Co wybierzesz? Jedna z tych opcji ma lepszy wpływ na Twoje zdrowie. Sprawdź❗
Co wybierzesz? Jedna z tych opcji ma lepszy wpływ na Twoje zdrowie. Sprawdź❗
Co wybierzesz? Jedna z tych opcji ma lepszy wpływ na Twoje zdrowie. Sprawdź❗

Krwawienie w ciąży – na początku w kolejnych tygodniach. Czy jest normalne i co oznacza?

Krwawienie w ciąży często powoduje duży niepokój u kobiet spodziewających się dziecka. Rzeczywiście w niektórych sytuacjach oznacza ono przedwczesny koniec ciąży, w wielu przypadkach jednak w ogóle nie jest powodem do paniki. Jak odróżnić te sytuacje i co robić, kiedy pojawi się krew?
Kobieta w ciąży trzymająca się za brzuch
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Krwawienia w ciąży mogą mieć różną postać – od skąpych plamień po obfite krwotoki. Te pierwsze zwykle nie są powodem do niepokoju.
  • Przyczyny plamień i krwawień są różne. Plamienia pojawiają się głównie podczas implantacji zarodka, a także na skutek uszkodzeń mechanicznych (podczas stosunku lub badania).
  • Mocniejsze krwawienia wymagają natychmiastowego zgłoszenia się do szpitala. W najgorszych wypadkach mogą oznaczać np. poronienie czy ciążę pozamaciczną.
SPRAWDŹ TEŻ: Okres w ciąży - jak wygląda? Czy jest możliwa miesiączka po zapłodnieniu?
Spis treści

Reklama

Czy krwawienie w ciąży jest normalne?

Reklama

Jednym z objawów budzących największy niepokój jest krwawienie z dróg rodnych w ciąży.

Czy czasami jest ono normalne, czy jednak krwawienie w ciąży to zawsze poronienie? Nie zawsze są one powodem do tego, by wpadać w panikę, choć ta nie jest wskazana nigdy – nawet w sytuacjach groźnych.

Zachowanie spokoju i logiczne postępowanie może okazać się bardzo pomocne, szczególnie, gdy rzeczywiście dzieje się coś niepokojącego. Przede wszystkim warto zaobserwować, czy zaistniały stan, to rzeczywiście są krwawienia, czy może plamienia. Jak je rozróżnić?

Czy to w ciąży, czy poza nią – decyduje ilość pojawiającej się krwi. Jej niewielka ilość nazywana jest plamieniem, podczas krwawienia natomiast krew wypływa bardziej intensywnie. Skąpe plamienie zwykle nie stanowi powodu niepokoju, jeśli natomiast krwawienie jest obfite, może zwiastować problemy, np. przedwczesny poród.

Ważny jest również moment pojawiających się objawów. Czy krwawienie w ciąży może oznaczać okres? W zasadzie nie. Złuszczanie nabłonka macicy nie występuje po zapłodnieniu, dlatego występujące w tym czasie plamienia nie mają związku z cyklem menstruacyjnym. Kiedy jednak ciąża dopiero się rozpoczyna, a krwawienie jest nieznaczne, zwykle wynika z przyczyn fizjologicznym, niemniej jednak zawsze należy powiedzieć lekarzowi o jego wystąpieniu.

Reklama

Krwawienie na początku ciąży i w kolejnych tygodniach

Kiedy pozytywny wynik testu ciążowego i krwawienia występują jednocześnie, wiele kobiet wpada w panikę i od razu pojawiają się podejrzenia, że ciąża jest zagrożona.

Często krwawienie na początku ciąży, występujące już kilka dni po zapłodnieniu, to nic innego jak tzw. krwawienie implantacyjne. Co to znaczy? Komórka jajowa łączy się w plemnikiem, będąc jeszcze obecną w jajowodzie. Stamtąd zarodek wędruje dopiero ku macicy, w której wnętrzu zagnieżdża się około 7-12 dni od zapłodnienia.

Implantacja zarodka może wywołać podrażnienie błony śluzowej macicy i spowodować lekkie krwawienia na początku ciąży. Moment ten często zbiega się w czasie ze spodziewaną miesiączką, która pojawiłaby się, gdyby nie doszło do zapłodnienia i dlatego właśnie bywa mylony z okresem.

Krwawienia we wczesnej ciąży nie powinny być obfite. Kiedy krwi pojawia się więcej, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza lub szpitala. Za normalne uznaje się krwawienie przy zagnieżdżeniu zarodka albo wywołane mechanicznymi uszkodzeniami błony śluzowej lub skóry.

Ile trwa krwawienie implantacyjne występujące na początku ciąży? Niekiedy ustępuje ono już w ciągu kilku godzin, może też jednak utrzymywać się kilka dni. Kiedy można się go spodziewać? Przeważnie pojawia się w pierwszych tygodniach ciąży (z reguły w 4-5 tygodniu), o ile za początek przyjmuje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki.

Krwawienie w kolejnym miesiącu (w 7, 8 czy 9 tygodniu ciąży) nie powinno być już związane z implantacją i zawsze należy znaleźć jego przyczynę, nie czekając na rutynowe badania obowiązkowe, które po raz pierwszy należy wykonać przed 10 tygodniem.

Krwawienie w pierwszym trymestrze, czyli przed 11-12 tygodniem ciąży bywa też (choć znacznie rzadziej) oznaką nieprawidłowości, np. ciąży pozamacicznej, która jest stanem zagrożenia życia.

Zwykle pojawieniu się krwi towarzyszą wówczas inne objawy, takie jak choćby silny ból w dole brzucha. Żadnych niepokojących symptomów nie można zatem lekceważyć i w razie wątpliwości należy natychmiast zgłosić się po specjalistyczną pomoc.

Krwawienie w II i III trymestrze ciąży

Co natomiast z krwawieniami w 13 tygodniu ciąży i na jej dalszych etapach – w drugim i trzecim trymestrze? Wówczas - podobnie zresztą, jak i w tygodniach poprzednich – duże znaczenie ma obfitość krwawienia, to, ile ono trwa, kolor wydzieliny oraz ewentualne objawy towarzyszące.

Jeśli oprócz krwawienia z pochwy w ciąży pojawiają się jakiekolwiek inne niepokojące symptomy, stanu takiego nie wolno lekceważyć i trzeba natychmiast zgłosić się do szpitala.

Mogą to być bóle, zawroty głowy, omdlenia, podwyższona temperatura ciała, wysokie tętno itd. Jeśli krwawienie w czasie ciąży jest skąpe i występuje jedynie chwilowo, a krew ma „świeżą”, czerwoną barwę, można podejrzewać, że doszło do mechanicznego uszkodzenia zewnętrznych narządów płciowych i warto wówczas dokładnie się im przyjrzeć.

Takie drobne rany mogą powstawać choćby na skutek różnych otarć. Lekkie krwawienie w 3 trymestrze ciąży, a konkretnie pod sam jej koniec, może być po prostu oznaką zbliżającego się porodu. Zwykle ma ono postać lekko podbarwionych krwią gęstych upławów, podczas których zostaje wydalony tzw. „czop śluzowy” – zwarty fragment śluzu pełniącego w czasie ciąży funkcję ochronną wobec płodu i wewnętrznych narządów płciowych.

Każde bardziej obfite krwawienie należy skontrolować, bez względu na to, w którym momencie ciąży się pojawia.

Reklama

Mały skrzep krwi w ciąży, delikatne krwawienia a krwotok

Jak wygląda krwawienie w ciąży? Jego postać może być bardzo różna – od małej kropelki krwi na papierze toaletowym po mocne, obfite krwawienie.

Jak już zostało powiedziane – delikatne krwawienia (a także niewielka ilość krwi w śluzie w ciąży), szczególnie te pojawiające się w pierwszych tygodniach, zwykle są normalne i wynikają z podrażnienia błony śluzowej macicy przy zagnieżdżeniu zarodka.

W momencie tym niekiedy może pojawić się nawet mały skrzep krwi, jednak w każdym innym przypadku krwawienie ze skrzepami jest w ciąży uznawane za groźne i często stanowi objaw poronienia.

Krwotok przy poronieniu z reguły jest intensywny i nagły. Wypływająca z dróg rodnych krew jest jasna i są w niej właśnie widoczne skrzepy lub fragmenty tkanki. Krew czerwona, ale w małych ilościach i pozbawiona skrzepów, może pojawiać się także przy różnego rodzaju uszkodzeniach mechanicznych zlokalizowanych na zewnątrz.

Krew brązowa natomiast wycieka podczas ciąży z wnętrza organizmu, np. z podrażnionej śluzówki macicy. Skąpe krwawienie implantacyjne jest zwykle brązowe.

Reklama

Krwawienia po stosunku w ciąży i podczas współżycia

Wiele kobiet podczas ciąży zauważa zmianę konsystencji i lepkości śluzu, a nierzadko zdarza się też suchość pochwy.

Dolegliwość ta, wynikająca często z zaburzeń hormonalnych kobiecego organizmu, utrudnia współżycie w ciąży i powoduje podczas niego nie tylko dyskomfort lub bolesność, ale prowadzi też do podrażnień i mechanicznych uszkodzeń śluzówki.

Lekkie krwawienie podczas lub po stosunku w ciąży zwykle wynika właśnie z takiego podrażnienia i jako takie nie jest powodem do niepokoju. Ma ono postać skąpego plamienia, a kolor pojawiającej się krwi może być czerwony lub brązowy, co zależy od miejsca powstałego przerwania ciągłości śluzówki.

Do występowania krwawienia po seksie w ciąży przyczynia się też wzrost ilości krwi w organizmie kobiety ciężarnej. Naczynia krwionośne są przez to bardziej obciążone i podatne na pęknięcia. Jeśli krwawienie jednak ma postać nie plamienia, lecz obfitego krwotoku, należy natychmiast zgłosić się do szpitala.

Reklama

Krwawienie w ciąży po badaniu ginekologicznym

Oprócz współżycia, do mechanicznych uszkodzeń błony śluzowej mogą doprowadzić badania ginekologiczne, których w ciąży wykonuje się cały szereg.

Krwawienie pojawia się zatem niekiedy po:

  • palpacyjnym badaniu szyjki macicy. To najbardziej podstawowe badanie pozwala określić długość szyjki, jej twardość, położenie, konsystencję, a także wielkość jej ujścia. Jest ono wykonywane z reguły na każdej wizycie kontrolnej i może dojść podczas niego do mechanicznego uszkodzenia śluzówki, nawet gdy lekarz przeprowadza je delikatnie i uważnie;
     
  • USG dopochwowym. Krwawienie po wprowadzeniu do wnętrza pochwy głowicy ultrasonografu również ma podłoże mechaniczne. Endowaginalne badanie wykonuje się przede wszystkim w pierwszym trymestrze, gdy ciąża jest jeszcze mała i nie stanowi to zagrożenia dla obecnego w macicy płodu.
  • cytologii. Badanie to polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy, a w ciąży przebiegającej prawidłowo wykonywane jest ono dwukrotnie. Wymaz pobiera się specjalną szczoteczką wprowadzaną przez pochwę. Nawet najbardziej umiejętne jej wprowadzenie może podrażnić błonę śluzową i doprowadzić do skąpego krwawienia po cytologii.

We wszystkich opisanych przypadkach ilość wyciekającej krwi powinna być niewielka, a jej kolor jest zwykle brązowawy. Do plamienia dochodzi bezpośrednio po badaniu lub kilka godzin po nim. Badanie nigdy nie wywołuje krwotoku. Jego pojawienie się ma inne przyczyny i wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.

Reklama

Inne przyczyny krwawienia w ciąży

Jak już zostało wspomniane – najczęściej krwawienie w ciąży wynika z czynników fizjologicznych lub  podrażnienia błon śluzowych dróg rodnych. Oprócz tego może być spowodowane uszkodzeniem mechanicznym, poronieniem, ale też różnymi zmianami w obrębie układu rozrodczego. Co oznacza krwawienie w ciąży?

Możliwe przyczyny takich objawów – oprócz opisanych powyżej – to:

  • krwawiąca nadżerka – to niegroźna zmiana nienowotworowa, ale niekiedy wywołuje skąpe plamienia;
  • łożysko przodujące – sytuacja, w której łożysko umiejscawia się nieprawidłowo, czyli u ujścia szyjki macicy;
  • polip – krwawienie polipa często występuje po stosunku lub badaniu ginekologicznym;
  • wysiłek fizyczny – może być przyczyną krwawienia w czasie ciąży, dlatego spodziewając się dziecka, należy unikać dźwigania i nadmiernego wysiłku. Ruch jest wówczas jak najbardziej wskazany, ale powinien być on odpowiednio dostosowany;
  • przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych, np. krwawienia po heparynie. W ciąży środki tego rodzaju podawane są tylko w razie konieczności. Wystąpienie efektów niepożądanych należy zawsze skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Do krwawienia z szyjki macicy w ciąży może też prowadzić endometrioza, a także niektóre choroby jajników. Ból zlokalizowany w dolnej części brzucha, a także wszelkie inne niepokojące objawy trzeba niezwłocznie skonsultować z lekarzem.

Co robić przy krwawieniu w ciąży? Czy jechać do szpitala?

Choć krwawienia w ciąży nie zawsze są powodem do niepokoju, warto wiedzieć, co robić, kiedy się pojawią. Czy jechać do szpitala od razu czy zaczekać do wizyty u lekarza? Postępowanie zależy przede wszystkim od postaci krwawienia.

Jeśli ciężarna zauważy u siebie jedynie skąpe plamienie, powinna rozpocząć uważną obserwację tego stanu i przeanalizować, z czego on może wynikać (w którym tygodniu występuje, czy coś mogło doprowadzić do podrażnienia lub uszkodzenia śluzówki itd.).

Jeśli objawy ustąpią samoistnie i w krótkim czasie i nie będą nawracać, a istnieje duże prawdopodobieństwo, że wystąpiły one np. na skutek uszkodzenia mechanicznego czy implantacji zarodka, nie trzeba jechać do szpitala.

Należy jednak powiedzieć o dolegliwościach lekarzowi prowadzącemu podczas najbliższej wizyty.

Natychmiastowej hospitalizacji wymagają natomiast obfite krwawienia w trakcie ciąży, a także pojawienie się innych objawów, takich jak ból, skrzepy, gorączka.

Czytaj również

Bibliografia

  • Onwere C., Vakharia H., Położnictwo i ginekologia, wyd. Edra Urban & Partner, 2019
  • D. Robak-Chołubek, M. Sobstyl, G. Jakiel, Nieprawidłowe krwawienia maciczne, w: Przegląd menopauzalny 4/2007
  • T. Soszka, Krwawienia czynnościowe, w: Przegląd menopauzalny 4/2010
  • A. Bacz, Zmiany fizjologiczne u kobiet w ciąży, źródło: Medycyna Praktyczna https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/77575,zmiany-fizjologiczne-u-kobiet-w-ciazy [09.01.2024]
  • A. Karowicz-Bilińska, U. Kowalska-Koperek, Najczęstsze powikłania ciąży. Cz. I, Wydawnictwo Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, 2022
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy w ciąży
Bóle brzucha w ciąży - kiedy powinny wzbudzić niepokój? Co może być ich przyczyną?
Kobieta w ciąży odczuwa ból brzucha
Gazy w ciąży - co oznaczają częste gazy, w jaki sposób można je złagodzić?
Kobieta w ciąży często ma problem z nadmiernymi gazami
Ból głowy w ciąży w 1, 2 i 3 trymestrze - co pomaga?
Podobne artykuły
Kobieta prezentująca swój twardy brzuch w okresie ciąży
Twardy brzuch w ciąży - jak go rozpoznać i co oznacza?
Próbka moczu do badania poziomu leukocytów w czasie ciąży
Leukocyty w moczu w ciąży – norma. Co oznaczają podwyższone i jak wygląda leczenie?
Kobietę boli brzuch na początku ciąży
Ból brzucha na początku ciąży - co może oznaczać?
młoda kobieta w ciąży, odczuwająca mdłości, opiera się dłonią o kuchenny blat, drugą ręką zasłania usta
Dlaczego nie wolno bagatelizować nudności i wymiotów w ciąży?
Kobieta w ciąży z bólem podbrzusza
Ból podbrzusza w ciąży - czy jest on normalny? Rodzaje i przyczyny bólu

Reklama