynienia ze zmianami o nazwie kłykcin kończystych (condylomata acuminat) - informuje Piotr Maciaszczyk.

W różnicowaniu z innymi chorobami zawsze warto pamiętać o wykluczenia raka płaskonabłonkowego, co jest możliwe na podstawie wspomnianego badania histopatologicznego, a więc badania pobranych tkanek pod mikroskopem.

Leczenie kłykcin kończystych jest czasochłonne, żmudne i zazwyczaj nie jest w pełni zadowalające, ponieważ choroba ta ma skłonność do nawracania. Szacuje się, że dzieje się tak w 20% przypadków. Zdarza się, że układ immunologiczny człowieka sam zwalcza schorzenie.

Rodzaj terapii zależy od wielkości kłykcin oraz potencjalnego ryzyka, że zmiany staną się zmianami nowotworowymi. Metody terapii możemy podzielić na farmakologiczne oraz chirurgiczne. W leczeniu kłykcin kończystych zaleca się miejscowe stosowanie maści, kremów lub płynów.

Czy jest szansa, że kłykciny znikną same? Zdarza się to, kiedy zmiany są łagodne. Przez czas choroby jednak osoba zaraża swoich partnerów seksualnych.

Warto zaznaczyć, że współczesna medycyna pozwala na kontrolę i minimalizowanie częstotliwości występowania kłykcin kończystych, ale nie jest ona na ten moment w stanie wyeliminować HPV z organizmu. Wirus ten pozostaje w nim do końca życia i może powodować powstanie wykwitów nawet po kilku lub kilkunastu latach od ich zaleczenia.

Nieleczone brodawki płciowe mogą doprowadzić do powstania przemian o charakterze dysplazji/przemian nabłonka w kierunku nowotworowym, a ostatecznie nawet nowotworu.

Leki na kłykciny kończyste

W farmakologicznym leczeniu kłykcin kończystych stosuje się maści, kremy, żele lub roztwory zawierające składniki hamujące podział komórek (cytostatyki, bleomycyna, cisplatyna, metotreksat). Preparaty nanosi się na zmienione chorobowa miejsca, np. na wargach sromowych. Metody tej nie stosuje się u kobiet w ciąży.

Pacjentom, którzy borykają się z niewielkimi zmianami podaje się leki cytostatyczne oparte na 5-flurocylenie. W tym przypadku mogą wystąpić skutki uboczne podobne do objawów grypy. Tych leków również nie mogą przyjmować kobiety w ciąży.

Kłykciny kończyste można leczyć także preparatami z interferonem alfa w postaci zastrzyków podawanych w chorobowo zmienione miejsca. Terapia ma pobudzić naturalną odporność organizmu do walki z chorobą.Leczenie, np. maściami bez recepty jest raczej niemożliwe. Wszelkie preparaty stosowane do leczenia wirusa HPV zawierają substancje, które wymagają zalecenia lekarskiego, by móc je nabyć.

Domowe leczenie kłykcin kończystych

Leczenie kłykcin kończystych domowymi sposobami przeważnie nie jest zalecane, ponieważ może okazać się nieskuteczne. Proces terapeutyczny brodawek płciowych polega bowiem na ich trwałym usunięciu.

Z pewnością, w pierwszej kolejności, nie należy podejmować samodzielnych prób leczenia , a raczej udać się do lekarza. Po zdiagnozowaniu kłykcin i rozpoznaniu poziomu zaawansowania choroby, to specjalista podejmuje decyzję o rodzaju terapii, którą można ewentualnie wspomagać domowymi metodami.

Wśród domowych sposobów leczenia kłykcin zastosowanie znajduje przemywanie zmian octem jabłkowym, bądź nakładanie preparatu z wyciągiem z roślin iglastych i berberysowatych lub olejkiem herbacianym.

Substancje te mogą jednak powodować różne skutki uboczne, np. podrażnienie skóry. Mniej inwazyjny może okazać się wyciąg z zielonej herbaty.

Należy jednak pamiętać, że każda metoda, nawet ta najbardziej naturalna, nie może być stosowana bez konsultacji z lekarzem i stanowi jedynie wsparcie profesjonalnego leczenie.

Operacyjne i miejscowe leczenie kłykcin kończystych

Chirurgiczne leczenie kłykcin kończystych stosuje się w przypadku nieskutecznego leczenia zachowawczego lub dużej rozległości zmian chorobowych. Zmiany można wyciąć skalpelem lub skalpelem elektrycznym do elektrokoagulacji.

Można zastosować także koagulację chemiczną, która polega na niszczeniu zmienionej tkanki preparatami chemicznymi. Zabieg jest bezpieczny dla kobiet w ciąży, ale jest dość bolesny.

Środkiem wykorzystywanym do eliminowania kłykcin jest również kwas trójchlorooctowy. Jest to silny środek żrący powodujący martwicę tkanek, który nanosi się na zmiany. Metodę tę stosuje się przy występowaniu niewielkich zmian. Szacuje się, że nawroty zdarzają się u ok. 36% pacjentów.

Inną metodą mającą zwolenników wśród niektórych proktologów jest stosowanie kriochirurgii, czyli traktowania zmian chorobowych niską temperaturą. Problemem tej metody jest brak możliwości określenia marginesu działania niskiej temperatury poza tkankami chorobowymi, a więc oddziaływania także na tkanki zdrowe.

W niektórych przypadkach można stosować również krioterapię, czyli leczenie zimnem polegające na kontakcie zmienionej chorobowo tkanki z ciekłym azotem. Zabiegi powtarza się 1-2 razy w tygodniu. Cena jednego zabiegu kosztuje od 200 do 450 złotych.

Zaletą krioterapii jest to, że jest to stosunkowo łatwa procedura oraz o niskim koszcie. Do jej największych wad zalicza się jednak fakt, że przy jej użyciu następują częste nawroty choroby (około 75% pacjentów wraca do lekarza po kilku lub kilkunastu miesiącach od zakończenia terapii).

Kolejna metoda pozbycia się kłykcin polega na wycięciu zmian za pomocą lasera CO2. W tym przypadku nawrotów problemu występuje jedynie u około 12% pacjentów. Cena usuwania laserowego wynosi od 900 do 3500 złotych.

Wśród metod rzadziej stosowanych należy wymienić immunoterapię (interferon i szczepionki).

Warto wspomnieć, że w procesie leczenia kłykcin kończystych, zawsze należy przeanalizować konieczność leczenia partnera lub partnerki, z którym się współżyło. Wszelkie zabiegi usuwania kłykcin kończystych niestety nie są finansowane w ramach NFZ.

Reklama

Kłykciny kończyste w ciąży

Kłykciny kończyste mogą również wystąpić u kobiet w ciąży. Niestety u ciężarnych leczenie brodawek płciowych jest zdecydowanie trudniejsze.

Z jednej strony wpływ na to ma sama ciąża, a dokładnie hormony, które nasilają objawy choroby, z drugiej ograniczone możliwości terapii.

U ciężarnych kłykciny kończyste rozrastają się i rozprzestrzeniają w szybszym tempie, dlatego należy pilnie zgłosić się do lekarza i przestrzegać zaleceń specjalisty.

Kłykciny trzeba wyleczyć jeszcze podczas ciąży, ponieważ duże skupiska brodawek mogą z jednej strony utrudniać poród naturalny, a z drugiej doprowadzić do zakażenia dziecka.

Reklama

Czy kłykciny kończyste są groźne? Powikłania

Ze względu na umiejscowienie, kłykciny mogą powodować dodatkowe infekcje bakteryjne.

W wyniku rozległych zmian, często występują również objawy ze strony cewki moczowej i problemy z oddawaniem moczu.

Nieleczone kłykciny kończyste mogą doprowadzić do rozrostu brodawek i pojawienia się skrajnej postaci infekcji, tzw. kłykcin Buschkego-Loewensteina, powstania przemian nabłonka w kierunku nowotworowym, a ostatecznie nawet nowotworu, np. raka szyjki macicy czy odbytu, choć zdarza się to stosunkowo rzadko.

Czytaj również

Bibliografia

 • Stefania. Jabłońska: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2006.
 • Kowzan-Korman A. Kłykciny kończyste - leczenie. Post. Derm. Alerg. 2003; XX: 316-320.
 • Jabłońska S., Chorzelski T. Choroby skóry. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1997; 123-126.
 • Teneta L., Czopik J., Duda W. Rozległe kłykciny kończyste prącia i moszny imitujące raka. Urologia Polska 1981; 34: 1.
 • Stanley A.G. Female genital warts: global trends and treatments. Infect. Dis. Obstet. Gynecol. 2001; 9: 149-154.
Marta Roszkowska
Artykuł napisany przez
Marta Roszkowska
Skonstruowana z zamiłowania do poznawania ludzi i świata. Z wykształcenia dziennikarka, specjalistka PR, trenerka i projektantka graficzna. Od ponad 20 lat spaja obszary mediów tradycyjnych z nowymi, współpracując po drodze z redakcjami, pisząc, fotografując, redagując, wydając gazety i serwisy internetowe. Na przestrzeni lat związana m.in. z Dziennikiem Łódzkim, serwisami Nasze Miasto i Moje Miasto. Swoje pasje i doświadczenie wykorzystuje w pracy zawodowej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby weneryczne
Kłykciny kończyste - objawy i leczenie. Jak wyglądają i czy są zaraźliwe?
Kobieta trzymająca dłonie na pośladkach
Choroby weneryczne - jakie są? Objawy chorób przenoszonych drogą płciową
Napis seksualy transmitted diseases, który oznacza choroby weneryczne
Jak można zarazić się wirusem HPV?
Hirus HIV
Podobne artykuły
Brodawczak HPV
Wirus HPV - jak się objawia u kobiet i mężczyzn? Badania, leczenie i szczepionka
Diagnostyka kiły
Kiła (syfilis) - objawy, leczenie. Jak można się zarazić?
Dokumentacja pacjenta ze zdiagnozowaną chorobą przenoszoną drogą płciową
Objawy chlamydii u mężczyzn
Badanie na chlamydiozę
Chlamydia (chlamydioza) - jakie ma objawy, jak leczyć?
Kobieta z problemem rzeżączki
Rzeżączka - objawy, sposoby leczenia u kobiet i mężczyzn

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!