🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋

Zaburzenia widzenia – chwilowa utrata wzroku. Przyczyny

Zaburzenia widzenia wynikają z reguły ze schorzeń okulistycznych. W pewnych przypadkach mogą stanowić objaw innych chorób, takich jak cukrzyca czy problemy neurologiczne.
Kobieta na badaniu wzroku
Źródło: 123RF
Spis treści

Problemy narządu wzroku pojawiają się z reguły nagle, bez wyraźnej przyczyny. Najczęściej zaburzenia wzroku związane są z przemęczeniem i zbyt długim wytężaniem wzroku podczas pracy przy komputerze. W innym przypadku mogą świadczyć o chorobie.

Reklama

Chwilowa utrata wzroku

Nieostry, zamglony obraz, podwójne widzenie, mroczki przed oczami lub wrażenie zasłony, nieuzasadnione rozbłyski i wszelkie utrudnienia związanie z patrzeniem - to symptomy zaburzeń wzroku.

Niektóre z nich mogą świadczyć o rozwoju chorób okulistycznych, takich jak:

  • jaskra,
  • zaćma,
  • zwyrodnienie plamki żółtej,

które wymagają leczenia specjalistycznego.

Reklama

Zaburzenia widzenia na tle nerwowym

Pogorszenie ostrości wzroku należy do jednego z głównych objawów chorób neurologicznych. W momencie pojawienia się zaburzeń wzroku, bólu głowy oraz oczu, zasłabnięć i duszności, należy poddać się badaniom, które wykluczą lub potwierdzą rozwój tego typu chorób.

W przypadku zaburzeń wzroku możliwe jest wystąpienie mroczków przed oczami oraz problemów z ostrym widzeniem, spotęgowanych bólem głowy lub gałek ocznych. To główne symptomy zapowiadające migrenowy ból głowy.

W poważnym stanie chorobowym, takim jak udar mózgu, możliwe jest natomiast wystąpienie tymczasowej i mijającej po pewnym czasie ślepoty lub niedowidzenia. Do czynników ryzyka wystąpienia udaru należą niektóre z wymienionych już chorób - nadciśnienie, cukrzyca oraz niedoczynność tarczycy.

  • Czytaj też: 5 najczęstszych chorób oczu

Cukrzyca a problemy ze wzrokiem

Nierzadko zaburzenia wzroku towarzyszą również innym chorobom. Dzieje się tak na przykład w wyniku rozwoju cukrzycy. Osoby chorujące na cukrzycę powinny dbać o oczy i poddawać się regularnym badaniom wzroku. Możliwe jest wystąpienie retinopatii cukrzycowej, czyli uszkodzenia naczyń krwionośnych siatkówki oka.

Pierwszym objawem schorzenia jest pojawienie się ciemnej plamki w polu widzenia, wynikającej z wylewu krwi wewnątrz oka. Następnie zauważyć można pogorszenie ostrości, kłopoty z przyzwyczajaniem wzroku do ciemności, a także poważne zaburzenia spowodowane obrzękiem siatkówki.

Reklama

Zaburzenia pola widzenia a tarczyca

Problemy gałki ocznej uwarunkowane są równie z rozwojem nadczynności tarczycy. W przypadku choroby możliwe jest wystąpienie wytrzeszczu oczu oraz problemów z postrzeganiem - podwójnym widzeniem, mroczkami, łzawieniem oczu.

Zaburzenia widzenia charakterystyczne są również dla niedoczynności tarczycy, której towarzysza takie objawy jak opuchnięte powieki, pieczenie oczu, wrażliwość na światło, mglistość i zamazanie pola widzenia. Pojawienie się symptomów tego typu może więc świadczyć o chorobie tarczycy.

Reklama

Zaburzenia ostrości widzenia przy nadciśnieniu

Poważne zaburzenia widzenia występują u osób zmagających się z nadciśnieniem. Jego następstwem może być retinopatia nadciśnieniowa, która w zaawansowanym stadium doprowadza do poważnych zmian w siatkówce oka, wywołanych przez zbyt wysokie ciśnienie krwi.

Problemy ze wzrokiem w przypadku retinopatii nadciśnieniowej dotyczą głównie zaburzeń ostrości, które wraz z postępowaniem choroby mogą doprowadzić do zawężenia pola widzenia, a w rezultacie do ślepoty.

Reklama

Zaburzenia widzenia a stan przedrzucawkowy

Niepokojące pogorszenie widzenia towarzyszy także kobietom w trzeci trymestrze ciąży lub po porodzie, gdy narażone są na rozwój stanu przedrzucawkowego. Polega on na nagłych skokach ciśnienia krwi. Mogą mu towarzyszyć między innymi obrzęk, bóle głowy, duszności, a także problemy ze wzrokiem - zaburzenia ostrości oraz wrażliwość na światło.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy oczne
Swędzenie oczu - skąd się bierze i jak łagodzić? Krople i domowe sposoby
Mężczyzna z problemem swędzących oczu
Zaburzenia widzenia – chwilowa utrata wzroku. Przyczyny
Kobieta na badaniu wzroku
Szczypiące oczy - przyczyny, krople i domowe sposoby
Kobietę szczypią oczy
Podobne artykuły
Okulista bada wzrok starszemu mężczyźnie
Błyski w oku - skąd się biorą i co oznaczają? Jak je wyleczyć?
Kobiece oko
Drganie powieki – przyczyny. Co jeść i jak pozbyć się drgającej powieki?
Mężczyzna w tunelu
Widzenie tunelowe: czym jest widzenie peryferyjne? Leczenie
Zbliżenie na załzawione oko
Łzawienie oczu to efekt niedrożnych kanałów łzawiących. Czy tylko to jest przyczyną dolegliwości?
Mężczyzna z zaczerwienionym okiem
Pęknięte naczynko w oku - przyczyny i domowe sposoby. Co pomaga na wylew w oku?

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!