Spuchnięte jądro - powiększone jądro u mężczyzny i dziecka

Powiększenie jądra może świadczyć o wielu różnych powikłaniach związanych ze zdrowiem. Często wiąże się z koniecznością wizyty u specjalisty i wprowadzenia odpowiedniego leczenia. Jakiego?
Spis treści

Dla każdego mężczyzny jądra są niezmiernie ważną częścią ciała. To właśnie te gruczoły odpowiedzialne są za produkcję plemników i męskich hormonów płciowych. Choroby jąder prowadzić mogą nawet do bezpłodności, dlatego tak istotne jest szybkie reagowanie na niepokojące objawy oraz regularne samobadania, pozwalającego na wczesne ich wykrycie. Powiększenie jądra może świadczyć o pojawieniu się ryzyka wielu poważnych chorób i nie należy go bagatelizować.

Do najpopularniejszych dolegliwości zaliczyć należy:

Zobacz: Badania ginekologiczne dla mężczyzn, czyli wizyta u androloga

Zapalenie jądra

Zapalenie jądra najczęściej występuje jednocześnie z zapaleniem najądrza lub łagodnym przerostem gruczołu krokowego. Przyczyną są dostające się do organizmu bakterie, a w przypadku młodych chłopców wirus związany z powikłaniami po śwince. Objawem zapalenia może być powiększenie i ból jądra.

Moszna jest często obrzęknięta i zaczerwieniona, ból jąder towarzyszy również oddawaniu moczu i ejakulacji. Diagnozy dokonuje lekarz poprzez wykonanie USG moszny, badanie moczu oraz wymazu z cewki moczowej. Leczenie zapalenia jądra polega na przyjmowaniu antybiotyków lub leków przeciwzapalnych.

Skręt jądra

Bardzo poważną chorobą jest skręt jądra, polegający na obróceniu się gruczołu wokół własnej osi, a przez to odcięciu dopływu krwi. Najczęściej dochodzi do niego u młodych, aktywnych fizycznie mężczyzn. Skrętowi jądra towarzyszy nagły, bardzo silny ból, powiększenie jądra, nudności i wymioty. W tym przypadku wymagana jest jak najszybsza interwencja chirurgiczna – aby ocalić jądro w ciągu 3-6 godzin należy dokonać operacji jego odkręcenia, inaczej często konieczna jest amputacja.

Rak jądra

Spośród chorób nowotworowych dotykających młodych mężczyzn najczęściej występującą jest rak jądra. Głównym problemem w jego leczeniu jest późna jego wykrywalność, spowodowana brakiem uciążliwych objawów i niechęcią do wizyty u specjalisty.

Zazwyczaj pierwszym objawem jest niebolesne powiększenie jądra. Podczas samobadania często jest wyczuwalny guzek, może dojść także do obrzęku moszny. Wstrzymywanie się z wizytą u lekarza jest błędem, ponieważ wcześnie wykryty jest w stu procentach uleczalny. Leczenie polega na amputacji gruczołu, dalsze postępowanie ustalane jest indywidualnie. Czasem konieczna okazuje się radioterapia lub chemioterapia. 

Czytaj też:

Więcej z kateogrii: Seks
Przeczytaj artykuł
Ból jąder - możliwe przyczyny, potencjalne diagnozy, postępowanie
Przeczytaj artykuł
Guzek na jądrze - czego objawem jest zgrubienie lub narośl na jądrze?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Ból jąder - możliwe przyczyny, potencjalne diagnozy, postępowanie
Guzek na jądrze - czego objawem jest zgrubienie lub narośl na jądrze?
Podrażnienia po goleniu u mężczyzn - jakie są przyczyny?
Swędzenie i pieczenie odbytu. Jakie mogą być przyczyny?
Zapalenie pęcherza u mężczyzn - przyczyny i objawy. Jak leczyć?

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama