Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Grudki perliste - prącia, u kobiet. Usuwanie i sposoby

Grudki perliste stanowią estetyczny defekt, który niejednego mężczyznę wpędza w kompleksy. Niejednemu też przysparza sporej dawki trwogi – wszak grudki perliste łatwo pomylić z objawami chorób przenoszonych drogą płciową, zwłaszcza kłykciami kończystymi, które są efektem zakażenia wirusem HPV. Zobacz, czym są grudki perliste prącia, skąd się biorą, czy występują u kobiet i czy możliwe jest ich usunięcie.
Okrągłe grudki perliste prącia
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Grudki perliste prącia

Grudki perliste prącia pojawiają się na obrzeżu żołędzi penisa. W wielu przypadkach budzą silny niepokój, szczególnie u panów, którzy prowadzą bogate życie seksualne i podejrzewają możliwość zarażenia się jedną z chorób wenerycznych. Dlatego, już na wstępie należy uspokoić: grudki perliste prącia same w sobie nie są jednostką chorobową, nie są też objawem żadnego schorzenia.

Medycyna uznaje je za zmienność osobniczą, czyli jeden z możliwych występujących rodzajów skóry penisa. Grudki perliste prącia nie są więc groźne dla naszego zdrowia i życia. Nie zwalnia nas to jednak z wizyty lekarskiej w sytuacji, gdy pojawią się na penisie.

Specjalista powinien ocenić, czy mamy do czynienia z niegroźnymi grudkami perlistymi, czy z objawami niebezpiecznej choroby wenerycznej.

Reklama

Grudki perliste prącia – jak wyglądają?

Grudki perliste mają postać bezbarwnych, cielistych ziarenek o średnicy maksymalnie 3-4 milimetrów, zwiększających swoją objętość wraz ze wzwodem. Najczęściej grudki perliste występują w tak zwanym rowku zażołędnym, czyli miejscu gdzie żołądź łączy się z napletkiem.

Występują symetrycznie, bardzo często „ustawiają się” w rzędzie. Mogą nieco przypominać krosty lub pęcherze, nie sączy się jednak z nich żadna wydzielina. Grudki perliste są bezbolesne, dlatego zdarza się, że o ich istnieniu panowie nie przyglądający się na co dzień swoim organom płciowym dowiadują się z pewnym opóźnieniem.

Grudki perliste prącia – skąd się biorą?

Nauka nie znalazła do dziś jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, skąd się biorą grudki perliste prącia. Zauważono jedynie pewne tendencje, odnośnie których wnioski są jednak jednoznaczne. Różne dane z różnych krajów wskazują, że przypadłość ta dotyka od około 5 do nawet 30 procent populacji mężczyzn w wieku 20-30 lat, natomiast wraz z wiekiem tendencja do występowania grudek perlistych prącia maleje.

Według naukowców, większe ryzyko zaobserwowania grudek perlistych prącia występuje u mężczyzn nieobrzezanych oraz rasy czarnej. Nie wiadomo jednak dlaczego. Współczesna medycyna uważa, że grudki perliste nie mają związku z zaniechaniami natury higienicznej, nie są też – jak już powiedzieliśmy – zmianami chorobowymi. 

Reklama

Grudki perliste – usuwanie

Ponieważ grudki perliste nie są chorobą, jasne jest, że nie można się nimi zarazić. A zatem mężczyzna, który pod napletkiem odkryje tego typu ziarenka, po wykluczeniu iż są one objawem jednego ze schorzeń wenerycznych, może współżyć bez ryzyka zakażenia partnerki (partnera). 

Mimo braku medycznych wskazań, wielu panów decyduje się na usunięcie grudek perlistych ze względów estetycznych. Z uwagi na wygląd oraz budzące skojarzenia, grudki perliste mogą bowiem wpływać na obniżenie samooceny, a nawet zaburzenia seksualne wywołane poczuciem wstydu czy niepewności. Grudki perliste z oczywistych powodów mogą też budzić niepokój partnerki seksualnej. 

Grudki perliste usuwa się zazwyczaj za pomocą lasera CO2 powodującego odparowanie narośli. Jest to zabieg bezbolesny, wykonywany przy niewielkim jedynie znieczuleniu za pomocą kremu. Nie rodzi większych powikłań poza kilkudniowym obrzękiem i pojawieniem się niewielkich strupków. 

Grudki perliste można też usunąć stosując krioterapię albo elektrodesykacje (wypalanie).

Czytaj też: Grzybica narządów płciowych

Reklama

Grudki perliste – domowe sposoby

Czy są na grudki perliste domowe sposoby – pytają na forach internetowych osoby, które zauważyły tego typu zmiany na skórze, a które z różnych powodów wstydzą się lub boją zgłosić ze swoimi obawami do lekarza. Odpowiedź w tym przypadku jest prosta: domowych sposobów na grudki perliste nie ma.

Nie znikną one od wcierania ziołowych maści ani moczenia prącia w cudownym naparze. Jeśli mamy pewność, że są to „jedynie” grudki perliste (czego dowiemy się jedynie w czasie wizyty u lekarza), możemy je pozostawić w spokoju (możliwe, że wchłoną się same) lub zgłosić na zabieg ich usunięcia.

Reklama

Grudki perliste u kobiet?

Grudki perliste to zmiany występujące na skórze penisa. W Internecie pojawiają się zapytania dotyczące grudek perlistych na wargach sromowych u kobiet. Owszem, rozmaite grudki w tym miejscu pojawić się mogą, nie są to jednak grudki perliste. Lekarze zalecają w takiej sytuacji konsultację medyczną pod kątem schorzeń wenerycznych i innych. Zresztą, tak jak już wspomnieliśmy, konieczność wizyty u lekarza zachodzi także w przypadku mężczyzn. Grudki perliste łatwo bowiem pomylić jest z objawami groźnych chorób. Jakich?

Reklama

Grudki perliste a kłykciny

Grudki perliste przypominają kłykciny kończyste. Są to zmiany związane z infekcją wywołaną przez niezwykle groźny wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Kłykciny kończyste występują jednak nie tylko na obrzeżach żołędzi, ale też na wędzidełku, skórze moszny i wzgórka łonowego, wokół odbytu a nawet pod pachami (w przypadku mężczyzn) a także na wargach sromowych, w pochwie, w cewce moczowej oraz w szyjce macicy (kobiety).

W odróżnieniu od grudek perlistych, kłykciny kończyste są objawem groźnej choroby, którą bezwzględnie należy leczyć. Pamiętajmy przy tym, że usunięcie zmian skórnych nie wyeliminuje wirusa z organizmu, zatem choroba będzie mieć tendencję do nawracania. Pamiętajmy, że ze 150 mutacji wirusa HPV dwie (16 i 18) są wysoce kancerogenne, czyli rakotwórcze – są główną przyczyną raka szyjki macicy.

Czytaj również
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wady anatomiczne penisa i jąder
Załupek - przyczyny odwrotności stulejki. Jak się objawia?
Mężczyzna w bieliźnie trzymający się za krocze
Podobne artykuły
Powiększone jądro
Guzek na jądrze - czego jest objawem? Leczenie i rokowania
Spuchnięte jądro - powiększone jądro u mężczyzny i dziecka
Mężczyzna trzyma dłonie na kroczu
Skrzywienie penisa: przyczyny i leczenie. Nie tylko operacja
Okrągłe grudki perliste prącia
Grudki perliste - prącia, u kobiet. Usuwanie i sposoby
Mężczyzna odczuwa ból prącia
Złamanie prącia – objawy, leczenie, operacja i skutki

Reklama


Czy ubytek słuchu można wyleczyć? 👂
Sprawdź!