Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Pęknięte naczynko w oku - przyczyny i domowe sposoby. Co pomaga na wylew w oku?

Pęknięte naczynko w oku to dolegliwość z reguły bezbolesna i niewymagająca leczenia. Najczęściej przechodzi samoistnie w ciągu kilku dni. Warto jednak wiedzieć, kiedy powinna zacząć niepokoić oraz jakie mogą być jej przyczyny. Sprawdź, w jaki sposób można przyspieszyć gojenie.
Mężczyzna z zaczerwienionym okiem
źrodło:123RF
W skrócie
 • Pęknięte naczynko lub czerwona plamka na oku to wylew podspojówkowy. Co oznacza?
 • Do pęknięcia naczynka w oku zwykle dochodzi przez uraz mechaniczny lub nagły wzrost ciśnienia w naczyniach krwionośnych. Co jest tego przyczyną?
 • Pęknięte naczynko w oku nie wymaga specjalistycznego leczenia. Warto jednak przyjmować substancje wzmacniające naczynia krwionośne. Jakie?
Spis treści

Reklama

Czym jest pęknięte naczynko w oku?

Dolegliwość, na którą pacjenci powszechnie mówią „czerwone oko”, „krew w oku” „czerwona plamka”, lub „pęknięta czerwona żyłka w oku”, w medycynie nazywane jest wylewem podspojówkowym. Nazwa ta wzięła się od miejsca, w którym dochodzi do uszkodzenia naczynia krwionośnego - pod spojówką oka.

Z fizjologicznego punktu widzenia pęknięcie naczynka w oku to zwykły siniak, tyle że umiejscowiony na gałce ocznej. Polega ono na przerwaniu drobnego naczynka i wypływie krwi na zewnątrz, co wpływa na nienaturalny wygląd gałki ocznej.

Przeważnie uszkodzenie takie ma powierzchowny charakter i zostaje samoistnie wchłonięte przez spojówkę w ciągu od dwóch do czternastu dni, zależnie od rozległości krwiaka.

Takiemu rodzajowi wylewu czasami towarzyszy ból głowy, jednak nie wpływa to na wzrok. Wylew w oku jest od razu zauważalny jako czerwona plamka na twardówce. Dla większości pacjentów jest to problem głównie estetyczny.

Pęknięte naczynko w oku można odnaleźć w klasyfikacji ICD-10 pod hasłem "wylew podspojówkowy" i kodem: H11.3. Natomiast w klasyfikacji ICD-11 pod kodem 9A61.5.

Reklama

Jakie są przyczyny pękniętego naczynka w oku?

Czerwona plamka na oku najczęściej ma przyczynę o charakterze mechanicznym. Do uszkodzenia dochodzi pod wpływem rozmaitych urazów lub nagłego wzrostu ciśnienia w naczyniach krwionośnych.

Najczęstsze przyczyny pękniętego naczynka w oku to:

 • mechaniczny uraz gałki ocznej,
 • otarcie gałki ocznej (np. przez zbyt silne pocieranie oka ręką),
 • infekcje oka (bakteryjne i wirusowe),
 • nagły atak kaszlu,
 • silne kichnięcie,
 • gwałtowne torsje,
 • dźwiganie zbyt dużego ciężaru,
 • duży wysiłek fizyczny,
 • uraz spowodowany niewłaściwym użytkowaniem szkieł kontaktowych,
 • zażywanie niektórych leków przeciwzapalnych,
 • spędzanie zbyt dużo czasu przed komputerem,
 • spożywanie alkoholu.

Nagły wzrost ciśnienia tętniczego krwi może przyczyniać się do różnych krwotoków, w tym właśnie wylewu podspojówkowego. Dlatego na przekrwione oczy szczególnie narażone są osoby uprawiające sporty wysiłkowe (np. podnoszenie ciężarów), pacjenci cierpiący na zaparcia lub intensywnie pracujący fizycznie.

Przyczyną częstego pękania naczyń krwionośnych może być również ich naturalna kruchość. Wówczas żyłki ulegają przerwaniu w rozmaitych miejscach - na nosie, na policzkach, na nogach czy właśnie na twardówce, czyli białej części gałki ocznej.

Przyczyny ogólnej kruchości naczyń mogą być różne i być spowodowane, na przykład przez:

 • wrodzone skłonności genetyczne;
 • zaburzenia hormonalne;
 • problemy z krążeniem;
 • czynniki emocjonalne;

Pęknięte naczynko w oku a inne choroby

Popękane naczynko w oku przeważnie jest następstwem urazu lub nagłego wzrostu ciśnienia tętniczego wywołanego np. wysiłkiem fizycznym. Jednak kiedy problem się powtarza lub zaczyna być dokuczliwy, warto poszukać jego przyczyny i wykonać badania, by dowiedzieć się, z czym jest związany.

Kruchość naczyń krwionośnych i ich nagminne pękanie może mieć podłoże miażdżycowe. Pacjenci z miażdżycą lub nadciśnieniem tętniczym nie powinni lekceważyć pękających naczynek w oku, ponieważ mogą one zwiastować zaostrzenie choroby.

Podobnie jest z pacjentami cierpiącymi na cukrzycę. Schorzenie to osłabia naczynia krwionośne oczu, prowadząc nawet niekiedy do retinopatii cukrzycowej. Dlatego diabetycy, u których pęknięte naczynka w oku pojawiają się często, powinni skontrolować swój stan zdrowia.

Reklama

Leczenie pękniętego naczynka w oku

Przeważnie pęknięte naczynko w oku nie wymaga żadnego leczenia i wchłania się samoczynnie w ciągu tygodnia lub dwóch. Co jednak można zrobić, aby przyspieszyć ten proces? Jak wzmocnić naczynia krwionośne w oku?

Skuteczne może się okazać przyjmowanie substancji wzmacniających naczynia krwionośne, głównie:

Te substancje przyspieszają wchłanianie krwi i wzmacniają naczynia, dzięki czemu zapobiegają powtarzaniu się dolegliwości. Niektórzy na pęknięte naczynko w oku stosują krople obkurczające naczynia, jednak ich długotrwałe stosowanie może spowodować skutek odwrotny od pożądanego i wzmóc wylew, dodatkowo osłabiając ściany żył i małych naczynek.

Reklama

Domowe sposoby na pęknięte naczynko w oku

Jeśli chodzi o pęknięte naczynko w oku, to nie każdy sposób może pomóc, a niektóre mogą wręcz zaszkodzić.

Przykładem są okłady z rumianku czy herbaty, powszechnie stosowane na podrażnienia oczu. Są one skuteczne przy wszelkiego rodzaju stanach zapalnych, ale przy przerwaniu naczynia mogą wręcz pogłębić problem.

Sama forma okładu przy tej dolegliwości nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ może powodować drobne urazy i otarcia. Ponadto niektóre zioła mogą wywoływać reakcje alergiczne, obrzęki i dodatkowe zaczerwienienie.

Co zatem działa najlepiej na pęknięte naczynko w oku? Jeśli nie jest to stan chorobowy, a jedynie powierzchowny wylew, najlepiej pozostawić go bez żadnego leczenia i zaczekać na samoczynne wchłonięcie krwi, by nie wywoływać dodatkowych podrażnień.

Warto jednak obserwować stan oka, a w razie niepokojących zmian skonsultować je z lekarzem pierwszego kontaktu.

Reklama

Pęknięte naczynko u dziecka, niemowlaka i kobiety ciężarnej

Pęknięte naczynko w oku u dziecka zdarza się dość często. U niemowlaka, podobnie jak u osób dorosłych, często wiąże się z gwałtownym wysiłkiem fizycznym powodującym nagły wzrost ciśnienia tętniczego.

Mięśnie maluchów są słabo rozwinięte, więc wiele działań ruchowych (w tym próby siadania, podnoszenia się czy samodzielnego przemieszczania) wymaga od nich ogromnego wysiłku. Do tego dochodzi czynnik kruchości naczyń krwionośnych, które u najmłodszych są jeszcze mikroskopijne i bardzo mało odporne na uszkodzenia.

Kiedy dolegliwość ta zdarzy się u dziecka, nie należy podejmować prób przyspieszenia gojenia. Naczynia krwionośne dzieci bardzo szybko się regenerują, a powierzchowne wylewy wchłaniają się łatwiej niż u osób dorosłych.

Pękanie żyłek w oku to również dość częsta przypadłość u kobiet w ciąży. Zaburzenia hormonalne powodują rozmaite obrzęki, w tym obrzęki gałki ocznej, którym towarzyszyć mogą wylewy podspojówkowe.

Czytaj również

Bibliografia

 • D. S. Fong, L. Aiello, T. W. Gardner, G. L. King, G. Blankenship, J. D. Cavallerano, F. L. Ferris III, R. Klein, Retinopatia cukrzycowa, Via Medica, Gdańsk 2004, A143-A147 https://journals.viamedica.pl/clinical_diabetology/article/viewFile/8645/7359 [data dostępu 15.02.2023].
 • J. Szaflik, Badanie dna oczu u chorych na nadciśnienie tętnicze. Nadciśnienie tętnicze, Medycyna Praktyczna, Kraków 2007, s. 541-546 https://journals.viamedica.pl/kardiologia_polska/article/download/79045/59024 [data dostępu 15.02.2023].
 • E. Langwińska-Wośko, Przychodzi pacjent do lekarza z... Wylewem podspojówkowym, Lekarz POZ, Poznań 2017, nr 3(3), s. 203-204 https://www.termedia.pl/Czasopismo/-98/pdf-30323-10?filename=Przychodzi%20pacjent_wylew%20podspojowkowy.pdf [data dostępu 15.02.2023].
 • E. Wojciechowska, Różnicowanie zespołu objawów „czerwonego oka”. Możliwości zastosowania leków homeopatycznych w wybranych schorzeniach oczu, Medycyna rodzinna, Warszawa 2005, nr 2/2005, s. 34-39 https://www.czytelniamedyczna.pl/488,roznicowanie-zespolu-objawow-czerwonego-oka-mozliwosci-zastosowania-lekow-homeop.html [data dostępu 15.02.2023].
 • J. Jakubaszko-Jabłońska, G. Chourasia, M. Kwiatoń, Wstępne badanie narządu wzroku w praktyce lekarza medycyny ratunkowej, Anestezjologia i Ratownictwo, Wrocław 2013; nr 7, s. 442-448 https://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2016/05/201304_AiR_010.pdf [data dostępu 15.02.2023].
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy oczne
Łzawienie oczu to efekt niedrożnych kanałów łzawiących. Czy tylko to jest przyczyną dolegliwości?
Zbliżenie na załzawione oko
Zaburzenia widzenia – chwilowa utrata wzroku. Przyczyny
Kobieta na badaniu wzroku
Szczypiące oczy - przyczyny, krople i domowe sposoby
Kobietę szczypią oczy
Podobne artykuły
Okulista bada wzrok starszemu mężczyźnie
Błyski w oku - skąd się biorą i co oznaczają? Jak je wyleczyć?
Kobiece oko
Drganie powieki – przyczyny. Co jeść i jak pozbyć się drgającej powieki?
Mężczyzna z problemem swędzących oczu
Swędzenie oczu - skąd się bierze i jak łagodzić? Krople i domowe sposoby
Mężczyzna z zaczerwienionym okiem
Pęknięte naczynko w oku - przyczyny i domowe sposoby. Co pomaga na wylew w oku?
Mężczyzna w tunelu
Widzenie tunelowe: czym jest widzenie peryferyjne? Leczenie

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!