Dla Ciebie, na zdrowie!

Witamina C lewoskrętna - czy jest lepsza? Sprawdź właściwości i dawkowanie

Ogromną furorę robi ostatnio witamina C lewoskrętna, wielu producentów reklamuje ją jako najlepsze źródło syntetycznego kwasu askorbinowego. Witamina C lewoskrętna - czy jest lepsza? Czy to tylko zwykły chwyt reklamowy?
Kapsułki leżące na stole
Źródło: 123RF
Spis treści

W Internecie można znaleźć wiele opinii na temat cudownego działania lewoskrętnej witaminy C i tego, że jej wersja prawoskrętna słabo jest przyswajalna przez ludzki organizm i może powodować liczne skutki uboczne, w tym zakwaszenie organizmu czy osłabienie organizmu.

Orędownikiem tej tezy jest kontrowersyjny Jerzy Zięba z Podkarpacia, który od 20 lat zajmuje się naturalnymi terapiami (ostatnio było o nim głośno, po tym, jak środowisko akademickie protestowało przeciwko organizacji jego wykładu na gdańskiej państwowej uczelni).

Lewoskrętną witaminę C intensywnie promują także niektóre firmy farmaceutyczne (choć nie powołują się przy tej okazji na żadne wiarygodne badania). Trudno się zatem dziwić, że internauci tak intensywnie poszukują wiedzy na ten temat, dopytują, czy witamina C lewoskrętna jest dobra dla dzieci, czy można stosować witaminę C lewoskrętną w ciąży, jak działa witamina C lewoskrętna na raka, czy lepiej kupić jej wersje w płynie czy sproszkowaną, jakie są jej właściwości i dawkowanie. Zanim kupimy w aptece lub na internetowej aukcji zapas lewoskrętnej witaminy C sprawdźmy, czy nie jest ona tylko zgrabnym chwytem reklamowym.

Reklama

Witamina C lewoskrętna opinie farmaceutów

Zdaniem farmaceutów nie ma czegoś takiego, jak lewoskrętna witamina C. Preparaty sprzedawane pod tą nazwą, to nic innego niż normalny kwas L-askorbinowy, synonim kwasu askorbinowego. Każda cząsteczka kwasu askorbinowego, czy to naturalna czy syntetyczna składa się z 6 atomów węgla, 8 atomów wodoru i 6 atomów tlenu. Cząsteczki te mogą jednak występować w dwóch wersjach będących odbiciami lustrzanymi i podobnie, jak inne związki organiczne mogą skręcać płaszczyznę światła spolaryzowanego w dwóch kierunkach. Zgodnie z ruchem wskazówek zegara, czyli w prawo - nazywane są prawoskrętnymi i oznaczane jako (+) oraz przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, czyli w lewo - określane są wtedy jako lewoskrętne i oznaczane jako (-).

Kwas L-askorbinowy dostępny na rynku, czy to w formie tabletek, płynów, czy proszku jest wyłącznie prawoskrętny. Udowodniono, że witamina C skręca światło spolaryzowane w prawo w zakresie +20,5 do +21,5 stopnia.

Istnieje jeszcze kwas D-askorbinowy (jest rzeczywiście lewoskrętny), ale nie jest on witaminą C i nie pełnić swoich biologicznych funkcji. Jednym słowem nie jest czynny i nie ma żadnego zastosowania w medycynie. Organizm ludzi i zwierząt po prostu nie potrafią wykorzystać kwasu D-askorbinowego do swoich celów. Cenny dla ich rozwoju i zwalczania chorób jest tylko kwas L-askorbinowy.

Warto jeszcze zaznaczyć, że litera L w nazwie w nazwie kwas L-askorbinowy, choć rzeczywiście odnosi się do łacińskiego laevus (lewy), to z lewoskrętnością nie ma nic wspólnego, bo oznacza konfigurację, a nie kierunek skręcalności optycznej.

Czytaj też: Witamina C liposomalna - czy jest lepsza? Właściwości i dawkowanie

Lewoskrętna? Prawoskrętna? Zawsze najlepsza naturalna

Dyskusji nie podlega to, że najlepszym źródłem witaminy C są warzywa i owoce, a zawarte w nich substancje aktywne wchłaniają się o wiele lepiej niż ich odpowiedniki syntetyczne. Dlatego zamiast szukać lewoskrętnej witaminy C w aptekach najlepiej naturalnej witaminy C poszukać w: 

  • naci pietruszki: 269 mg/100 g, 
  • papryce 125-200 mg/100g,
  • brukselce: 65-145 mg/100 g,
  • brokułach: 65-150 mg/100 g, 
  • owocach dzikiej róży: 250-800 mg/100 g,
  • czarnej porzeczce: 150-300 mg/100 g,
  • truskawkach: 46-90 mg/100 g,
  • kiwi: 84 mg/100 g,
  • grejpfrutach: 30-70 mg/100 g

Witamina C w naturalnych produktach także jest prawoskrętna, ale ma taką przewagę nad syntetyczną, że lepiej się wchłania i dłużej utrzymuje stężenie terapeutyczne w organizmie. 

Czytaj również
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Odżywianie
Przeczytaj artykuł
Źródła witaminy C – co ma jej najwięcej? Produkty
Pomarańcze to nauralne źródło witaminy C
Przeczytaj artykuł
Najczęstsze objawy niedoboru witamin i składników mineralnych
Przeczytaj artykuł
Produkty bogate w magnez: gdzie jest go najwięcej? Przykłady
Szpinak, migdały i awokado, czyli produkty o dużej zawartości magnezu
Podobne artykuły
Kobieta z długimi włosami
Witaminy na włosy – jakie na wypadanie i porost włosów?
Produkty bogate w witaminę B2
Witamina B2 - właściwości. Gdzie występuje ryboflawina?
Kobieta przyjmuje witaminę D3 dla seniora
Jaka witamina D3 dla seniora? Postać i dawkowanie
Duża dawka witaminy D
Przedawkowanie witaminy D u dzieci i dorosłych - czym grozi?
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jaką dawkę witaminy D stosujesz?