ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Włókniak twardy i miękki - skąd bierze się na skórze i jak go usunąć?

Na naszej skórze występuje wiele różnych zmian: piegi, pieprzyki, brodawki, kurzajki i wreszcie włókniaki. Czy należy się nimi martwić? Pierwsze cztery często mają charakter łagodny i przy konsultacji z lekarzem spokojnie da się je obserwować i kontrolować. A co zrobić, gdy na naszym ciele wystąpi włókniak? Faktycznie guzki te maja charakter nowotworowy, jednak nie zagrażają życiu. Najczęściej usuwa się je ze względów estetycznych, a nie zdrowotnych. Co to jest włókniak? Czym są: włókniaki miękkie, włókniaki twarde, włókniak jamy ustnej czy włókniak piersiowy? Jak usunąć włókniaki domowym sposobem?
Włókniak na skórze
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Włókniak to niewielka zmiana na skórze, która przypomina krostkę. Nie powoduje bólu, pieczenia ani swędzenia.
 • Medycyna nie zna przypadków zezłośliwienia włókniaków, dlatego najczęściej usuwane są one ze względów estetycznych, a nie medycznych.
 • Nie oznacza to, że włókniak powinien być zlekceważony. W przypadku jego zauważenia - zalecana jest wizyta u dermatologa.
SPRAWDŹ TEŻ: Poznaj objawy i rodzaje nowotworów skóry
Spis treści

Reklama

Co to jest włókniak?

Włókniaki na skórze mają charakter nowotworowy, jednak są łagodnymi zmianami, które nie zagrażają zdrowiu. Oczywiście, jeśli zauważycie na swoim ciele włókniaki warto udać się do dermatologa na konsultację.

Najczęstszą przyczyną usuwania włókniaków jest po prostu estetyka i wygoda pacjenta, a nie względy medyczne. Do tej pory nieznane są przypadki zezłośliwienia włókniaków.

Jak wygląda włókniak? Jest to niewielka zmiana na skórze przypominająca krostkę. Występuje w dwóch postaciach: twardej i miękkiej.

Czy włókniak boli? Włókniak skóry nie powoduje bólu, pieczenia, swędzenia i innych dolegliwości. Jeśli wokół zmian na swoim ciele zaobserwujecie podobne objawy konieczna jest niezwłoczna wizyta u dermatologa.

Reklama

Włókniak twardy

Włókniak twardy pojawia się najczęściej pojedynczo, jest stosunkowo mniejszy od włókniaka miękkiego. Najczęstszymi miejscami występowania włókniaków twardych są właśnie nogi i ręce, czyli po prostu kończyny. Umiejscowione są na skórze w taki sposób, że można je palcem przesunąć wraz z ruchem skóry (nie są głęboko zakorzenione), nie da się ich wcisnąć do środka, tak jak w przypadku włókniaków miękkich.

Mogą się pojawiać u pacjentów każdej płci i w każdym wieku, stwierdzono jednak, że wraz z upływem lat dzieje się to częściej.

Włókniak twardy najczęściej ma kulisty kształt, zaś jego barwa jest brązowa. Powodem jego powstania jest często stan zapalny, może to być również pęknięcie kurzajki lub po prostu ukąszenie przez owada. Inną przyczyną pojawienia się włókniaka twardego może być cukrzyca czy otyłość.

Reklama

Włókniak miękki

Włókniak miękki najczęściej ma podłoże wrodzone. Występuje pojedynczo lub w grupach, jest większy niż włókniak twardy. Łatwo można wcisnąć go do środka, jest barwy skóry, czasem odrobinę ciemniejszy. Najczęściej wyróżnia się:

 • włókniak na szyi,
 • włókniak na twarzy,
 • włókniak na plecach,
 • włókniak na karku,
 • włókniak na pachach.

Często mówi się o nich włókniaki wiszące, przeważnie pojawiają się u kobiet w starszym wieku. Warto jednak pamiętać, że przyczyna powstawania wlókniaków miękkich mogą być choroby - podobnie jak w przypadku włókniaka twardego.

Zdarza się też, że włókniak miękki pojawia się w czasie ciąży.

Reklama

Włókniaki piersiowy

Włókniak piersiowy - znajdujący się wewnątrz piersi, jest to włókniak podskórny, w medycynie określany jako gruczolakowłókniak. Podobnie jak w przypadku włókniaków twardych i miękkich ma on charakter nowotworu skóry, jednak w większości przypadków są to guzki niezagrażające życiu, z niewielkim ryzykiem zezłośliwienia.  

Włókniak w piersiach wyczuwalny jest palcami pod skórą. W dotyku przypomina guzek lub zgrubienie. Włókniaki piersiowe pojawiają się najczęściej u młodych dziewcząt i kobiet w okresie dojrzewania z powodu zmian hormonalnych, również przez skłonności genetyczne.

Gdy włókniak piersiowy zostanie wykryty przed 25. rokiem życia pacjentki najczęściej zaleca się obserwację i profilaktyczne USG piersi co ok. 6 miesięcy, jeśli guzek nie ulega zmianie to pozostawia się go na miejscu. Po 25. roku życia kiedy u kobiet znacznie wzrasta ryzyko zachorowania na raka piersi, wtedy profilaktycznie można wykonać usunięcie guzka.

Zazwyczaj włókniak pod skórą usuwa się, gdy jest większy niż 4 cm, gdy w ciągu 6 miesięcy od ostatniego badania powiększył swoją objętość lub gdy u pacjentki rozpoznano w rodzinie przypadki raka piersi.

Reklama

Włókniak jamy ustnej

Włókniak w jamie ustnej najczęściej umiejscawia się na błonie śluzowej policzków lub podniebienia twardego i miękkiego, z kolei włókniak na języku czy wargach występuje dużo rzadziej. Główną przyczyną ich powstawania jest ciągłe drażnienie w tym samym miejscu, np. przez aparat, protezę, krzywy zgryz lub nawyk jedzenia tylko jedną stroną szczęki. W miejscu podrażnienia tworzy się okrągły lub owalny guzek w kolorze różowym, którego średnica wynosi 10-15 mm.

Podczas badania stomatologicznego może okazać się, że afta lub nadżerka, które długo się goją, są właśnie włókniakami.

Reklama

Skąd bierze się włókniak

Jak już wykazano, najczęściej przyczyną powstawania włókniaków miękkich są skłonności genetyczne. Jednak mogą pojawiać się one w wyniku przebytej choroby Recklinghausena. Natomiast twarde włókniaki pojawiają się w wyniku różnych okoliczności, zwykle ich przyczyną są urazy, zranienia czy ukąszenia. W ich miejscu powstaje stan zapalny, który ostatecznie przekształca się we włókniaka twardego.

Niestety, jako że włókniaki często są drobnymi zmianami wiele osób udaje się po poradę w ich sprawie do kosmetyczki. To błąd. Prawidłową diagnozę jest w stanie podać tylko lekarz dermatolog lub dermatochirurg. Tylko on będzie w stanie prawidłowo odróżnić włókniaka od tłuszczaka czy brodawczaka, oczywiście przy pomocy specjalistycznych badań.

Reklama

Domowe sposoby na włókniaki

Jak pozbyć się włókniaków domowym sposobem? Najpopularniejszy domowy sposób na włókniaki: ocet jabłkowy.

Ocet jabłkowy na włókniaki – jest to niezwykle rozpowszechniony i popularny sposób na włókniaki. Ale czy skuteczny? Ocet jabłkowy, na waciku, przykładamy do włókniaka. Ma to trwać nie dłużej niż kilka sekund. Czynność tę należy powtarzać aż do wysuszenia niechcianej zmiany, która z czasem powinna sama odpaść.

Warto pamiętać, że domowe sposoby na włókniaki nie są jedynym rozwiązaniem. Na pewno bezpieczniejszym pomysłem, niż usuwanie włókniaków w domu, będzie udanie się do dermatologa i konsultacja z nim niepokojących nas zmian skórnych.

Usuwanie włókniaków

Przede wszystkim usuwanie włókniaków należy omówić z lekarzem specjalistą. Włókniaki mają tendencje do mocnego unaczynkowienia, co po ich usunięciu może powodować obfite krwawienia. Wtedy konieczna jest interwencja lekarska. W jaki sposób przebiega usunięcie włókniaka?

 • wycięcie włókniaka - większe zmiany wycina się tradycyjną metodą chirurgiczną;
 • mniejsze można usunąć metodą: elektrochirurgii (wypalane prądem), krioterapii (zamrażanie ciekłym azotem) oraz laserem (laserowe usuwanie włókniaków).

W uzasadnionych przypadkach, ze skierowaniem lekarza usuwanie włókniaków może odbyć się metodą chirurgiczną, krioterapii lub elektrochirurgii. Te zabiegi refundowane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Usuwanie włókniaków laserem nie jest refundowane przez NFZ. 

Czytaj również

Bibliografia

 • M. Błaszczyk-Kostanecka, H. Wolska (red.), Dermatologia w praktyce, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009.
 • J Maj, A Jankowska-Konsur, J Gruber, M. Kurek, M. Tupikowska, Zmiany skórne w endokrynopatiach, Family Medicine & Primary Care Review 2013; 15, 3.
 • A. Owczarczyk-Saczonek, W. Placek, Włókniaki skóry jako objaw zaburzeń metabolicznych, Przegląd Dermatologiczny 2016, 103.
 • D. Burdzy, D. Ozga, J. Kosydar-Bochenek, K. Burdzy, B. Lewandowski, Zastosowanie laserów w terapii wybranych problemów skórnych. Przegląd metod, Kosmetologia Estetyczna, 6 / 2017 / vol. 6.
 • A. Radaelli, A. Ignaciuk, Medycyna estetyczna, Warszawa 2010.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby i zmiany skórne
Kaszka na twarzy - u niemowlaka i dorosłych. Przyczyny
Kaszka na czole
Rumieniec na twarzy to nie zawsze oznaka zdrowia! Kiedy powinien budzić niepokój?
Przebarwienia na nogach: jak usunąć? Brązowe i czerwone
Przebarwienia na stopach
Podobne artykuły
Wysypka pęcherzowa na skórze
Bąble na skórze – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?
Mężczyzna z krostami na plecach
Swędzące krostki - na ciele. Sprawdź, co oznaczają
Dziecko z wysypkową chorobą zakaźną
Rumień zakaźny u dzieci i dorosłych - jak wygląda, ile trwa?
Kobieta z naroślami na skórze twarzy
Narośl na skórze - jak usunąć i czy istnieją na to domowe sposoby? Rodzaje
Kobietę swędzą nogi
Swędzenie nóg - co oznacza i jak mu zaradzić? Przyczyny, leczenie i domowe sposoby

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!