Znajdź lek

Flucinar N

Spis treści

Działanie

Maść o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. Acetonid fluocynolonu jest syntetycznym glikokortykosteroidem o silnym działaniu, do stosowania miejscowego na skórę. Zastosowany w maści, w stężeniu 0,025% wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe i obkurczające naczynia krwionośne. Maść wykazuje właściwości lipofilne i łatwo przenika przez skórę do organizmu. Siarczan neomycyny jest antybiotykiem aminoglikozydowym, który ze względu na swoją toksyczność przeznaczony jest głównie do stosowania miejscowego. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne na tlenowe bakterie Gram-ujemne i niektóre bakterie Gram-dodatnie. Acetonid fluocynolonu łatwo przenika do warstwy rogowej skóry, gdzie ulega kumulacji. Jego obecność w warstwie rogowej skóry, można stwierdzić nawet po 15 dniach po miejscowym zastosowaniu. Wchłanianie fluocynolonu acetonidu do organizmu zwiększa się po zastosowaniu na delikatną skórę (np. w okolicy fałdów lub na skórę twarzy), na skórę z uszkodzonym naskórkiem lub uszkodzoną procesem zapalnym. Opatrunek okluzyjny powodujący wzrost temperatury i wilgotności skóry, również zwiększa wchłanianie fluocynolonu acetonidu. Ponadto wchłanianie acetonidu fluocynolonu ulega zwiększeniu podczas częstego stosowania lub podczas stosowania go na dużą powierzchnię skóry. Wchłanianie przez skórę u dzieci jest większe niż u dorosłych. Po wchłonięciu do organizmu acetonid fluocynolonu jest metabolizowany głównie w wątrobie. Siarczan neomycyny nie jest metabolizowany w organizmie. Acetonid fluocynolonu wydalany z moczem i w mniejszej ilości z żółcią - głównie w postaci połączeń z kwasem glukuronowym i w niewielkiej ilości w postaci niezmienionej. Siarczan neomycyny jest wydalany z moczem głównie w postaci niezmienionej, co jest szczególnie niebezpieczne w niewydolności nerek.

Wskazania

Miejscowe leczenie reagujących na kortykosteroidy suchych stanów zapalnych skóry, zwłaszcza o podłożu alergicznym, powikłanych wtórnym zakażeniem bakteriami wrażliwymi na neomycynę i przebiegających z nadmiernym rogowaceniem oraz uporczywym swędzeniem, zwłaszcza w: łojotokowym zapaleniu skóry, atopowym zapaleniu skóry, liszaju pokrzywkowym, wyprysku kontaktowym alergicznym, rumieniu wielopostaciowym, toczniu rumieniowatym, łuszczycy zadawnionej, liszaju płaskim.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na acetonid fluocynolonu, inne glikokortykosteroidy, siarczan neomycyny lub na inne antybiotyki aminoglikozydowe, lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Wirusowe (np. ospa wietrzna) lub grzybicze zakażenia skóry. Bakteryjne zakażenia skóry (np. gruźlica). Trądzik zwykły i różowaty. Zapalenie skóry dookoła ust (dermatitis perioralis). Stosowanie po szczepieniach ochronnych. Zapalenia lub owrzodzenia żylakowe. Stosowanie na rozległe zmiany skórne, zwłaszcza przebiegające z ubytkiem skóry, np. w oparzeniach. Nowotwory skóry. Dzieci poniżej 2 lat. Pieluszkowe zapalenie skóry.