To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Łzawienie oczu to efekt niedrożnych kanałów łzawiących. Czy tylko to jest przyczyną dolegliwości?

Łzawienie oczu to nadmierna produkcja łez. Oczy łzawią z wielu powodów, nie zawsze o podłożu chorobowym. Przeczytaj, kiedy taka dolegliwość powinna wzbudzić niepokój.
Zbliżenie na załzawione oko
źródło:123RF
W skrócie
 • Łzawienie oczu to nadmierna produkcja łez. Przyczyny takiego stanu są bardzo różne. Mogą być nimi choroby, alergie, niedrożne lub zablokowane kanały łzawiące, urazy mechaniczne. Jeśli dolegliwość powtarza się często i wywołuje dodatkowe przykre objawy warto skonsultować ją z lekarzem.
 • Silne łzawienie może pojawiać się także po intensywnej ekspozycji na słońce lub mocnym uderzeniu. Towarzyszy mu wtedy światłowstręt i krótkie niedowidzenie, pieczenie i szczypanie oczu. Nadmierne łzawienie to także częsta przypadłość u dzieci. Kanaliki nosowo-łzowe u takich maluchów są zbyt wąskie i blokują przepływ łez do nosa, powodując na powierzchni oka „jeziora wodne”.
 • Ulgę przynosi stosowanie kropel na łzawiące oczy. Wiele z nich zawiera naturalne roślinne składniki. Pomocne w ochronie oczu są także domowe sposoby, których zadaniem jest łagodzenie objawów i ochrona oczu.
SPRAWDŹ TEŻ: Ból oka - rodzaje i najczęstsze przyczyny bólu oczu
Spis treści

Reklama

Przyczyny łzawienia oczu

Łzy wytwarzane są przez gruczoły łzowe. Pełnią ważną rolę dla oczu, zapewniając nawilżenie rogówki i spojówki. Dodatkowo odpowiadają za zmywanie kurzu i ciał obcych z gałki ocznej. Pojawienie się łez to naturalny mechanizm obronny organizmu przed alergenami lub zanieczyszczeniami. 

Problem pojawia się, gdy łzy płyną w sposób niekontrolowany. Łzawienie oczu to nadmierne wydzielanie łez. Jeśli taki stan jest tymczasowy, spowodowany określonymi przejściowymi przyczynami, jak śmiech, kaszel lub drażniące wrażenia smakowe (na przykład zjedzenie pikantnej potrawy) to nie ma powodów do obaw. 

Przesłanką wymagającą zdiagnozowania powinna być wzmożona produkcja łez w nieoczekiwanych sytuacjach, która ma postać uciążliwej i nieprzyjemnej dolegliwości.  

Dlaczego oczy łzawią? Powodów takiego stanu jest wiele. Przewlekłe nadmierne łzawienie to objaw nieprawidłowości w mechanizmie funkcjonowania aparatu łzowego.

Dość częstą przyczyną łzawiących oczu są niedrożne lub zablokowane kanały łzawiące, które nie są w stanie odprowadzać łez do nosa. Zatkane ulegają zwężeniu (dlatego nie mogą odprowadzać łez), powodują gromadzenie łez w woreczku łzowym i przedostają się na twarz. Zablokowanie kanałów łzawiących może nastąpić na skutek urazów bądź ran twarzy. 

Kolejne przyczyny łzawienia oka to: 

 • kontaktowe zapalenie spojówek i powieki,
 • podwinięcie powieki,
 • nieprawidłowy skład łez, a konkretnie cieczy łzowej,
 • uszkodzenie filmu łzowego, czyli warstwy, która nawilża powierzchnię oka,
 • wyrastanie rzęs do wewnątrz oka,
 • narośle na powiekach, na przykład gradówka,
 • dwurzędowość rzęs,
 • zespół suchego oka,
 • oczny półpasiec,
 • nadwrażliwość i zmęczenie oczu,
 • alergia,
 • mechaniczne uszkodzenie oka,
 • suche powietrze,
 • problemy z zatokami,
 • chemikalia,
 • drażniące płyny w oku,
 • chemioterapia. 

Przyczyny łzawienia i pieczenia oczu powinien zdiagnozować lekarz, gdyż nadmierna produkcja łez może być oznaką poważnej choroby (jaskra, guz woreczka łzowego, skrzydlik oka).

Reklama

Łzawienie oczu podczas leżenia

Podczas leżenia łzy mają utrudniony odpływ na zewnątrz. Wynika to głównie z ustawienia kanalików nosowo-łzowych. Pozycja pozioma sprawia, iż podczas leżenia łzawienie oczu przybiera na sileNadmiar łez nie spływa bezpośrednio do nosa i znajduje ujście poprzez nadmierne łzawienie oczu.

Łzawienie oczu podczas leżenia nie zawsze dotyczy obu oczu. Często leżąc na boku, oko położone niżej zaczyna mocno „płakać”. Sytuacja zmienia się w momencie przewrócenia na drugi bok. O czym to świadczy? 

Najprawdopodobniej dochodzi do zatkania kanalika łzowego, który udrażnia się po zmianie pozycji. Warto skonsultować się z lekarzem, gdy sytuacja dość często się powtarza. Łzawiące oczy utrudniają odpoczynek, ale mogą być także sygnałem o chorobie oczu.   

Łzawienie oczu na słońcu 

Dlaczego oczy łzawią od słońca? Odpowiedź jest prosta – oko bardzo łatwo absorbuje promieniowanie słoneczne. Niebezpieczne dla oczu jest promieniowanie UVA, które może być powodem uszkodzenia soczewki oraz promieniowanie UVB, które uszkadza rogówkę. 

Silne słońce wnika mocno w głąb gałki ocznej, mocno ją podrażnia i jednocześnie wywołuje szczypanie i łzawienie oczu. Należy pamiętać, że nie tylko letnie wakacyjne słońce podrażnia oczy. W okresie zimowym promienie słoneczne odbijają się od śniegu i ekspozycja na promieniowanie UV jest znacznie silniejsza niż w czasie letnim. Łzawienie oczu na słońcu może zatem pojawiać się przez cały rok, niezależnie od pory.  

Skutki działania słońca na oczy można podzielić na przemijające lub wymagające leczenia. Mniej groźnymi konsekwencjami, które towarzyszą łzawieniu oczu są:

 • zaczerwienienie,
 • pieczenie, 
 • uczucie podrażnienia,
 • posłoneczne zapalenie spojówek.

Krótka ekspozycja na słońcu nie daje groźnych objawów. W takich przypadkach łzawienie dość szybko ustępuje samoistnie, bez komplikacji. 

Najsilniejsze promieniowanie słoneczne w letni dzień to godzina 9.00 oraz 14.00-15.00. Wbrew powszechnym opiniom słońce w południe nie jest najbardziej niebezpieczne dla oczu. Znajduje się wysoko nad głową, a to ułatwia ochronę oka przez łuki brwiowe. 

Łzawienie oczu pod wpływem słońca to sygnał, iż oko jest wrażliwe na taką ekspozycję. Nadmierne promieniowanie może zwiększać ryzyko określonych chorób, takich jak posłoneczne uszkodzenie plamki żółtej, nowotwory powiek, czerniak naczyniówki, skrzydlik czy stany zapalne spojówek

Warto chronić oczy przed słońcem, a każde nadmierne powtarzające się łzawienie posłoneczne w miarę możliwości sprawdzać i diagnozować. 

Reklama

Ból i łzawienie oka po uderzeniu

Większość urazów mechanicznych oka, w tym także uderzenia, objawia się dość silnym bólem, zaczerwienieniem i łzawieniem. W przypadkach silnego uderzenia łzawienie pojawia się natychmiast. To sygnał, iż mogło dojść nawet do uszkodzenia rogówki lub silnego krwotoku wewnętrznego. Ból i łzawienie oka po uderzeniu mogą być pierwszymi objawami naruszenia gałki ocznej. 

Jednym z objawów urazów, skutkujących pojawieniem się wylewów podskórnych (podbite oko) jest także łzawiące oko. Towarzyszą mu światłowstręt i krótkie niedowidzenie. Sytuacji, w których może dojść do uderzenia oka jest bardzo dużo. Nie zawsze musi być to bójka czy niebezpieczny wypadek. 

Do takiej sytuacji bardzo często dochodzi na przykład podczas zabawy z dziećmi czy po uderzeniu gałęzią w trakcie spaceru. Łzawienie i ból oka po uderzeniu warto skonsultować z lekarzem, jeśli towarzyszą im dodatkowo inne nieprzyjemności dolegliwości, jak krwotok wewnętrzny, światłowstręt lub silne zaczerwienie.  

ALLERTEC® EFFECT
Stosuje się u dorosłych i młodzieży w wieku 12 lat i powyżej w celu złagodzenia objawów kataru siennego (katar, zatkany nos, kichanie, świąd oraz zaczerwienione i łzawiące oczy) oraz innych postaci alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i alergicznego zapalenia spojówek (obrzęk, świąd, zaczerwienione i łzawiące oczy). Lek może być również stosowany do leczenia swędzących wysypek skórnych (bąble lub pokrzywka). Bilastyna hamuje powstawanie bąbli oraz zaczerwienienia skóry przez 24 godziny po przyjęciu pojedynczej dawki, dzięki czemu poprawia się jakość snu i jakość życia
ALLERTEC® EFFECT. Skład i postać: Każda tabletka zawiera 20 mg bilastyny. Wskazanie: Objawowe leczenie sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek oraz pokrzywki. Allertec Effect jest wskazany do stosowania u dorosłych i młodzieży (w wieku 12 lat i powyżej). Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. ChPL: 03.08.2022 r

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
REKLAMA

Pieczenie i łzawienie oczu

Nadmierna produkcja łez może mieć ścisły związek z działaniem czynników zewnętrznych (np. alergii kontaktowa, pocieranie, mechaniczne uszkodzenie) lub może wskazywać na rozwijające się w oku stany zapalne lub choroby oczu. 

Wiele dodatkowych objawów towarzyszy łzawieniu oka, które często mogą być sygnałem o rozwoju konkretnej dolegliwości chorobowej. Nadmierna produkcja łez nie pojawia się bez przyczyny. 

Najczęstsze objawy, które towarzyszą nadmiernej produkcji łez to:

 • pieczenie,
 • swędzenie,
 •  kichanie,
 • katar.

Istnieje ścisły związek między łzawieniem oczu a alergią. Dość często występującą chorobą jest alergiczne zapalenie spojówek. Pojawia się na skutek uczulenia na substancje zwane alergenami. 

Przyczynami łzawienia oczu przy alergii są:

 • kurz, 
 • roztocza,
 •  sierść i wydzielina (a konkretnie białko w nich zawarte) zwierząt futerkowych,
 •  pyłki roślin,
 • metale.

Charakterystyczną cechą alergii jest pojawianie się kilku objawów jednocześnie. Katar, łzawienie oczu, kichanie i opuchlizna powiek mogą świadczyć o silnych odczynach alergicznych. Objawy można łagodzić stosując leki antyalergiczne, okłady na opuchnięte powieki. Warto także przemywać oczy chłodnym roztworem soli fizjologicznej.

Pieczenie i łzawienie oczu może być także objawem alergii, ale w wielu przypadkach wskazuje również na zespół suchego oka lub ostre zapalenie spojówek. Objawy te nie zawsze jednak mają podłoże chorobowe. 

Mogą pojawiać się na skutek długiego noszenia soczewek kontaktowych, zbyt długiej pracy przy komputerze, stosowaniu niektórych kosmetyków (np. tusz do rzęs, płyny do demakijażu oczu), przebywaniu w pomieszczeniu mocno klimatyzowanym lub za bardzo ogrzanym. Pieczenie oka towarzyszy łzawieniu przy nadmiernej ekspozycji na słońce lub silny wiatr.

Katar i łzawieniu oczu pojawiają się jednocześnie najczęściej przy alergii. Organizm w taki sposób broni się przed alergenem. Katar sienny (alergiczny nieżyt nosa) objawia się nie tylko nadmierną wydzieliną z nosa, ale także natężonym łzawieniem z oczu. Alergia nie jest jedyną przyczyną takich dolegliwości. Pojawienie się nadmiernej ilości łez przy katarze może oznaczać stan zapalny błony śluzowej nosa, powstającej głównie na tle wirusowym. 

Nadprodukcji łez często towarzyszy swędzenie oczu w kącikach. Objawy tego rodzaju, jeśli występują łącznie mogą wskazywać na świąd oczu. Chory ma ciągłą potrzebę pocierania i drapania oka. Swędzenie pojawia się, jeśli w oku znajduje się ciało obce (kurz, rzęsa lub pyłek) lub nie zachowano właściwej higieny przy noszeniu soczewek. Łzawienie i swędzenie oka mogą pojawić też z bardzo prozaicznej przyczyny, jaką jest niewyspanie. 

Reklama

Łzawienie jednego oka 

Nadmiar łez powinien być odprowadzany z obu oczu. Na początku łzy spływają z worka spojówkowego do przedsionka z nosa. Dlatego też przy płaczu bardzo często pojawia się wydzielina z nosa. 

Silne łzawienie jednego oka może wskazywać na niedrożność kanalika łzowego. To zaburzenie charakteryzuje się niedrożnością systemu odprowadzania łez, które zamiast spływać do nosa gromadzą się na powierzchni oka. 

Nadmiar łez, zwany także jeziorkiem oka może zalegać tylko w jednym oku. Tego typu dolegliwości najczęściej dotyczą niemowląt. 

Kolejną przyczyną łzawienia z jednego oka może być stan zapalny wywołany grzybami, bakteriami lub wirusami. Łzawieniu towarzyszy charakterystyczna ropna wydzielina z oka, zaczerwienienie i bolesność przy ucisku. 

Zapalenie woreczka łzowego w jednym oku może być skutkiem nie tylko zapchania kanalików, ale także uchyłków woreczka łzowego, przebytych zabiegów chirurgicznych nosa i zatok lub urazów mechanicznych w tym konkretnym oku.                     

Reklama

Krople na łzawiące oczy  

Krople do oczu to preparaty w płynie, przeznaczone do zewnętrznego stosowania. Należy podawać je bezpośrednio do worka spojówkowego w regularnych odstępach czasu. 

Krople występują w postaciach jednorazowych fiolek lub butelek wielokrotnego użytku, wyposażonych w dozownik. Należy przestrzegać higieny w trakcie ich używania (czyste ręce) i zgodnie z dołączonymi ulotkami informacyjnymi. Każde krople posiadają termin ważności, z reguły krótki od momentu otworzenia buteleczki. 

Nie wolno używać kropli po zakończeniu terminu ważności. Taki przeterminowany produkt może przynieść więcej szkody niż korzyści. Oko jest delikatnym i szczególnie wrażliwym narządem. Leczenie łzawienia oczu często odbywa się pod kontrolą lekarza. 

Krople do oczu przeciw łzawieniu łagodzą dolegliwości związane z alergią. Zawierają wtedy substancje przeciwhistaminowe, które zmniejszają wydzielanie histaminy wywołującej łzawienie. Te specjalistyczne produkty z reguły sprzedawana są na receptę, po zdiagnozowaniu przez lekarza przyczyn alergii. Istnieje także możliwość zakupu kropli na łzawiące oczy bez recepty

Takie produkty wzbogacone są o wyciągi z roślin (np. świetlik), które posiadają właściwości lecznicze. Warto sięgać po krople bez konserwantów, które mogą dodatkowo podrażniać wrażliwe oczy. Głównym składnikiem takich preparatów jest kwas hialuronowy lub jego sól sodowa, która jest naturalnym składnikiem filmu łzowego.

Krople na pieczenie i łzawienie oczu powinny mieć właściwości kojące i odświeżające. Pozytywne działanie przynoszą specjalnie dobrane składniki, które zapewniają zgodność z tkankami oka i płynem łzowym. Do takich należy rumianek, świetlik, bławatek, oczar czy zielona herbata.

Wiele schorzeń gałki ocznej objawia się nadmiernym łzawieniem. Jakie krople na łzawiące oczy są najskuteczniejsze? Skuteczne produkty powinny wykazywać wiele właściwości, takich jak działanie łagodzące infekcje oczu, pieczenie oraz łzawienie. 

Łzawiące oko u niemowlaka  

Nadmierna produkcja łez to nie tylko problem osób dorosłych. Zjawisko to pojawia się często u dzieci, nawet tych najmłodszych. Łzawiące oko u dziecka zawsze wzbudza niepokój u rodziców. I słusznie, gdyż przyczyny takiego stanu mogą być poważne i wymagające konsultacji medycznej. 

Z reguły dziecku łzawi jedno oko, a problem ten często pojawia się już noworodków i niemowlaków.

Co oznacza łzawienie jednego oka u dziecka? Najczęstszą przyczyną takiego stanu jest nie w pełni wykształcony kanał nosowy. U dzieci jest dość wąski, a swoja prawidłową wielkość osiąga dopiero około 3 roku życia. Kanał nosowo-łzowy u niemowląt ma za zadanie odprowadzanie wilgoci z okolic oczu. 

Niestety nadmiar łez wywołany czynnikami zewnętrznymi, jak kurz, silny wiatr czy słońce nie może być prawidłowo odprowadzany przez zbyt wąskie kanaliki nosowo-łzowe. Pojawić się może wtedy nadmierne łzawienie jednego oka u niemowlaka.

Często towarzyszy mu lepka i gęsta wydzielina, która może nawet utrudniać otwarcie oka. Inna przyczyną łzawienia może być zapalenie spojówek o podłożu bakteryjnym, wirusowym czy grzybiczym. 

Łzawiące oko u noworodka ma także związek z niedrożnością kanalików nosowo-łzowych. Przewody te nie zawsze są całkowicie otwarte w chwili narodzin dziecka. Z czasem samoistnie zamykają się, ale w pierwszych dniach mogą być przyczyną nadmiernego łzawienia. 

Domowe sposoby na łzawienie 

Co zrobić, żeby oczy nie łzawiły? Jeśli dolegliwość nie powtarza się zbyt często warto zastosować proste domowe sposoby na łzawiące oczy

Oto kilka możliwości:

 • wykonywanie delikatnego masażu powiek,
 • ciepłe okłady z roztworu rumianku,
 • robienie przerw od pracy przy komputerze,
 • przemywanie oczu solą fizjologiczną,
 • dbałość o dobre oświetlenie,
 • noszenie okularów przeciwsłonecznych w pogodne i słoneczne dni,
 • unikanie zbyt intensywnego makijażu i zmywanie go przed snem,
 • noszenie soczewek zgodnie z zaleceniami producenta,
 • dbałość o odpowiednie wietrzenie pomieszczeń, aby nie były zbyt przegrzane i wilgotne.

Proste i naturalne sposoby na łzawienie oczu mogą być skutecznym uzupełnieniem leczenia i stosowania środków medycznych.

Czytaj również

Bibliografia

 • „Choroby oczu”, Raport Instytutu Ochrony Zdrowia, www.spartanska.pl (data dostępu 28.08.2021),
 • E. Bogacka „Kontaktowe zapalenie spojówek i skóry oczu”, Alergia Astma Immunologia 2018, 23 (3): 157-159,
 • K. Kucharska „Alergia narządu wzroku”, Centrum Medyczne „orbita” w Warszawie,
 • „Aktualizacja wytycznych Polskiego Towarzystwa Okulistycznego dotyczących diagnostyki i leczenia zespołu suchego oka”, www.pto.com.pl (data dostępu 28.08.2021).
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy oczne
Łzawienie oczu to efekt niedrożnych kanałów łzawiących. Czy tylko to jest przyczyną dolegliwości?
Zbliżenie na załzawione oko
Zaburzenia widzenia – chwilowa utrata wzroku. Przyczyny
Kobieta na badaniu wzroku
Szczypiące oczy - przyczyny, krople i domowe sposoby
Kobietę szczypią oczy
Podobne artykuły
Okulista bada wzrok starszemu mężczyźnie
Błyski w oku - skąd się biorą i co oznaczają? Jak je wyleczyć?
Mężczyzna z opuchniętymi powiekami
Opuchnięte oczy i powieki - co pomaga i jak zlikwidować? Domowe sposoby
Kobiece oko
Drganie powieki – przyczyny. Co jeść i jak pozbyć się drgającej powieki?
Mężczyzna z problemem swędzących oczu
Swędzenie oczu - skąd się bierze i jak łagodzić? Krople i domowe sposoby
Mężczyzna w tunelu
Widzenie tunelowe: czym jest widzenie peryferyjne? Leczenie

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!