
Spis treści
- Co to jest włókniak?
- Włókniak twardy
- Włókniak miękki
- Włókniaki w piersiach
- Włókniak w jamie ustnej
- Włókniak – przyczyny
- Włókniak – diagnoza
- Domowy sposób na włókniaki
- Włókniaki – usuwanie
- Włókniaki – jak usunąć?
Co to jest włókniak?
Tak, włókniaki na skórze mają charakter nowotworowy, jednak są łagodnymi zmianami, które nie zagrażają zdrowiu. Oczywiście, jeśli zauważycie na swoim ciele włókniaki warto udać się do dermatologa na konsultację. Najczęstszą przyczyną usuwania włókniaków jest po prostu estetyka i wygoda pacjenta, a nie względy medyczne. Do tej pory nieznane są przypadki zezłośliwienia włókniaków.
Jak wygląda włókniak? Jest to niewielka zmiany na skórze przypominająca krostkę. Występuje w dwóch postaciach: twardej i miękkiej.
Czy włókniak boli? Włókniak skóry nie powodują bólu, pieczenia, swędzenia i innych dolegliwości. Jeśli wokół zmian na swoim ciele zaobserwujecie podobne objawy konieczna jest niezwłoczna wizyta u dermatologa.
Włókniak twardy
Włókniak twardy pojawia się najczęściej pojedynczo, jest stosunkowo mniejszy od włókniaka miękkiego. Włókniak twardy na nodze – najczęstszymi miejscami występowania włókniaków twardych są właśnie nogi i ręce, czyli po prostu kończyny. Umiejscowione są na skórze w taki sposób, że można je palcem przesunąć wraz z ruchem skóry (nie są głęboko zakorzenione), nie da się ich wcisnąć do środka, tak jak w przypadku włókniaków miękkich. Mogą się pojawiać u kobiet, jak i u mężczyzn, występują w każdym wieku, choć z wiekiem pojawiają się częściej. Twardy włókniak na nodze czy na ręce nie powinien powodować bólu.
Włókniak miękki
Włókniak miękki najczęściej ma podłoże wrodzone. Występuje pojedynczo lub w grupach, jest większy niż włókniak twardy. Łatwo można wcisnąć go do środka, jest barwy skóry, czasem odrobinę ciemniejszy. Najczęściej wyróżnia się:
- włókniak na szyi,
- włókniak na twarzy,
- włókniak na plecach,
- włókniak na karku,
- włókniak na pachach.
Często mówi się o nich włókniaki wiszące, przeważnie pojawiają się u kobiet w starszym wieku.
Czytaj też: Legionella – objawy, leczenie i zwalczanie bakterii
Włókniaki w piersiach
Włókniak na piersiach, a w zasadzie wewnątrz piersi, jest to włókniak podskórny, w medycynie określany jako gruczolakowłókniak. Podobnie jak w przypadku włókniaków twardych i miękkich ma on charakter nowotworowy, jednak w większości przypadków są to guzki niezagrażające życiu, z niewielkim ryzykiem zezłośliwienia.
- Włókniak w piersiach – jak wygląda?
Wyczuwalny jest palcami pod skórą. W dotyku przypomina guzek lub zgrubienie.
- Włókniak w piersiach – przyczyny:
pojawiają się najczęściej u młodych dziewcząt i kobiet w okresie dojrzewania z powodu zmian hormonalnych, również przez skłonności genetyczne.
- Włókniak w piersiach – leczenie:
gdy zostanie wykryty przed 25. rokiem życia pacjentki najczęściej zaleca się obserwację i profilaktyczne USG piersi co ok. 6 miesięcy, jeśli guzek nie ulega zmianie to pozostawia się go na miejscu. Po 25. roku życia kiedy u kobiet znacznie wzrasta ryzyko zachorowania na raka piersi, wtedy profilaktycznie można wykonać usunięcie guzka.
- Włókniak w piersiach – usuwanie:
zazwyczaj włókniak pod skórą usuwa się, gdy jest większy niż 4 cm, gdy w ciągu 6 miesięcy od ostatniego badania powiększył swoją objętość lub gdy u pacjentki rozpoznano w rodzinie przypadki raka piersi.
Włókniak w jamie ustnej
Włókniak w jamie ustnej najczęściej umiejscawia się na błonie śluzowej policzków lub podniebienia twardego i miękkiego, z kolei włókniak na języku czy wargach występuje dużo rzadziej. Główną przyczyną ich powstawania jest ciągłe drażnienie w tym samym miejscu, np. przez aparat, protezę, krzywy zgryz lub nawyk jedzenia tylko jedną stroną szczęki. W miejscu podrażnienia tworzy się okrągły lub owalny guzek w kolorze różowym.
Włókniak – przyczyny
Najczęściej przyczyną powstawania włókniaków miękkich są skłonności genetyczne. Jednak mogą pojawiać się one w wyniku przebytej choroby Recklinghausena. Natomiast twarde włókniaki pojawiają się w wyniku różnych okoliczności, zwykle ich przyczyną są urazy, zranienia czy ukąszenia. W ich miejscu powstaje stan zapalny, który ostatecznie przekształca się we włókniaka twardego.
Sprawdź też: Brodawka
Włókniak – diagnoza
Niestety, jako że włókniaki często są drobnymi zmianami wiele osób udaje się po poradę w ich sprawie do kosmetyczki. To błąd. Prawidłową diagnozę jest w stanie podać tylko lekarz dermatolog lub dermatochirurg. Tylko on będzie w stanie prawidłowo odróżnić włókniaka od tłuszczaka czy brodawczaka, oczywiści przy pomocy specjalistycznych badań.
Domowy sposób na włókniaki
Jak pozbyć się włókniaków domowym sposobem? Najpopularniejszy domowy sposób na włókniaki: ocet jabłkowy.
Ocet jabłkowy na włókniaki – jest to niezwykle rozpowszechniony i popularny sposób na włókniaki. Ale czy skuteczny? Ocet jabłkowy przykłada się za pomocą wacika lub ściereczki do włókniaka na kilka sekund. Czynność tę należy powtarzać aż do wysuszenia niechcianej zmiany, która z czasem powinna sama odpaść.
Warto pamiętać, że domowe sposoby na włókniaki nie są jedynym rozwiązaniem. Na pewno bezpieczniejszym pomysłem, niż usuwanie włókniaków w domu, będzie udanie się do dermatologa i konsultacja z nim niepokojących nas zmian skórnych.
Włókniaki – usuwanie
Jak usunąć włókniaki? Przede wszystkim usuwanie włókniaków należy omówić z lekarzem specjalistą. Włókniaki mają tendencje do mocnego unaczynkowienia, co po ich usunięciu może powodować obfite krwawienia. Wtedy konieczna jest interwencja lekarska.
Włókniaki – jak usunąć?
- wycięcie włókniaka - większe zmiany wycina się tradycyjną metodą chirurgiczną;
- mniejsze można usunąć metodą: elektrochirurgii (wypalane prądem), krioterapii (zamrażanie ciekłym azotem) oraz laserem (laserowe usuwanie włókniaków).
Usuwanie włókniaków – NFZ: w uzasadnionych przypadkach, ze skierowaniem lekarza usunięcie włókniaka może odbyć się metodą chirurgiczną, krioterapii lub elektrochirurgii. Te zabiegi refundowane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Usuwanie włókniaków laserem nie jest refundowane przez NFZ.
Zobacz też: Osteopenia – objawy, leczenie i dieta
Oceń artykuł
(liczba ocen 80)
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!