Migotanie komór - przyczyny, objawy. Jak postępować?

Migotanie komór to zaburzenie rytmu serca wywodzące się z komór serca, które prowadzi do zatrzymania krążenia krwi, a w następstwie do nagłego zgonu sercowego. Innymi słowy, mówimy o migotaniu komór, jeśli komory serca pracują w sposób nieskoordynowany, szybki przez co serce przestaje pompować krew do naczyń krwionośnych, dochodzi do nagłego zatrzymania krążenia. Jeżeli szybko nie zostanie przeprowadzona resuscytacja krążeniowo-oddechowa w ciągu kilku minut dochodzi do zgonu.
Migotająca komora serca
Źródło: 123RF
Spis treści

Migotanie komór - co to takiego?

Migotanie komór to komorowa arytmia serca, która prowadzi do nagłego zatrzymania krążenia, a co za tym idzie do  zgonu.

Podczas pracy serca impulsy elektryczne przebiegają od węzła zatokowo-przedsionkowego, gdzie wytwarzane są przez węzeł przedsionkowo-komorowy - komórki Purkiniego, do komórek mięśnia sercowego. Innymi słowy najpierw dochodzi do skurczu przedsionków serca, te wtłaczają krew do komór serca, następnie dochodzi do skurczu komór, a krew przedostaje się do naczyń krwionośnych, czyli jest rozprowadzana za ich pomocą po całym organizmie człowieka, dostarczając mu tlenu. Jeśli proces ten przebiega prawidłowo mówi się o rytmie zatokowym. Jeśli natomiast proces przewodzenia impulsów zostaje zaburzony, mówi się, że doszło do arytmii serca.

Jednym z rodzajów arytmii jest migotanie komór. W przypadku migotania komór, komórki mięśnia sercowego przed chwilą pobudzone, przyjmują kolejny impuls i przekazują go dalej – dochodzi do zjawiska fali nawrotnej, inaczej zjawiska reentry. Impulsy krążą z bardzo dużą częstotliwością, a serce kurczy się w sposób nieskoordynowany, chaotyczny i bardzo szybko. Nie ma kiedy się rozkurczyć, przez co krew nie napływa do komór serca, a następnie do aorty. Wtedy dochodzi do nagłego zatrzymania krążenia.

Wyróżnia się niskonapięciowe migotanie komór i łatwiejsze do rozpoznania – wysokonapięciowe migotanie komór. Przy niskonapięciowym migotaniu komór, zbliżonym do asystolii (brak czynności elektrycznej serca) nie powinno się wykonywać defibrylacji.

Migotanie komór - jak rozpoznać?

Jak zazwyczaj rozpoznaje się migotanie komór? EKG, a inaczej elektrokardiografia, to zabieg diagnostyczny za pomocą którego najszybciej można rozpoznać to i inne zaburzenia rytmu serca.  EKG najprościej rzecz ujmując, rejestruje elektryczną czynność serca za pomocą tzw. krzywej elektrokardiograficznej. W przypadku migotania komór krzywa elektrokardiograficzna przybiera kształt nieregularnej sinusoidy, impulsy serca mają zmienną amplitudę, a częstość akcji serca dochodzi do 600 pobudzeń na minutę. Jeśli natomiast sinusoida ma kształt nieregularny, ale częstość akcji serca mieści się w granicach od 200 do 300 uderzeń mówimy o trzepotaniu komór.

Trudno jest mówić, że ma migotanie komór objawy, gdyż w ciągu kilku minut po wystąpieniu tej arytmii dochodzi do zgonu. Jako objawy migotania komór można wymienić kołatanie serca, silne zawroty głowy, nagłe omdlenie, następnie dochodzi do utraty przytomności i nagłego zatrzymania krążenia.

Zobacz też: Scyntygrafia serca – wskazania, przygotowanie, przebieg i wyniki

Migotanie komór - jak uratować życie?

Co robić jeśli podejrzewasz, że ktoś ma migotanie komór? Postępowanie w takim przypadku może być jedno – należy niezwłocznie przystąpić do resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO). Tylko w ten sposób można uratować komuś życie. Resuscytację należy prowadzić do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego, ten przejmie RKO, zastosuje defibrylację oraz farmakoterapię – poda adrenalinę, amiodaron. W przypadku migotania komór serca, defibrylacja to jedyna metoda, która jest w stanie przywrócić rytm zatokowy.

Migotanie komór - przyczyny

Do migotania komór serca dochodzi najczęściej u osób, które przebyły zawał mięśnia sercowego, chorują na niewydolność serca w stopniu ostrym czy kardiomiopatie. Do migotania komór mogą doprowadzić także takie choroby jak: zespół Brugadów, zespół wydłużonego QT, choroba wieńcowa, a także różnego rodzaju zaburzenia hormonalne, zaburzenia gospodarki wodno- elektrolitowej czy zażywanie narkotyków.

Migotanie komór - leczenie

Po wykonaniu skutecznej resuscytacji krążeniowo oddechowej z użyciem defibrylatora, konieczne będzie wykonanie badań krwi, koronarografii oraz echokardiografii (USG serca), które pozwolą ustalić przyczynę migotania komór serca i wprowadzić odpowiednie leczenie.

Leczenie najczęściej obejmuje farmakoterapię oraz wszczepienie kardiowertera-defibrylatora, ale także angioplastykę wieńcową (poszerzenie naczyń krwionośnych przez balonikowanie lub stentowanie), by-passy (pomostowanie aortalno-wieńcowe), ablację RF (zabieg kardiologiczny z użyciem specjalnej podgrzewanej elektrody) czy korekcję wady serca.

Czytaj również: Holter – na czym polega badanie Holtera?

Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Echo serca - jak wygląda badanie echa serca. Normy, wyniki
Przeczytaj artykuł
Czerwona pręga – jak wygląda? Na stopie i przedramieniu
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Echo serca - jak wygląda badanie echa serca. Normy, wyniki
Czerwona pręga – jak wygląda? Na stopie i przedramieniu
Rozrusznik serca – jak długo można żyć ze stymulatorem?
Ucisk w klatce piersiowej – przyczyny i leczenie dyskomfortu
Wysoki puls - czym grozi i jak go obniżyć? Przyczyny i objawy

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama