Pęknięte naczynko w oku: przyczyny, domowe sposoby, leczenie

Pęknięte naczynko w oku to dolegliwość z reguły bezbolesna, niewymagająca leczenia i przechodząca samoistnie w ciągu kilku dni. Warto jednak wiedzieć, kiedy powinna zacząć niepokoić, jakie mogą być jej przyczyny oraz jakimi sposobami można przyspieszyć gojenie.
Mężczyzna z zaczerwienionym okiem
źrodło:123RF

Spis treści

Pęknięte naczynko w oku 

Dolegliwość, na którą pacjenci powszechnie mówią „pęknięte naczynko” lub „pęknięta żyłka w oku”, w medycynie nazywane jest wylewem podspojówkowym. Nazwa ta wzięła się od miejsca, w którym dochodzi do uszkodzenia naczynia krwionośnego – pod spojówką oka. Z fizjologicznego punktu widzenia pęknięcie naczynka w oku to zwykły siniak, tyle że umiejscowiony na gałce ocznej. Polega ono na przerwaniu drobnego naczynka i wypływie krwi na zewnątrz.

Przeważnie uszkodzenie takie ma powierzchowny charakter i zostaje samoistnie wchłonięte przez spojówkę w ciągu kilku dni (2-14 dni, w zależności od rozległości wylewu). Bardzo rzadko towarzyszy mu ból, nie wpływa na wzrok, ale od razu zauważalne jest jako czerwona plamka na twardówce, dlatego przez większość pacjentów traktowane jest jako problem kosmetyczny czy estetyczny.

Przyczyny pękniętego naczynka w oku

Pęknięte naczynka w oku najczęściej mają przyczynę o charakterze mechanicznym. Do uszkodzenia dochodzi pod wpływem rozmaitych urazów lub nagłego wzrostu ciśnienia w naczyniach krwionośnych.

Najczęstsze przyczyny pękniętego naczynka w oku to:

 • mechaniczny uraz gałki ocznej,
 • otarcie gałki ocznej (np. przez zbyt silne pocieranie oka ręką),
 • infekcje oka (bakteryjne i wirusowe),
 • nagły atak kaszlu,
 • silne kichnięcie,
 • gwałtowne torsje,
 • dźwiganie zbyt dużego ciężaru,
 • duży wysiłek fizyczny,
 • uraz spowodowany niewłaściwym użytkowaniem szkieł kontaktowych,
 • zażywanie niektórych leków przeciwzapalnych.

Nagły wzrost ciśnienia tętniczego krwi może przyczyniać się do różnych krwotoków, w tym właśnie wylewu podspojówkowego. Dlatego na dolegliwość tę szczególnie narażone są osoby uprawiające sporty wysiłkowe (np. podnoszenie ciężarów), pacjenci cierpiący na zaparcia lub pracujący fizycznie.

Przyczyną częstego pękania naczyń krwionośnych może być też po prostu ich kruchość. Wówczas żyłki ulegają przerwaniu w rozmaitych miejscach – na nosie, na policzkach, na nogach czy właśnie na twardówce, czyli białej części gałki ocznej. Przyczyny ogólnej kruchości naczyń mogą być różne, np.:

 • wrodzone skłonności genetyczne,
 • zaburzenia hormonalne,
 • problemy z krążeniem,
 • czynniki emocjonalne.

Pęknięte naczynko w oku a choroby

Pęknięte naczynko w oku przeważnie jest następstwem urazu lub nagłego wzrostu ciśnienia tętniczego wywołanego np. wysiłkiem fizycznym. Niemniej jednak, kiedy problem często się powtarza lub zaczyna być dokuczliwy, warto poszukać jego przyczyny i wykonać badania, by dowiedzieć się, z czym jest powiązany.

Kruchość naczyń krwionośnych i ich nagminne pękanie może mieć podłoże miażdżycowe. Pacjenci z miażdżycą lub nadciśnieniem nie powinni lekceważyć pękających naczynek w oku, ponieważ mogą one zwiastować zaostrzenie choroby.

Podobnie jest z pacjentami cierpiącymi na cukrzycę. Schorzenie to osłabia naczynia krwionośne oczu, prowadząc nawet niekiedy do retinopatii cukrzycowej. Dlatego diabetycy, u których pęknięte naczynka w okupojawiają się często, powinni skontrolować swój stan zdrowia.

Leczenie pękniętego naczynka w oku

Przeważnie pęknięte naczynko w oku nie wymaga żadnego leczenie i wchłania się samoczynnie w ciągu tygodnia lub dwóch. Co jednak można zrobić, by przyspieszyć ten proces? 

Skuteczne może być przyjmowanie substancji wzmacniających naczynia krwionośne:

 • witaminy C,
 • rutyny,
 • wapnia.

Substancje te przyspieszają wchłanianie krwi i wzmacniają naczynia, dzięki czemu zapobiegają powtarzaniu się dolegliwości. Niektórzy na pęknięte naczynko w oku stosują krople obkurczające naczynia, jednak ich długotrwałe stosowanie może spowodować skutek odwrotny od pożądanego i wzmóc wylew, osłabiając jeszcze ściany żył.

Domowe sposoby na pęknięte naczynko w oku

Jeśli chodzi o pęknięte naczynko w oku, mogą zawieść również niektóre domowe sposoby, jak okłady z rumianku czy herbaty, powszechnie stosowane na podrażnienia oczu. Są one skuteczne przy wszelkiego rodzaju stanach zapalnych, ale przy przerwaniu naczynia mogą wręcz pogłębić problem. Sama forma okładu przy tej dolegliwości nie jest pożyteczna, ponieważ powodować drobne urazy i otarcia. Ponadto niektóre zioła mogą wywoływać reakcje alergiczne, obrzęki i dodatkowe zaczerwienienie.

Co zatem działa najlepiej na pęknięte naczynko w oku? Jeśli nie jest to stan chorobowy, a jedynie powierzchowny wylew, najlepiej pozostawić go bez żadnego leczenia i czekać na samoczynne wchłonięcie krwi, by nie wywoływać dodatkowych podrażnień.

Pęknięte naczynko u dziecka, niemowlaka i kobiety ciężarnej

Pęknięte naczynko w oku u dzieckazdarza się dość często. U niemowlaka często wiąże się z gwałtownym wysiłkiem fizycznym powodującym nagły wzrost ciśnienia tętniczego. Mięśnie maluchów są słabo rozwinięte, więc wiele działań ruchowych (w tym próby siadania, podnoszenia się czy samodzielnego przemieszczania) wymaga od nich ogromnego wysiłku. Do tego dochodzi czynnik kruchości naczyń krwionośnych, które u najmłodszych są jeszcze mikroskopijne i bardzo mało odporne na uszkodzenia.

Kiedy dolegliwość ta zdarzy się u dziecka, nie należy podejmować prób przyspieszenia gojenia. Naczynia krwionośne dzieci bardzo szybko się regenerują, a powierzchowne wylewy wchłaniają się łatwiej niż u osób dorosłych.

Pękanie żyłek w oku to również dość częsta przypadłość u kobiet w ciąży. Zaburzenia hormonalne powodują rozmaite obrzęki, w tym obrzęki gałki ocznej, którym towarzyszyć mogą wylewy podspojówkowe.

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 13)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij