Kłucie w sercu – przyczyny. Co oznacza i co robić?

Kłucie w sercu może wynikać z rozmaitych powodów. Najczęściej jest kojarzone z zawałem serca, jednak znacznie częściej w rzeczywistości ma związek ze schorzeniami innych niż krążeniowy układów organizmu. Co jeszcze może oznaczać kłucie serca. Co robić, gdy się pojawi?
Mężczyzna odczuwa kłucie w sercu
źródło:123RF

Spis treści

Czym jest kłucie w sercu?

Kłucie w sercu to dość powszechna dolegliwość, która dotyka dorosłych w różnym wieku, ale także dzieci i młodzież. Kłuciem w okolicy serca określa się ból, który może mieć charakter:

 • ciągły, 
 • przemijający, 
 • tępy, 
 • silny, 
 • umiarkowany, 
 • ściskający, 
 • palący, 
 • miażdżący, 
 • przeszywający.

Kłucie serca – jak pacjenci potocznie nazywają odczuwaną nieprawidłowość – często nie ma nawet związku z układem sercowo-krążeniowym. Okazuje się, że takim objawem dają o sobie znać rozmaite schorzenia nie związane z narządem, jakim jest serce, ale zlokalizowanymi m.in. w rejonie układu oddechowego, pokarmowego, czy nerwowego. Ból w okolicy serca odczuwany jako kłucie może także wskazywać na problemy z jakimś odcinkiem kręgosłupa, czy systemem stawowo-mięśniowym.

Jednak większość osób kłucie w okolicy serca kojarzy z kłopotami sercowymi, a dokładniej z zawałem serca. Ten poważny dla ustroju stan odznacza się nie tylko kłuciem odczuwanym za mostkiem (niekiedy wędrującym do lewego ramienia, barku, szyi, a nawet górnej części brzucha), ale też uczuciem ciężaru i duszności, osłabieniem, nudnościami, nadpotliwością, niepokojem, zawrotami głowy oraz drętwieniem lewej ręki.

Warto podkreślić, że serce leży w środkowej części klatki piersiowej, za mostkiem. Zatem wrażenie kłucia, czy dolegliwości bólowe usytuowane w rejonie na lewo od mostka zazwyczaj nie będą miały związku z zawałem serca, czy innym incydentami, bądź schorzeniami sercowymi.

Przyczyny krążeniowe kłucia w sercu

Statystyki pokazują, że kłucie w sercu wynikające z chorób serca lub kłopotów z płucami występuje u 5-16 procent pacjentów. Opisany wyżej przypadek zawału serca kwalifikuje się do natychmiastowego wezwania karetki pogotowia. 

Jakie jeszcze inne schorzenia krążeniowe może zwiastować kłucie w sercu? Przy głębokim wdechu taki syndrom w połączeniu z dusznością, uczuciem zmęczenia, a nawet gorączką może oznaczać zapalenie mięśnia sercowego. Może być on powikłaniem infekcji wirusowej. 

Kłucie pod sercem odczuwają też osoby, które chorują na chorobę wieńcową. Uwidacznia się ona przede wszystkim w czasie wysiłku, kiedy komórki mięśnia sercowego nie są dostatecznie dotlenione. Pacjenci z chorobą wieńcową skarżą się na zamostkowy ból promieniujący do żuchwy i rąk.

Innym schorzeniem, którego cechuje ból za mostkiem jest zapalenie osierdzia (worka okalającego serce). Dolegliwości bólowe są także odczuwane w barkach, szyi, czy lewej łopatce.

Rozdzierającym bólem przedniej części klatki piersiowej oraz okolicy mostka charakteryzuje się zaś rozwarstwienie aorty. Kłucie serca przy oddychaniu może mieć również związek z bólem dusznicowym. Pacjenci opisują tę dolegliwość jako rozlany ból w obszarze całej klatki piersiowej, a także wrażenie ucisku i pieczenia, które zwykle nie trwają dłużej niż 10 minut. 

Jakie choroby oznaczają kłucie w sercu?

Co jeszcze może oznaczać kłucie serca? Przyczyny takiego objawu mogą towarzyszyć przepuklinie rozworu przełykowego lub przepuklinie przepony. Poza tym kłucie i ból w obrębie klatki piersiowej występuje w tzw. nerwicy serca. Choroba manifestuje się tępym, trwającym długo bólem w klatce piersiowej, zmęczeniem, zawrotami głowy oraz mrowieniem i drętwieniem kończyn.

Co oznacza kłucie w sercu? Niekiedy taki symptom stanowi powikłanie anginy, przeziębienia, czy innej infekcji wirusowej. 

Kłucie w sercu u nastolatków oraz u młodszych dzieci wiąże się także z zespołem Tietze’a, w którym dochodzi do zapalenia stawów mostkowo-obojczykowych i mostkowo-żebrowych, co przejawia się obrzękiem, który może dawać uczucie bólu w klatce piersiowej.

Ponadto kłucie w obrębie serca może odznaczać się problemy emocjonalne, silny, przebyty niedawno stres, zbyt duży wysiłek fizyczny (np. za intensywny trening), czy przejedzenie. Niekiedy takiej nieprzyjemnej oznace będzie towarzyszyła zgaga.

Kłucie serca od kręgosłupa

Z czym jeszcze należy wiązać kłucie w sercu? Przyczyny tej anomalii warto także szukać w nieprawidłowościach związanych z budową kręgosłupa, czy nabytymi schorzeniami związanymi z kręgosłupem i układem kostno-szkieletowym.

Bólem usytuowanym w okolicy serca może przejawiać się np. przeciążenie części piersiowej kręgosłupa. Niekiedy dochodzi wówczas do przesunięcia kręgu, który uciska okoliczne nerwy powodując kłucie w sercu przy wdechu i bóle w klatce piersiowej o innych charakterze. 

Podobne symptomy mogą dawać zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa szyjnego. Zaniedbany, zesztywniały kręgosłup u osób prowadzących siedzący tryb życia dość często daje o sobie znać dolegliwościami bólowymi, także w obrębie klatki piersiowej, a także drętwieniem i mrowieniem rąk i nóg (te parestezje najczęściej dotyczą lewej ręki).

W takim przypadku należy udać się do ortopedy, by ustalić jaki dokładnie problem zdrowotny występuje i przedsięwziąć odpowiednie kroki, takie jak właściwa rehabilitacja, dobrane dla danej osoby ćwiczenia, masaże i zabiegi terapeutyczne.

Co robić, gdy kłuje serce?

Jak zachować się gdy pojawiło się kłucie w sercu, co robić w takim przypadku? Jeżeli dotkliwemu kłuciu za mostkiem towarzyszą inne objawy, charakterystyczne dla zawału serca (które zostały opisane wcześniej), należy jak najszybciej wezwać pomoc medyczną. 

W sytuacji, kiedy kłucie w klatce piersiowej nie wykazuje cech zawału serca, ale powraca lub niepokoi, należy skonsultować taki objaw z lekarzem. Można w pierwszej kolejności udać się do lekarza rodzinnego, który w razie takiej potrzeby, wypisze skierowanie do kardiologa lub innego specjalisty. Medyk POZ może też zlecić wykonanie badania echokardiograficznego (EKG) oraz innych badań diagnostycznych.

W sytuacji gdy wystąpi nagłe kłucie w sercu, warto usiąść lub położyć się na boku, zdjąć z szyi np. naszyjnik, szal, czy krawat, rozchylić, czy rozpiąć górną część garderoby, otworzyć, bądź uchylić okno, by dostarczyć sobie więcej tlenu, a także napić się wody. Jeśli w pobliżu znajduje się jakaś inna osoba, dobrze jest poprosić ją o pomoc w wykonaniu tych czynności. 

Leczenie jest uzależnione od powodu dolegliwości. Przykładowo, jeśli za kłucie w sercu odpowiada nerwica, takiemu choremu zwykle aplikuje się leki uspokajające, a w dłuższej perspektywie poddaje się go  w psychoterapii. 

Czytaj też:

Bibliografia

 • 1. Levy Thomas, Choroby serca. Zwalczaj przyczyny, nie objawy, ISBN 978-83-65717-14-6.
 • 2. Galler Claudia, Choroby serca i układu krążenia, Medpharm, 2011, Wrocław, ISBN 9788362283736.

Oceń artykuł

(liczba ocen 3)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!