} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

Krew pępowinowa – fakty i mity

Krew pępowinowa jest bogata w komórki macierzyste, dlatego może być wykorzystana do leczenia ciężkich chorób. Oto fakty i mity o krwi pępowinowej.
Płytki krwi
Źródło: 123RF
Spis treści

Czy komórki macierzyste pobrane z krwi pępowinowej małego dawcy mogą posłużyć do leczenia białaczki? Czy pobranie krwi pępowinowej zaburza poród i naraża dziecko na anemię? Czy bankowanie komórek macierzystych jest procedurą, na którą stać tylko osoby zamożne? Oto kilka podstawowych faktów i mitów na temat komórek macierzystych oraz krwi pępowinowej.

Reklama

Krew pępowinowa może leczyć – FAKT

Krew pępowinowa jest bogata w komórki macierzyste, dlatego może być wykorzystana do leczenia ciężkich chorób hematologicznych, onkologicznych, neurologicznych i innych (aczkolwiek – nie zawsze dawca może być biorcą, o czym więcej za chwilę).

Komórki macierzyste są pierwotnymi, niewyspecjalizowanymi komórkami, mającymi zdolność do namnażania się i tworzenia nowych tkanek o zróżnicowanym charakterze. Wyizolowane komórki macierzyste, przeszczepione w wybrane miejsce, regenerują uszkodzoną tkankę – tworząc nowe komórki krwi, ale też układu nerwowego, odpornościowego, kości i wielu innych. Tak zwana zdolność regeneracyjna komórek macierzystych z krwi pępowinowej jest 10 razy większa, niż komórek pobranych ze szpiku osoby dorosłej. Mimo iż wykorzystanie komórek macierzystych nie jest wolne od kontrowersji, nie podważa się skuteczności ich stosowania w leczeniu wybranych chorób.

Reklama

Pobranie krwi pępowinowej naraża dziecko na anemię - MIT

Pobranie krwi pępowinowej odbywa się tuż po porodzie. Zabieg przeprowadza położona chwilę pod odpępnieniu, czyli odcięciu i zawiązaniu pępowiny. Krew pobiera się z odciętej pępowiny, więc zabieg jest nieinwazyjny i bezbolesny z punktu widzenia dziecka. Tym co wzbudza kontrowersje, są sugestie, że w związku z planowanym pobraniem krwi pępowinowej położne przyspieszają odpępnienie. Tym samym znajdująca się w pępowinie krew, która mogłaby jeszcze wrócić do orgazmu dziecka, zostaje poza nim.

Krytycy idei bankowania krwi pępowinowej sugerują, że może to w przyszłości wywołać u dziecka anemię. Z drugiej strony tego sporu usłyszeć można jednak kontrargument, że nikt położnym przyspieszać odpępnienia nie nakazuje, przebieg porodu nie zostaje w żaden sposób zmodyfikowany, a krew pobierana jest z tego, co do niedawna było zwykłym odpadem medycznym.

Reklama

Bankowanie krwi pępowinowej jest tylko dla zamożnych – FAKT i MIT

Bankowanie krwi pępowinowej, czyli pobieranie jej i magazynowanie nie jest usługą darmową, jeśli zdecydujemy się skorzystać z rodzinnego banku komórek macierzystych. Za pobranie, testowanie, preparatykę oraz zamrożenie krwi pępowinowej i krwi matki zapłacimy ok. 2000 zł, a następnie co roku za jej przechowywanie będziemy uiszczać opłatę abonamentową rzędu około 500 złotych. Fakt – nie każdego na to stać. Z drugiej strony podobne (a także wyższe)  kwoty płacimy za wiele innych towarów i usług – więc jest to kwestia priorytetów.

Reklama

Krew pępowinowa jest zabezpieczeniem na wypadek białaczki – FAKT I MIT

Krew pępowinowa jako zabezpieczenie na wypadek białaczki to zarówno prawda, jak i mit. W sytuacji, gdy u dziecka zostanie zdiagnozowana ostra lub przewlekła białaczka, jedną z metod leczenia faktycznie może być przeszczepienie komórek macierzystych pobranych z krwi pępowinowej. Nie zawsze może to jednak być krew danego dziecka, nawet jeśli została u niego pobrana tuż po porodzie! Do ewentualnego przeszczepienia komórek macierzystych wykorzystuje się również materiał pobrany od innego dziecka – obcego lub z rodziny.

Uwaga – białaczki to nie jedyne choroby w, w których można zastosować krew pępowinową.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Szkoła rodzenia online
21 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Który to miesiąc, waga
Kobieta w 21 tygodniu ciąży
17 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Brzuch i ruchy dziecka
Kobieta w bieliźnie w ciąży mierząca obwód talii
Dieta kobiety w ciąży - smaczny i zdrowy obiad
Kobieta w ciąży podczas posiłku
Podobne artykuły
Sałatka z warzyw na białym talerzu
Dieta kobiety w ciąży - pomysły na lekkostrawną kolację
Seks po porodzie
Seks po porodzie. Kiedy zacząć?
Kobieta w zaawansowanej ciąży trzymająca dłonie na brzuchu
38 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Waga, brzuch, poród
Kobieta w 4 tygodniu ciąży
4 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Objawy, USG, ból brzucha
Płód widoczny na zdjęciu USG
12 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. USG, badania prenatalne

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!