Zaburzenia widzenia - o czym świadczą?

Starszy niż rok
Zaburzenia widzenia wynikają z reguły ze schorzeń okulistycznych. W pewnych przypadkach mogą stanowić objaw innych chorób, takich jak cukrzyca czy problemy neurologiczne.
 

Gdy wzrok słabnie

Problemy pojawiają się z reguły nagle, bez wyraźnej przyczyny. Najczęściej zaburzenia wzroku związane są z przemęczeniem i zbyt długim wytężaniem wzroku podczas pracy przy komputerze. W innym przypadku mogą świadczyć o chorobie.

Potrzebny okulista

Nieostry, zamglony obraz, podwójne widzenie, mroczki przed oczami lub wrażenie zasłony, nieuzasadnione rozbłyski i wszelkie utrudnienia związanie z patrzeniem - to symptomy zaburzeń wzroku. Niektóre z nich mogą świadczyć o rozwoju chorób okulistycznych, takich jak jaskra, zaćma lub zwyrodnienie plamki żółtej, które wymagają leczenia specjalistycznego.

Cukrzyca a problemy ze wzrokiem

Nierzadko zaburzenia wzroku towarzyszą również innym chorobom. Dzieje się tak na przykład w wyniku rozwoju cukrzycy. Osoby chorujące na cukrzycę powinny dbać o oczy i poddawać się regularnym badaniom wzroku. Możliwe jest wystąpienie retinopatii cukrzycowej, czyli uszkodzenia naczyń krwionośnych siatkówki oka.

Pierwszym objawem schorzenia jest pojawienie się ciemnej plamki w polu widzenia, wynikającej z wylewu krwi wewnątrz oka. Następnie zauważyć można pogorszenie ostrości, kłopoty z przyzwyczajaniem wzroku do ciemności, a także poważne zaburzenia spowodowane obrzękiem siatkówki.

Być może to tarczyca

Problemy ze wzrokiem uwarunkowane są równie z rozwojem nadczynności tarczycy. W przypadku choroby możliwe jest wystąpienie wytrzeszczu oczu oraz problemów z postrzeganiem - podwójnym widzeniem, mroczkami, łzawieniem oczu.

Zaburzenia widzenia charakterystyczne są również dla niedoczynności tarczycy, której towarzysza takie objawy jak opuchnięte powieki, pieczenie oczu, wrażliwość na światło, mglistość i zamazanie pola widzenia. Pojawienie się symptomów tego typu może więc świadczyć o chorobie tarczycy.

Problemy ze wzrokiem przy nadciśnieniu

Poważne zaburzenia widzenia występują u osób zmagających się z nadciśnieniem. Jego następstwem może być retinopatia nadciśnieniowa, która w zaawansowanym stadium doprowadza do poważnych zmian w siatkówce oka, wywołanych przez zbyt wysokie ciśnienie krwi.

Problemy ze wzrokiem w przypadku retinopatii nadciśnieniowej dotyczą głównie zaburzeń ostrości, które wraz z postępowaniem choroby mogą doprowadzić do zawężenia pola widzenia, a w rezultacie do ślepoty.

Stan przedrzucawkowy

Niepokojące pogorszenie widzenia towarzyszy także kobietom w trzeci trymestrze ciąży lub po porodzie, gdy narażone są na rozwój stanu przedrzucawkowego. Polega on na nagłych skokach ciśnienia krwi. Mogą mu towarzyszyć między innymi obrzęk, bóle głowy, duszności, a także problemy ze wzrokiem - zaburzenia ostrości oraz wrażliwość na światło.

Choroby neurologiczne

Pogorszenie wzroku należy do jednego z głównych objawów chorób neurologicznych. W momencie pojawienia się zaburzeń wzroku, bólu głowy oraz oczu, zasłabnięć i duszności, należy poddać się badaniom, które wykluczą lub potwierdzą rozwój tego typu chorób.

W przypadku zaburzeń wzroku możliwe jest wystąpienie mroczków przed oczami oraz problemów z ostrym widzeniem, spotęgowanych bólem głowy lub gałek ocznych. To główne symptomy zapowiadające migrenowy ból głowy.

W poważnym stanie chorobowym, takim jak udar mózgu, możliwe jest natomiast wystąpienie tymczasowej i mijającej po pewnym czasie ślepoty lub niedowidzenia. Do czynników ryzyka wystąpienia udaru należą niektóre z wymienionych już chorób - nadciśnienie, cukrzyca oraz niedoczynność tarczycy.

Czytaj też: 5 najczęstszych chorób oczu

Oceń artykuł

(liczba ocen 21)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA