Dla Ciebie, na zdrowie!

Autyzm dziecięcy – jak działa mózg dziecka z autyzmem?

Dzieci dotknięte autyzmem różnią się zachowaniem, sposobem odbioru świata, a także sposobami komunikacji z innymi ludźmi. Nauka zidentyfikowała wiele czynników, które mogą przyczynić się do wystąpienia autyzmu dziecięcego. Wśród nich są doniesienia na temat specyficznego działania mózgu, jako kluczowego czynnika decydującego o rozwoju autyzmu dziecięcego.
Dziecko z zaburzeniem rozwojowym
Źródło: 123RF
Spis treści

Autyzm nie jest widoczny na pierwszy rzut oka, można go rozpoznać dopiero obserwując sposób zachowania się dziecka.

Chociaż pozornie może się wydawać, że dziecko jest niegrzeczne i nieposłuszne, w rzeczywistości może być przestraszone, ponieważ obcy ludzie i otoczenie mogą wzbudzać w nim lęk. Często zdarza się, że dzieci z autyzmem mają nadwrażliwe zmysły.

Dlatego należy mieć na uwadze ich nadwrażliwość na dźwięki, tony, światło, zapachy oraz dotyk nieznanej osoby.

Reklama

Jak działa mózg dziecka z autyzmem?

Naukowcy z Yeshiva University w Nowym Jorku zaprezentowali dzieciom z autyzmem oraz dzieciom, u których nie zdiagnozowano tego typu zaburzeń, wideo bez dźwięku, do którego dobrali niezwiązane z obrazem dźwięki.

Za pomocą czepka EEG z sensorami obserwowali aktywność mózgu dzieci i wykazali, że zdrowe dzieci reagują na bodźce wielu zmysłów o wiele intensywniej niż dzieci z autyzmem. Mózgi zdrowych dzieci aktywowały się w wielu miejscach naraz. U dzieci autystycznych kora mózgowa (najbardziej zewnętrzna część mózgu, zwana także istotą szarą) reagowała także o wiele wolniej – potrzebowała 310 ms do reakcji na bodźce z kilku zmysłów, podczas gdy kora mózgowa zdrowych dzieci reagowała w ciągu 100 do 200 ms.

Oznacza to, że mózgi dzieci dotkniętych autyzmem przejawiają znaczne różnice w aktywności - kora mózgowa ulega pobudzeniu w wolniejszym tempie, niż u dzieci zdrowych.

Reklama

Autyzm - choroby towarzyszące

Autyzm dziecięcy nie jest łatwy do zdiagnozowania i często występuje w powiązaniu z innymi chorobami. Należy zwrócić uwagę na to, że choroby powiązane z autyzmem mają swą przyczynę w nieprawidłowej aktywności mózgu.

Do chorób mózgu powiązanych z autyzmem należą:

 • padaczka
 • ADHD
 • zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne
 • fobie
 • dysleksja
 • dysortografia,
 • dyspraksja
 • zaburzenia odżywiania
 • depresja

Reklama

Autyzm dziecięcy – działanie zmysłów

Dziecko odbiera świat wieloma różnymi zmysłami. Dzieci do poznawania świata wykorzystują słuch, wzrok czy też dotyk. Zdarzają się przypadki, że jeden zmysł dominuje u danego dziecka. Dziecko może być wzrokowcem, słuchowcem lub kinestetykiem. Najczęściej jednak dziecko do odbioru świata używa kilku zmysłów jednocześnie. Im więcej zmysłów jest zaangażowanych w proces percepcji, tym łatwiej dziecko przyswaja wiedzę i rozumie otaczający świat.

 • Według badań mózgi dzieci z autyzmem nie są w stanie przetwarzać informacji z otaczającego świata wieloma zmysłami, tak efektywnie, jak potrafią to dzieci bez zaburzeń rozwojowych.
 • Mózgi dzieci z autyzmem preferują przetwarzanie informacji przy użyciu jednego zmysłu, który dominuje w odbiorze świata (np. zmysł wzroku).
 • Uczeni stwierdzili, że nieprawdą jest, aby dzieci z autyzmem nie umiały w ogóle przetwarzać informacji z kilku zmysłów, nie robią jednak tego tak efektywnie, jak ich zdrowi rówieśnicy.

Czytaj też:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!