Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Spuchnięte jądro - powiększone jądro u mężczyzny i dziecka

Powiększenie jądra może świadczyć o wielu różnych powikłaniach związanych ze zdrowiem. Często wiąże się z koniecznością wizyty u specjalisty i wprowadzenia odpowiedniego leczenia. Jakiego?
Spis treści

Dla każdego mężczyzny jądra są niezmiernie ważną częścią ciała. To właśnie te gruczoły odpowiedzialne są za produkcję plemników i męskich hormonów płciowych. Choroby jąder prowadzić mogą nawet do bezpłodności, dlatego tak istotne jest szybkie reagowanie na niepokojące objawy oraz regularne samobadania, pozwalającego na wczesne ich wykrycie. Powiększenie jądra może świadczyć o pojawieniu się ryzyka wielu poważnych chorób i nie należy go bagatelizować.

Do najpopularniejszych dolegliwości zaliczyć należy:

Zobacz: Badania ginekologiczne dla mężczyzn, czyli wizyta u androloga

Reklama

Zapalenie jądra

Zapalenie jądra najczęściej występuje jednocześnie z zapaleniem najądrza lub łagodnym przerostem gruczołu krokowego. Przyczyną są dostające się do organizmu bakterie, a w przypadku młodych chłopców wirus związany z powikłaniami po śwince. Objawem zapalenia może być powiększenie i ból jądra.

Moszna jest często obrzęknięta i zaczerwieniona, ból jąder towarzyszy również oddawaniu moczu i ejakulacji. Diagnozy dokonuje lekarz poprzez wykonanie USG moszny, badanie moczu oraz wymazu z cewki moczowej. Leczenie zapalenia jądra polega na przyjmowaniu antybiotyków lub leków przeciwzapalnych.

Reklama

Skręt jądra

Bardzo poważną chorobą jest skręt jądra, polegający na obróceniu się gruczołu wokół własnej osi, a przez to odcięciu dopływu krwi. Najczęściej dochodzi do niego u młodych, aktywnych fizycznie mężczyzn. Skrętowi jądra towarzyszy nagły, bardzo silny ból, powiększenie jądra, nudności i wymioty. W tym przypadku wymagana jest jak najszybsza interwencja chirurgiczna – aby ocalić jądro w ciągu 3-6 godzin należy dokonać operacji jego odkręcenia, inaczej często konieczna jest amputacja.

Reklama

Rak jądra

Spośród chorób nowotworowych dotykających młodych mężczyzn najczęściej występującą jest rak jądra. Głównym problemem w jego leczeniu jest późna jego wykrywalność, spowodowana brakiem uciążliwych objawów i niechęcią do wizyty u specjalisty.

Zazwyczaj pierwszym objawem jest niebolesne powiększenie jądra. Podczas samobadania często jest wyczuwalny guzek, może dojść także do obrzęku moszny. Wstrzymywanie się z wizytą u lekarza jest błędem, ponieważ wcześnie wykryty jest w stu procentach uleczalny. Leczenie polega na amputacji gruczołu, dalsze postępowanie ustalane jest indywidualnie. Czasem konieczna okazuje się radioterapia lub chemioterapia. 

Czytaj też:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wady anatomiczne penisa i jąder
Załupek - przyczyny odwrotności stulejki. Jak się objawia?
Mężczyzna w bieliźnie trzymający się za krocze
Podobne artykuły
Mężczyzna odczuwa objawy infekcji intymnej
Obrzęk jądra – po uderzeniu i z innej przyczyny. Leczenie
Mężczyzna trzyma dłonie na kroczu
Skrzywienie penisa: przyczyny i leczenie. Nie tylko operacja
Spuchnięte jądro - powiększone jądro u mężczyzny i dziecka
Mężczyzna odczuwa ból prącia
Złamanie prącia – objawy, leczenie, operacja i skutki
Okrągłe grudki perliste prącia
Grudki perliste - prącia, u kobiet. Usuwanie i sposoby

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!