Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Złamanie prącia – objawy, leczenie, operacja i skutki

Złamanie prącia to poważny uraz penisa, najczęściej spowodowany odbyciem intensywnego stosunku płciowego. Jak rozpoznać objawy wskazujące na złamanie penisa? Jak przebiega leczenie i jakie mogą być skutki niepodjęcia właściwej terapii?
Mężczyzna odczuwa ból prącia
źrodło:123RF
Spis treści

Reklama

Czym jest złamanie prącia?

Wydawać by się mogło, że złamanie prącia nie jest możliwe. Logiczne podchodząc do tematu, wewnątrz penisa zazwyczaj nie ma kości. W takim razie czy można złamać prącie? Okazuje się, że tak, Jest to bowiem uraz penisa, do którego dochodzi nagle, często w wyniku zbyt intensywnego współżycia, masturbacji, czy nieszczęśliwego wypadku. 

Jednym z objawów, który niewątpliwie wskazuje na złamanie penisa jest charakterystyczny trzask, jaki wydają pękająca otoczka biaława oraz ciała jamiste, znajdujące się w prąciu.

Takie uszkodzenie u mężczyzn zdarza się jednak bardzo rzadko. Szacuje się, że występuje od 1 do 2 proc. takich przypadków ogółem. Statystyki mogą być jednak niedoszacowane ze względu na niezgłaszanie się wszystkich pokrzywdzonych po opiekę lekarską. Każdy pan, który podejrzewa u siebie złamanie prącia powinien jednak jak najszybciej zgłosić się do lekarza urologa, bądź internisty, lub też na SOR. Taki stan wymaga niezwłocznej interwencji medycznej. Pozostawienie złamania prącia bez jakiegokolwiek działania medycznego może przyczynić się do utraty zdolności seksualnych.

Reklama

Objawy złamania prącia

Jak wygląda złamane prącie? Jeśli do urazu doszło w czasie wzwodu penisa, to natychmiast dochodzi do ustania erekcji. Członek puchnie, staje się sino-krwawy. Jego kształt przypomina saksofon. Czym jeszcze charakteryzuje się złamanie prącia?

Objawy tego stanu to także głośny trzask, wspomniany wyżej, będący wynikiem pękania naczyń wypełniających prącie, a ponadto silny ból. Złamaniu prącia może też towarzyszyć uszkodzenie cewki moczowej. Niekiedy obserwuje się wystąpienie krwiomoczu oraz krwawienia z penisa. Opisane symptomy są tak wyraziste, że trudno je pomylić z czymś innym. Lekarz, który będzie oglądał taki przypadek, nie będzie miał problemów z postawieniem diagnozy.

W literaturze opisano jak dotąd kilkanaście przypadków złamania prącia. Pierwszy zapis tego rodzaju urazu penisa w Polsce pochodzi z 1838 roku. Dokonał go Konstanty Porcyanko.

Wśród tych zapisów znajdują się przypadki będące rezultatem upojnych igraszek miłosnych z partnerką, partnerem lub samym sobą, ale też niefortunne zdarzenia, do których doprowadziła m.in. nieuwaga, czy zwykły pech.

Reklama

Przyczyny złamania prącia

Jak można złamać prącie? Najczęściej dochodzi do niego podczas stosunku płciowego, szczególnie jeśli partnerzy seksualni, bądź jedno z nich gwałtownie zmieni pozycję ciała, bez zaprzestania penetracji. Zdecydowanie przodują tutaj takie pozycje seksualne jak np. „na jeźdźca”, czy taka, podczas której mężczyzna jest za plecami partnerki, albo kiedy kobieta jest stroną dominującą. Nierzadko też do złamania prącia doprowadza intensywna masturbacja. 

Oprócz tych najbardziej dominujących okoliczności występują też inne przyczyny, takie jak nieszczęśliwe wypadki. Taki uraz może wystąpić podczas gwałtownego przekręcania się w czasie snu, zwłaszcza o charakterze erotycznym, kiedy członek jest w wzwodzie. Złamanie prącie może także pojawić się w wyniku mocnego uderzenia lub upadku z wysoka, np. z drabiny. 

Znane są również przypadki, kiedy efektem prób przedłużania, naprostowywania, czy pogrubiania sobie samodzielnie penisa było właśnie jego złamanie. Mężczyźni niekiedy podejmują się różnych domowych, niesprawdzonych sposobów, by zwiększyć swoją atrakcyjność, stosując rozmaite gadżety, co może okazać się opłakane w skutkach.

Reklama

Jak leczy się złamanie prącia?

Co robić, kiedy nastąpi złamanie prącia? Leczenie powinno być podjęte jak najszybciej, ponieważ im dłużej mężczyzna będzie zwlekał z pokazaniem członka lekarzowi, tym szanse na uratowanie penisa i zachowanie pełni sprawności w tym obszarze są mniejsze. 

Jakie jest postępowanie medyczne, kiedy diagnozuje się złamanie prącia? Operacja, i to jak najszybciej przeprowadzona, jest jedynym ratunkiem. Podczas zabiegu chirurdzy operujący pacjenta usuwają krwiaka, zszywają pękniętą otoczkę białawą oraz ciała jamiste penisa. Po zabiegu pacjent powinien być poddany rekonwalescencji, która może trwać od kilku do kilkunastu tygodni. 

Po powrocie do zdrowia konieczna jest konsultacja lekarska, ponieważ trzeba ustalić czy nie doszło do trwałych uszkodzeń członka oraz czy nie pojawiły się kłopoty z jego funkcjonowaniem, takie jak np. trudności w osiąganiu erekcji czy skrzywienie prącia. Lekarze często zlecają badania diagnostyczne, takie jak USG Doppler prącia. Jest to analiza ultrasonograficzna ciał jamistych prącia razem z naczyniami, które doprowadzają i odprowadzają krew do i z penisa.

Reklama

Konsekwencje złamania prącia

Do czego może doprowadzić złamanie prącia? Skutki takiego urazu, nawet jeśli postępowanie lecznicze nastąpiło bardzo szybko, mogą być poważne. M.in. mogą zdarzyć się zaburzenia erekcji, poza tym członek po operacji może ulec skrzywieniu. 

Jednak dużo dalsze konsekwencje pojawiają się kiedy mężczyzna ignoruje ten uraz. Nieleczone złamanie prącia skutkuje permanentnymi problemami z osiąganiem wzwodu, odczuwaniem dotkliwego bólu w momencie erekcji, pojawieniem się stanów zapalnych i ropnych w obrębie złamanego penisa oraz stałą deformacją członka. 

Z pewnością lepiej zrobić wszystko, by nie dopuścić do takiego urazu. Podczas uprawiania miłości, pomimo emocjonalnych uniesień, warto zachować zdrowy rozsądek. Dobrze jest się też zastanowić nad jakością i przeznaczeniem erotycznych zabawek, dobieranych do danej aktywności seksualnej. Ważne jest to, by korzystać z produktów sprawdzonych firm, posiadających wymagane atesty i certyfikaty. 

Czytaj również

Bibliografia

  • Leńko Jan, Adamkiewicz Kazimierz, Urologia: podręcznik dla studentów medycyny, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1987, Warszawa, ISBN 83-200-1187-6.
  • Borkowski Andrzej, Urologia: podręcznik dla studentów medycyny, PZWL, 2015, Warszawa, 2, ISBN 978-83-200-4924-4.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wady anatomiczne penisa i jąder
Skrzywienie penisa: przyczyny i leczenie. Nie tylko operacja
Mężczyzna trzyma dłonie na kroczu
Podobne artykuły
Powiększone jądro
Guzek na jądrze - czego jest objawem? Leczenie i rokowania
Mężczyzna odczuwa objawy infekcji intymnej
Obrzęk jądra – po uderzeniu i z innej przyczyny. Leczenie
Mężczyzna w bieliźnie trzymający się za krocze
Załupek - przyczyny odwrotności stulejki. Jak się objawia?
Okrągłe grudki perliste prącia
Grudki perliste - prącia, u kobiet. Usuwanie i sposoby
Spuchnięte jądro - powiększone jądro u mężczyzny i dziecka

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!