Guzek na jądrze - czego objawem jest zgrubienie lub narośl na jądrze?

Guzek na jądrze może być objawem groźnej choroby lub wynikiem zwykłego urazu. Niezależnie jednak od przyczyny trzeba zgłosić lekarzowi każde wykryte zgrubienie na jądrze, bo tylko dzięki temu jest możliwe postawienie prawidłowej diagnozy i rozpoczęcie leczenia.
Powiększone jądro
Źródło: 123RF

Spis treści

Nie każda narośl czy zgrubienie na jądrze jest objawem nowotworu. Przyczyn wyczuwalnych guzków może być wiele. Niepokojące zgrubienia pojawiają się przy żylakach powrózka nasiennego, wodniaku jądra, krwiakach wokół jądra, a także przy torbielach najądrza.

Guzek na jądrze: żylaki powrózka nasiennego

Żylaki powrózka nasiennego zdarzają się u 10-15 procent mężczyzn. Najczęściej rozszerzenia naczyń żylnych splotu wiciowatego pojawiają się na lewej żyle jądrowej i właśnie tu wyczuwalne są guzki na jądrze. Żylaki powrózka nasiennego dzielą się trzy rodzaje:

  • mało wyczuwalne guzki na jądrze
  • guzki wyczuwalne podczas badania palpacyjnego w pozycji stojącej
  • największe żylaki nie tylko wyczuwalne, ale także widoczne i zniekształcające mosznę

Żylaki leczy się operacyjnie za pomocą klasycznych metod chirurgicznych lub laparoskopowo. Bardzo ważne jest wczesna diagnoza, bo nieleczone żylaki powrózka nasiennego mogą prowadzić do wielu groźnych powikłań, w tym do niepłodności.

Sprawdź też: Potworniak - objawy, leczenie, operacja

Guzek na jądrze: wodniak jądra

Wyczuwalne zgrubienie na jądrze może być efektem wodniaka jądra. To choroba, w trakcie której dochodzi do nadmiernego nagromadzenia się płynu surowiczego między błoną ścienną a otrzewną osłonki jądra. Wodniak jądra może być wrodzony i występuje wtedy u już noworodków (do 12 miesiąca życia powinien samoistnie się wchłonąć) lub nabyty w wyniku urazu, a także jako powikłania po różnych schorzeniach.

Większość wodniaków nie powoduje bólu, a niepokój pacjenta wzbudza owalny guzek na powierzchni jądra. Ból pojawia się jedynie wtedy, gdy wodniak jest wynikiem ostrych stanów zapalnych lub chorób nowotworowych.

Nabyty wodniak jądra najczęściej leczony jest operacyjnie, usuwa się w ten sposób nadmiar płynu. Można rozważyć także operację wrodzonego wodniaka jądra, jeśli stan nie ustąpi do 2. roku życia dziecka.

Guzek na jądrze: krwiak wokół jądra

Guzek w mosznie może być także objawem krwiaka jądra, który najczęściej powstaje w wyniku urazu – zmiażdżenia lub silnego uderzenia. U starszych mężczyzn może być następstwem procesu zapalnego w okolicy narządów płciowych.

Krwiak zazwyczaj ustępuje sam w ciągu tygodnia. Jeśli do tego nie dojdzie potrzebna będzie interwencja chirurgiczna. Zabieg usunięcia krwiaka przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, a pacjent wraca do pełnej sprawności w ciągu kilku dni po operacji. 

Czytaj też: Spodziectwo

Torbiel najądrza

Torbiele najądrza często są diagnozowane u chłopców w okresie dojrzewania. Tworzą się, gdy zaburzony zostaje przepływ płynu surowiczego lub nasienia przez kanaliki najądrza. Jednym z rodzajów torbieli jest wodniak jądra. Struktury torbielowate powstają też przy guzach nowotworowych zwanych potworniakami.

Guz nowotworowy jądra

Rak jądra jest najczęstszym nowotworem złośliwym, który dotyka mężczyzn w wieku 20-44 l. A w 90 procentach pacjent sam może wyczuć guz jądra i zaobserwować zmianę w konsystencji jądra. Guz nowotworowy jądra rzadko kiedy powoduje silne odczucia bólowe, może jednak sprawiać dyskomfort. Większość chorych obserwuje u siebie także powiększenie i tkliwość piersi, a gdy pojawiają się przerzuty ból brzucha, ból w okolicy lędźwi, kaszel.

Leczenie nowotworu jądra polega na operacyjnym usunięciu jądra wraz z najądrzem i podwiązaniu powrózka nasiennego.

Zobacz czym jest: Ginekomastia

Zgrubienie na jądrze - profilaktyka

Każdy mężczyzna powinien regularnie badać zawartość moszny, bo dzięki temu jest w stanie wykryć niepokojące guzki na worku mosznowym lub dziwne narośle. W ten sposób można także zaobserwować każde powiększenie lub zmniejszenie jądra, zmianę jego napięcia i ewentualny stan zapalny.

Badanie palpacyjne powinno się wykonywać po ciepłej kąpieli. W pierwszej kolejności należy stanąć przed lustrem i obserwować, czy nie pojawiły się zmiany wyglądu. Potem trzeba przesuwać jądro między palcami i sprawdzić, czy nie ma guzków w jądrze. Na tylnej powierzchni jądra wyczuwalne będzie miękkie zgrubienie, ale to nic niepokojącego, to struktura najądrza. 

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 34)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!