Załupek, czyli odwrotność stulejki - leczenie, przyczyny i objawy

Załupek jest jedną z bardziej bolesnych męskich dolegliwości, która jest częstym powikłaniem stulejki lub urazów powstałych w wyniku stosunku i masturbacji. Załupek blokuje przepływ krwi w penisie powodując silny ból i grożąc martwicą żołędzi, dlatego to groźny stan, który wymaga natychmiastowego leczenia.
Mężczyzna w bieliźnie trzymający się za krocze
Źródło: 123RF

Spis treści

Załupek zwany też hiszpańskim kołnierzem lub parafimozą jest męskim schorzeniem, które pojawia się nagle i wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. To odwrotność stulejki, bo załupek jest stanem, w którym nie można sprowadzić na żołądź wcześniej odprowadzonego napletka. Załupek powoduje ucisk, który może doprowadzić do martwicy, dlatego nie można stanu lekceważyć, zresztą ból i obrzęk, który mu towarzyszy nie pozwala sprawy bagatelizować. Dolegliwość może pojawić się u chłopców i mężczyzn w każdym wieku, ale tylko wtedy, gdy nie są obrzezani.

Załupek przyczyny

Zdrowy mężczyzna może bez problemu odprowadzać napletek poza żołądź i zsuwać go z powrotem. Gdy jednak pojawiają się problemy w budowie anatomicznej i mamy do czynienia ze zwężeniem, czyli stulejką, która utrudnia odprowadzenie napletka można się spodziewać, że dojdzie również do załupka, który najczęściej jest powikłaniem stulejki.  Załupek często pojawia się, gdy przez dłuższy czas napletek nie jest odprowadzany. Może wystąpić także u starszych pacjentów, którzy są cewnikowani lub mają inne problemy urologiczne. Przyczyną mogą być również stany zapalne powodujące zwłóknienia. Do załupka może dojść również, gdy żołądź jest zbyt wielka w stosunku do otworu napletka lub gdy podczas stosunku lub masturbacji dojdzie do urazu żołędzi.

Załupek objawy

Załupek objawia się bólem i pieczeniem. Odprowadzony napletek uciska naczynia krwionośne i chłonne. W wyniku tego skóra wokół żołędzi staje się czerwona i mocno ukrwiona. Widoczny jest obrzęku żołędzi i napletka. Szybko może dojść do odczynu zapalnego oraz groźnego niedokrwienia lub martwicy tkanek. Najczęściej pacjent ma problem z oddawaniem moczu, w moczu może pojawić się także krew.

Załupek leczenie

Sposób leczenia załupka związany jest z tym, w jakim stanie i jak szybko pacjent trafił do lekarza. Jeśli jest taka możliwość urolog najpierw spróbuje ręcznie odprowadzić napletek (lekarz kciukami wciska żołądź do napletka i jednocześnie naciąga skórę napletka na żołądź). Zrobi to podając wcześniej pacjentowi środki znieczulające lub stosując znieczulenie ogólne. Jeśli się uda przywrócić ukrwienie i obrzęk zostanie zahamowany nie będzie konieczna interwencja chirurgiczna. Pacjent otrzyma leki przeciwbólowe, antybiotyk i może wyjść do domu.

Jeżeli jednak stan jest bardziej zaawansowany konieczny jest zabieg nacięcia pierścienia skórnego, który blokuje odprowadzenie napletka. Gdy rana się zagoi i stan zapalny ustąpi pacjent powinien się zgłosić na zabieg obrzezania, które zapobiegnie nawracaniu załupka. Obrzezanie polega na usunięciu napletka i zwężającego go pierścienia.

Załupek u dziecka

Załupek może pojawić się już u małych chłopców i sprawiać im bardzo silny ból. W dzieciństwie przyczyną załupka najczęściej jest zbyt wczesna próba odciągnięcia napletka. W wyniku tego dochodzi do pęknięcia skóry napletka. Powstałe w ten sposób rany zabliźniają się i sprzyjają powstawaniu załupka.

Powikłania załupka 

Załupek powoduje nie tylko ogromny dyskomfort, ale może prowadzić także do poważnych konsekwencji.  W wyniku załupka może dojść do:

●      martwicy żołędzi,

●      utraty prącia,

●      gangreny,

●      uszkodzenia penisa.

Załupka, który może prowadzić do nieodwracalnych zmian nie wolno lekceważyć i już przy pierwszych niepokojących objawach trzeba szukać pomocy medycznej.

Oceń artykuł

(liczba ocen 23)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!