Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Załupek - przyczyny odwrotności stulejki. Jak się objawia?

Załupek jest jedną z bardziej bolesnych męskich dolegliwości, która jest częstym powikłaniem stulejki lub urazów powstałych w wyniku stosunku i masturbacji. Załupek blokuje przepływ krwi w penisie powodując silny ból i grożąc martwicą żołędzi, dlatego to groźny stan, który wymaga natychmiastowego leczenia.
Mężczyzna w bieliźnie trzymający się za krocze
Źródło: 123RF
Spis treści

Załupek zwany też hiszpańskim kołnierzem lub parafimozą jest męskim schorzeniem, które pojawia się nagle i wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. To odwrotność stulejki, bo załupek jest stanem, w którym nie można sprowadzić na żołądź wcześniej odprowadzonego napletka. Załupek powoduje ucisk, który może doprowadzić do martwicy, dlatego nie można stanu lekceważyć, zresztą ból i obrzęk, który mu towarzyszy nie pozwala sprawy bagatelizować. Dolegliwość może pojawić się u chłopców i mężczyzn w każdym wieku, ale tylko wtedy, gdy nie są obrzezani.

Reklama

Załupek przyczyny

Zdrowy mężczyzna może bez problemu odprowadzać napletek poza żołądź i zsuwać go z powrotem. Gdy jednak pojawiają się problemy w budowie anatomicznej i mamy do czynienia ze zwężeniem, czyli stulejką, która utrudnia odprowadzenie napletka można się spodziewać, że dojdzie również do załupka, który najczęściej jest powikłaniem stulejki.  Załupek często pojawia się, gdy przez dłuższy czas napletek nie jest odprowadzany. Może wystąpić także u starszych pacjentów, którzy są cewnikowani lub mają inne problemy urologiczne. Przyczyną mogą być również stany zapalne powodujące zwłóknienia. Do załupka może dojść również, gdy żołądź jest zbyt wielka w stosunku do otworu napletka lub gdy podczas stosunku lub masturbacji dojdzie do urazu żołędzi.

Reklama

Załupek objawy

Załupek objawia się bólem i pieczeniem. Odprowadzony napletek uciska naczynia krwionośne i chłonne. W wyniku tego skóra wokół żołędzi staje się czerwona i mocno ukrwiona. Widoczny jest obrzęku żołędzi i napletka. Szybko może dojść do odczynu zapalnego oraz groźnego niedokrwienia lub martwicy tkanek. Najczęściej pacjent ma problem z oddawaniem moczu, w moczu może pojawić się także krew.

Załupek leczenie

Sposób leczenia załupka związany jest z tym, w jakim stanie i jak szybko pacjent trafił do lekarza. Jeśli jest taka możliwość urolog najpierw spróbuje ręcznie odprowadzić napletek (lekarz kciukami wciska żołądź do napletka i jednocześnie naciąga skórę napletka na żołądź). Zrobi to podając wcześniej pacjentowi środki znieczulające lub stosując znieczulenie ogólne. Jeśli się uda przywrócić ukrwienie i obrzęk zostanie zahamowany nie będzie konieczna interwencja chirurgiczna. Pacjent otrzyma leki przeciwbólowe, antybiotyk i może wyjść do domu.

Jeżeli jednak stan jest bardziej zaawansowany konieczny jest zabieg nacięcia pierścienia skórnego, który blokuje odprowadzenie napletka. Gdy rana się zagoi i stan zapalny ustąpi pacjent powinien się zgłosić na zabieg obrzezania, które zapobiegnie nawracaniu załupka. Obrzezanie polega na usunięciu napletka i zwężającego go pierścienia.

Reklama

Załupek u dziecka

Załupek może pojawić się już u małych chłopców i sprawiać im bardzo silny ból. W dzieciństwie przyczyną załupka najczęściej jest zbyt wczesna próba odciągnięcia napletka. W wyniku tego dochodzi do pęknięcia skóry napletka. Powstałe w ten sposób rany zabliźniają się i sprzyjają powstawaniu załupka.

Reklama

Powikłania załupka 

Załupek powoduje nie tylko ogromny dyskomfort, ale może prowadzić także do poważnych konsekwencji.  W wyniku załupka może dojść do:

●      martwicy żołędzi,

●      utraty prącia,

●      gangreny,

●      uszkodzenia penisa.

Załupka, który może prowadzić do nieodwracalnych zmian nie wolno lekceważyć i już przy pierwszych niepokojących objawach trzeba szukać pomocy medycznej.

 

Czytaj również
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wady anatomiczne penisa i jąder
Złamanie prącia – objawy, leczenie, operacja i skutki
Mężczyzna odczuwa ból prącia
Podobne artykuły
Powiększone jądro
Guzek na jądrze - czego jest objawem? Leczenie i rokowania
Mężczyzna odczuwa objawy infekcji intymnej
Obrzęk jądra – po uderzeniu i z innej przyczyny. Leczenie
Mężczyzna trzyma dłonie na kroczu
Skrzywienie penisa: przyczyny i leczenie. Nie tylko operacja
Okrągłe grudki perliste prącia
Grudki perliste - prącia, u kobiet. Usuwanie i sposoby
Mężczyzna w bieliźnie trzymający się za krocze
Załupek - przyczyny odwrotności stulejki. Jak się objawia?

Reklama


Czy możliwe jest odzyskanie słuchu? 🦻
Sprawdź!