Polipy macicy: objawy, leczenie, zabieg. Czy są groźne?

Polipy macicy początkowo rozwijają się bezobjawowo. Później jednak powodują silne krwawienia, bywają też bolesne. Czy są groźne? Tak. Część z nich może przeistoczyć się w zmiany nowotworowe, dlatego wykrycie tego typu guzków powinno skutkować natychmiastowym wdrożeniem leczenia zachowawczego lub operacyjnego.

Spis treści

Co to są polipy macicy?

Polipy macicy są niewielkimi wyniosłościami, powstałymi w efekcie przerostu błony śluzowej tej części dróg rodnych kobiety. Mają kształt guzków, najczęściej usytuowanych na szczycie swego rodzaju nóżki – w takim przypadkach mówi się o polipach uszypułowanych. Ich średnica wynosi od 5 do 30 milimetrów. 

W nomenklaturze medycznej traktowane są w kategoriach schorzenia rozrostowego. Większość z nich ma charakter łagodny i niegroźny, ale w nielicznych przypadkach zmiany mogą okazać się złośliwiejące. 

Jakie są przyczyny? Polipy macicy występują u kobiet w wieku rozrodczym i pomenopauzalnym, stanowiąc jedną z najczęściej odnotowywanych nieprawidłowości w obrębie dróg rodnych, zwłaszcza u pacjentek około 50 roku życia.

Polip endometrialny a endocerwikalny

Ze względu na usytuowanie, guzki maciczne dzieli się na dwie podstawowe kategorie:

 • polip endometrialny – zmiana narasta w jamie macicy, pojedyncza lub mnoga, zwykle unaoczniana w czasie badania ultrasonograficznego, ewentualnie sonohisterograficznego (USG wykonywane po wypełnieniu macicy płynem podanym przez cennik, stosowane w sytuacji, gdy podstawowa diagnostyka przynosi niejednoznaczny obraz). Dodatkowym i ostatecznym potwierdzeniem jest w tym przypadku histeroskopia (wziernikowanie macicy) oraz histopatologia (laboratoryjne badanie pobranego wycinka);
   
 • polip szyjki macicy, czyli endocerwikalny – guzek powstały w kanale szyjkowym, często na tyle blisko jego ujścia, że jest możliwy do uwidocznienia w czasie rutynowego badania ginekologicznego z użyciem wziernika.

Natomiast ze względu na obraz kliniczny, polipy dzieli się na hiperplastyczne, atroficzne, czynnościowe, adenomyotyczne i atypowe, do klasyfikacji tej zaliczane są też polipowate gruczolakomięśniaki. 

Objawy polipów macicy

Objawy polipów w macicy są zróżnicowane. U wielu pacjentek, w szczególności na początkowym etapie zmiany przebiegają całkowicie bezobjawowo. 

Jednak w bardziej zaawansowanych stadiach polipy stają się przyczyną takich problemów, jak:

 • samoistne plamienie z macicy pomiędzy kolejnymi miesiączkami;
 • krwawienie z dróg rodnych po odbyciu stosunku seksualnego;
 • zwiększona obfitość krwawienia w czasie okresu;
 • przedłużające się miesiączki;

Wystąpić może też pulsująca bolesność, ale nie jest ona wymieniana wśród symptomów charakterystycznych i typowych dla tego schorzenia.

Jak powstają polipy w macicy?

Mimo lat zaawansowanych badań naukowych, etiopatogeneza schorzenia nie jest do końca poznana. Wedle najbardziej uprawdopodobnionej i upowszechnionej teorii, polipy w macicy powstają w wyniku zaburzeń hormonalnych, a w szczególności wzmożonej produkcji estrogenów (żeńskich hormonów płciowych). 

Hipoteza ta w szczególności odnosi się do polipów endometrialnych u pacjentek znajdujących się w przedziale wiekowym 30-50 lat, a w więc w dojrzałym wieku rozrodczym. W przypadków guzków wyrosłych w obrębie szyjki, pod uwagę brane są też czynniki zapalne.

Czy polipy w macicy są groźne?

Część z nich – nie. Inne jednak, ze względu na możliwość nowotworzenia, bezwzględnie stanowią wskazanie do leczenia, a często – do usunięcia. Za niebezpieczne uznawane są polipy adenomyotyczne, które są bardzo duże, a także atypowe, o nieregularnych kształtach. 

Zwłaszcza te ostatnie mogą stanowić wczesne stadium zmian rakowych, dlatego uważane są za schorzenie onkologiczne, wymagające natychmiastowej interwencji chirurgicznej. Zazwyczaj są agresywne, szybko wzrastają, powodują silne krwawienia. Najczęściej występują u kobiet po czterdziestym roku życia. 

Ze względu na swoją specyfikę, polipy adenomyotyczne i atypowe nawet po wycięciu nie są uważane za całkowicie wyleczone.

Leczenie polipów w macicy

Leczenie polipów w macicy może mieć charakter hormonalny lub zabiegowy. W zależności obrazu histopatologicznego zmian, wielkości i mnogości guzków, a także występujących objawów, możliwe są następujące procedury terapeutyczne:

 • leczenie farmakologiczne, polegające na podawaniu środków hormonalnych, stosowane w przypadku polipów małych i bezobjawowych. Terapia trwa kilka miesięcy i musi być prowadzona pod ścisłym nadzorem lekarza. Jej efekty nie zawsze są satysfakcjonujące i trwałe;
   
 • usunięcie polipa z macicy metodą histeroskopii operacyjnej – małoinwazyjny, ograniczony zabieg, wykorzystujący specjalne urządzenie do wziernikowania, bazujący na metodach mechanicznych, elektrochirurgicznych lub laserowych. Ze względu na obiektywne trudności techniczne, pacjentka przed zabiegiem może otrzymać dawkę mizoprostolu w celu przygotowania szyjki macicy do wprowadzenia histeroskopu. Operacja odbywa się w znieczuleniu miejscowym, częstokroć w trybie ambulatoryjnym, choć w bardziej skomplikowanych przypadkach niezbędna może być krótka hospitalizacja;
   
 • wycięcie całej macicy, metodą klasyczną lub laparoskopową – radykalny krok, który rekomendowany jest w przypadku polipów o charakterze nowotworowym. 

Czytaj też:

Bibliografia

 • Mariusz Zimmer i inni, Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące zastosowania histeroskopii w ginekologii, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2019 tom 4, nr 3
 • Waldemar Kuczyński, Agnieszka Kuczyńska, Polip w jamie macicy – plan postępowania, Ginekologia po Dyplomie 2017 01
 • Informator dla pacjentki na temat leczenia polipów macicy, https://www.laparoskopia-neuberg.pl/

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!