} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

Brodawczak HPV w gardle i krtani - przyczyny i objawy

HPV jest nie tylko odpowiedzialny za raka szyjki macicy i kłykciny kończyste. Umiejscowiony w gardle, wirus brodawczaka ludzkiego może prowadzić do nowotworu krtani.
Chore gardło i krtań
Źródło: 123RF
Spis treści

HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego to bardzo powszechna przypadłość. Szacuje się, że 50-70% dorosłej populacji choć raz zakazi się tym wirusem podczas współżycia. Ale spokojnie – wyróżnia się ponad 100 rodzajów HPV, a tylko niektóre z nich są groźne.

Reklama

Czy seks oralny powoduje raka?

Jeszcze kilka lat temu mówiło się, że HPV powoduje raka szyjki macicy i kłykciny kończyste – niegroźne, ale nieestetyczne zmiany naskórne, wykwitające w okolicach intymnych.

Jednak okazało się, że HPV potrafi przenikać także nabłonek układu oddechowego. Dzieje się to przede wszystkim podczas seksu oralnego. Ponieważ świat jest coraz bardziej liberalny i coraz więcej osób decyduję się na tę formę przyjemności, można mówić, że HPV w gardle i krtani staje się powszechniejszy niż jeszcze kilka lat temu. Nie oznacza to jednak, że każdy, kto lubi i uprawia miłość francuską skazuje siebie na raka krtani czy gardła.

Zobacz wideo: Szczepionki przeciwko HPV - czy chronią przed rakiem szyjki macicy

Reklama

Brodawki w gardle

O wiele powszechniejszym objawem zakażenia HPV są brodawki, występujące w obrębie jamy ustnej, gardła i krtani. Tak, jak w przypadku kłykcin nie są one niebezpieczne dla zdrowia, natomiast nie można ich lekceważyć – powiększające się lub narastające brodawki mogą np. zablokować drogę tlenowi lub w innych sposób utrudnić funkcjonowanie układu oddechowego. Na szczęście brodawki powodowane są przez odmiany nieonkogenne HPV, czyli takie, które nie stwarzają ryzyka zachorowania na nowotwór.  

Nie oznacza to, że brodawki można bagatelizować. Jak je rozpoznać? Najczęściej zaczyna się od bólu gardła (w przypadku brodawek w gardle) lub zmiany głosu i chrypki (w przypadku brodawek w krtani). Dodatkowe objawy to m.in. uczucie ciała obcego w gardle, dławienie się pokarmem, trudności w połykaniu i oczywiście kaszel. Brodawczak może pojawić się również w innych, nietypowych miejscach, np. na migdałkach czy w zatokach. Nie jest poważną chorobą zagrażającą życiu, natomiast nie można zostawić go bez reakcji.

Najlepiej na początku udać się do lekarza rodzinnego, który wypisze skierowanie do laryngologa. Specjaliści najczęściej decydują się na usunięcie brodawek albo za pomocą lasera albo chirurgicznie – w znieczuleniu miejscowym. Po tym drugim zabiegu pacjent jest hospitalizowany.

Reklama

HPV a nowotwór

Wszelkie nowotwory jamy ustnej, krtani czy gardła, do niedawna kojarzono głównie z niehigienicznym trybem życia: paleniem tytoniu i nadużywaniem alkoholu. Jak się okazuje, nie są to jedyne przyczyny zachorowalności na raka gardła, krtani czy przełyku. Może być nią także HPV typu 16 i 18. Rak jamy ustnej spowodowany wirusem HPV pojawia się najczęściej w tylnej części jamy ustnej, w tylnej części gardła, a także w obszarze kamieni migdałkowych. Na razie trwają intensywne badania na ten temat, natomiast naukowcy są dobrej myśli – nowotwory jamy ust spowodowane HPV, są prostsze do wyleczenia niż te o innych etiologiach.

Reklama

Jakie są objawy nowotworu gardła?

Na raka gardła, krtani czy przełyku częściej chorują mężczyźni po 40. roku życia. Niestety, niekiedy trudno go zdiagnozować, bo typowe objawy nowotworów tej części organizmu przypominają zwykłą infekcję. To m.in. chrypka, zmiana tonu głosu, duża ilość plwociny, kaszel, nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, powiększenie węzłów chłonnych, bladość, senność i zmęczenie.

Tym, co zdecydowanie różni chorobę nowotworową od infekcji to czas trwania – w przypadku raka, wyżej wymienione objawy nie mijają tygodniami. Należy też pamiętać o zwiększonym ryzyku wystąpienia nowotworów u osób palących papierosy i nadużywających alkoholu. 

Czytaj też:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby zakaźne
Syrop z buraka - jak go zrobić i na co pomaga?
Koktajl z buraka
Syrop z cebuli - właściwości, skutki uboczne i dawkowanie. Jak go zrobić?
Przygotowanie syropu z cebuli
Obniżona temperatura - przyczyny. Co oznacza i co robić?
Mężczyzna mierzy sobie temperaturę ciała
Podobne artykuły
Zielony katar to sygnał organizmu o walce z chorobą
Kiedy zielony katar powinien zaniepokoić? Poznaj sposoby leczenia
Sok z czosnku
Syrop z czosnku - właściwości i przeciwwskazania. Jak długo można go pić?
Mleko z miodem i czosnkiem na przeziębienie
Mleko z miodem i czosnkiem - naturalny antybiotyk. Jak je zrobić i na co pomaga?
Choroba owsica
Owsiki (owsica) u dzieci i dorosłych - objawy, lek, leczenie
Literki tworzące napis
Polio - objawy, leczenie i przyczyny choroby Heinego-Medina

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!