Dla Ciebie, na zdrowie!

Polipy odbytu - objawy, usuwanie i leczenie

Polipy jelita grubego, w tym polipy odbytu, należą do bardzo częstych zmian narządów wewnętrznych człowieka. To zwyrodnienia o charakterze nowotworowym, które zazwyczaj nie dają żadnych objawów. Dlatego tak ważne są profilaktyczne badania, które pozwolą na zdiagnozowanie polipa i jego usunięcie.
Polip w odbycie
Źródło: 123RF
Spis treści

Polipy odbytu są łagodnymi zmianami nowotworowymi zbudowanymi z tkanki łącznej oraz nabłonka. Lekarze diagnozują je średnio u 20-40 procent pacjentów poddawanych profilaktycznej kolonoskopii. Skąd się biorą te uszypułowane zmiany rosnące na błonie śluzowej jelita? Ryzyko pojawienia się polipów odbytu rośnie wraz z wiekiem, pierwsze zmiany najczęściej tworzą się około 30. roku życia.  U niektórych pacjentów tworzenie się polipów jest uwarunkowane genetycznie. Osoby takie muszą częściej wykonywać profilaktyczną kolonoskopię, zwłaszcza jeśli w rodzinie były przypadki nowotworów jelita powstałego na bazie polipa.

Polipy odbytu różnią się między sobą budową i można je podzielić na polipy:

 • gruczolakowe -  mogą ulegać zmianie złośliwej w ciągu 10-12 lat. W złośliwą zmianę przekształca się połowa polipów o średnicy powyżej 2 cm
 • hiperplastyczne - częściej rozwijają się w odbytnicy, ryzyko przemiany złośliwej nie jest tak znaczne jak w przypadku polipów gruczolakowych, jednak duże i liczne polipy hiperplastyczne trzeba usunąć
 • hamartomatyczne – powstają w chorobach uwarunkowanych genetycznie
 • rzekome - powstają w wyniku wrzodziejącego zapalenia jelita grubego

Reklama

Polipy odbytu a hemoroidy

Wielu pacjentów myli polipy odbytu z żylakami odbytu zwanymi potocznie hemoroidami. Żylaki odbytu są poszerzeniem splotu żylnego odbytu, które często objawiają się pieczeniem, swędzeniem w okolicy odbytu, a także krwawieniem. Tymczasem polip to każde uwypuklenie ponad powierzchnię ściany jelita grubego w kierunku jego światła, zazwyczaj ból jest przy nich mniej odczuwalny.   

Polipy odbytu objawy

Niestety większość polipów nie powoduje żadnych objawów i jest wykrywana podczas profilaktycznych badań, zwłaszcza, jeśli polipy są małe, do 1 cm. Większe zmiany mogą objawiać się:

 • zmianą rytmu wypróżnień
 • zaparciami
 • biegunkami
 • stolcem z domieszka śluzu lub krwi
 • uczuciem parcia na stolec
 • bólami brzucha
 • niedokrwistością

Rzadko kiedy polipom odbytu towarzyszy ból, jeśli tak się zdarzy może to oznaczać, że pacjent jednocześnie ma szczelinę odbytu, polip wypadł poza kanał odbytu i zwieracz uciska szypułę polipa lub polip utknął w kanale przetoki.

Jeśli pacjent zauważy u siebie niepokojące objawy powinien jak najszybciej zgłosić się do lekarza, bo podobne symptomy mogą sugerować powstanie zmian rakowych jelita grubego.

Pierwszym badaniem przy podejrzeniu polipów jelita jest badanie kału na krew utajoną, czyli obecności krwi, lekarz może skierować pacjenta także na badanie endoskopowe jelita grubego, podczas którego można zdiagnozować polipy i inne niepokojące zmiany.

Zobacz też: Tłuszczak - przyczyny, usuwanie, leczenie

Reklama

Polip odbytu leczenie

W trakcie badania endoskopowego można w całości usunąć polipy, które nie przekraczają 3 cm średnicy. Zabieg nie wymaga dodatkowego znieczulenia i nie jest bolesny dla pacjenta. Wycięta zmiana przekazywana jest do badania histopatologicznego, żeby wykluczyć nowotwór jelita. Jeśli zmiana jest złośliwa konieczna będzie operacja usuwająca większą część jelita i najbliższe węzły chłonne. Szacuje się, że w przypadku zachorowania na raka wykształconego z polipa człowiek ma tylko 30 procent szans na przeżycie.

Polip odbytu u dziecka

Choć większość polipów odbytu diagnozuje się u dorosłych osób i ryzyko ich występowania zwiększa się wraz z wiekiem, to czasem zdarza się, że mamy do czynienia z polipami odbytu u dziecka. U dzieci polipy diagnozuje się w podobny sposób, jak u dorosłych. Jeśli lekarz zdecyduje o wykonaniu kolonoskopii, to zostanie ona przeprowadzona w znieczuleniu ogólnym, żeby złagodzić stres u małego pacjenta. Dziecko jest wtedy na jeden dzień przyjmowane do szpitala. 

Czytaj też:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Kłykciny kończyste - objawy, leczenie domowe kłykcin
Kobieta trzymająca dłonie na pośladkach
Przeczytaj artykuł
Swędzenie odbytu u dziecka - jak pomóc? Domowe sposoby
Dziecko swędzi odbyt
Przeczytaj artykuł
Hemoroidy zewnętrzne - czy znikną i co na nie pomaga? Leki
Osoba cierpiąca na zewnętrzne żylaki odbytu
Podobne artykuły
Nowotwór jelita grubego
Rak okrężnicy - objawy, leczenie i rokowania
Jelito grube u człowieka
Polipy jelita grubego - czy to rak? Objawy i leczenie
Jak rozpoznać pierwsze objawy choroby nowotworowej
Tradycyjne i nowoczesne metody leczenia raka jelita grubego
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Reklama


Jaki aparat słuchowy wybrać?
Kliknij tutaj!