Krew w kale - co to oznacza? Przyczyny, rodzaje, leczenie

Krew w kale u dzieci i dorosłych zawsze powinna być powodem do czujności, choć nie musi oznaczać groźnych chorób. Warto dokładnie sprawdzić skąd się bierze krew w stolcu, jakiego jest ona rodzaju, żeby wykluczyć ten najgorszy scenariusz, czyli nowotwór jelita grubego.
Osoba z rolką papieru siedząca na toalecie
Źródło: 123RF

Spis treści

Strzępy krwi, krew świeża, czarne kropki, czarna bądź smolista, krew utajona, intensywna – różnie może wyglądać kał z krwią. Jednak niezależnie od tego krew w stolcu zawsze powinna być powodem wizyty u lekarza, który pomoże nam znaleźć źródło krwawienia.

I wcale nie musi być nim rak jelita grubego, częściej źródłem są pękające hemoroidy, szczelina odbytu, zapalenie jelit czy infekcja bakteryjna układu pokarmowego. Dużo groźniejsza jest krew, której nie widać w kale, to tzw. krew utajona, która często towarzyszy zmianom nowotworowym jelita grubego, a wykrywana jest w trakcie testów.

Szacuje się, że tylko u około 2 proc. pacjentów z rakiem jelita widoczna jest krew w kale.

Świeża krew w kale

Gdy w kale lub na papierze toaletowym widać świeżą krew, intensywnie czerwoną najprawdopodobniej doszło do pęknięcia jednego z guzków hemoroidów. Pojawieniu się takiej krwi najczęściej towarzyszą zaparcia, uczucie pieczenia lub świądu w okolicach odbytu.

Przyczyna świeżych śladów krwi w kale może być także pęknięcie skóry w odbycie zwane szczeliną odbytu. To częsta dolegliwość u kobiet i przyczyną obserwowanej krwi w kale po porodzie. Pęknięcie są też często poprzedzone zaparciami lub przewlekłymi biegunkami.

Intensywnie czerwoną krew w kale widać także przy silnych infekcjach bakteryjnych lub wirusowych, które wywołują obfite biegunki. Bardzo często infekcji towarzyszy silne osłabienie i wysoka gorączka.

Świeże krwawienie z odbytu pojawia się także w chorobach jelit, najczęściej przy:

Ciemna krew w kale

Gdy krew w kale ma ciemniejszy kolor, czasem jest smolista, to znak, że źródło krwawienia znajduje się w górnym odcinku przewodu pokarmowego. Ciemna krew w kale może oznaczać:

Krew utajona w kale

Utajona krew w kale może, ale nie musi oznaczać raka jelita grubego. Zdarza się, że jest diagnozowana także przy stanach zapalnych jelita grubego, jelita cienkiego a nawet dwunastnicy. Wynik testu na krew utajoną mogą zaburzyć niektóre leki, np. preparaty żelaza a także spora ilość czerwonego mięsa w diecie.

Dlatego w razie wątpliwości powinno się wykonać badanie raz jeszcze i dodatkowo zrobić kolonoskopię, która da jednoznaczną diagnozę.

Krew w kale u dziecka

Wzbudza niepokój rodziców, ale w większości przypadków nie oznacza groźnych schorzeń. Krew w kale u niemowlaka karmionego piersią może pochodzić ze zranionego sutka mamy. Czasem krew w kale u dziecka jest wynikiem zaparcia i niewielkiego pęknięcia na błonie śluzowej odbytu. Podobnie, jak u dorosłych u dzieci także może wystąpić ostra infekcja przewodu pokarmowego, która objawia się nagłą biegunka i krwią w stolcu. Źródła krwawienia u dzieci można szukać także w:

  • alergicznym zapaleniu jelita grubego (np. reakcja na mleko krowie)
  • nieswoistym zapaleniu jelit
  • polipach jelit
  • wgłobieniu jelit
  • zaburzeniach krzepnięcia krwi

Krew w kale w ciąży

U kobiet ciężarnych krew w kale jest intensywnie czerwona i ma źródło w hemoroidach, na które kobiety w ciąży są bardziej narażone. Ma to związek z typowymi dla tego okresu zaparciami. Choć zmiany nie są groźne i prawdopodobnie krwawienie samo ustąpi, powinno się o pękających guzkach poinformować lekarza prowadzącego ciążę.

Zaleci on ciężarnej modyfikację diety i wprowadzenie do niej większej ilości błonnika, zaleci także regularny, mało intensywny ruch fizyczny, który poprawi perystaltykę jelit.

Jeśli krwawienie może mieć inne źródło niż hemoroidy lekarz może w wyjątkowych wypadkach zlecić kolonoskopię, wykonuje się ją jednak tylko w pierwszym trymestrze ciąży.

Co pomaga na krew w kale?

Sposób leczenia zależy od źródła krwawienia. Przy hemoroidach stosuje się środki farmakologiczne w postaci czopków, kremów zawierających chlorowodorek lidokainy i preparatów z diosminą, która zmniejsza ryzyko pękania małych naczyń i ogranicza krwawienie.

Hemoroidy leczy się też za pomocą m.in.: fotokoagulacji, krioterapii, skleroterapii czy gumkowania guzków. Inne źródła krwawienia wykryte w jelitach podczas badania endoskopowego można usunąć w trakcie tej samej wizyty, a sam zabieg często nie wymaga znieczulenia.

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 37)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!