Dla Ciebie, na zdrowie!

Migotanie komór - przyczyny, objawy. Jak postępować?

Migotanie komór to zaburzenie rytmu serca wywodzące się z komór serca, które prowadzi do zatrzymania krążenia krwi, a w następstwie do nagłego zgonu sercowego. Innymi słowy, mówimy o migotaniu komór, jeśli komory serca pracują w sposób nieskoordynowany, szybki przez co serce przestaje pompować krew do naczyń krwionośnych, dochodzi do nagłego zatrzymania krążenia. Jeżeli szybko nie zostanie przeprowadzona resuscytacja krążeniowo-oddechowa w ciągu kilku minut dochodzi do zgonu.
Migotająca komora serca
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Migotanie komór - co to takiego?

Migotanie komór to komorowa arytmia serca, która prowadzi do nagłego zatrzymania krążenia, a co za tym idzie do  zgonu.

Podczas pracy serca impulsy elektryczne przebiegają od węzła zatokowo-przedsionkowego, gdzie wytwarzane są przez węzeł przedsionkowo-komorowy - komórki Purkiniego, do komórek mięśnia sercowego. Innymi słowy najpierw dochodzi do skurczu przedsionków serca, te wtłaczają krew do komór serca, następnie dochodzi do skurczu komór, a krew przedostaje się do naczyń krwionośnych, czyli jest rozprowadzana za ich pomocą po całym organizmie człowieka, dostarczając mu tlenu. Jeśli proces ten przebiega prawidłowo mówi się o rytmie zatokowym. Jeśli natomiast proces przewodzenia impulsów zostaje zaburzony, mówi się, że doszło do arytmii serca.

Jednym z rodzajów arytmii jest migotanie komór. W przypadku migotania komór, komórki mięśnia sercowego przed chwilą pobudzone, przyjmują kolejny impuls i przekazują go dalej – dochodzi do zjawiska fali nawrotnej, inaczej zjawiska reentry. Impulsy krążą z bardzo dużą częstotliwością, a serce kurczy się w sposób nieskoordynowany, chaotyczny i bardzo szybko. Nie ma kiedy się rozkurczyć, przez co krew nie napływa do komór serca, a następnie do aorty. Wtedy dochodzi do nagłego zatrzymania krążenia.

Wyróżnia się niskonapięciowe migotanie komór i łatwiejsze do rozpoznania – wysokonapięciowe migotanie komór. Przy niskonapięciowym migotaniu komór, zbliżonym do asystolii (brak czynności elektrycznej serca) nie powinno się wykonywać defibrylacji.

Migotanie komór - jak rozpoznać?

Jak zazwyczaj rozpoznaje się migotanie komór? EKG, a inaczej elektrokardiografia, to zabieg diagnostyczny za pomocą którego najszybciej można rozpoznać to i inne zaburzenia rytmu serca.  EKG najprościej rzecz ujmując, rejestruje elektryczną czynność serca za pomocą tzw. krzywej elektrokardiograficznej.

W przypadku migotania komór krzywa elektrokardiograficzna przybiera kształt nieregularnej sinusoidy, impulsy serca mają zmienną amplitudę, a częstość akcji serca dochodzi do 600 pobudzeń na minutę. Jeśli natomiast sinusoida ma kształt nieregularny, ale częstość akcji serca mieści się w granicach od 200 do 300 uderzeń mówimy o trzepotaniu komór.

Trudno jest mówić, że ma migotanie komór objawy, gdyż w ciągu kilku minut po wystąpieniu tej arytmii dochodzi do zgonu. Jako objawy migotania komór można wymienić kołatanie serca, silne zawroty głowy, nagłe omdlenie, następnie dochodzi do utraty przytomności i nagłego zatrzymania krążenia.

Reklama

Migotanie komór - jak uratować życie?

Co robić jeśli podejrzewasz, że ktoś ma migotanie komór? Postępowanie w takim przypadku może być jedno – należy niezwłocznie przystąpić do resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO). Tylko w ten sposób można uratować komuś życie.

Resuscytację należy prowadzić do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego, ten przejmie RKO, zastosuje defibrylację oraz farmakoterapię – poda adrenalinę, amiodaron. W przypadku migotania komór serca, defibrylacja to jedyna metoda, która jest w stanie przywrócić rytm zatokowy.

Migotanie komór - przyczyny

Do migotania komór serca dochodzi najczęściej u osób, które przebyły zawał mięśnia sercowego, chorują na niewydolność serca w stopniu ostrym czy kardiomiopatie. Do migotania komór mogą doprowadzić także takie choroby jak: zespół Brugadów, zespół wydłużonego QT, choroba wieńcowa, a także różnego rodzaju zaburzenia hormonalne, zaburzenia gospodarki wodno- elektrolitowej czy zażywanie narkotyków.

Reklama

Migotanie komór - leczenie

Po wykonaniu skutecznej resuscytacji krążeniowo oddechowej z użyciem defibrylatora, konieczne będzie wykonanie badań krwi, koronarografii oraz echokardiografii (USG serca), które pozwolą ustalić przyczynę migotania komór serca i wprowadzić odpowiednie leczenie.

Leczenie najczęściej obejmuje farmakoterapię oraz wszczepienie kardiowertera-defibrylatora, ale także angioplastykę wieńcową (poszerzenie naczyń krwionośnych przez balonikowanie lub stentowanie), by-passy (pomostowanie aortalno-wieńcowe), ablację RF (zabieg kardiologiczny z użyciem specjalnej podgrzewanej elektrody) czy korekcję wady serca.

Piotr  Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Echo serca - jak wygląda badanie echa serca. Normy, wyniki
Osoba w czasie badania echa serca
Przeczytaj artykuł
Czerwona pręga – jak wygląda? Na stopie i przedramieniu
Przeczytaj artykuł
Rozrusznik serca – jak długo można żyć? Wszczepienie, cena
Serce
Podobne artykuły
Mierzenie ciśnienia i pulsu
Wysoki puls - co oznacza, czym grozi i jak obniżyć? Przyczyny
Mężczyzna łapie się za serce
Tętniak aorty piersiowej – jak się objawia? Diagnostyka
Pacjent z podejrzeniem wstrząsu kardiogennego
Wstrząs kardiogenny - objawy. Jak wygląda pierwsza pomoc?
Trzepotanie przedsionków z zapisu EKG
Trzepotanie przedsionków - EKG i objawy. Jakie leczenie?
Może to Cię zainteresuje
Kobieta odmawia jedzenia słodyczy z powodu hiperinsulinemii
Hiperinsulinemia - przyczyny, objawy i leczenie. Jaka dieta?
Język z czerwonymi plamami
Język geograficzny - przyczyny i objawy. Jakie leczenie?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Model mózgu z dłoni
Torbiel szyszynki - objawy i leczenie. Czy może pęknąć?

Reklama


Odczuwasz niedobór magnezu?
Kliknij tutaj!