Reklama
Czym jest krew pępowinowa?
Krew pępowinowa, jak sama nazwa wskazuje, jest krwią pobraną z pępowiny dziecka. Położna przeprowadza ten drobny zabieg tuż po jej odcięciu, dlatego jest on całkowicie bezbolesny dla dziecka. Krew pępowinowa trafia do specjalnego banku, będącego nowoczesnym laboratorium, gdzie w oparach ciekłego azotu, w temperaturze blisko minus 200 stopni, zostaje zmagazynowana do wykorzystania w przyszłości. W jaki sposób? Jako materiał, z którego wyizolowane zostaną tak zwane komórki macierzyste.
Reklama
Czym są komórki macierzyste?
Komórki macierzyste są komórkami pierwotnymi i niewyspecjalizowanym, co oznacza, że nie pełnią żadnej określonej roli. Mają jednak bardzo dużą zdolność namnażania się, są też wielopotencjalne – oznacza to, że w przyszłości mogą być komórkami wchodzącymi w skład krwi, ale też tkanki nerwowej, kostnej i wielu innych. Dzięki postępom w nauce i medycynie, komórki macierzyste można przeszczepiać w dowolne miejsce, gdzie po przyjęciu się będą regenerować uszkodzoną tkankę. W zależności od potrzeb i możliwości, komórki macierzyste przeszczepia się od tej samej osoby, która jest biorcą (przeszczep autologiczny) albo innych osób.
Reklama
Bankowanie komórek macierzystych
Bankowanie komórek macierzystych to proces magazynowania komórek. Procedurą tą, na odmiennych zasadach, zajmują się dwa rodzaje banków – prywatne i publiczne. Rodzinne są płatne: za pobranie, przebadanie, preparatykę i zamrożenie krwi pępowinowej oraz badania krwi matki trzeba zapłacić ponad 1500 złotych, następnie należy regularnie pokrywać abonament za magazynowanie próbki – około 500 złotych rocznie. I to właśnie może być zadanie dla babci lub dziadka.
Reklama
Dlaczego komórki macierzyste pobiera się z krwi pępowinowej?
Istnieje kilka sposobów na pozyskanie komórek macierzystych. Można je wyizolować z krwi obwodowej lub szpiku kostnego dorosłej osoby a także z krwi pępowinowej noworodka. Ostatnią metodą jest wykorzystanie komórek zarodka, jest ona jednak odrzucana ze względów etycznych. Warto zaznaczyć, że krew pępowinowa uchodzi za zdecydowanie najlepsze źródło komórek macierzystych, jako że są one najbardziej pierwotne i mają największą zdolność do regeneracji tkanki.
Reklama
Komórki macierzyste na białaczkę i autyzm
Wyizolowane z krwi pępowinowej komórki macierzyste można wykorzystać do leczenia co najmniej 80 chorób, wciąż trwają prace nad nowymi zastosowaniami tej metody. Jednym ze schorzeń, w leczeniu których stosuje się komórki macierzyste jest białaczka. Przy czym w tym przypadku dawca nie może być biorcą. Oddana krew pępowinowa nie uratuje więc dziecka, z którego pępowiny została pobrana, ale może uratować jego brata, siostrę, rodziców.
Natomiast jak najbardziej przeprowadza się przeszczepy autologiczne (ten sam dawca i biorca) komórek macierzystych w przypadku takich zaburzeń, jak autyzm.
Reklama
Komórkami macierzystymi w Alzheimera i Parkinsona
Tym co może zainteresować osoby starsze jest fakt prowadzenia zaawansowanych badań nad wykorzystaniem komórek macierzystych do leczenia chorób Alzheimera i Parkinsona, a także cukrzycy typu 1, niewydolności serca oraz wielu nowotworów. Na razie jednak medycyna jest na etapie badań – obiecujących, ale wciąż nie przynoszących oczekiwanego przełomu w walce z wymienionymi chorobami.
Reklama
Czy Kościół pozwala wykorzystywać komórki macierzyste?
Co może być również ważne dla wielu osób, zwłaszcza starszych, Kościół katolicki uznał transplantację komórek macierzystych jako jedną z dozwolonych i skutecznych form leczenia, warunkując swoją akceptację jedynie co do sposobu pozyskania owych komórek. Kościół nie ma zastrzeżeń odnośnie pobierania do tego celu krwi pępowinowej.