Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Ból jajnika po okresie - przyczyny. Ile trwa i czy może oznaczać ciążę?

Ból jajnika po okresie może świadczyć o zapaleniu przydatków lub utworzeniu się torbieli. Jeśli pojawia się kilka-kilkanaście dni po ustaniu krwawienia i dzieje się to cyklicznie, można natomiast podejrzewać występowanie tzw. bólu owulacyjnego. Jak poradzić sobie z tą dolegliwością? Sprawdź, co warto stosować.
Kobietę boli brzuch
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Ból jajnika po okresie, jeśli występuje w perspektywie około 7-10 dni, może być związany z owulacją, czyli jajeczkowaniem.
 • Inne możliwe przyczyny, to zapalenie przydatków oraz różnego typu torbiele. Co jeszcze?
 • Jeśli krwawienie nie było okresem, lecz plamieniem implantacyjnym, ból jajników bywa objawem wczesnej ciąży. Co jeszcze o niej świadczy?
SPRAWDŹ TEŻ: Co oznacza ból jajników?
Spis treści

Reklama

Czy po okresie bolą jajniki?

Bolące jajniki po okresie nie są dolegliwością tak powszechną, jak ich bolesność występująca przed miesiączką, aczkolwiek wciąż możliwą do wystąpienia.

Rzadziej też objaw ten okazuje się mieć charakter czysto fizjologiczny, relatywnie częściej zaś może być kojarzony z toczącymi się w organizmie procesami chorobowymi.

Jajniki są parzystym narządem wchodzącym w skład układu rozrodczego. Niewielkie, kształtem przypominające migdały, ulokowane są w jamie otrzewnej, w obrębie miednicy. Łączą się z ulokowaną centralnie macicą, z jednej strony przez więzadła, z drugiej przez pełniące bardzo ważną rolę jajowody.

Jajniki mają kluczowe znaczenie dla kobiecej płodności. To właśnie tutaj dojrzewają komórki jajowe, z których jedna co miesiąc osiąga dojrzałość. Wówczas jest uwalniania z tzw. pęcherzyka Graafa i trafia do jajowodu, będąc gotową do zapłodnienia.

Ból jajnika po okresie może być związany z tym właśnie mechanizmem. Należy jednak podkreślić, iż nie dzieje się to bezpośrednio po zakończeniu miesiączkowania. Jajeczkowanie następuje około 14 dnia cyklu, a więc 7-10 dni po ustaniu krwawienia.

Oczywiście jedynie w przypadku regularnych cykli trwających 28 dni. Jeśli są one krótsze, owulacja oraz związana z nią bolesność, mogą wystąpić nieco wcześniej.

Problem ten jest dotkliwy, ale niegroźny, a samo zjawisko ma charakter naturalny i nie wymaga leczenia przyczynowego. Jest to jednak tylko jedna z możliwych przyczyn bólu jajnika po okresie. Inne mogą być znacznie poważniejsze.

Reklama

Przyczyny bólu jajnika po okresie

Ból jajników po miesiączce może być objawem infekcji znanej jako zapalenie przydatków. Schorzenie to obejmuje zarówno jajniki, jak też jajowody oraz struktury je podtrzymujące.

Zazwyczaj występuje u kobiet aktywnych seksualnie, w następstwie nakładających się na siebie zakażeń zewnętrznych i wewnętrznych. Pierwsze z nich są konsekwencją kolonizacji dróg rodnych przez patogeny przenoszone drogą płciową, takie jak Chlamydia trachomatis oraz Neisseria gonorrhoeae (dwoinka rzeczączki).

Do grupy drugiej zaliczają się bakterie beztlenowe, pałeczki Escherichia coli i inne drobnoustroje na co dzień bytujące w organizmie człowieka. Infekcja może mieć swój początek zarówno w pochwie i szyjce macicy, jak też przenosić się przez układ krwionośny z gardła, migdałków, zatok czy chorych zębów, a także przez otrzewną z układu pokarmowego.

Do typowych objawów, oprócz bólu samych jajników, należą też:

 • bolesność macicy i szerszego obszaru podbrzusza,
 • wysoka gorączka sięgająca do 40 stopni Celsjusza,
 • uczucie rozbicia,
 • złe samopoczucie,
 • plamienia pomiędzy miesiączkami.

Choroba może mieć charakter zarówno ostry i krótkotrwały, jak też tępy i ciągły.

Jeśli chodzi o inne przyczyny bólu jajników po okresie, wspomnieć należy przede wszystkim o torbielach. Są to zmiany o bardzo różnym charakterze. Część z nich ma charakter fizjologiczny, inne jednak są patologiczne.

Do pierwszej grupy zaliczają się:

 • Torbiele czynnościowe pęcherzykowe, które powstają, gdy w cyklu owulacyjnym nie dojdzie do pęknięcia pęcherzyka Graafa, ten zaś zacznie się napełniać płynem.
 • Torbiele ciałka żółtego - w prawidłowo przebiegającym cyklu pęcherzyk Graafa po rozerwaniu zamienia się w ciałko żółte, które powinno samoistnie zaniknąć. Jeśli nie zaniknie, może się zamienić w torbiel.

Guzki te powinny ustąpić w stosunkowo krótkim czasie, nie mniej mogą się utrzymać przez kilka cykli. Oprócz tego są jednak też torbiele, których istnienie jest znaczne większym problemem.

Wymienić wśród nich można:

 • Torbiele czekoladowe, formujące się z przemieszczających się komórek błony śluzowej jamy macicy i wypełnione ciemną krwią. Dzieje się tak w przebiegu groźnej choroby zwanej endometriozą. Guzki te wymagają leczenia operacyjnego.
 • Torbiele powstające w zaburzeniu znanym jako zespół policystycznych jajników, powstające z niedojrzałych pęcherzyków Graafa. W tym przypadku ordynowane jest leczenie hormonalne.
 • Torbiele dermoidalne, będące łagodnymi zmianami nowotworowymi, zbudowane z przemieszczonych do jajników komórek naskórka, paznokci, czy gruczołów łojowych. Leczenie ma charakter operacyjny. Choć guzki z reguły nie są złośliwe, w rzadkich przypadkach mogą się takimi stać.

Wiele kobiet pyta, czy ból jajnika po okresie może mieć związek ze stosowaniem tabletek antykoncepcyjnych.

Potocznie zwykło się sądzić, że jednym ze skutków ubocznych tego typu preparatów może być bolesność w obrębie układu rozrodczego.

W rzeczywistości jednak przyczyną odczuwanych dolegliwości jest zazwyczaj inna. Możliwe też jest, że odczuwany ból w istocie ma swoje źródło w innym miejscu, niekoniecznie samych jajnikach.

Ból lewego jajnika po okresie

Kłucie lewego jajnika po okresie, jeśli następuje w perspektywie kilku dni, z dużą dozą prawdopodobieństwa oznacza, iż po tej właśnie stronie rozpoczyna się kolejna owulacja.

Należy wiedzieć, że do jajeczkowania, czyli uwalniania komórki jajowej z pęcherzyka Graafa, dochodzi tylko w jednym jajniku. Niekiedy lewym, niekiedy prawym - najczęściej proces ten zachodzi naprzemiennie, ale jest też możliwa przewaga aktywności jednego z jajników. Wówczas ból po lewej (albo prawej) stronie będzie nawracać co miesiąc.

Natomiast kłucie lewego jajnika zaraz po okresie, jeśli następuje od razu po ustaniu miesiączkowania, trudno jest zdiagnozować bez wykonania badań.

Powodem może być infekcja lub torbiele ulokowane po tej akurat stronie, przyczynę może stanowić też ciąża (szczegóły poniżej).

Reklama

Ból prawego jajnika po okresie

Ból prawego jajnika po okresie jest tak samo możliwy, jak lewego. W przypadku bolesności owulacyjnych, podłoże występujących objawów zostało wyjaśnione wyżej - ma to związek z aktywnością akurat prawego, nie lewego jajnika.

To samo tyczy się innych przypadłości. Pojawienie się dolegliwości akurat po tej stronie może być związane na przykład z lokalizacją torbieli.

Jeśli są to guzki fizjologiczne, będą się znajdować w tym jajniku, w którym zachodziły nie do końca prawidłowe procesy owulacji, dające początek wystąpieniu torbieli.

W takim jednak przypadku ból jajnika po miesiączce wymaga specjalistycznej diagnostyki, nie można się kierować jedynie domysłami.

Reklama

Czy ból jajników po okresie oznacza ciążę?

Czy to ból jajników po okresie, czy może ciąża? To często stawiane pytanie, zawiera w sobie nieco błędne założenie. Jeśli bowiem wystąpiło zwykłe krwawienie miesięczne, kobieta nie jest w ciąży.

Jednak jest możliwe, że to co mogło się wydawać okresem, w rzeczywistości było tzw. krwawieniem implantacyjnym. W takiej sytuacji bolące jajniki mogą być jednym z objawów ciąży.

Nie jest to jednak symptom przesądzający o jej rozpoznaniu. Większe znaczenie diagnostyczne ma wspomniane plamienie, jeśli jest ono związane z zagnieżdżeniem się zarodka w macicy.

W odróżnieniu od miesiączki, takie plamienie jest mniej obfite i ma inną barwę - zwykle różową lub brązową. Występuje około 2 tygodni po zapłodnieniu, a więc mniej więcej w tym samym czasie, co spodziewany okres. Stąd wynikają częste pomyłki.

Do innych objawów wczesnej ciąży zaliczyć można m.in. poranne nudności, wymioty, zaparcia, migrenowe bóle głowy i wzrost temperatury ciała.

Jeśli chodzi o ból jajników, nie do końca można mieć pewność, iż źródłem dyskomfortu w tej właśnie sytuacji są właśnie one. Równie dobrze bolesność może pochodzić ze zlokalizowanej nieopodal macicy.

Jeśli jednak faktycznie bolą jajniki, może to być efektem bardzo poważnych nieprawidłowości, do których należą poronienie, odklejenie łożyska oraz ciąża pozamaciczna, umiejscowiona w jednym z jajników.

W takiej sytuacji wymagana jest natychmiastowa interwencja lekarska.

Reklama

Jak boli jajnik po okresie?

Opisywane dolegliwości mają różny charakter, najczęściej jednak występuje kłujący ból jajnika. Jeśli jest on ostry, rwący i ma miejsce po 7-10 dniach od ustania krwawienia, najprawdopodobniej jest on związany z owulacją i pęknięciem pęcherzyka Graafa.

Innego typu dolegliwości, czyli ból tępy, ciągły, utrzymujący się dłużej niż kilka dni, mogą świadczyć o wspomnianych wyżej dolegliwościach, począwszy od zapalenia przydatków, przez różnego typu torbiele, aż na nieprawidłowościach związanych z ciążą kończąc.

Należy pamiętać, że narządy rodne są ze sobą połączone i znajdują się w swoim bliskim sąsiedztwie. „Dziwne” bóle po okresie odczuwane w podbrzuszu nie zawsze są generowane przez jajniki, niekiedy są to inne struktury. Tym bardziej więc wskazana jest diagnostyka.

Reklama

Ból jajnika po okresie i objawy towarzyszące

W opisanych przypadkach bolesność jajników często nie jest symptomem izolowanym, zwykle towarzyszą mu inne objawy. Na co należy zwracać uwagę?

Ból jajnika po okresie i plamienie, a także mdłości, wzdęcia, wymioty, migreny to zestaw wskazujący na ciążę (przy założeniu, iż krwawienie nie było prawdziwą miesiączką, lecz było związane z implementacją zarodka).

Charakterystyczne dla zapalenia przydatków są: ból jajników i podbrzusza, zwłaszcza przy nacisku, a także w czasie zbliżeń seksualnych.

Występuje też niekiedy odruch wymiotny. Mogą się też pojawić brązowe upławy, czyli nieprawidłowa wydzielina o nieprzyjemnym zapachu. Ponieważ jest to infekcja bakteryjna, możliwe jest pojawienie się wysokiej gorączki oraz ogólne uczucie rozbicia i zmęczenia.

Co ważne, choroba często zaburza cykl miesięczny, zwłaszcza jeśli występuje w postaci przewlekłej - miesiączki stają się nieregularne, często obfite. Do tego należy dodać plamienia pomiędzy nimi.

W przypadku torbieli, zestaw objawów towarzyszących także bywa pokaźny. Czekoladowe, występujące w przebiegu endometriozy, manifestują się poprzez obfite i nieregularne miesiączki, a także problemy gastryczne oraz związane z oddawaniem moczu.

Możliwe są huśtawki nastrojów i ogólny spadek napędu życiowego. Niekiedy pojawia się ból pleców, krzyża, a nawet ramion i nóg.

U pacjentek z zespołem policystycznych jajników obserwuje się natomiast szerszy zestaw objawów hirsutyzmu, definiowanego jako występowanie męskiego owłosienia w różnych częściach ciała (twarz, brzuch, kończyny).

Do tego pojawiają się zmiany trądzikowe i łojotok. Miesiączki stają się wówczas nie tylko nieregularne, ale rzadkie i skąpe.

Ile boli jajnik po okresie?

Ile dni po miesiączce boli jajnik? Na tak ogólne pytanie nie ma jednej wiążącej odpowiedzi. Wszystko zależy od podłoża problemu. Jeśli przyczyną jest owulacja, może się pojawić ból jajnika tydzień po okresie, z reguły nie więcej niż 10 dni.

Wszystko zależy od długości cyklu i tego, kiedy organizm wejdzie w fazę jajeczkowania. Przy bardzo krótkich cyklach jest to właśnie około 7 dni, a w skrajnych przypadkach nawet nieco wcześniej. Zazwyczaj jednak dzieje się to po około 1,5 tygodnia od ustania krwawienia, a 2 tygodnie przed kolejną spodziewaną miesiączką.

Ból jajnika pod koniec okresu, w ostatnim dniu miesiączki, a także tuż po, może świadczyć o jednej z wyżej wymienionych patologii. Możliwe jest też, że okres nie jest okresem, lecz plamieniem implantacyjnym, związanym z udanym zapłodnieniem.

Co na ból jajnika po okresie?

Ze wszystkim wyżej wymienionych sytuacji, tylko jedna nie wiąże się z potrzebą interwencji lekarskiej i tylko w jednym przypadku można się odwołać do leczenia typowo domowego. Jest to ból owulacyjny.

Zazwyczaj stan ten nie wymaga stosowania środków przeciwbólowych, których nadużywanie jest ze wszech miar niewskazane. Niemniej, przy bardzo dużym natężeniu dolegliwości, można doraźnie przyjąć jeden z niesteroidowych leków przeciwzapalnych (na przykład ibuprofen) lub paracetamol.

Ulgę mogą przynieść też leki rozkurczowe, a także napary z ziół o takim działaniu, takich jak:

Z domowych sposobów warto wymienić przede wszystkim nagrzewanie newralgicznego miejsca za pomocą ciepłych okładów, termoforu czy gorących kąpieli.

Lepiej jest też zrezygnować z wysiłku fizycznego, a także zadbać o odpowiednią dawkę relaksu.

We wszystkich pozostałych przypadkach, niezbędny jest kontakt z lekarzem i postępowanie specjalistyczne, adekwatne do danego schorzenia czy zaburzenia.

Czytaj również

Bibliografia

 • Krzysztof Szyłło, Jarosław Górski, Endometrioza – rozpoznanie, leczenie według współczesnych rekomendacji, Przegląd Menopauzalny 2011; 6: 464–468
 • Ewelina Stefanowicz, Zapalenie narządów miednicy mniejszej, https://www.mp.pl/pacjent/ginekologia/choroby/258225,zapalenie-narzadow-miednicy-mniejszej, [data dostępu 26.01.2023].
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Miesiączka
Czy antybiotyk może opóźnić okres? Antybiotyk a okres
Pigułki na opóźnienie miesiączki
Obfite miesiączki - u dziewczynek, po porodzie i po 40. Co pomaga?
Kobieta z miesiączką
Plamienie owulacyjne - jak wygląda i ile trwa krwawienie?
Kobieta w trakcie cyklu owulacyjnego
Podobne artykuły
Kobieta odliczająca czas spóźnionej miesiączki
Spóźniający się okres - dlaczego i ile może się spóźniać miesiączka? Przyczyny
Kalendarz miesiączki
Ile krwi traci kobieta podczas miesiączki?
Kobieta cierpiąca na skrzepy w czasie miesiączkowania
Jak wyglądają skrzepy podczas okresu. Czy powinny niepokoić?
Kobietę boli brzuch
Ból jajnika po okresie - przyczyny. Ile trwa i czy może oznaczać ciążę?
Moment zapłodnienia komórki jajowej
Kiedy i jak objawia się pęknięcie pęcherzyka Graafa?

Reklama


Czy możliwe jest odzyskanie słuchu? 🦻
Sprawdź!