Parnter serwisu:

Krew pępowinowa – fakty i mity

Płytki krwi
Źródło: 123RF

Czy komórki macierzyste pobrane z krwi pępowinowej małego dawcy mogą posłużyć do leczenia białaczki? Czy pobranie krwi pępowinowej zaburza poród i naraża dziecko na anemię? Czy bankowanie komórek macierzystych jest procedurą, na którą stać tylko osoby zamożne? Oto kilka podstawowych faktów i mitów na temat komórek macierzystych oraz krwi pępowinowej.

Krew pępowinowa może leczyć – FAKT

Krew pępowinowa jest bogata w komórki macierzyste, dlatego może być wykorzystana do leczenia ciężkich chorób hematologicznych, onkologicznych, neurologicznych i innych (aczkolwiek – nie zawsze dawca może być biorcą, o czym więcej za chwilę). Komórki macierzyste są pierwotnymi, niewyspecjalizowanymi komórkami, mającymi zdolność do namnażania się i tworzenia nowych tkanek o zróżnicowanym charakterze. Wyizolowane komórki macierzyste, przeszczepione w wybrane miejsce, regenerują uszkodzoną tkankę – tworząc nowe komórki krwi, ale też układu nerwowego, odpornościowego, kości i wielu innych. Tak zwana zdolność regeneracyjna komórek macierzystych z krwi pępowinowej jest 10 razy większa, niż komórek pobranych ze szpiku osoby dorosłej. Mimo iż wykorzystanie komórek macierzystych nie jest wolne od kontrowersji, nie podważa się skuteczności ich stosowania w leczeniu wybranych chorób.

Pobranie krwi pępowinowej naraża dziecko na anemię - MIT

Pobranie krwi pępowinowej odbywa się tuż po porodzie. Zabieg przeprowadza położona chwilę pod odpępnieniu, czyli odcięciu i zawiązaniu pępowiny. Krew pobiera się z odciętej pępowiny, więc zabieg jest nieinwazyjny i bezbolesny z punktu widzenia dziecka. Tym co wzbudza kontrowersje, są sugestie, że w związku z planowanym pobraniem krwi pępowinowej położne przyspieszają odpępnienie. Tym samym znajdująca się w pępowinie krew, która mogłaby jeszcze wrócić do orgazmu dziecka, zostaje poza nim. Krytycy idei bankowania krwi pępowinowej sugerują, że może to w przyszłości wywołać u dziecka anemię. Z drugiej strony tego sporu usłyszeć można jednak kontrargument, że nikt położnym przyspieszać odpępnienia nie nakazuje, przebieg porodu nie zostaje w żaden sposób zmodyfikowany, a krew pobierana jest z tego, co do niedawna było zwykłym odpadem medycznym.

Bankowanie krwi pępowinowej jest tylko dla zamożnych – FAKT i MIT

Bankowanie krwi pępowinowej, czyli pobieranie jej i magazynowanie nie jest usługą darmową, jeśli zdecydujemy się skorzystać z rodzinnego banku komórek macierzystych. Za pobranie, testowanie, preparatykę oraz zamrożenie krwi pępowinowej i krwi matki zapłacimy ok. 2000 zł, a następnie co roku za jej przechowywanie będziemy uiszczać opłatę abonamentową rzędu około 500 złotych. Fakt – nie każdego na to stać. Z drugiej strony podobne (a także wyższe)  kwoty płacimy za wiele innych towarów i usług – więc jest to kwestia priorytetów.

Krew pępowinowa jest zabezpieczeniem na wypadek białaczki – FAKT I MIT

Krew pępowinowa jako zabezpieczenie na wypadek białaczki to zarówno prawda, jak i mit. W sytuacji, gdy u dziecka zostanie zdiagnozowana ostra lub przewlekła białaczka, jedną z metod leczenia faktycznie może być przeszczepienie komórek macierzystych pobranych z krwi pępowinowej. Nie zawsze może to jednak być krew danego dziecka, nawet jeśli została u niego pobrana tuż po porodzie! Do ewentualnego przeszczepienia komórek macierzystych wykorzystuje się również materiał pobrany od innego dziecka – obcego lub z rodziny.

Uwaga – białaczki to nie jedyne choroby w, w których można zastosować krew pępowinową.

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Pytanie: Czy według Ciebie bankowanie krwi pępowinowej to dobra inwestycja?

  Tak. Jej późniejsze wykorzystanie może uratować życie.

  Nie sądzę, ale na wszelki wypadek warto się zabezpieczyć.

  Nie. Uważam, że nie zostanie wykorzystana.

Patronem sondy jest Polski Bank Komórek Macierzystych

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA