🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋

Błyski w oku - skąd się biorą i co oznaczają? Jak je wyleczyć?

Wiele osób skarży się na dolegliwości oczu polegające na pojawianiu się w polu widzenia rozmaitych błysków czy mroczków. Mają one różną postać – migotania, nagłych rozbłysków, permanentnych ciemnych kropek, plamek lub robaczków. Czym są te zjawiska, co one oznaczają, jaka może być ich przyczyna i czy trzeba je leczyć?
Okulista bada wzrok starszemu mężczyźnie
źrodło:123RF
W skrócie
 • Błyski w oku dzielą się na trzy rodzaje. Fotopsje mają postać rozbłysków światła, fosfeny to plamki lub nitki w polu widzenia, a teichopsje to błyski towarzyszące migrenowym bólom głowy.
 • Błyski w oku mają różnorodne przyczyny i przybierają różną postać. Mogą mieć charakter gwałtownych błysków światła lub iskierek, ale mogą też przyjąć formę zygzaków, pajączków czy czarnych punkcików.
 • Błyski w oku same w sobie na ogół nie są groźne dla zdrowia. Ich leczenie opiera się na wyeliminowaniu przyczyny powstawania.
SPRAWDŹ TEŻ: Pachymetria – badanie grubości rogówki. Normy, cena, wyniki
Spis treści

Reklama

Czym są błyski w oku? Rodzaje błysków

Błyski w oku to zjawisko znane bardzo wielu osobom dorosłym. Pacjenci opisują je w rozmaity sposób. Niektórzy widzą je tylko po zmroku, inni również w ciągu dnia, jedni widzą świetliste rozbłyski, inni ciemne plamki i kreski. 

Okulistyka dzieli te przypadki na różne rodzaje:

 1. Fotopsje – opisywane przez pacjentów jako pojawiające się w polu widzenia błyski światła. Są wynikiem nieprawidłowości pracy siatkówki oka (jej niewłaściwego pobudzenia), nerwu wzrokowego lub ośrodkowego układu nerwowego. Wiele dolegliwości wzrokowych ma swoje podłoże w dysfunkcjach układu nerwowego, dlatego pacjenci często błyski w oku określają również terminem „nerwica oka”.
   
 2. Fosfeny – są to zazwyczaj tzw. męty ciała szklistego w postaci plamek lub nitek w polu widzenia. Ich najczęstszą przyczyną są czynniki mechaniczne np. silny ucisk na gałkę oczną lub jej zbyt szybkie i gwałtowne poruszanie. Innym powodem ich powstawania może być również hiperwentylacja organizmu. Źródłem fosfenów pozostaje układ nerwowy, dlatego błyski w oku to problem, którym zajmuje się nie tylko okulistyka, ale i neurologia.
   
 3. Teichopsje – błyski w oczach towarzyszące migrenowym bólom głowy z aurą wzrokową lub samej aurze wzrokowej. Określa się je mianem „iluzje fortyfikacyjne” ze względu na kształt, jaki przybierają w polu widzenia.

Reklama

Najczęściej spotykane przyczyny błysku w oku

Najczęściej pojawiające się błyski światła w oku to fotopsje, które pojawiają się zazwyczaj na skutek pociągania siatkówki oka przez ciało szkliste. Ciało szkliste to żelowa substancja znajdująca się wewnątrz gałki ocznej. Z wiekiem jej konsystencja robi się bardziej płynna, a w czasie tego procesu tworzą się miejsca zagęszczone i rozrzedzone, ciało szkliste obkurcza się i zaczyna oddzielać od siatkówki oka. 

Zjawisku „pociągania” siatkówki przez ciało szkliste często towarzyszą złudzenia przypominające błyski światła zarówno w oczach otwartych jak i zamkniętych. Kiedy natomiast dochodzi już do rozwarstwienia tkanek, w oku mogą pojawić się męty w postaci ciemnych plamek, kropek i kresek.

Podobne zjawisko ma miejsce po operacji zaćmy – błyski w oku pojawiające się po zabiegu także są następstwem fizjologicznego odwarstwienia siatkówki od ciała szklistego.

Męty i błyski w oku mogą pojawiać się w jednym oku (zarówno lewym jak i prawym) lub w obu naraz. Mogą być zauważalne z boku, w kąciku oka lub w centralnym punkcie pola widzenia. Zależy to od tego, w którym miejscu dochodzi do pociągnięcia lub oddzielenia siatkówki.

Jak się objawiają błyski w oku?

Błyski w oku są bardzo różnie opisywane przez pacjentów. Po pierwsze, jest ich wiele rodzajów, a każdy wywoływany jest przez inne czynniki. Ponadto mają na nie wpływ indywidualne odczucia i skojarzenia osoby dotkniętej tą dolegliwością. Dlatego błyski i mroczki w oku mogą objawiać się jako:

 • nagłe i przelotne rozbłyski światła (np. przy mruganiu),
 • błyski widoczne w ciemności,
 • ciemne kropki, plamki, kreseczki pojawiające się lub stale obecne w polu widzenia,
 • czarne mroczki przed oczami,
 • migotanie światła,
 • iskierki,
 • zygzaki,
 • pajączki,
 • czarne punkciki,
 • falowanie obrazu (kojarzone w powietrzem falującym nad ogniem).

Wszystkim tym rodzajom mogą towarzyszyć bóle głowy, a nawet chwilowe zaburzenia równowagi.

Reklama

Co oznaczają błyski w oku? Jak je wyleczyć?

Błyski i męty w oku zazwyczaj nie są groźne dla ogólnego stanu zdrowia i nie wymagają leczenia. Leki na błyski w oku właściwie nie istnieją, można jedynie zniwelować ich przyczyny, kiedy np. tkwią one w zaburzeniach układu nerwowego, np. od kręgosłupa. Zazwyczaj związane są z fizjologicznymi zmianami w starzejącej się gałce ocznej lub z czynnikami zewnętrznymi natury mechanicznej. Wówczas nie wymagają interwencji specjalistycznej.

Sytuacja komplikuje się, kiedy zaczynają być uciążliwe, pojawiają się często, utrudniając takie aktywności jak czytanie, pracę przy komputerze itp. Diagnostyki lekarskiej wymagają również błyski, którym towarzyszą silne bóle i zawroty głowy, zaburzenia równowagi lub inne dolegliwości.

Reklama

Błyski w oku - jak przeprowadzić diagnostykę?

Diagnostyka obejmuje zazwyczaj:

 • szczegółowy wywiad z pacjentem dotyczący rodzajów błysków, częstotliwości ich występowania, objawom im towarzyszącym itd.,
 • badanie dna oka,
 • badanie USG.

Kiedy wyniki badań budzą jakiekolwiek wątpliwości, specjalista zleca pacjentowi dalszą diagnostykę, np. badanie tomograficzne odcinka układu nerwowego.

 

Czytaj również

Bibliografia

 • Węglarz, M., Karska-Basta, I., Kubicka-Trząska, A., & Romanowska-Dixon, B. (2018). Przeciwciała przeciwsiatkówkowe jako czynnik etiopatogenetyczny i marker uszkodzenia siatkówki w przebiegu schorzeń tylnego odcinka oka. Klinika Oczna= Acta Ophthalmologica Polonica, 120(1).
 • Glasner, P., Siebert, K., & Glasner, L. (2016). Nowoczesne metody obrazowania dna oka. In Forum Medycyny Rodzinnej (Vol. 10, No. 2, pp. 73-78).
 • Mulak, M., Pieniążek, M., & Misiuk-Hojło, M. (2008). Elektrofizjologiczna diagnostyka zaburzeń widzenia w zespołach paranowotworowych. Polski Przegląd Neurologiczny, 4(4), 199-202.
 • Koblańska, M. Oczy: nie wolno lekceważyć żadnych objawów. Lekarz POZ, 2(3), 202-203.
 • Kowalik, A., Wojtusik, D., Siennicka, A., & Fryczkowski, P. (2019). Badanie elektrofizjologiczne gałki ocznej–Wzrokowe Potencjały Wywołane (WPW). Inżynier i Fizyk Medyczny, 8(1).
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy oczne
Pęknięte naczynko w oku - przyczyny i domowe sposoby. Co pomaga na wylew w oku?
Mężczyzna z zaczerwienionym okiem
Zaburzenia widzenia – chwilowa utrata wzroku. Przyczyny
Kobieta na badaniu wzroku
Szczypiące oczy - przyczyny, krople i domowe sposoby
Kobietę szczypią oczy
Podobne artykuły
Mężczyzna z opuchniętymi powiekami
Opuchnięte oczy i powieki - co pomaga i jak zlikwidować? Domowe sposoby
Kobiece oko
Drganie powieki – przyczyny. Co jeść i jak pozbyć się drgającej powieki?
Mężczyzna w tunelu
Widzenie tunelowe: czym jest widzenie peryferyjne? Leczenie
Zbliżenie na załzawione oko
Łzawienie oczu to efekt niedrożnych kanałów łzawiących. Czy tylko to jest przyczyną dolegliwości?
Mężczyzna z problemem swędzących oczu
Swędzenie oczu - skąd się bierze i jak łagodzić? Krople i domowe sposoby

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!