Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Arytmia serca – przyczyny, objawy oraz leczenie

Jeśli serce pracuje zbyt szybko lub zbyt wolno, to sygnał by odwiedzić lekarza kardiologa. Arytmia serca jest często spowodowana nadmiernym stresem lub używkami, ale może także zwiastować poważne choroby układu sercowo-naczyniowego. Dowiedz się, co to jest arytmia serca, jakie ma przyczyny oraz jak przebiega jej leczenie.
Mężczyzna w czasie badania serca
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest arytmia serca?

Arytmię serca można określić jako zaburzenie rytmu serca. Żeby zrozumieć, czym jest arytmia, trzeba wiedzieć, jak wygląda prawidłowa praca serca. Otóż praca mięśnia sercowego jest uzależniona od przepływu bodźców elektrycznych. Impulsy elektryczne przebiegają od węzła zatokowo-przedsionkowego, gdzie są wytwarzane, przez węzeł przedsionkowo-komorowy, komórki Purkiniego, do komórek mięśnia sercowego. By wyrazić się bardziej obrazowo – najpierw dochodzi do skurczu przedsionków serca, które wtłaczają krew do komór serca; następnie kurczą się komory, a krew przedostaje się do naczyń krwionośnych, przez które zaopatruje cały organizm w niezbędny do życia tlen.

Serce pracuje bez przerwy, rytmicznie. W ciągu minuty jest pobudzane przez impulsy elektryczne 60-80 razy. Odpowiedni przepływ bodźców elektrycznych, sprawia, że serce pracuje prawidłowo, co w nomenklaturze medycznej nazywa się rytmem zatokowym. Jeśli proces wytwarzania lub przewodzenia impulsów jest zaburzony, wówczas mówi się o arytmii serca, ewentualnie dysrytmii.

Arytmie serca można podzielić na dwie grupy. Pierwsza grupa to zaburzenia związane z przyspieszeniem akcji serca, czyli tachyarytmie. Wśród nich wyróżnia się arytmie nadkomorowe i komorowe. Druga grupa to dysrytmie związane ze zbyt wolną pracą serca – bradyarytmie, pośród których wymienia się blok przedsionkowo-komorowy i śródkomorowy.

Do zaburzeń serca nadkomorowych zalicza się:

Arytmie komorowe natomiast obejmują:

 • pojedynczą ekstrasystolią komorową,
 • przyspieszony rytm komorowy,
 • częstoskurcz komorowy,
 • migotanie komór.

Reklama

Przyczyny arytmii serca

Arytmia serca najczęściej występuje u osób z wadami lub chorobami serca takimi jak:

 • niewydolność serca,
 • choroba niedokrwienna,
 • kardiomiopatia,
 • wypadanie płatka zastawki dwudzielnej
 • czy nadciśnienie tętnicze.

Zaburzenia rytmu serca mogą być także objawem nadczynności tarczycy, choroby ogólnoustrojowej, zakażenia wirusowego, bakteryjnego czy grzybiczego. Warto jednak pamiętać, że arytmia nie zawsze jest spowodowana chorobą. Istnieje bowiem wiele czynników środowiskowych, które mogą wpłynąć negatywnie na pracę serca. Do takich czynników zalicza się:

 • stres oraz silne przeżycia emocjonalne,
 • palenie papierosów,
 • spożywanie nadmiernej ilości alkoholu,
 • picie dużej ilości kawy,
 • hipokaliemia,
 • hipomagnezemia,
 • przyjmowanie niektórych leków (np. chinidyna, glikozydy naparstnicy).

Reklama

Objawy arytmii serca

Objawy arytmii serca są kwestią indywidualną. Jedni pacjenci nie odczuwają żadnych dolegliwości związanych z zaburzeniami pracy serca, inni skarżą się na uczucie kołatania serca, duszność, zmęczenie, ból w klatce piersiowej, zawroty głowy, spadek lub wzrost ciśnienia. Mogą także pojawić się mroczki przed oczami, zaburzenia pamięci i koncentracji, niepokój. Objawy odczuwane przez pacjenta będą oczywiście uzależnione od stopnia arytmii. Im większe zaburzenie w pracy serca, tym większe prawdopodobieństwo, że pacjent odczuje objawy arytmii.

Reklama

Leczenie arytmii serca

Leczenie arytmii polega na ustaleniu przyczyny, która powoduje zaburzenia rytmu serca, a następnie na jej wyeliminowaniu. Celem lekarza nie jest opanowanie samej arytmii. Leczenie zwykle rozpoczyna się od wykonania szeregu badań diagnostycznych takich jak EKG, Holter EKG, badanie echokardiograficzne (echo serca). Lekarz powinien wykluczyć inne choroby, które mogą wywoływać arytmie. Na podstawie wyników badań określa się stopień arytmii.

W przypadku łagodnej arytmii leczenie może ograniczyć się do rozmowy terapeutycznej oraz przepisania suplementów diety. Groźna arytmia serca natomiast wymaga leczenia farmakologicznego, wszczepienia kardiowertera/defibrylatora lub przeprowadzenia kardiowersji. Arytmię można także spróbować wyleczyć za pomocą ablacji, czyli celowego uszkodzenie fragmentu serca, który odpowiada za dysrytmię. Ablacje przeprowadza się z użyciem prądu o częstotliwości radiowej. Jest to metoda leczenia z wyboru.

Reklama

Jakie leki na arytmię serca?

Arytmie leczy się tzw. lekami antyarytmicznymi, ale lekarze niechętnie przepisują je pacjentom z powodu licznych działań niepożądanych. Badania dowodzą, że tego typu leki mogą nawet powodować zaburzenia pracy serca. Z tego powodu poszukuje się nowych metod leczenia.

Czytaj również

Bibliografia

 • Jaszczyszyn E., Panaszek B., Podstawy elektrofizjologiczne, przyczyny i klasyfikacja zaburzeń rytmu serca – implikacje rokownicze i terapeutyczne, Family Medicine & Primary Care Review 2013; 15, 4: 573–580.
 • Kózka M., Majda A., Rumian B., Uwarunkowania napadowych zaburzeń rytmu serca u pacjentów hospitalizowanych w oddziale kardiologii, Hygeia Public Health 2015, 50(1): 119-126.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby serca
Bradykardia zatokowa: zapis EKG, objawy, przyczyny, leczenie
Wykres z badania EKG ukazujący bradykardię
Bloki przedsionkowo-komorowe serca - przyczyny i objawy. Jak je leczyć?
Budowa serca
Zastawka trójdzielna: czym grozi niedomykalność? Kiedy operacja?
Zastawka trójdzielna - kiedy operacja?
Podobne artykuły
Kobieta odczuwa ból serca
Frakcja wyrzutowa - jak poprawić normy i leczyć?
Zdjęcie z widocznym przerostem lewej komory serca
Przerost lewej komory – czy to groźne? Objawy
Model serca z dziurą
Dziura w sercu - objawy u dziecka i osoby dorosłej. Co oznacza?
Mężczyzna w czasie badania serca
Arytmia serca – przyczyny, objawy oraz leczenie
Diagnostyka złożonej wady aorty
Złożona wada aortalna - objawy, leczenie

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie środki stosujesz, aby złagodzić suchy kaszel?
Unituss Junior