Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Jakie mogą być przyczyny wysypki na nogach u dzieci?

Wysypka na nogach u dziecka stanowi duży problem diagnostyczny w codziennej praktyce pediatrycznej. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny krostek na nogach u dzieci oraz jak przebiega leczenie chorób wysypkowych.
Dziecko z czerwonymi krostkami na nogach
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Wysypka na nogach u dziecka może być objawem wielu schorzeń o zróżnicowanym podłożu.
 • Przyczyną wysypki najczęściej są zakażenia bakteryjne lub wirusowe, choroby pasożytnicze oraz reakcje alergiczne i uczuleniowe.
 • Wśród chorób manifestujących się wysypką można wymienić różyczkę, bostonkę, rumień zakaźny, czy zespół Gianottiego-Crostiego.
SPRAWDŹ TEŻ: Bostonka u dziecka – ile trwa i jakie ma objawy?
Spis treści

Reklama

Co oznacza wysypka na nogach u dziecka?

Wysypka na nogach u dziecka może mieć związek z wieloma chorobami o odmiennej etiologii. W populacji dziecięcej wysypki zwykle są oznaką zakażenia wirusowego lub bakteryjnego, ale w podobny sposób może manifestować się choroba pasożytnicza.

Krostki na nogach u dziecka mogą mieć także podłoże alergiczne. Najczęściej są reakcją układu immunologicznego na pokarm, leki lub kosmetyki. Co warto podkreślić, uczulenie na nogach u dziecka należy różnicować ze stanem zapalnym skóry, niezwiązanym z pracą układu odpornościowego.

Krosty na nogach u dzieci mogą być bowiem wywołane czynnikami podrażniającymi. Ponadto, przyczyną wysypki może być choroba układowa, metaboliczna lub związana z pracą układu krążenia.

W związku ze zróżnicowaną etiologią chorób wysypkowych, lekarz - zanim postawi wstępne rozpoznanie- przeprowadza bardzo szczegółowy wywiad z opiekunami dziecka, a także wnikliwie obserwuje zmiany skórne w kątem ich rodzaju, zabarwienia i zajmowanego obszaru na ciele etc.

Wysypki na skórze dzieli się na trzy podstawowe rodzaje:

 • plamiste,
 • plamisto-grudkowe,
 • pęcherzykowe.

W zależności od tego, gdzie występuje wysypka oraz jaką przyjmuje postać, odmienna będzie nie tylko diagnoza, ale także proces leczenia.

Reklama

Wysypka na udach u dziecka

Krostki na udach u dziecka to jeden z podstawowych objawów zespołu Gianottiego-Crostiego.

Tym mianem określa się wysypki towarzyszące zakażeniom wywołanym przez takie wirusy jak:

 • EBV (wirus z rodzaju Herpes),
 • HHV6 (ludzki herpeswirus typu 6),
 • CMV (Cytomegalowirus).

Zmiany skórne typowe dla zespołu Gianottiego-Crostiego to żywoczerwone lub miedziane krostki lub plamki o średnicy około 5 milimetrów. Wysypka najczęściej lokalizuje się na kończynach dolnych, pośladkach oraz po wyprostnej stronie ramion. Co charakterystyczne, zgięcia kolan oraz tułów pozostają wolne od zmian.

W związku z powyższym, czerwone plamy na udach u dziecka lekarz może powiązać z zakażeniem wirusami EBV, HHV6 lub CMV.

W przypadku zespołu Gianottiego-Crostiego objawy zwykle utrzymują się około 3 tygodni, po czym samoistnie ustępują.

Reklama

Wysypka na stopach u dziecka

Wysypka na stopach u dziecka jest charakterystycznym objawem choroby dłoni, stóp i jamy ustnej, nazywanej skrótowo bostonką lub chorobą bostońską. Bostonka jest chorobą wywołaną przez eterowirusy (najczęściej przez Coxackie, ECHO, enterowirusa i parechowirusa), które są szeroko rozpowszechnione na świecie.

Występuje przede wszystkim w populacji dziecięcej, zwłaszcza wśród dzieci między 2 a 10 rokiem życia. Szczyt zachorowań przypada na okres letnio-jesienny.

Bostonka, poza różowymi plamkami i krostkami na stopach u dziecka (głównie na podeszwach), objawia się ponadto:

 • pęcherzykami w jamie ustnej,
 • gorączką,
 • brakiem apetytu,
 • bólem gardła.

Choroba u dzieci ma zazwyczaj łagodny przebieg i ustępuje w ciągu kilku dni, bez konieczności wdrażania specjalistycznego leczenia.

Reklama

Wysypka na rękach i nogach u dziecka

Krostki na rękach i nogach u dziecka mogą być objawem rumienia zakaźnego (tzw. piątej choroby), wywoływanego przez parwowirusa B19. To kolejna choroba wieku dziecięcego, która szerzy się zwłaszcza wśród dzieci w wieku przedszkolnym.

W wielu przypadkach przebiega bezobjawowo. Jeśli jednak wywołuje objawy chorobowe, to jest to głównie rumieniowa wysypka. Na początku lokalizuje się ona na twarzy i przybiera kształt motyla (nos i broda pozostają niezajęte). Następnie wysypka pojawia się na kończynach u dziecka, zaś omija tułów, dłonie i stopy.

Piąta choroba zazwyczaj trwa od 6 do 10 dni i zwykle nie ma konieczności wprowadzania leczenia objawowego.

Reklama

Wysypka na brzuchu i nogach u dziecka

Wysypka na brzuchu i nogach u dziecka może natomiast wskazywać na różyczkę – chorobę zakaźną, wywoływaną przez wirusa należącego do rodzaju Rubivirus i rodziny Togaviridae. Typowa dla różyczki wysypka ma charakter zstępujący, co oznacza, że najpierw pojawia się na twarzy, a następnie przenosi się na dole partie ciała.

Początkowo na twarzy można zaobserwować plamki lub grudki w kolorze bladoróżowym lub czerwonym. Co istotne, w ciągu kilku godzin pojawiają się też krosty na nogach i rękach u dziecka.

W kolejnych godzinach wysypka zaczyna obejmować także brzuch. Zwykle po upływie doby od pojawienia się pierwszych symptomów zmiany skórne występują na całym ciele. Objawem towarzyszącym jest powiększenie węzłów chłonnych. Może ponadto występować gorączka.

Różyczka, podobnie jak inne choroby wirusowe, nie wymaga specjalistycznego leczenia. W razie konieczności wprowadza się leczenie objawowe (stosuje się leki obniżające gorączkę). Zalecane jest ponadto ograniczenie kontaktów z osobami, które nie chorowały na różyczkę, (zwłaszcza z kobietami w ciąży)

Czytaj również

Bibliografia

 • Magdalena Marczyńska, Jolanta Popielska, Wysypki plamisto-grudkowe w infekcjach wirusowych, Pediatria po Dyplomie 01/2016.
 • https://www.dermatologia-praktyczna.pl/a1865/Choroba-bostonska-.html, data dostępu 22 09 2021
 • https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/chorobyzakazne/72252,rumien-zakazny-tzw-piata-choroba-ang-fifth-disease , data dostępu 22 09 2021
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby i zaburzenia u dzieci
ADHD - objawy, diagnoza, leczenie i terapia
Wyraz ADHD napisany krędą na tablicy
Obgryzanie paznokci u dzieci - przyczyny i domowe sposoby. Co pomaga?
Dziecko obgryzające paznokcie w trakcie leżenia na łóżku
Pasożyty u dziecka - które występują najczęściej?
Dziecko zastanawiające się, skąd się biorą pasożyty w jego organizmie
Podobne artykuły
Dziecko z zapaleniem napletka
Zapalenie napletka u kilkuletniego chłopca - sprawdź, co robić
Dziecko z zespołem Retta
Zespół Retta - jakie ma objawy?
Dysgrafia u dziecka
Dysgrafia - jak wygląda i na czym polega? Przyczyny i objawy
Tabletki na dłoni, która jest w czerwonych krostach
Szkarlatyna (płonica) u dzieci i dorosłych - objawy i leczenie
Trudności z liczeniem
Dyskalkulia - jak się objawia? Test, diagnoza i leczenie

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!