ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Histeroskopia operacyjna a histeroskopia diagnostyczna - jakie są różnice?

Histeroskopia jest metodą diagnozowania i leczenia schorzeń układu rozrodczego kobiety. Pozwala nie tylko na wykrycie zmian, które są np. przyczyną niepłodności, ale także ich usunięciu operacyjnym. Zobacz, jak wygląda zabieg histeroskopii oraz czym różni się histeroskopia diagnostyczna od histeroskopii operacyjnej.
Aparat do histeroskopii
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Histeroskopia jest badaniem endoskopowym macicy, pozwalającym dokładnie ocenić jej anatomię i wykryć wszelkie zmiany, których nie widać nawet na USG.
 • Histeroskopię można podzielić na zabieg diagnostyczny i zabieg operacyjny, ponieważ wykorzystuje się ją nie tylko do diagnostyki medycznej, ale też do usuwania niektórych zmian w jamie macicy.
 • Badanie histeroskopowe jest wskazane u kobiet z zaburzeniami cyklu menstruacyjnego; u pacjentek, które poroniły; oraz które długo starają się o dziecko.
SPRAWDŹ TEŻ: Cytologia - badanie pozwalające wykryć raka szyjki macicy. Na czym polega?
Spis treści

Reklama

Co to jest histeroskopia?

Histeroskopia to badanie jamy macicy za pomocą histeroskopu (rodzaj endoskopii), które pozwala lekarzowi dokładnie ocenić jej stan, wykryć wszelkie nieprawidłowości i podjąć leczenie. Histeroskop jest wyposażony w kamerę, dzięki czemu lekarz na ekranie monitora może dokładnie obejrzeć wnętrze macicy.

Pierwszy raz badanie wnętrza macicy za pomocą specjalnego wziernika przeprowadzono pod koniec XIX wieku w Niemczech, co prawda za pomocą cytoskopu, a nie histeroskopu, ale badanie było podobne.

Badanie jamy macicy można przeprowadzać z dwóch powodów – po to, żeby zdiagnozować schorzenia, które mogą mieć swoje źródło właśnie w tej części kobiecego ciała, albo po to, żeby je usunąć i kontrolować, czy leczenie przynosi efekty.

Histeroskopię można podzielić na dwa rodzaje. Badanie pozwala na specjalistyczną diagnostykę oraz na usunięcie pewnych zmian, dlatego istnieje:

 • histeroskopia operacyjna,
 • histeroskopia diagnostyczna.

W którym dniu cyklu najlepiej wykonać histeroskopię? Zabieg wykonuje się przed owulacją, zazwyczaj między 8 a 12 dniem cyklu.

Czy histeroskopia boli? Badanie histeroskopowe sprawia dyskomfort, choć u większości pacjentem jest bezbolesne, to i tak jest wykonywane w znieczuleniu

Ile trwa histeroskopia? Samo badanie trwa od kilkunastu minut do około pół godziny.

Reklama

Przygotowanie do histeroskopii

Przed histeroskopią pacjentka musi wykonać tradycyjne badanie ginekologiczne, które pozwala lekarzowi ustalić ruchomość, wielkość i położenie macicy oraz przydatków. Jest to ważne, bo w trakcie badania histeroskopowego może dojść do perforacji macicy. Przygotowanie do histeroskopii obejmuje też inne rodzaje badań.

Żeby zmniejszyć ryzyko powikłań, pacjentka skierowana na histeroskopię powinna wykonać posiew bakteriologiczny z kanału szyjki macicy. W przypadku zdiagnozowania infekcji dróg rodnych pacjentka musi przejść leczenie antybiotykami i lekami przeciwzapalnymi. Ma to zapobiec przeniesieniu chorobotwórczych bakterii do wnętrza macicy.

Wiele kobiet nie wie, czy przed zabiegiem histeroskopii trzeba się ogolić. Nie jest to jednak konieczne.

Gdy zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym konieczna jest konsultacja z anestezjologiem. Właśnie z powodu znieczulenia wymaga się, aby pacjentka była na czczo lub nie jadł minimum na 6 godzin przed zabiegiem.

Po badaniu nie zaleca się, aby kobieta sama prowadziła samochód, więc na zabieg nie powinna przyjechać sama.

Reklama

Histeroskopia diagnostyczna - jak wygląda badanie?

Z pomocą histeroskopu można wykonać dokładne badanie diagnostyczne wnętrza macicy. Histeroskopia diagnostyczna jest wykonywana w pozycji ginekologicznej, w nieczuleniu ogólnym podawanym dożylnie.

Jak przebiega badanie? Lekarz przez pochwę i szyjkę macicy wprowadza histeroskop do jamy macicy. Dalej wnętrze macicy jest wypełniane solą fizjologiczną, która pozwala przeprowadzić dokładniejszą obserwację jamy macicy.

W badaniu diagnostycznym wykorzystuje się histeroskop o średnicy 3 mm, który składa się giętkiej rurki z kamerą, która przekazuje obraz z wnętrza jamy macicy na monitor komputera. Źródło światła zamontowane w histeroskopie pozwala na dokładne badanie.

Na badanie histeroskopem może zostać skierowana każda pacjentka, która miewa krwawienia z dróg rodnych, np. między menstruacjami lub gdy występują one w okresie po menopauzie. To także jedna z metod diagnozowania przyczyn niepłodności.

Histeroskopię wykonuje się także kontrolnie, gdy kobiecie trzeba podać środek kontrastujący do dróg rodnych i wykonać zdjęcie rentgenowskie.

Reklama

Histeroskopia operacyjna - na czym polega zabieg?

Histeroskopia operacyjna (nazywana także jako histeroskopia zabiegowa lub lecznicza) jest wykorzystywana w leczeniu chorób lub dolegliwości wykrytych podczas histeroskopii diagnostycznej. Zabieg przeprowadza na oddziale ginekologicznym w szpitalu, a do niego przeprowadzania wymagane jest skierowanie od lekarza.

Przy histeroskopii zabiegowej w macicy wykorzystuje się histeroskop operacyjny, który jest wprowadzany przez ciasne ujście kanału szyjki macicy do jamy macicy. Ten histeroskop operacyjny ma on średnicę 7 mm, jest szerszy, bo przez kanał roboczy histeroskopu lekarz wprowadza narzędzia chirurgiczne (np. kleszczyki, nożyczki). Dzięki temu możliwe jest usunięcie mięśniaków, polipów czy zrostów w macicy.

Histeroskopia lecznicza jest pomocna w leczeniu wielu schorzeń układu rozrodczego kobiety. Wskazaniem do operacji są m.in.:

 • zespół Ashermana (w wyniku nadmiernego wyłyżeczkowania macicy powstają bliznowate zrosty),
 • wycięcie przegrody macicy,
 • resekcja małych mięśniaków podśluzówkowych,
 • zaburzenia w cyklu miesiączkowym (stosuje się wtedy miejscowe niszczenie błony śluzowej macicy),
 • usunięcie spirali wewnątrzmacicznej,
 • usunięcia polipów.

W czasie histeroskopii operacyjnej można także pobrać fragment tkanek do badania histopatologicznego.

Reklama

Przeciwwskazania do histeroskopii

Nie u każdej kobiety można wykonać histeroskopię. Przeciwwskazania do badania histeroskopowego to przede wszystkim ciąża, w czasie której takiego zabiegu wykonać nie można. Kolejnym jest wystąpienie stanu zapalnego oraz krwawienie na początku miesiączki

Dodatkowo zabiegu nie można wykonać, jeśli nie wyrazi na nie zgody anestezjolog. 

Warto podkreślić, że niewielkie plamienie pod koniec miesiączki nie stanowi przeciwwskazania do wykonania zabiegu.

Reklama

Zalecenia po histeroskopii - o czym trzeba pamiętać?

Choć histeroskopia jest badaniem mało inwazyjnym to lekarze mają zalecenia dla pacjentek. O ile w przypadku histeroskopii diagnostycznej nie ma konkretnych wymagań, to w przypadku histeroskopii operacyjnej pojawiają się określone zalecenia.

Jeśli zabieg był wykonywany w narkozie ogólnej pacjentka prawdopodobnie zostanie w szpitalu, gdy w znieczuleniu miejscowym kobieta tego samego dnia może wrócić do domu.

Wysiłek po histeroskopii nie jest zalecany. Pacjentka musi pamiętać, żeby oszczędzać się i unikać wysiłku, podnoszenia ciężkich przedmiotów. Kobieta może odczuwać lekki ból w podbrzuszu. Normalną rzeczą jest także delikatne krwawienie po histeroskopii, które nie powinno budzić niepokoju. Okres rekonwalescencji trwa kilka dni.

Histeroskopia ma też wpływ na współżycie seksualne. Seks po histeroskopii jest zalecany dopiero po ok. 3-4 tygodniach od zabiegu.

Reklama

Powikłania po histeroskopii

Histeroskopia to bezpieczne badanie, ale może się zdarzyć, że po zabiegu pojawią się powikłania, choć zdarza się to rzadko. Najczęściej pojawia się uczucie bólu w podbrzuszu oraz krwawienie. Trzeba mieć jednak świadomość, że po histeroskopii może dojść do:

 • zakażenia dróg rodnych,
 • silnego krwawienia,
 • uszkodzenia ścian macicy,
 • uszkodzenie szyjki macicy,
 • przebicia pęcherza moczowego i jelit,
 • powikłania anestezjologicznego.

Jeśli w ciągu 72 godzin po zabiegu pacjentka ma gorączkę, czuje silny ból brzucha i ma upławy trzeba skontaktować się z lekarzem. Konieczne może okazać się podanie antybiotyku.

Histeroskopia - cena badania

Histeroskopią można wykonać prywanie lub na koszt narodowego Funduszu Zdrowia. Histeroskopia na NFZ jest wykonywana w poradnich lub szpitalach, warunkiem jest posiadanie skierowania lekarskiego oraz aktualnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Koszt zabiegu prywanie wynosi kilkanaście tysięcy złotych. Histeroskopia diagnostyczna to koszy między 1300 a 1800 zł, a cena histeroskopii operacyjnej wynosi między 1600 a 2000 zł.

Czytaj również

Bibliografia

 • Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące zastosowania histeroskopii w ginekologii, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2019;4(3):133-142
 • Ewa Surynt, Magdalena Czekańska, Kornelia Tomaszewska, Grzegorz Jakiel, Leczenie endoskopowe mięśniaków macicy, Postępy Nauk Medycznych, t. XXIV, nr 1, 2011
 • Stetkiewicz T., Stachowiak G., Surkont G., Pawłowicz P., Pertyński T. Rola histeroskopii w nowoczesnej diagnostyce i terapii. Przegląd Menopauzalny 2007; 3: 173–176
 • Baum M., Woźniak P., Stetkiewicz T., Oszukowski P. Powikłania histeroskopii, zapobieganie i leczenie – przegląd piśmiennictwa. Przegląd Menopauzalny 2013; 2: 175–179.
Andrzej Boratyński
Artykuł napisany przez
Andrzej Boratyński
Absolwent historii oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W Medme.pl od 2017 roku, jest odpowiedzialny za rozwój serwisu i zwiększanie popularności wśród internautów.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Badania endoskopowe
Sigmoidoskopia - przygotowanie i cena. Czym się różni od kolonoskopii?
Badanie jelita grubego
Anoskopia - jak wygląda to badanie odbytu?
Badanie anoskopowe odbytu
Cystkoskopia - co to jest? Cena i przygotowanie do badania
Badanie diagnostyczne pęcherza moczowego
Podobne artykuły
Badanie endoskopowe
ECPW - zalecenia, cel badania i najczęstsze powikłania
Badanie gastroskopijne
Gastroskopia. Czy badanie boli? Przygotowanie do gastroskopii - wszystko, co trzeba wiedzieć
Niekompletne puzzle z wizerunkiem macicy
Kiedy wykonuje się badanie drożności jajowodów (HSG)?
Zabieg kolonoskopii
Dlaczego warto wykonać kolonoskopię?
Badanie retroskopijne
Rektoskopia - co to jest i co wykrywa? Przygotowanie i cena

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!