Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Polipy macicy: objawy. Czy są groźne? Czy polip macicy to nowotwór?

Polipy macicy początkowo rozwijają się bezobjawowo. Później jednak powodują silne krwawienia, bywają też bolesne. Czy są groźne? Tak. Część z nich może przeistoczyć się w zmiany nowotworowe, dlatego wykrycie tego typu zmian powinno skutkować natychmiastowym wdrożeniem leczenia zachowawczego lub operacyjnego.
Kobieta w bieliźnie trzyma tabliczkę w dłoniach
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Co to są polipy macicy?

Polipy macicy, tzw. polipy endometrialne są niewielkimi wyniosłościami, powstałymi w efekcie przerostu błony śluzowej tej części dróg rodnych kobiety. Mają kształt guzków, najczęściej usytuowanych na szczycie swego rodzaju szypuły – w takim przypadkach mówi się o polipach uszypułowanych. Ich średnica wynosi średnio od 5 do 30 milimetrów. 

W nomenklaturze medycznej traktowane są w kategoriach schorzenia rozrostowego. Większość z nich ma charakter łagodny i niegroźny, ale w nielicznych przypadkach zmiany mogą okazać się` złośliwe. 

Jakie są przyczyny? Polipy macicy występują u kobiet zarówno w wieku rozrodczym jak i pomenopauzalnym, stanowiąc jedną z najczęściej odnotowywanych nieprawidłowości w obrębie dróg rodnych, zwłaszcza u pacjentek około 50 roku życia.

Reklama

Polip szyjki macicy a polip endometrialny

Ze względu na usytuowanie, polipy macicy dzieli się na dwie podstawowe kategorie:

 • polip endometrialny – zmiana narasta w jamie macicy, pojedyncza lub mnoga, zwykle rozpoznanwana w czasie badania ultrasonograficznego, ewentualnie sonohisterograficznego (USG wykonywane po wypełnieniu macicy płynem podanym przez cewnik, stosowane w sytuacji, gdy podstawowa diagnostyka przynosi niejednoznaczny obraz). Dodatkowym i ostatecznym potwierdzeniem jest w tym przypadku histeroskopia (wziernikowanie macicy) oraz histopatologia (mikroskopowe badanie pobranego wycinka);

 • polip szyjki macicy, czyli endocerwikalny – zmiana powstała w kanale szyjkowym, często na tyle blisko jego ujścia, że jest możliwy do uwidocznienia w czasie rutynowego badania ginekologicznego z użyciem wziernika.

Reklama

Polipy macicy: objawy

Objawy polipów macicy są zróżnicowane. U wielu pacjentek, w szczególności na początkowym etapie zmiany przebiegają całkowicie bezobjawowo. 

Jednak w bardziej zaawansowanych stadiach polipy stają się przyczyną takich problemów, jak:

 • samoistne plamienie z macicy pomiędzy kolejnymi miesiączkami;

 • krwawienie z dróg rodnych po odbyciu stosunku seksualnego;

 • zwiększona obfitość krwawienia miesiączkowego;

 • przedłużające się miesiączki;

Wystąpić mogą także dolegliwości bólowe w podbrzuszu, jednak nie są one wymieniana wśród symptomów charakterystycznych i typowych dla tego schorzenia.

Reklama

Jak powstają polipy w macicy?

Mimo lat zaawansowanych badań naukowych, etiopatogeneza schorzenia nie jest do końca poznana. Wedle najbardziej uprawdopodobnionej i upowszechnionej teorii, polipy w macicy powstają w wyniku zaburzeń hormonalnych, a w szczególności wzmożonej produkcji estrogenów (żeńskich hormonów płciowych). 

Hipoteza ta w szczególności odnosi się do polipów endometrialnych u pacjentek znajdujących się w przedziale wiekowym 30-50 lat, a w więc w dojrzałym wieku rozrodczym. W przypadków polipów w obrębie szyjki, pod uwagę brane są też czynniki zapalne.

Reklama

Czy polip w macicy to nowotwór?

Za niebezpieczne uznawane są polipy adenomyotyczne, które są bardzo duże, a także atypowe, o nieregularnych kształtach. Zwłaszcza te ostatnie mogą stanowić wczesne stadium zmian rakowych, dlatego uważane są za schorzenie wymagające natychmiastowej interwencji chirurgicznej. Zazwyczaj są agresywne, szybko wzrastają, powodują silne krwawienia. Najczęściej występują u kobiet po czterdziestym roku życia. 

Reklama

Polipy w macicy - leczenie

Leczenie polipów macicy może mieć charakter hormonalny lub zabiegowy. W zależności od obrazu histopatologicznego zmian, wielkości i mnogości guzków, a także występujących objawów, możliwe są następujące procedury terapeutyczne:

 • leczenie farmakologiczne, polegające na podawaniu środków hormonalnych, stosowane w przypadku polipów małych i bezobjawowych. Terapia trwa kilka miesięcy i musi być prowadzona pod ścisłym nadzorem lekarza. Jej efekty nie zawsze są satysfakcjonujące i trwałe;
   

 • usunięcie polipa z macicy metodą histeroskopii operacyjnej – małoinwazyjny, ograniczony zabieg, wykorzystujący specjalne urządzenie do wziernikowania, bazujący na metodach mechanicznych, elektrochirurgicznych lub laserowych. Ze względu na obiektywne trudności techniczne, pacjentka przed zabiegiem może otrzymać dawkę mizoprostolu w celu przygotowania szyjki macicy do wprowadzenia histeroskopu. Operacja odbywa się w znieczuleniu miejscowym, częstokroć w trybie ambulatoryjnym, choć w bardziej skomplikowanych przypadkach niezbędna może być krótka hospitalizacja i znieczulenie krótkotrwałe dożylne;

 • wycięcie całej macicy, metodą klasyczną lub laparoskopową – radykalny krok, który rekomendowany jest w przypadku polipów o charakterze nowotworowym. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Mariusz Zimmer i inni, Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące zastosowania histeroskopii w ginekologii, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2019 tom 4, nr 3
 • Waldemar Kuczyński, Agnieszka Kuczyńska, Polip w jamie macicy – plan postępowania, Ginekologia po Dyplomie 2017 01
 • Informator dla pacjentki na temat leczenia polipów macicy, https://www.laparoskopia-neuberg.pl/
 • Jacek Doniec, Monika Szafarowska, Kamil Sobociński, Małgorzata Biela, Wartość diagnostyczna minihisteroskopii w rozpoznaniu polipów endometrialnych, Lekarz Wojskowy, 2017; 95 (4): 356–361.
 • Anna Nasierowska-Guttmejer, Elwira Bakuła-Zalewska, Podstawy diagnostyki histopatologicznej mięsaków macicy, Ginekologia Onkologiczna, 2007, 5, 2, s. 54-60.
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
dr n. med. Monika Żyła
Autoryzacja medyczna
dr n. med. Monika Żyła
Absolwentka Wydziału Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, od 2017 roku doktor nauk medycznych. Aktualnie pracuje w Klinice Perinatologii, Położnictwa i Ginekologii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Autorka licznych publikacji naukowych w czasopismach krajowych i zagranicznych.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby kobiece
Gardnerella vaginalis - objawy i leczenie. Jakie są przyczyny zakażenia?
Zakażenie bakterią Gardnerella vaginalis
Torbiel na jajniku: objawy, leczenie. Jak wygląda badanie?
Torbiel na jajniku
Postmenopauza - co to jest, jak się objawia i ile trwa?
Kobieta w okresie postmenopauzy
Podobne artykuły
Diagnostyka zespołu Ashermana w ginekologa
Zespół Ashermana - objawy, USG i leczenie. Co z ciążą?
Bolące sutki
Kiedy bolące sutki powinny niepokoić? Powody bólu sutków
Mięśniaki macicy
Mięśniaki macicy - objawy i leczenie. Kiedy konieczna jest operacja?
Gruczoł Bartholina
Zapalenie gruczołu Bartholina - na czym polega i jakie są objawy? Diagnostyka i leczenie

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!