Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗

Rak pęcherzyka żółciowego - objawy, rokowania i leczenie

Rak pęcherzyka żółciowego to stosunkowo rzadki, ale bardzo źle rokujący nowotwór. Średnia długość życia pacjentów w zaawansowanym stadium wynosi 12 miesięcy. Nowotwór wykrywa się każdego roku u około tysiąca osób, głównie powyżej 60. roku życia. Sprawdź, jak objawia się raka woreczka żółciowego, jakie są rokowania oraz jak wygląda leczenie.
Wizualizacja raka pęcherzyka żółciowego
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Przyczyny raka pęcherzyka żółciowego 

Rak pęcherzyka żółciowego należy do najczęstszych nowotworów złośliwych, jednakże w porównaniu z innymi nowotworami występuje rzadko. Każdego roku w Polsce wykrywa się około 800-1000 nowych przypadków, głównie u osób powyżej 60. roku życia. Oznacza to, że rak woreczka żółciowego znajduje się w drugiej dziesiątce listy najczęściej diagnozowanych nowotworów. Niemniej naukowcy poświęcają mu wiele uwagi, gdyż cechuje się bardzo agresywnym przebiegiem. Badania naukowe skupiają się przede wszystkim na etiologii nowotworów woreczka żółciowego oraz ich diagnostyce. 

Etiopatogeneza raka woreczka żółciowegowciąż nie jest znana. Wiadomo jednak, że w grupie wysokiego ryzyka jego rozwoju są osoby cierpiące na otyłość oraz kamicę pęcherzyka żółciowego

Reklama

Objawy raka woreczka żółciowego 

Nowotwory pęcherzyka żółciowego mają skąpoobjawowy przebieg. Z tego powodu są wykrywane w zaawansowanym stadium, co znacząco utrudnia ich leczenie. 

Objawy raka woreczka żółciowego w początkowym stadium mogą przypominać symptomy kamicy żółciowej, takie jak:

 • kolka żółciowa (ostry, napadowy ból zlokalizowany w prawym nadbrzuszu oraz promieniujący do prawego ramienia lub pleców),
 • nudności, 
 • wymioty, 
 • dreszcze, 
 • gorączka,
 • jasne stolce,
 • ciemne zabarwienie moczu,
 • zgaga,
 • niestrawność. 

Rak pęcherzyka żółciowego w ostatnim stadium może manifestować się żółtaczką, co jest równoznaczne z naciekaniem guza na wątrobę i zewnątrzwątrobowe drogi żółciowych.

Innym objawem nowotworu pęcherzyka żółciowego może być powiększenie obwodu brzucha, a także wyczuwalna w badaniu palpacyjnym obecność płynu, co świadczy o rozprzestrzenianiu się raka na otrzewną oraz inne narządy – głównie na żołądek i jelito grube.

Reklama

Rokowania przy raku woreczka żółciowego 

Rokowania z nowotworem złośliwym pęcherzyka żółciowego zależą przede wszystkim od stopnia jego zaawansowania. Warto jednak podkreślić, że guzy dróg żółciowych należą do jednych z najgorzej rokujących. Zwykle pierwsze objawy pojawiają się wtedy, gdy choroba nowotworowa jest już w zaawansowanym stadium. Zazwyczaj rak jest wykrywany wcześniej u pacjentów operowanych z powodu kamicy woreczka żółciowego. Szacuje się, że nawet u 70 proc. chorych na nowotwór dróg żółciowych współwystępuje kamica. Jednakże jedynie u 2 proc. pacjentów rak jest wykrywany przypadkowo w trakcie cholecystektomii, czyli zabiegu polegającego na usunięciu woreczka żółciowego.

Rokowania przy raku woreczka żółciowegowykrytego w początkowym stadium są bardziej optymistyczne niż w stadium ostatnim, niemniej i tak nie należą do pomyślnych. 

Reklama

Ile się żyje z rakiem woreczka żółciowego? 

Większość pacjentów z rozpoznanym rakiem pęcherzyka żółciowego nie przeżywa roku od postawienia diagnozy. Jedynie 10-15 proc. chorych żyje do 5 lat od rozpoznania. Im guz zostanie wcześniej wykryty, tym większe szanse na przeżycie. Warto jednak podkreślić, że średnia długość życia może być krótsza niż 12 miesięcy u pacjentów z rakiem woreczka żółciowego z naciekami do wątrobyoraz przerzutami do innych narządów. 

Nadzieją na wczesne wykrywanie nowotworów dróg żółciowych, a co za tym idzie dłuższą przeżywalność, jest badanie obrazowe PET/CT (pozytonowa tomografia emisyjna), które staje się w Polsce coraz popularniejsze. Czułość badania w przypadku wykrywania guzów pierwotnych ocenia się na 80 procent. 

Reklama

Leczenie raka pęcherzyka żółciowego 

Leczenie raka pęcherzyka żółciowego polega przede wszystkim na przeprowadzeniu cholecystektomii. Jeśli nowotwór zostanie rozpoznany w trakcie operacji wykonywanej z powodu kamicy żółciowej, w wielu przypadkach niezbędne będzie przeprowadzenie powtórnej operacji, po wykonaniu niezbędnych badań (m.in. USG, TK, NMR, PET czy badania histopatologicznego usuniętego woreczka). 

Po przeprowadzeniu badań może się okazać, że konieczne jest także usunięcie części miąższu wątroby, węzłów chłonnych, więzadła wątrobowo-dwunastniczego czy tętnicy wątrobowej, a nawet wycięcie płata wątroby lub resekcja dwunastnicy i głowy trzustki. Ponadto, jeśli u chorego występuje żółtaczka, będąca manifestacją naciekania guza na drogi żółciowe oraz ich zwężenia, wówczas konieczne będzie wykonanie drenażu przezwątrobowego.

Niekiedy jednak usunięcie woreczka może okazać się wystarczające. Dotyczy to sytuacji, kiedy badania potwierdzą raka in-situ (Tis) lub wykażą, że guz jedynie nacieka na blaszkę właściwą błony śluzowej lub warstwę mięśniową (T1). Na wykonaniu cholecystektomii leczenie jednak się nie kończy. Z badań wynika, że nawet 90 proc. chorych z rakiem pęcherzyka żółciowego wymaga chemioterapii lub radioterapii

Czytaj również

Bibliografia

 • Zbigniew Kula, Bogdan Małkowski, Tomasz Pietrzak, Jarosław Szefer, Wstępna ocena badania PET/CT u chorych z rakiem pęcherzyka żółciowego rozpoznanym przypadkowo podczas lub po cholecystektomii, NOWOTWORY Journal of Oncology, 2007, volume 57, number 5, s. 550–555.
 • Magdalena Ćwiklińska-Dworakowska, Jarosław Szymczuk, Grzegorz Pogorzelski, Przypadek raka pęcherzyka żółciowego - materiał własny, Chirurgia Polska 2017, 19, 1–2, s. 41–43.
 • https://www.onkonet.pl/dp_npp_rpz.php
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Rodzaje nowotworów
Rak kości – objawy, RTG. Jak szybko postępuje i czy boli?
Zastrzyk w kość
Naczyniak kręgosłupa - rodzaje, przyczyny i objawy. Czy może zniknąć?
Lekarz diagnozuje naczyniaka kręgosłupa
Chrzęstniakomięsak - objawy, leczenie, rokowania, przerzuty
Choroba kości Chrzęstniakomięsak
Podobne artykuły
Choroba nowotworowa migdałków podniebiennych
Pierwsze objawy raka migdałka podniebiennego - jak wygląda leczenie?
Rak szyjki macicy
Rak szyjki macicy - objawy i leczenie. Lista badań
Rak sromu – objawy i wygląd. Jak szybko się rozwija?
Rak sromu, czyli podstępna i słabo rozpoznawalna choroba. Jak wygląda leczenie?
Osoba trzymająca się za krtań
Rak krtani - objawy. Jak długo się rozwija?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie środki stosujesz, aby złagodzić suchy kaszel?
Unituss Junior