Krew w kale u dzieci i dorosłych - przyczyny, objawy i leczenie

2017-04-14
Krew w kale u dzieci i dorosłych zawsze powinna być powodem do czujności, choć nie musi oznaczać groźnych chorób. Warto dokładnie sprawdzić skąd się bierze krew w stolcu, jakiego jest ona rodzaju, żeby wykluczyć ten najgorszy scenariusz, czyli nowotwór jelita grubego.

Strzępy krwi, krew świeża, czarne kropki, czarna bądź smolista, krew utajona, intensywna – różnie może wyglądać kał z krwią. Jednak niezależnie od tego krew w stolcu zawsze powinna być powodem wizyty u lekarza, który pomoże nam znaleźć źródło krwawienia. I wcale nie musi być nim nowotwór złośliwy jelita grubego, częściej źródłem są pękające hemoroidy, szczelina odbytu, zapalenie jelit czy infekcja bakteryjna układu pokarmowego. Dużo groźniejsza jest krew, której nie widać w kale, to tzw. krew utajona, która często towarzyszy zmianom nowotworowym jelita grubego, a wykrywana jest w trakcie testów. Szacuje się, że tylko u około 2 proc. pacjentów z rakiem jelita widoczna jest krew w kale.

Świeża krew w kale przyczyny

Gdy w kale lub na papierze toaletowym widać świeżą krew, intensywnie czerwoną najprawdopodobniej doszło do pęknięcia jednego z guzków hemoroidów. Pojawieniu się takiej krwi najczęściej towarzyszą zaparcia, uczucie pieczenia lub świądu w okolicach odbytu.

Przyczyna świeżych śladów krwi w kale może być także pęknięcie skóry w odbycie zwane szczeliną odbytu. To częsta dolegliwość u kobiet i przyczyną obserwowanej krwi w kale po porodzie. Pęknięcie są też często poprzedzone zaparciami lub przewlekłymi biegunkami.

Intensywnie czerwoną krew w kale widać także przy silnych infekcjach bakteryjnych lub wirusowych, które wywołują obfite biegunki. Bardzo często infekcji towarzyszy silne osłabienie i wysoka gorączka.

Świeże krwawienie z odbytu pojawia się także w chorobach jelit, najczęściej przy:

●      uchyłkach jelita grubego

●      wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego

●      chorobie Leśniowskiego-Crohna

Ciemna krew w kale przyczyny

Gdy krew w kale ma ciemniejszy kolor, czasem jest smolista, to znak, że źródło krwawienia znajduje się w górnym odcinku przewodu pokarmowego. Ciemna krew w kale może oznaczać:

 • chorobę wrzodową (żołądka lub dwunastnicy)
 • zapalenie błony śluzowej żołądka
 • żylaki przełyku
 • zespół Mallory'ego-Weissa

Ukryta krew w kale

Utajona krew w kale może, ale nie musi oznaczać raka jelita grubego. Zdarza się, że jest diagnozowana także przy stanach zapalnych jelita grubego, jelita cienkiego a nawet dwunastnicy. Wynik testu na krew utajoną mogą zaburzyć niektóre leki, np. preparaty żelaza a także spora ilość czerwonego mięsa w diecie. Dlatego w razie wątpliwości powinno się wykonać badanie raz jeszcze i dodatkowo zrobić kolonoskopię, która da jednoznaczną diagnozę.

Krew w kale u dziecka

Wzbudza niepokój rodziców, ale w większości przypadków nie oznacza groźnych schorzeń. Krew w kale u niemowlaka karmionego piersią może pochodzić ze zranionego sutka mamy. Czasem krew w kale u dziecka jest wynikiem zaparcia i niewielkiego pęknięcia na błonie śluzowej odbytu. Podobnie, jak u dorosłych u dzieci także może wystąpić ostra infekcja przewodu pokarmowego, która objawia się nagłą biegunka i krwią w stolcu. Źródła krwawienia u dzieci można szukać także w:

 • alergicznym zapaleniu jelita grubego (np. reakcja na mleko krowie)
 • nieswoistym zapaleniu jelit
 • polipach jelit
 • wgłobieniu jelit
 • zaburzeniach krzepnięcia krwi

Krew w kale w ciąży

U kobiet ciężarnych krew w kale jest intensywnie czerwona i ma źródło w hemoroidach, na które kobiety w ciąży są bardziej narażone. Ma to związek z typowymi dla tego okresu zaparciami. Choć zmiany nie są groźne i prawdopodobnie krwawienie samo ustąpi, powinno się o pękających guzkach poinformować lekarza prowadzącego ciążę. Zaleci on ciężarnej modyfikację diety i wprowadzenie do niej większej ilości błonnika, zaleci także regularny, mało intensywny ruch fizyczny, który poprawi perystaltykę jelit.

Jeśli krwawienie może mieć inne źródło niż hemoroidy lekarz może w wyjątkowych wypadkach zlecić kolonoskopię, wykonuje się ją jednak tylko w pierwszym trymestrze ciąży.

Krew w kale leczenie

Sposób leczenia zależy od źródła krwawienia. Przy hemoroidach stosuje się środki farmakologiczne w postaci czopków, kremów zawierających chlorowodorek lidokainy i preparatów z diosminą, która zmniejsza ryzyko pękania małych naczyń i ogranicza krwawienie. Hemoroidy leczy się też za pomocą m.in.: fotokoagulacji, krioterapii, skleroterapii czy gumkowania guzków. Inne źródła krwawienia wykryte w jelitach podczas badania endoskopowego można usunąć w trakcie tej samej wizyty, a sam zabieg często nie wymaga znieczulenia.

Czytaj też:

Najczęściej czytane
 1. Jaki kolor stolca powinien nas niepokoić?
 2. Domieszki w stolcu - o czym świadczą?
 3. Przegląd najpopularniejszych leków bez recepty na alergię
 4. Jak powinien wyglądać prawidłowy stolec?
 5. Alarmujące wyniki badań nad zatruciami wśród Polaków
Powiązane artykuły
 1. Anoskopia, czyli badanie anoskopowe odbytu - przygotowanie i przebieg
 2. Badania proktologiczne – najlepiej na królikach
 3. Grzybica odbytu - objawy, przyczyny i leczenie
 4. Hemoroidy - wstydliwy problem
 5. Hemoroidy i jedyne wyjście – zabieg
Oglądaj w MedMeTV
 1. Alergia: czy powiększony migdałek może być wynikiem alergii?
 2. Ćwiczenia terapeutyczne przy zawrotach głowy