Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗
Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗
Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗

Wybierasz się na basen? Uważaj na te infekcje

W chłodniejsze dni, gdy brakuje nam lata i pragniemy nieco się poruszać, często wybieramy się na basen. W trakcie przebywania na pływalni narażeni jednak jesteśmy na różne infekcje. Sprawdź, jak się przed nimi ustrzec.
Spis treści

Zachowanie zasad higieny

Wybierając się na basen, często zapominamy o podstawowych środkach bezpieczeństwa i zachowania odpowiedniej higieny. Rzadko pamiętajmy o tym, by zabierać na pływalnię klapki, dzięki którym unikniemy bezpośredniego kontaktu stóp z podłożem.

Nieczęsto też zdarza nam się zabierać czepek, który jest niezbędnym elementem stroju pływackiego. Osoby korzystające z pływalni zapominają również o obowiązkowym prysznicu poprzedzającym wejście do basenu. Brak zachowywania odpowiednich zasad higieny doprowadza do tego, że z pobyt na basenie może skończyć się nieprzyjemnych schorzeniem.

Zobacz też: Tampony na basen – jak stosować?

Reklama

Woda niezupełnie czysta

Woda na basenie, mimo że regularnie czyszczona, nie jest do końca czysta. Nie jesteśmy w stanie uchronić się przed pozostawianymi przez innych bakteriami i drobnoustrojami, które rozprzestrzeniają się w wodzie. Osoby korzystające z basenu zostawiają w wodzie swój naskórek, a także ślinę, wydzieliny, bakterie kałowe czy nieznaczne ilości moczu. Nie wszystko można na bieżąco filtrować, stąd ryzyko zachorowania.

Reklama

1. Grzybica stóp

Najczęstszą dolegliwością, jakie przynosimy ze sobą z pobytu na pływalni, jest grzybica stóp. Mogą się przed nią uchronić osoby, które zabierają na basen klapki, zabezpieczające przed bezpośrednim kontaktem stóp z podłożem.

Mnóstwo osób zapomina jednak o tym zabezpieczeniu, rozsiewając bakterie grzybicze. Stąd też bardzo łatwo nabawić się grzybicy stóp, która objawia się zaczerwienieniem oraz swędzeniem, a także łuszczeniem naskórka między palcami. Nieleczona doprowadza do rogowacenia oraz żółknięcia płytki paznokciowej.

Reklama

2. Grzybicze zapalenie pochwy

Te same bakterie, które atakują stopy, mogą również doprowadzić do grzybiczego zapalenia pochwy. Tutaj również duży wpływ na zachorowanie ma nieprzestrzeganie odpowiedniej higieny. Wycieranie ciała wilgotnym ręcznikiem, a także częste korzystanie z publicznych toalet doprowadza do zachorowania, które objawia się poprzez pieczenie i swędzenie okolic intymnych.

Reklama

3. Zapalenie pęcherza

Do zapalenia pęcherza dochodzi wskutek przedostania się do organizmu bakterii kałowych. Zapalenie może się rozwinąć także, gdy zbyt długo przesiadujemy na basenie w mokrym stroju kąpielowym. Do pierwszych objawów należy pieczenie odczuwane podczas oddawania moczu, a także swędzenie okolic intymnych.

By uniknąć zakażenia, należy brać prysznic przed, jak i po kąpieli w basenie, przemywać okolice intymne specjalnym żelem z kwasem mlekowym, a także oddać mocz po wyjściu z basenu, oczyszczając pęcherz moczowy z bakterii.

Reklama

4. Rzęsistkowica

To kolejne schorzenie dotykające okolic intymnych, jakie zagraża podczas korzystania z basenu. Rzęsistkowicę wywołuje pasożyt  Trichomonas vaginalis (rzęsistek pochwowy). Gdy przedostanie się do organizmu, zagnieżdża się w pęcherzu moczowym oraz w ściankach pochwy.

Jeśli pojawiły się takie objawy, jak pieczenie, swędzenie, upławy oraz ból podczas stosunku płciowego, to bardzo prawdopodobne, że doszło do zakażenia pasożytem. Główną przyczyną jest przebywanie w zanieczyszczonej wodzie oraz wspólne korzystanie z ręczników.

Reklama

5. Brodawczaki

Częste przebywanie na basenie może również doprowadzić do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, inaczej HPV. Na basenie bardzo możliwe jest zarażenie się brodawczakiem stóp, co doprowadza do pojawienia się kurzajek.

W tym przypadku znów pojawia się problem niedostosowania do zasad higieny. Zakażenia można uniknąć, biorąc prysznic przed i po skorzystaniu z basenu, a także nosząc klapki, które chronią przed kontaktem z podłożem.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Podobne artykuły
Kurs na trenera personalnego online - kurs przez internet
Młoda i wysportowana kobieta słucha muzyki podczas jazdy na rowerze stacjonarnym.
10 powodów, dla których pokochasz rower stacjonarny!
Wysportowana kobieta piję wodę w trakcie biegania
Aktywność fizyczna wiosną - na jaką warto postawić?
Mężczyzna jeździ na rowerze po zaśnieżonym lesie
Kompletny przewodnik: Jak wybrać idealną kurtkę zimową na rower
Dwie kobiety na stoku uprawiają sporty zimowe
Ubezpieczenie turystyczne rozszerzone o uprawianie sportów zimowych

Reklama


Czy w Twojej diecie brakuje błonnika? 🌾
Dowiedź się!